Екогеографія України - Гавриленко О. П. - 4.2. Гірничопромислові ландшафти України та особливість рекультивації земель, порушених унаслідок гірничих розробок
Як вже зазначалося, утворення величезної кількості техногенних родовищ корисних копалин на території України є дуже важливою проблемою. Техногенні родовища корисних копалин - це відвали видобутку та відходи збагачення і переробки мінеральної сировини, в яких містяться цінні корисні копалини; вони мають промислове значення. Нині в Україні обсяги цих відходів перевищують 25 млрд. т, займаючи площу понад 150 тис. га. Таким чином, в Україні утворено сотні великих, середніх і малих техногенних родовищ різних корисних копалин, придатних для промислового освоєння. Потенційна вартість таких родовищ, за попередніми розрахунками, обчислюється десятками мільярдів доларів. Така частина вторинних продуктів у перерахунку на 1 км2 території країни перевищує аналогічний показник для США у 6 разів і у 3 рази - для держав Європейського Союзу.
Видобування мінеральної сировини призводить до формування специфічних антропогенних ландшафтів, які називають гірничопромисловими. Площею вони поступаються сільськогосподарським та лісогосподарським, але в окремих гірничих районах роботи проводяться на площі в тисячі гектарів.
Масштаби впливу на природу в гірничопромислових комплексах величезні. Найнесприятливішими за ступенем негативного впливу на довкілля є відкриті розробки - кар'єри, їх розміри можуть досягати значних величин - глибина понад 500 м, ширина кар'єрного поля майже 5 км, а розміщення розкривних порід потребує величезної площі (тисячі гектарів).
У результаті порушується літогенна основа ландшафтів, а також відбувається швидка перебудова поверхні, унаслідок чого формується техногенний неорельєф. Розрізняють два типи форм техногенного неорельєфу:
- позитивний (акумулятивний) - відвали, терикони, насипні та намивні поверхні;
- негативний (вироблений) - шахти, кар'єри, виїмки та ін. Під впливом відкритих розробок відбувається повне або
Часткове знищення первинної рослинності, грунтів, різке порушення біологічної продуктивності ландшафтів. Біоценози, що виникають, є одноманітними та випадковими за складом видів, примітивними за структурою, малостійкими і часто не здатними до самовідновлення. Часто нові екотопи освоюються організмами не на грунті, а на специфічному мінеральному субстраті.
Відкриті розробки спричинюють також значні гідрологічні зміни території. Самі кар'єри витрачають величезну кількість води, з чим пов'язане всихання та виснаження грунтових вод у районах діючих кар'єрів, причому зміни охоплюють території, які майже у 25 разів більші, ніж власне кар'єр. Навпаки, у рівнинних районах часто виникає локальне заболочування території, що посилюється у зв'язку з порушенням природного стоку акумулятивними формами неорельєфу. І, нарешті, для регіонів відкритих кар'єрних розробок характерним є забруднення природного середовища, тобто атмосферного повітря, вод, грунтово-рослинного покриву продуктами вивітрювання глибинних порід, а також промисловими викидами, пожежними газами відвалів та териконів, які горять.
За класифікацією Ф. Н. Мількова, всі ландшафти, пов'язані з промисловою діяльністю людини, об'єднуються в один клас - індустріальні ландшафти. Залежно від способу видобування корисних копалин у цьому класі вирізняють типи ландшафтів (наприклад, кар'єрно-відвальний), які, в свою чергу, поділяються на типи місцевості. Наприклад, у кар'єрно-відвальному типі ландшафтів вирізняють такі види місцевості: 1) оголений кар'єрно-відвальний; 2) терикони; 3) кар'єрно-відвальні пустища; 4) озерно-пагорбовий, оголено-пустельний; 5) кам'янистий бедленд; 6) гідровідвали. Кожен тип місцевості - це система взаємопов'язаних урочищ*53.
