Екогеографія України - Гавриленко О. П. - 11.2. Проблеми використання та збереження ресурсів недеревної рослинності в Україні
Окрім лісів, раціонально використовуватися й охоронятися мають ресурси недеревної рослинності. Наприклад, трав'янисті рослинні ресурси України представлені рослинністю боліт, плавнів, прісноводних і морських акваторій, солонців і солончаків, степовою рослинністю. Вони характеризуються багатством видів, які є цінними кормовими (46 % від загальної кількості видів), лікарськими (23 %), технічними (12 %), декоративними (72 %), харчовими (12 %), медоносними та іншими рослинами. Щороку вони виробляють майже 22 тис. т органічної речовини. Трав'янисті рослинні ресурси України представлені рослинністю:
- боліт (0,60 млн га);
- плавнів (0,96 млн га);
- прісноводних (1,50 млн га) і морських (0,80 млн га) акваторій;
- солонців і солончаків (0,58 млн га);
- степовою рослинністю (0,38 млн га).
Слід зауважити, що рослинність жодної природної зони не зазнала такого катастрофічного впливу людини, як рослинність степів, особливо за останні 150-200 років, коли зовнішній вигляд цієї ландшафтної зони значно змінився. Вплив господарської діяльності людини на степовий травостій протягом тисячоліть здійснювався таким чином: 1) випас худоби; 2) повне знищення цілинної рослинності під час орання; 3) сінокіс; 4) будівництво міст, промислових об'єктів, транспортних магістралей та ін. Результатом зникнення природного рослинного покриву степу стало висушування грунтів та зменшення поверхневого і підземного стоків. Річковий стік у степовій зоні унаслідок розорювання зменшився на 10-20 %.
З огляду на це, серед основних заходів, спрямованих на збереження та відновлення рослинності степів, вирізняють такі:
- вивчення біологічного кругообігу степових формацій;
- виявлення можливостей практичного використання степової флори;
- створення природоохоронних територій на ділянках цілинного степу та ін.
Окрім рослинності степів, охороняються й раціонально використовуються луки і пасовища, болотні масиви, як важливі гідрологічні та кліматичні регулятори, а також дикорослі види рослин (рис. 11.2). У господарських цілях застосовується лише незначна частина величезної кількості видів дикорослих рослин. Основними напрямами використання їх є: виготовлення лікарських препаратів, отримання масел, меду та інших продуктів. За останні 20-30 років кількість видів дикорослих рослин значно зменшилася, а багато видів стали рідкісними та зникаючими. На радіаційно-забруднених територіях України росте значна частина трав'янистих фіторесурсів, серед них - 25 % валових запасів лікарських рослин; тут зосереджено від 30 до 35 % запасів харчових і 15-20 % пряно-ароматичних, а також майже 40 % кормових трав'янистих ресурсів. Втрати від зменшення обсягів експорту лікарських рослин в Україні становлять близько 15-20 млн грн.
У 1999 р. був прийнятий Закон України "Про рослинний світ", в якому визначено, що об'єкти рослинного світу - це дикорослі та інші судинні рослини несільськогосподарського призначення, мохоподібні, водорості, лишайники, а також гриби на всіх стадіях розвитку й утворені ними природні угруповання; а природні рослинні ресурси - об'єкти рослинного світу, що використовуються або можуть бути використані населенням для потреб виробництва та ін.
Природні рослинні ресурси за екологічною, господарською, науковою, оздоровчою та рекреаційною цінністю поділяються на ресурси загальнодержавного та місцевого значення. До природних рослинних ресурсів загальнодержавного значення належать*147:
*147: {Закон України "Про рослинний світ" від 9 квітня 1999 р. № 591-XIV // ВВР. - 1999. - № 22-23. - Ст. 4.}
- об'єкти рослинного світу в межах внутрішніх морських вод і територіального моря, континентального шельфу та морської економічної зони України; поверхневих вод (озер, водосховищ, річок, каналів); природних і біосферних заповідників, національних природних парків та інших об'єктів природно-заповідного фонду (ПЗФ) загальнодержавного значення;
- лісові ресурси державного значення;
- рідкісні рослини, види яких занесені до Червоної книги України;
- рідкісні й типові природні рослинні угруповання, занесені до Зеленої книги України,
До природних рослинних ресурсів місцевого значення належать усі ті самі види рослин, не віднесені до природних рослинних ресурсів загальнодержавного значення.
