Екологія - Васюкова Г. Т. - 5.2.2. Учення В. І. Вернадського про ноосферу
З геніальною прозорливістю В. Вернадський передбачав науково-технічну революцію XX століття з усіма її наслідками для біосфери. Саме в пізнанні закономірностей розвитку біосфери і лежить ключ до розумного природокористування. У наші дні особливу актуальність здобуває вчення В. Вернадського про перехід біосфери в ноосферу, що може послужити основою фундаментальних досліджень екологічних проблем.
Вернадський ще у 1913 році зовсім виразно, коротко, надзвичайно цікаво і змістовно охарактеризував геохімічну діяльність людства. Він писав: "В останні століття з'явився новий фактор, що збільшує кількість вільних хімічних елементів, переважно газів і металів, на земній поверхні. Фактором цим є діяльність людини".
Продовжуючи діяльність живої речовини, людина здійснює такі хімічні реакції, яких не було раніш на Землі. Виділяється в чистому вигляді залізо, олово, свинець, алюміній, нікель і багато інших хімічних елементів. Кількість металів, що добуваються і виплавляються людиною, досягає колосальних розмірів і зростає з кожним роком. Ще більш значний видобуток пальних корисних копалин.
Ще більший вплив робить людина повною зміною образу Землі, що робиться ним в усе більших і більших розмірах у міру розвитку культури і поширення впливу культурного людства. Земна поверхня перетворюється у міста і культурну землю, і різко змінює свої хімічні властивості.
Змінюючи характер хімічних процесів і хімічних продуктів, людина виконує роботу космічного характеру. Вона з кожним роком є усе більш значним фактором у мінеральних процесах земної кори і мало - помалу змінює їхній напрямок" (В. І. Вернадський).
В. Вернадський наполегливо підкреслював зв'язок планетних і космічних процесів. Він писав: "У нашому сторіччі біосфера одержує зовсім нове розуміння. Вона виявляється як планетарне явище космічного характеру. Людство як жива речовина нероздільно пов'язане з матеріально-енергетичними процесами визначеної геологічної оболонки Землі - з її біосферою. Воно не може фізично бути від неї незалежним на жодну хвилину".
Тут очевидне прагнення наукової думки знайти єдність природних і соціально-історичних процесів, побачити і проаналізувати хід взаємного впливу. У цих цілях Вернадський виділив особливий етап у розвитку біосфери, зв'язаний із соціальною діяльністю людини.
Геологічна роль людини недооцінювалася вченими. Вернадський виявив деякі геохімічні і загальногеологічні закономірності діяльності людини на планеті. Він зовсім справедливо пов'язував геологічну міць людства з технічним і промисловим прогресом: "Вся історія техніки показує нам, як поступово людина навчилася бачити джерело сили в природних предметах, які здавалися йому мертвими, інертними, непотрібними" (В. І. Вернадський). У 1938 році Вернадський писав: "Ми присутні і життєво беремо участь у створенні в біосфері нового геологічного фактора, не колишнього в ній за потужністю. Створення ноосфери з біосфери є природне явище, більш глибоке і могутнє у своїй основі, ніж людська історія...".
Нема сумніву, що протиріччя між технократичним і екологічним підходом людини до Землі і біосфери буде вирішено на користь останнього, тому що воно засновано на міцній теоретичній базі, що спирається на факти науки, яку Вернадський називав емпіричними узагальненнями.
Суспільство зобов'язане зовсім інакше відноситися до природи: не боротися з нею, як це було в недавньому минулому, не зворушуватися і не ідеалізувати "доброчесну" цивілізовану рівновагу людини з природою, а послідовно поліпшувати свої взаємини з нею, сприяти удосконалюванню механізму цієї гігантської машини.
Не можна відходити від геологічного розуміння біосфери і відповідно геологічного значення людського розуму. Це вже зовсім нове розуміння керуючої планетарної ролі людства.
Людина - вершина космічної еволюції. Вернадський писав: "З появою на нашій планеті обдарованої розумом живої істоти планета переходить у нову стадію своєї історії. Біосфера переходить у ноосферу".
Людина виявляє цю свою здатність не стільки як джерело енергії чи маси, скільки у вигляді специфічного регулятора, що збуджує дію однієї сили природи проти іншої. Саме тут виникає і виявляється "хитрість розуму".