*53: {Мильков Ф. Н. Человек и ландшафты. - М.: Мысль, 1973. - С. 167.}
Г. І. Денисик (2001) вважає, що гірничопромислові ландшафти України мають складну внутрішню структуру. Дослідник виокремлює три типи цих ландшафтів у межах України:
- кар'єрно-відвальний, що представлений декількома типами місцевостей. Наприклад, місцевості платоподібних кар'єрно-відвальних пустирів формуються в районах видобутку залізних руд (Криворізький басейн), марганцевих руд (Нікополь, Дніпродзержинськ) та вугілля (у районі Олександрії);
- тип торфово-болотних пустирів формується в місцях торфорозробок. В Україні під торфорозробками зайнято 93 тис. га;
- просадковотериконовий тип утворюється в районах підземного видобування корисних копалин (Львівський та Донецький кам'яновугільні басейни, підземні розробки фосфоритів і вапняків у Середньому Придністров'ї тощо). У структурі цього типу ландшафтів переважають терикони, тобто тип місцевостей, утворений високими (25-35, іноді до 80 м) відвалами підземного видобутку вугілля (у Донбасі, Новограді-Волинському та ін.).
Стосовно негативного впливу відкритих розробок корисних копалин на довкілля, то основними його факторами є:
- повне або часткове знищення первинної рослинності, грунтів, різке порушення біологічної продуктивності ландшафтів;
- значні зміни гідрологічного характеру території;
- забруднення природного середовища, тобто атмосферного повітря, вод, грунтово-рослинного покриву продуктами вивітрювання глибинних порід, а також промисловими викидами, пожежними газами відвалів тощо*54.
*54: {Денисик Г. І. Лісополе України. - Вінниця: ПП "Видавництво "Тезис", 2001. - С.154-159. }
Рекультивація земель. Перші спроби рекультивації територій, порушених гірничою промисловістю, розпочалися ще у середині XIX ст. у Німеччині. З початку XX ст. подібні роботи проводилися у США та Англії. Після Другої світової війни вони були поширені практично в усіх європейських країнах. Мета рекультивації - відтворення продуктивності територій, порушених гірничою промисловістю, та повернення їх у різні види використання, що передбачає проведення комплексу інженерних, гірничотехнічних, меліоративних, сільськогосподарських та лісогосподарських робіт. Відтворення земель, порушених гірничими розробками, - це складний процес регенерації ландшафтів.
Об'єкти рекультивації дуже різноманітні. Ними можуть бути:
- відвали та кар'єрні виїмки відкритих розробок, різних розрізів і рудників з різноманітними системами утворення відвалів;
- території, порушені під час підземного видобування корисних копалин;
- відвали золи та лінійні порушення поверхні у процесі будівництва трубопроводів, доріг та інших комунікацій.
Рекультивація земель, як правило, здійснюється у декілька етапів:
- підготовчий, сутність якого полягає у певних конкретних діях, а саме: а) дослідження та типізація порушених територій; б) вивчення специфіки земель, що підлягають рекультивації; в) визначення наступної можливості використання земель після завершення рекультиваційних робіт;
- етап гірничотехнічної рекультивації - це інженерна підготовка території до різних видів подальшої рекультивації, яка включає комплекс інженерних робіт: а) планування поверхні; б) створення відвалів оптимальної структури та параметрів; в) регулювання водного режиму; г) різноманітні меліоративні заходи; д) будівництво під'їзних шляхів та інших споруд;
- етап біологічної рекультивації та перехід до цільового використання рекультивованих територій. Роботи на цьому етапі спрямовані на остаточне відновлення родючості та біологічної продуктивності порушених земель, створення сільськогосподарських і лісогосподарських угідь.
Є два основні види біологічної рекультивації - сільськогосподарський і лісовий. Сільськогосподарська рекультивація здійснюється, як правило, в тих районах, де землеробство має велике господарське значення, а грунтово-кліматичні умови найсприятливіші. При цьому спочатку відтворюють родючість грунтів шляхом повернення гумусового шару та початкового вирощування рослин, невимогливих до грунтових умов. Потім вирощують звичайні для цієї місцевості сільськогосподарські культури, врожайність яких поступово, у міру відновлення родючості грунтів, досягає нормальних величин.
Лісова рекультивація застосовується частіше, оскільки вона потребує менших витрат та може здійснюватися на токсичних грунтах і в несприятливих умовах рельєфу. При виборі деревних та чагарникових порід для посадки на відвалах найкращими є місцеві види, які добре пристосовані до фізико-географічних умов певного регіону. Спочатку висаджують піонерні породи, тобто породи підготовчого періоду, а потім - породи господарськоцінні, що в майбутньому можна використовувати для лісорозробок. Лісові насадження на відвалах відіграють важливу меліоративну, грунтозахисну та оздоровчу роль.
