Філософія родознавства - Черепанова С. О. - Відмінності між казкою, легендою і новелою
До найпоширенішого жанру усної народно-оповідальної творчості належить казка.
Народна педагогіка розглядає казки як необхідну умову національного виховання, морально-естетичного розвитку і соціалізації дітей. У казці динамізм сюжету, художня вигадка і розважальність становлять органічну цілісність, а головне - добро завжди перемагає зло.
Казки - одна із культурних форм становлення духовності людини. З найдавніших часів вони побутують у різних народів, певною мірою наближені до сказань, саг, переказів, легенд, епічних пісень. Здавна відомі філософські казки-притчі.
Термін "казка" як рівнозначний поняттям "баснь", "байка" вперше тлумачиться у словниках, що уклали наприкінці XVI - початку XVII ст. діячі української культури Лаврентій Зизаній та Памво Беринда.
Лаврентій Зизаній (р. н. невід.-1634) - український письменник, перекладач, філолог і церковний діяч. Він видав 1596 р. буквар "Наука к читаню і розум'кню писма словенського: тзг ты ж о святой троици и о въчлов'кченш господни". До букваря додано церковнослов'янський український словник (1061 термін) - "Лексис, сиречь реченія въкратъцк събранны и из словенського язика на простий рускій дія-лектъ истолкованы Л. Z."
Вагомий внесок у розвиток української мови зробив український письменник, педагог, лексикограф, гравер і друкар Памво Беринда (між 1555-1632). Важливе значення має його наукова праця "Лексиконъ славеноросскій и имен тлькованіє" (К., 1627), де вміщено близько 7 тис. слів, які перекладені або витлумачені українською мовою. Він уперше в східнослов'янській філології застосував наукову обробку словникового матеріалу.
Основні типи казок (В. Міллер, В. Вундт, А. Аарне) у східнослов'янському фольклорі та їх побутування в Україні.
Існують різні підходи до класифікації казок, проте ця проблема і дотепер залишається відкритою.
Класифікацію казок за трьома групами - казки з чарівним змістом, казки побутові, казки про тварин - запропонував російський дослідник В. Міллер (1848-1913), котрий очолював історичну школу фольклористики. Його класифікація певною мірою збігається з класифікацією міфологічної школи, за якою виділяються казки міфічні, про тварин і побутові.
Німецький вчений В. Вундт у дослідженні "Психологія народів" виділив сім розрядів казок: міфологічні казки-байки, чисті чарівні казки, біологічні казки і байки, чисті байки про тварин, казки "про походження", жартівливі казки і байки; моральні байки.
Одним з перших уклав "Покажчик казкових типів" (1910) фінський фольклорист А. Аарне (1867-1925). За його класифікацією, чарівні казки охоплюють такі категорії мотивів: чарівний супротивник; чарівний чоловік (дружина); чарівне завдання; чарівний помічник; чарівний предмет; чарівна сила або вміння; інші чарівні мотиви. Американський фольклорист С. Томпсон суттєво поглибив порівняльний аналіз казок (1913) і загадок (1918). Згодом цей науковий досвід подекуди використав російський дослідник М. Андрєєв у виданні "Порівняльний покажчик сюжетів. Східнослов'янська казка" (1979).
Морфологічний аналіз казки (В. Пропп).