Особливо яскраво і натхненно писав Вернадський про вплив людської діяльності на природу в роботі "Кілька слів про ноосферу", створену в 1943 році: "Образ планети - біосфери - хімічно різко міняється людиною свідомо і головним чином несвідомо. Міняються людиною фізично і хімічно повітряна оболонка суші, усі її природні води. Крім того, людиною створюються нові види тварин і рослин."
Вернадський підкреслював: " Наукова думка людства працює тільки в біосфері й у ході свого прояву зрештою перетворює її в ноосферу, геологічно охоплює її розумом."
Ноосфера є нове геологічне явище на нашій планеті. У ній вперше людина стає найбільшою геологічною силою. Вона може і повинна перебудовувати своєю працею і думкою сферу свого життя, перебудовувати докорінно в порівнянні з тим, що було раніш. Ноосфера - останнє з багатьох станів еволюції біосфери в геологічній історії - стан наших днів".
У дійсності існує лише одна послідовність: біосфера-ноосфера, а механізми, шляхи в космічних, глобальних і регіональних масштабах можуть бути численні і найрізноманітніші. Сьогодні перетворення біосфери в промислових, аграрних і інших цілях здійснюється по-різному і не тільки в результаті технічного втручання людини. Наприклад, все зростаюче число заповідних зон Землі є важливий елемент сучасного періоду перетворення біосфери в ноосферу.
Навчання про ноосферу намічає шляхи використання і розвитку природних сил в інтересах людини, росту продуктивності суспільного виробництва, раціонального природокористування, збереження і розвитку здоров'я населення. Таким чином, інтереси людства лягли в основу концепції Вернадського.
Класичні наукові уявлення Вернадського і їх подальший розвиток у сучасному природознавстві з усією ясністю вказують, що людство стає усе більш могутньою геологічною силою, яка кардинальним образом перетворює біосферу, поверхню планети, навколоземний космічний простір. Але тим самим людство бере на себе відповідальність за продовження і регулювання багатьох найважливіших біосферних процесів і механізмів.
На сьогоднішній день діяльність людини досягла глобальних масштабів впливу на біосферу, змінюючи кругообіг речовин, водний баланс планети, роблячи сильний вплив на грунти, рослинність і тваринний світ. Антропогенна діяльність створила нові токсичні джерела забруднення біосфери, що в кінцевому результаті може створити погрозу існування самої людини.
Взаємини Людини і Природи носять складний характер і мають потребу в ретельному і повному вивченні. Успіхи людства в споживанні природних ресурсів залежать від пізнання законів природи і вмілого "їхнього використання. Людство як частина природи може існувати тільки в постійній взаємодії з нею, одержуючи все необхідне для життя.
Людству для свого подальшого існування необхідно піклуватися про збереження навколишнього середовища.. І для цього потрібні великі знання в галузі екології і широке застосування їх у всіх галузях своєї діяльності.
Варто сказати і про значення таких проблем, як зміцнення здоров'я людини, а також боротьба з хронічними захворюваннями, патологічним старінням, освоєння нових екстремальних районів планети і космосу, удосконалювання існування людини в Земних умовах. Зараз актуальні проблеми прісної води, чистого повітря, зеленого покриву планети, забруднення навколишнього середовища, наближення до критичних меж використання рудних і енергетичних ресурсів.
Володимир Іванович був людиною, насамперед носієм розуму. Він вірив, що розум буде панувати на планеті і перетворювати її розумно, завбачливо, без нанесення збитку природі і людям. Він вірив у людину, у її добру волю. "Людство не може робити все, що йому забажається. Воно обмежене у своїх діях, тому що людська історія - не сума випадків. В основних своїх рисах вона закономірна і спрямована. У геологічній історії біосфери перед людиною відкривається величезне майбутнє, якщо вона зрозуміє це і не буде використовувати свій розум і свою працю на самознищення" (В. І. Вернадський).
Володимир Іванович Вернадський вірив у людський розум, йому ніколи не була властивою філософія песимізму. Для цього досить згадати, на якій торжествуючій ноті він закінчив свою наукову творчість. У1944 році, у статті "Кілька слів про ноосферу", він виразив своє переконання в прекрасних перспективах людини і людства: "Зараз ми переживаємо нову геологічну еволюційну зміну біосфери. Ми входимо в ноосферу. Ми вступаємо в неї - у новий стихійний геологічний процес - у грізний час, в епоху руйнівної світової війни".