14 жовтня 1998 р. ухвалили Закон України "Про захист рослин" (зі змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 18 березня 2004 p. № 1628-IV). За цим документом регулюються правовідносини, пов'язані з захистом рослин сільськогосподарського та іншого призначення, багаторічних і лісових насаджень, дерев, чагарників, рослинності закритого грунту, продукції рослинного походження від шкідників, хвороб і бур'янів; визначаються права й обов'язки підприємств, установ, організацій усіх форм власності та громадян, повноваження органів виконавчої влади і посадових осіб у цій сфері.
За законом захисту рослин - це комплекс заходів, спрямованих на зменшення втрат урожаю та запобігання погіршенню стану рослин сільськогосподарського та іншого призначення, багаторічних і лісових насаджень, дерев, чагарників, рослинності закритого грунту, продукції рослинного походження у зв'язку із шкідниками, хворобами й бур'янами. Методи захисту рослин - це способи, за допомогою яких здійснюється захист рослин (організаційно-господарські, агротехнічні, селекційні, фізичні, біологічні, хімічні та ін.).
Інтегрований захист рослин - комплексне застосування методів з метою довгострокового регулювання розвитку та поширення шкідливих організмів до невідчутного господарського рівня на основі прогнозу, дії корисних організмів, енергозберігаючих і природоохоронних технологій, що забезпечують надійний захист рослин та екологічну рівновагу довкілля. Засоби захисту рослин - це препарати, в яких міститься одна або декілька діючих речовин, вони використовуються для захисту рослини або продукції рослинництва від шкідливих організмів та знищення небажаних рослин або окремих їх частин*148.
*148: {Закон України "Про захист рослин" від 14 жовтня 1998 р. - № 180-ХІV (зі змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 18 березня 2004 р. № 1628-ІV) // ВВР. - 1998. - № 50-51. - Ст. 1.}
Охорона рослинного світу передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження просторової, видової, популяційної та ценотичної різноманітності й цілісності об'єктів рослинного світу, на охорону умов їх місцезростання, збереження від знищення, пошкодження, захист від шкідників і хвороб, а також невиснажливе використання. Українські ботаніки першими у світі поставили питання про необхідність охорони рослинних угруповань і розробили методологічну основу їхньої реєстрації у Зеленій книзі. Перша Зелена книга України була видана 1987 р.
У 2002 р. затвердили Положення "Про Зелену книгу України", за яким встановлюється порядок ведення цієї книги, визначаються категорії рідкісних, зникаючих і типових природних рослинних угруповань, що потребують охорони та внесення до Зеленої книги України, а також шляхи здійснення охорони природних рослинних угруповань, унесених до Зеленої книги України (рис. 11.3). Зелена книга України є державним документом, в якому зібрані відомості про сучасний стан рідкісних, зникаючих і типових природних рослинних угруповань України, що потребують охорони і мають важливе значення як складова біологічного різноманіття. До Зеленої книги України вносять:
- цінні з наукового погляду природні рослинні угруповання, насамперед, ті, в яких домінують рідкісні, реліктові або ендемічні види (таких в Україні нараховується 127);
- види, розташовані на території України на межі свого ареалу;
- зональні, найтиповіші для України угруповання.
Природні рослинні угруповання, що потребують внесення до Зеленої книги України, поділяють на такі категорії:
- корінні рослинні угруповання, в складі котрих переважають види рослин, внесені до Червоної книги України, а також реліктові й ендемічні види рослин;
- корінні рослинні угруповання, склад яких визначається типовими видами рослин, що ростуть на межі свого ареалу та мають тенденцію до зменшення життєвого потенціалу;
- рослинні угруповання, не пов'язані з природною зональністю (болота, луки, водні об'єкти), що потребують охорони з ботаніко-географічних міркувань;
- рослинні угруповання, взаємопов'язані з видами тваринного світу, які зникають;
- рослинні угруповання, утворені поширеними в минулому видами рослин, які стали рідкісними під впливом антропогенних або стихійних факторів.
У межах природних рослинних угруповань, унесених до Зеленої книги України, забороняється будь-яка діяльність, що негативно впливає на їх стан і загрожує збереженню. Міністерство охорони навколишнього природного середовища України забезпечує офіційне видання та поширення Зеленої книги України не рідше одного разу на 10 років.
Рослини найбільш беззахисні перед діяльністю людини, тому їх охорона є комплексним міжнародним завданням. Нині під загрозою зникнення на Землі перебуває майже 20-25 тис. видів рослин, багато з них ростуть в Україні. Лише в повоєнні роки у Донеччині та Криму зникло понад 40 видів рослин, у Карпатах - близько 20.