Теоретично обгрунтував наявність у сюжеті системного взаємовідношення казкових одиниць-мотивів В. Пропп у праці "Морфологія казки" (1928). У дослідженні чарівної казки він звернувся до "Покажчика..." Аарне, зазначаючи, попри деяку відносність, його важливе значення "як практичного довідника". В. Пропп здійснив спробу структурної побудови чарівної казки на засадах міжсюжетного порівняння за складовими частинами й особливими прийомами. За його висновком, казка нерідко приписує однакові дії різним персонажам, тому доцільно вивчати її "за функціями діючих персонажів"; спосіб здійснення функцій може змінюватися - це величина змінна (Морозно діє інакше, ніж Баба-Яга), але функція як така - величина постійна. Функція - вчинок діючої особи, визначений з погляду його значущості для самої дії. Так він започаткував морфологічний підхід - опис казки за складовими частинами, відношенням частин між собою і до цілого. "Постійними, усталеними елементами казки постають функції діючих осіб, незалежно від того, ким і як вони виконуються. Число функцій, відомих чарівній казці, - обмежене" (Пропп, 1928, с. 19, ЗО-31). Ідеї вченого дотепер актуальні у дослідженні структури знакових систем, які вирізняють Тартуську лінгвістичну школу (Естонія).
До перших публікацій українських казок належить збірка О. Бодянського "Наські українські казки" (1835), видання М. Драгоманова "Малоруські народні перекази і оповідання" (1876), І. Рудченка "Народні південноросійські казки" (1869, 1870).
У галузі збирання і вивчення казки працювали українські вчені І. Срезневський, М. Костомаров, Я. Головацький, П. Куліш, Т. Шевченко, П. Чубинський, Б. Грінченко, Олена Пчілка, Леся Українка, І. Франко, В. Гнатюк, Д. Яворницький, Ю. Ярмиш та ін.
У східнослов'янському фольклорі за змістом розрізняють переважно три основні групи казок: про тварин, чарівні або фантастичні, соціально-побутові або новелістичні. їх об'єднує тематика, поетичність засобів, художня форма, яскрава образність.
Казки про тварин - генетично найдавніші. Вони виникають у давньому суспільстві на ступені розвитку мисливства і скотарства. В казках про тварин діють головно звірі або птахи. Персонажами українських казок про тварин переважно виступають хитра лисиця, полохливий заєць, ласун ведмідь, незграбний вовк. Тут діють і свійські тварини - помічники людини: собака, кіт, кізочка і кінь.
До жанрового різновиду казок про тварин належать кумулятивні казки, тобто твори для дітей, що розвивають логічне й аналітичне мислення (наприклад, "Горобець і бадилинка"). Розвитку фантазії і творчої уяви дітей сприяють засоби типізації казкових персонажів, зокрема діалог ("Коза-дереза", "Колобок", "Лисичка-сестричка і Вовк-панібрат").
Давні фантастичні казки органічно поєднують міфічне, фантастичне і героїчне начало.
Яскрава образність української народної казки має особливий емоційний вплив на дітей. Завдяки казковим сюжетам діти усвідомлюють, що позитивним героям, добрим людям завжди допомагають вдячні звірі й птахи, чарівні предмети (шапка-невидимка, килими-літаки, чоботи-само-ходи, цілюща, жива вода), сили фантастичні та космічні.
У цьому сенсі цікава казка "Красноцвіт", яку записав І. Павлик у с. Вижниці на Галичині, від П. Гулей ("Житє і слово", 1894, т. 2). Образи тут певною мірою космогонічні. Це - Вітер, Мороз, Місяць. У казці показано образ юнака, народженого з великоднього яйця. На його долю випали тривалі випробування. Згодом за допомогою своєї дружини-царівни, він перемагає тьму і стає володарем світла. Такий образ не простежується в інших східнослов'янських народів (Дунаєвська, 1993).
Героїчні казки розвивають у дітей естетичне співпереживання, захоплення мужністю богатирів, котрі визволяють народ від ворожих і злих сил ("Котигорошко", "Яйце-райце").
Новітні казки героїчного змісту оповідають про козаків-захисників України ("Запорожці", І. Нечуй-Левицький, 1994).
Дещо пізніші за походженням казки соціально-побутового змісту. Окрему групу українських казок соціально-побутового змісту становлять казки на теми родинного життя. Вони осуджують лінивство, скупість, егоїзм і, навпаки, оспівують працьовитість, людяність, доброту, щирість, привітність (працьовитий селянин, добра пасербиця). Популярний мотив про злу мачуху і її доньку. Привертають увагу глибоким соціально-етичним змістом казки "Бабина і дідова дочка", "Золотий черевичок" та ін.