Кар'єри з високотоксичними грунтами, що непридатні для інших видів рекультивації, підлягають затопленню. Водна рекультивація проводиться, як правило, на місці старих кар'єрів, її завданнями є:
- створення резервів промислових вод для потреб хімічної, металургійної, текстильної промисловостей, енергетики та сільського господарства;
- формування резервів питної води;
- утворення рекреаційних центрів та зон, які разом із лісопосадками на відвалах перетворюються в зони відпочинку.
Стосовно підземних виїмок, то вони використовуються з метою рекультивації як господарські приміщення для розміщення складів, архівів, сховищ газу, рідкого палива тощо. У містах на ділянках, порушених підземними розробками, споруджуються різноманітні спортивні заклади, створюються водойми, парки, проводиться житлове та промислове будівництво.
На сьогодні в Україні поступово розв'язуються складні проблеми екологічної рекультивації більшості гірничовидобувних районів, сформованих унаслідок попереднього екстенсивного розвитку промислових галузей та ресурсомістких технологій.
Масштаби ресурсокористування та створена в Україні структура промислового виробництва сприяли тому, що її можна зарахувати до країн із вищими відносними й абсолютними показниками утворення та нагромадження відходів. Серед них 80-85 % становлять власне відходи гірничопромислового виробництва, пов'язані з видобуванням, збагаченням та хіміко-металургійною переробкою мінеральної сировини. Вирізняють два головні шляхи вирішення питання відходів в Україні: 1) розробка та освоєння технологій, що обмежують утворення залишкових продуктів, насамперед, технології повної, комплексної переробки; 2) розширення використання відходів за допомогою формування міжгалузевих територіально-виробничих комплексів із замкнутими виробничими циклами.
Оскільки нині криза, пов'язана з сировиною, в Україні загострюється, основними необхідними запобіжними засобами для її подолання є:
- зміна технологій у напрямі максимального зменшення використання тих речовин, що будуть дефіцитними у майбутньому (срібло). Наприклад, уже створені фотопроцеси, які зовсім не потребують срібла;
- вилучення металів та інших речовин зі списаної техніки та їх повторне використання. Загальні запаси потенційного лому в Україні такі, що можуть ще тривалий час задовольняти потреби у сировині. Наприклад, у 1 т чавунного або сталевого лому зберігається 3,5 т мінеральної сировини;
- удосконалення техніки збагачування мінералів, найбільш повне та комплексне вилучення з родовищ усіх корисних компонентів.
У Кодексі України про надра від 27 липня 1994 p. № 132/94-ВР зазначено, що надра - це частина земної кори, розміщена під поверхнею суші та дном океану; вона простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та господарського використання. За цим Кодексом регулюються раціональне використання надр, їх охорона, гарантується безпека людей у процесі їх використання. Родовища корисних копалин - нагромадження мінеральних речовин у надрах, джерелах вод та газів, на поверхні землі, дні водоймищ, які за кількістю, якістю та умовами залягання придатні для промислового використання.
Усі родовища корисних копалин, у тому числі техногенні, із запасами, що оцінюються як промислові, становлять державний фонд родовищ корисних копалин, а всі попередньо оцінені родовища корисних копалин - резерв цього фонду*55. Охорона корисних копалин - це система державних та суспільних заходів з найбільш повного використання родовищ, вилучення з руди всіх цінних компонентів, найраціональнішого використання в господарстві, запобігання забрудненню або іншим змінам у природі, що перешкоджають їх застосуванню.
*55: {Кодекс України про надра від 27 липня 1994 р. №132/94-ВР // ВВР. - ВВР, 1994. - № 36. }
Запитання і завдання для самоконтролю
1. Які ресурси належать до мінеральних?
2. Поясніть, чому корисні копалини є типовими вичерпними ресурсами.
3. Охарактеризуйте сучасний стан мінерально-сировинної бази України.
4. Назвіть основні групи корисних копалин в Україні.
5. Як ви вважаєте, чи має Україна перспективи у видобутку нафти й газу?
6. Які негативні екологічні зміни довкілля є спільними для регіонів видобутку всіх видів мінеральної сировини?