Вернадському була зрозуміла соціальна природа ноосфери. У1925 році в статті "Автотрофиість людства" він писав: "У біосфері існує велика геологічна, можливо, космічна сила, планетна дія якої звичайно не приймається до уваги в уявленнях про космос, уявленнях наукових чи тих, що мають наукову основу. ... Ця сила є розум людини, спрямована й організована його воля як істоти суспільної"... " Біосфера переходить у новий еволюційний стан - у ноосферу, перетворюється науковою думкою соціального людства". Тому можна дивитися на наше майбутнє впевнено. Воно в наших руках і ми його не випустимо"!
Схожі статті
-
Екологія - Васюкова Г. Т. - 4.5. Соціоекосфера. Вчення Вернадського В. І. про ноосферу
У ході розвитку людства, росту чисельності населення на Земній Кулі, появі технічних споруд, розвитку культурних та соціальних феноменів у межах біосфери...
-
Екологія - Васюкова Г. Т. - 3.1. Поняття біосфери. Вчення В. І. Вернадського про біосферу
План: - Поняття біосфери. Вчення В. 1. Вернадского про біосферу - Структура біосфери - Основні типи речовини в біосфері Атмосфера - Гідросфера Літосфера...
-
Екологія - Васюкова Г. Т. - 8.3.1. "Парниковий ефект"
Господарська діяльність людини, набуваючи все більш глобальний характер, починає робити дуже суттєвий вплив на процеси, що відбуваються в біосфері. Ви...
-
Господарська діяльність людини, набуваючи все більш глобальний характер, починає робити дуже суттєвий вплив на процеси, що відбуваються в біосфері. Ви...
-
План: - Соціально-економічний механізм взаємодії суспільства і природи. Природокористування і природні ресурси - Економічний і еколого-економічний...
-
Екологія - Васюкова Г. Т. - 8.3.2. Виснаження озонового прошарку
Господарська діяльність людини, набуваючи все більш глобальний характер, починає робити дуже суттєвий вплив на процеси, що відбуваються в біосфері. Ви...
-
Екологія - Васюкова Г. Т. - Вступ
1. Алимов АА, Случевский В. В. Век XX: экология и идеология.- Л.: Лениздат,1988. 2. Илявський Г. О., Падун М. М., Фурдуй Р. С. Основи загальної...
-
Екологія - Васюкова Г. Т. - ЧАСТИНА II. СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНІ ПРОБЛЕМИ ЕКОЛОГІЇ
1. Алимов АА, Случевский В. В. Век XX: экология и идеология.- Л.: Лениздат,1988. 2. Илявський Г. О., Падун М. М., Фурдуй Р. С. Основи загальної...
-
План: - Соціально-економічний механізм взаємодії суспільства і природи. Природокористування і природні ресурси - Економічний і еколого-економічний...
-
Екологія - Васюкова Г. Т. - 3.2.1. Основні типи речовини в біосфері
План: - Поняття біосфери. Вчення В. 1. Вернадского про біосферу - Структура біосфери - Основні типи речовини в біосфері Атмосфера - Гідросфера Літосфера...
-
Екологія - Васюкова Г. Т. - 5.4. Цивілізація і біосфера Землі
Не викликає сумніву, що еволюція біосфери тісно пов'язана з геологічною історією розвитку планети Земля, зміною якості середовища існування життя....
-
Екологія - Васюкова Г. Т. - 5.1.2. Озонова діра в атмосфері
Визначений вплив на клімат нашої планети робить існування в стратосфері на висоті 25-30 км озонового шару. Озон утворюється у верхніх шарах атмосфери при...
-
Екологія - Васюкова Г. Т. - 5.3. Еволюція біосфери
Не викликає сумніву, що еволюція біосфери тісно пов'язана з геологічною історією розвитку планети Земля, зміною якості середовища існування життя....
-
Екологія - Васюкова Г. Т. - 3.2. Структура біосфери
План: - Поняття біосфери. Вчення В. 1. Вернадского про біосферу - Структура біосфери - Основні типи речовини в біосфері Атмосфера - Гідросфера Літосфера...