Повагу і любов до батьків виховують сучасні казки серії "Моя родина": "Дома краще" (Б. Валуєнко, 1996), "Я люблю матусю", "Я люблю тата" (К. Богданова, 2001).
Виявом педагогічної геніальності народу влучно назвав казки К. Ушинський (1823-1871). Відомий педагог обстоював демократичні педагогічні принципи, невід'ємне право кожного народу розвивати школу рідною мовою, духовне підгрунтя якої становлять традиції народної педагогіки і національної культури.
В українській фольклористиці І. Франко перший звернувся до проблеми поетики української народної прози, зокрема казки. Аналізуючи питання мотиву, він зазначив, що казку вирізняє система найменших типових одиниць сюжету.
Схожі статті
-
Філософія родознавства - Черепанова С. О. - Дитячий фольклор і дитяча субкультура
Загадка - це радше метафоричний вислів розповідного або питального характеру. Такий вислів передбачає зацікавленість і допитливість у тих, хто його...
-
Філософія родознавства - Черепанова С. О. - Загадки
Загадка - це радше метафоричний вислів розповідного або питального характеру. Такий вислів передбачає зацікавленість і допитливість у тих, хто його...
-
Національний характер - комплексна проблема, яка вимагає міждисциплінарних досліджень, поєднання філософського аналізу і досягнень соціології,...
-
Філософія родознавства - Черепанова С. О. - Родинне середовище, ознаки його духовності
Досвід народної педагогіки особливо актуальний у контексті сучасних процесів глобалізації. Мудрі народні настанови плекають найголовніші цінності для...
-
Філософія родознавства - Черепанова С. О. - 2.2. Народна педагогіка
Досвід народної педагогіки особливо актуальний у контексті сучасних процесів глобалізації. Мудрі народні настанови плекають найголовніші цінності для...
-
У давньому мистецтві з'явилося зображення "чаклуна" (Кам'яна Могила - Україна, печера "Трьох братів" - Франція). Зображення "чаклуна" у Кам'яній Могилі...
-
Філософія родознавства - Черепанова С. О. - Різновиди життя, властиві соціуму
Різновиди життя, властиві соціуму. Соціум функціонує і трансформується відповідно до історичних, економічних, культурних умов суспільного розвитку....
-
Філософія родознавства - Черепанова С. О. - 1.2. Соціум як культуротворчість
Різновиди життя, властиві соціуму. Соціум функціонує і трансформується відповідно до історичних, економічних, культурних умов суспільного розвитку....
-
Філософія родознавства - Черепанова С. О. - Стратегії життєвої поведінки у структурованому соціумі
У структурованому соціумі вбачаються, принаймні, дві абстрактно можливі стратегії життєвої поведінки людини: перманентна соціальна міграція за стратами...
-
Філософія родознавства - Черепанова С. О. - Тип української родини
Характеризуючи українську ментальність, Д. Чижевський описував найважливіші риси психічного складу українців: емоційність, "кордоцентризм",...
-
Філософія родознавства - Черепанова С. О. - Ознаки психічної структури українців (Д. Чижевський)
Характеризуючи українську ментальність, Д. Чижевський описував найважливіші риси психічного складу українців: емоційність, "кордоцентризм",...
-
Філософія родознавства - Черепанова С. О. - Походження української сім'ї (М. Грушевський)
Важливу наукову проблему становить походження сім'ї загалом і української зокрема. Відповідно до концепції історичного походження сім'ї, викладену Ф....
-
Філософія родознавства - Черепанова С. О. - Чинники культурності українського народу (Д. Антонович)
Різновиди життя, властиві соціуму. Соціум функціонує і трансформується відповідно до історичних, економічних, культурних умов суспільного розвитку....