7. Назвіть головні необхідні запобіжні засоби для подолання загострення сировинної кризи.
8. У чому полягає сутність поняття "гірничопромислові ландшафти"? Які з них є найнесприятливішими за ступенем негативного впливу на середовище?
9. У результаті чого формується техногенний неорельеф? Які є типи техногенного неорельєфу?
10. Визначте сутність рекультивації земель. Наведіть приклади.
11. Назвіть послідовні етапи та види рекультивації порушених земель.
Рекомендована література
1. Адаменко ОМ., Рудько Г. І. Екологічна геологія: Підручник. - К.: Манускрипт, 1998. - 348 с.
2. Барановський BJL Екологічний атлас України. - К.: Географіка, 2000. - 40 с.
3. Гавриленко О. П. Основи екології та безпека життєдіяльності. - К.: ВПЦ "Київський ун-т", 2002. - 117 с.
4. Данилишин Б. М., Дорогунцов CJ., Міщенко B. C. Природно-ресурсний потенціал сталого розвитку України. - К.: ЗАТ "НІЧЛАВА", 1999. - 716 с.
5. Денисик Г. І. Лісополе України. - Вінниця: ПП "Тезис", 2001. -284 с.
6. Доповідь про стан навколишнього природного середовища в Україні у 2004 p. - К., 2005.
7. Кодекс України про надра від 27 липня 1994 р. № 132/94-ВР // ВВР. - 1994. - № 36.
8. Коротун І. М., Коротун Л. К., Коротун CJ". Природні ресурси України: Навч. посів. - Рівне, 2000. -192 с.
9. Мильков Ф. Н. Человек и ландшафты. - М.: Мысль, 1973. - 222 с.
10. Минц АА. Экономическая оценка естественных ресурсов. - М.: Мысль, 1972. - 303 с.
11. Національна доповідь України про гармонізацію життєдіяльності суспільства у навколишньому природному середовищі. - К., 2003. - 128с.
Схожі статті
-
Екогеографія України - Гавриленко О. П. - 4.1. Сучасний стан мінерально-сировинної бази в Україні
Стосовно України, то порівняно з іншими країнами подібного обсягу вона належить до таких, що мають середню кількість і різноманітність невідновлюваних...
-
Розглянемо сучасну геоекологічну ситуацію в Україні, яка формується під впливом закономірностей розвитку природи і суспільства в процесі...
-
Екогеографія України - Гавриленко О. П. - Загальні відомості
Загальні відомості Спочатку розглянемо сутність поняття "ресурси" в загальному розумінні. Слово "ресурси" походить від стародавнього дієслова, яке...
-
Мінеральні ресурси, утворені в надрах і на поверхні Землі, зі стародавніх часів широко використовувалися людством, тому вони дістали назву корисні...
-
В енциклопедичному созологічному словникові польської Академії наук є три визначення поняття потенціалу: - біотичний потенціал - це здатність популяцій,...
-
Загальні відомості Спочатку розглянемо сутність поняття "ресурси" в загальному розумінні. Слово "ресурси" походить від стародавнього дієслова, яке...
-
Екогеографія України - Гавриленко О. П. - 1.3.1. Ядерна та радіаційна безпека України
Жива природа і люди піддаються дії іонізуючого опромінення, зумовленого як природним, так і техногенно підсиленим радіаційним фоном. Важливий чинник, що...
-
Сучасне екологічне право в Україні грунтується на законодавчих та інших регулятивних актах, які мають двоякий характер: з одного боку, майже донині в...
-
Екогеографія України - Гавриленко О. П. - Розділ 2 ЕКОЛОГІЧНЕ ЗАКОНОДАВСТВО І ПРАВО В УКРАЇНІ
Сучасне екологічне право в Україні грунтується на законодавчих та інших регулятивних актах, які мають двоякий характер: з одного боку, майже донині в...
-
Екогеографія України - Гавриленко О. П. - 1.3.2. Стан і проблеми зони відчуження ЧАЕС
Україна - це епіцентр найбільшої у світі за всю історію людства ядерної техногенної катастрофи, яка відбулася на четвертому блоці Чорнобильської АЕС. У...
-
Екогеографія України - Гавриленко О. П. - 2.3. Економічні механізми природоохоронної діяльності
На сьогодні в Україні розроблено і впроваджено основні елементи економічного механізму природокористування та природоохоронної діяльності. Найважливішими...