-
Екологія - Васюкова Г. Т. - 8.4. Екологічна криза як криза антропоцентричної свідомості
Екологічна криза XX століття засвідчує, що біосфера та її компоненти є досить крихкими структурами. Вони почали інтенсивно руйнуватися під впливом...
-
Екологія - Васюкова Г. Т. - 1. Екологія і побут
1. Екологія і побут Стан навколишнього середовища все ще погіршується, а місцями вже став просто жахливий, і схоже на те, що людині незабаром просто не...
-
Екологія - Васюкова Г. Т. - 2.1. Зростання народонаселення Землі і екологічні проблеми
-Зростання народонаселення Землі і екологічні проблеми -Урбанізація. Історичні корені урбанізації -Загальні риси сучасної урбанізації для більшості країн...
-
Екологія - Васюкова Г. Т. - Глава 2. Демографічний вибух, урбанізація і екологічні проблеми
-Зростання народонаселення Землі і екологічні проблеми -Урбанізація. Історичні корені урбанізації -Загальні риси сучасної урбанізації для більшості країн...
-
Екологія - Васюкова Г. Т. - 9.2.5. Діяльність "ЗЕЛЕНИХ"
ЮНЕСКО - міжурядова організація, що є специфічним заснуванням ООН. її ціль - сприяти миру і безпеці, розвитку співробітництва країн в галузі науки,...
-
Екологія - Васюкова Г. Т. - 9.2.4. Діяльність Римського клубу
ЮНЕСКО - міжурядова організація, що є специфічним заснуванням ООН. її ціль - сприяти миру і безпеці, розвитку співробітництва країн в галузі науки,...
-
Екологія - Васюкова Г. Т. - 9.2.3. Діяльність ЮНЕСКО
ЮНЕСКО - міжурядова організація, що є специфічним заснуванням ООН. її ціль - сприяти миру і безпеці, розвитку співробітництва країн в галузі науки,...
-
Екологія - Васюкова Г. Т. - Лекція 3. Біосфера, її структура та закони функціонування
План: - Поняття біосфери. Вчення В. 1. Вернадского про біосферу - Структура біосфери - Основні типи речовини в біосфері Атмосфера - Гідросфера Літосфера...
-
Екологія - Васюкова Г. Т. - 8.2.4. Радіація у біосфері
У нормальних природних умовах усі процеси, що відбуваються в грунті, знаходяться в рівновазі. Але нерідко в порушенні рівноважного стан грунту винна...
-
Екологія - Васюкова Г. Т. - 8.2.3. Забруднення грунтів
У нормальних природних умовах усі процеси, що відбуваються в грунті, знаходяться в рівновазі. Але нерідко в порушенні рівноважного стан грунту винна...
-
Екологія - Васюкова Г. Т. - 8.2.2. Забруднення гідросфери
Поява в природному середовищі нових компонентів, викликане діяльністю людини або грандіозними природними явищами (наприклад, вулканічною діяльністю),...
-
Екологія - Васюкова Г. Т. - 5.1.1. Парниковий ефект
- Зміна клімату - Парниковий ефект - Озонова діра в атмосфері - Кислотні дощі - Склад і утворення кислотних дощів - Вплив кислотних опадів на навколишнє...
-
Екологія - Васюкова Г. Т. - 5.1. Зміна клімату
- Зміна клімату - Парниковий ефект - Озонова діра в атмосфері - Кислотні дощі - Склад і утворення кислотних дощів - Вплив кислотних опадів на навколишнє...
-
- Зміна клімату - Парниковий ефект - Озонова діра в атмосфері - Кислотні дощі - Склад і утворення кислотних дощів - Вплив кислотних опадів на навколишнє...
-
Екологія - Васюкова Г. Т. - Глава 1. Науково-технічна революція і тенденції зміни біосфери
-Цивілізація і біосфера Землі -Сучасна екологічна ситуація у світі -Екологічні проблеми економічного розвитку України 1.1. Цивілізація і біосфера Землі...
-
Екологія - Васюкова Г. Т. - 1.1. Цивілізація і біосфера Землі
-Цивілізація і біосфера Землі -Сучасна екологічна ситуація у світі -Екологічні проблеми економічного розвитку України 1.1. Цивілізація і біосфера Землі...
Екологія - Васюкова Г. Т. - 5.2.2. Учення В. І. Вернадського про ноосферу