-
Універсальною ознакою культури спілкування є толерантність (лат. іоіегапв - терплячий). Проблема толерантності виникла ще в античні часи, коли люди з...
-
Філософія родознавства - Черепанова С. О. - Знакові особливості української культури
У етнографії (соціології та соціальній психології) використовується поняття етноцентризм (грец. ethnos - народ і лат. centrum - центр), яке характеризує...
-
Філософія родознавства - Черепанова С. О. - Етнічні стереотипи
У етнографії (соціології та соціальній психології) використовується поняття етноцентризм (грец. ethnos - народ і лат. centrum - центр), яке характеризує...
-
Філософія родознавства - Черепанова С. О. - Поняття "етноцентризм"
У етнографії (соціології та соціальній психології) використовується поняття етноцентризм (грец. ethnos - народ і лат. centrum - центр), яке характеризує...
-
Сформоване людське суспільство функціонує як сукупність багатьох етносів (грец. ε - народ). До наук про народ належать етнографія (грец. ε - народ і...
-
Методологічно значущою в осмисленні цінностей національної культури є поява самоназви народу, країни. Як відомо, вперше назва "Україна" вжита у...
-
Філософія родознавства - Черепанова С. О. - Прикмети, погода та господарська діяльність
Прислів'я і приказки відображають тісний зв'язок між явищами природи і погодою, що засвідчує спостережливість наших предків. Науковий аналіз поетики...
-
Філософія родознавства - Черепанова С. О. - Усна народна творчість
За народною педагогікою, Пестування - ранній період розвитку дитини, пов'язаний із широким використанням примовок тощо. Слово "пестун" вміщує Остромирове...
-
Філософія родознавства - Черепанова С. О. - Виховне значення природи
За народною педагогікою, Пестування - ранній період розвитку дитини, пов'язаний із широким використанням примовок тощо. Слово "пестун" вміщує Остромирове...
-
Філософія родознавства - Черепанова С. О. - Поняття "пестування"
За народною педагогікою, Пестування - ранній період розвитку дитини, пов'язаний із широким використанням примовок тощо. Слово "пестун" вміщує Остромирове...
-
Філософія родознавства - Черепанова С. О. - Перша літописна згадка назви "Україна"
Методологічно значущою в осмисленні цінностей національної культури є поява самоназви народу, країни. Як відомо, вперше назва "Україна" вжита у...
-
Філософія родознавства - Черепанова С. О. - Дім як духовне осердя української культури
У структурованому соціумі вбачаються, принаймні, дві абстрактно можливі стратегії життєвої поведінки людини: перманентна соціальна міграція за стратами...
-
Філософія родознавства - Черепанова С. О. - Вступ. Родознавство у контексті філософії освіти
Сучасний загальносвітовий соціокультурний процес характеризують тенденції глобалізації, інтеграції, плюралізм економічних, соціокультурних, ідеологічних...
-
Філософія родознавства - Черепанова С. О. - 1.1. Рід - покоління у соціокультурній традиції
1.1. Рід - покоління у соціокультурній традиції 1.2. Соціум як культуротворчість 1.1. Рід - покоління у соціокультурній традиції Поняття "міф" і...
-
Філософія родознавства - Черепанова С. О. - Функції духовних цінностей
Національна культура виявляється через форми духовного життя: релігію, художню творчість, народне мистецтво, традиції та ін. Духовні цінності - це...
-
Філософія родознавства - Черепанова С. О. - Т. Шевченко про основи звичаєвого виховання
Тарас Шевченко основи звичаєвого виховання вбачав у народних джерелах, пов'язував з Україною, яка "малих діток доглядала, звичаю навчала". Звичаєвість...
-
Наші предки були надзвичайно спостережливими людьми. Практика народного світосприйняття фіксує циклічні зміни фаз Місяця (головного астрального...
Філософія родознавства - Черепанова С. О. - Відмінності між казкою, легендою і новелою