-
Екогеографія України - Гавриленко О. П. - ВСТУП
Одна з найголовніших проблем сучасності - це виживання людства в умовах дефіциту природних ресурсів і продовольства та погіршення стану навколишнього...
-
Як відомо, значення геоекологічних проблем на Землі із середини XX ст. безперервно зростає. Збільшується потреба у вивченні та аналізі процесів...
-
Екогеографія України - Гавриленко О. П. - 1.3. Сучасна екологічна політика України
Екологічна політика України визначена за "Основними напрямами державної політики в галузі охорони навколишнього середовища, використання природних...
-
Екогеографія України - Гавриленко О. П. - Вуглевибудовні регіони і проблеми видобутку вугілля
Вуглеводнева сировина, що об'єднує нафту, газ і конденсат, на сучасному етапі розвитку людського суспільства є найважливішим і найпрогресивнішим...
-
Вуглеводнева сировина, що об'єднує нафту, газ і конденсат, на сучасному етапі розвитку людського суспільства є найважливішим і найпрогресивнішим...
-
Екогеографія України - Гавриленко О. П. - 3.1. Ресурсні цикли в техносфері
Світове господарство можна розглядати як екологічну нішу людства - техносферу. За багатьма просторовими та потоковими параметрами вона збігається з...
-
Руди - це природні мінеральні утворення, в яких міститься який-небудь метал (або декілька металів) у концентраціях, що роблять його видобування...
-
Екологічна безпека будь-якої країни не може забезпечуватися лише природоохоронними заходами без урахування соціальних, політичних та демографічних...
-
В Основному законі України - Конституції України, прийнятій 28 червня 1996 р., визначено майже всі головні засади для сприяння поліпшенню екологічної...
-
Екогеографія України - Гавриленко О. П. - Регіони видобутку сірки, солей та фосфоритів
Основні родовища самородної сірки розташовані у межах Львівської, а також частково Івано-Франківської областей (перші промислові запаси були виявлені у...
-
Особливу роль у житті людини відіграють надзвичайні ситуації, що виникають під час стихійних лих або техногенних катастроф. Разом із соціальними та...
-
Як відомо, значення геоекологічних проблем на Землі із середини XX ст. безперервно зростає. Збільшується потреба у вивченні та аналізі процесів...
-
Екогеографія України - Гавриленко О. П. - 1.3.3. Екологічна безпека оборонної діяльності
На території України є значна кількість об'єктів військової діяльності: військові бази, містечка, арсенали, склади боєприпасів, сховища...
-
1. Загальні проблеми охорони та використання надр в Україні Надра та корисні копалини в них для кожної країни є одним з основних елементів, що...
-
Екологічне право України - Шуміло О. М. - РОЗДІЛ 2. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ОХОРОНИ І ВИКОРИСТАННЯ НАДР
1. Загальні проблеми охорони та використання надр в Україні Надра та корисні копалини в них для кожної країни є одним з основних елементів, що...
-
Екологія і організація природоохоронної діяльності - Шматько В. Г. - 1.4. Охорона Земних надр
З кожним роком на Землі збільшується видобуток корисних копалин. Сьогодні це близько 20 млрд. тонн, а в найближчі роки ця цифра зросте в 3-5 разів....
-
Україна і світове господарство - Філіпенко А. С. - Основні природні ресурси України
Мінеральні ресурси Станом на початок 2000 р. в Україні виявлено близько 20 000 родовищ і проявів 113 видів корисних копалин, з яких 9143 родовища 97...
-
Екологічне право України - Шуміло О. М. - 4. Право надрокористування: види та характеристика
У ст. 4 КУпН передбачено, що надра є виключною власністю народу України і надаються тільки у користування. У зв'язку з цим використання надр можливе...
-
Національна економіка - Носова О. В. - 7.4. Природно-ресурсний потенціал розвитку економіки України
Україна - найбільша за територією, після Росії держава Європи, вона займає 0,4 % поверхні суші й 6 % території Європи. В Україні проживає близько 0,6 %...
Екогеографія України - Гавриленко О. П. - 4.2. Гірничопромислові ландшафти України та особливість рекультивації земель, порушених унаслідок гірничих розробок