Комісія з рідкісних і зникаючих видів при Міжнародному союзі охорони природи (МСОП) прийняла таку класифікацію видів рослин, яким загрожує небезпека:
0 - види, котрі, мабуть, уже зникли (вони не трапляються в природі протягом тривалого часу);
1 - види, що перебувають під загрозою (тобто їх подальше існування неможливе без спеціальних заходів охорони);
2 рідкісні види (їм не загрожує зникнення, але вони трапляються в такій невеликій кількості або в обмежених за площею місцях, що вони можуть швидко зникнути);
3 - види, котрі зменшуються (чисельність видів скорочується, а ареал звужується протягом певного часу);
4 - невизначені види (перебувають під загрозою, але у зв'язку з браком інформації про них не можна правильно оцінити їх сучасний стан).
З огляду на викладене вище визначимо основні шляхи відновлення трав'янистих рослинних ресурсів України на етапі переходу до сталого розвитку*149:
*149: {Данилишин В. М., Дорогунцов C. І., Міщенко B. C. та ін. Природно-ресурсний потенціал сталого розвитку України. - К.: ЗАТ "НІЧЛАВА", 1999. - С 343.
}
- у степових районах - заборона заліснення, регулювання випасання худоби, формування мережі природоохоронних об'єктів, мінімізація ерозійних процесів, підвищення продуктивності ресурсів корисних рослин;
- на болотах - реставрація та рестабілізація меліорованих болотних масивів, відновлення гідрологічного режиму річок і озер;
- у плавнях - відтворення плавневих екосистем, формування мережі природних коридорів, збільшення біоресурсів плавнів;
- у прісноводних водоймах і морських акваторіях - мінімізація антропогенного евтрофування водойм, послаблення впливу забруднення та забезпечення якості води на рівні європейських стандартів;
- на солонцях і солончаках - обмеження впливу підтоплення, регулювання випасання, відновлення фітомеліоративної функції рослинного покриву.
Велику роль в охороні дикорослих видів рослинності відіграють природоохоронні території, на яких проводяться роботи з ідентифікації, наукової паспортизації, розмноження та випробування рідкісних і зникаючих видів. Також важливим заходом, спрямованим на збереження дикої флори може бути переведення рослинних видів у культуру (лісові культури, штучні сінокоси, пасовища) з метою збереження їх генофонду.
Схожі статті
-
В Основному законі України - Конституції України, прийнятій 28 червня 1996 р., визначено майже всі головні засади для сприяння поліпшенню екологічної...
-
Перші заходи з охорони окремих елементів біосфери (видів організмів) здійснювалися ще до початку нашої ери в країнах стародавньої культури - Єгипті,...
-
Перші заходи з охорони окремих елементів біосфери (видів організмів) здійснювалися ще до початку нашої ери в країнах стародавньої культури - Єгипті,...
-
Використання людиною грунтів в інтересах землеробства почалося у період неоліту майже 12 тис. років тому, коли з'явилося мотичне рільництво. Із розвитком...
-
Атмосфера - це повітряна оболонка Землі, що є однією з найголовніших умов життя. Як відомо, без їжі людина може прожити місяць, без води - тиждень, а без...
-
За допомогою водного законодавства регулюються водні відносини в Україні. Дія цього законодавства поширюється на всі види водних об'єктів, що є на...
-
Ще в грудні 1990 р. Верховна Рада прийняла перший Земельний кодекс України як самостійної держави. У березні 1992 р. було ухвалено другу редакцію цього...
-
Атмосфера - це повітряна оболонка Землі, що є однією з найголовніших умов життя. Як відомо, без їжі людина може прожити місяць, без води - тиждень, а без...
-
Загальні відомості Спочатку розглянемо сутність поняття "ресурси" в загальному розумінні. Слово "ресурси" походить від стародавнього дієслова, яке...
-
Сучасне екологічне право в Україні грунтується на законодавчих та інших регулятивних актах, які мають двоякий характер: з одного боку, майже донині в...
-
Одним з основних рекреаційних ресурсів є клімат, оскільки його особливості сприяють організації санаторно-курортного лікування та інших видів...
-
Люди завжди використовували воду з водойм, а з виникненням поливного землеробства (IX-X ст. до н. е.), а потім і промисловості (XV-XVI ст.) об'єм цієї...
-
Екогеографія України - Гавриленко О. П. - Розділ 2 ЕКОЛОГІЧНЕ ЗАКОНОДАВСТВО І ПРАВО В УКРАЇНІ
Сучасне екологічне право в Україні грунтується на законодавчих та інших регулятивних актах, які мають двоякий характер: з одного боку, майже донині в...
-
Україна входить до складу країн із найбільшими абсолютними обсягами утворення та нагромадження відходів. Щороку в поверхневих сховищах складується понад...
-
Розглянемо сучасну геоекологічну ситуацію в Україні, яка формується під впливом закономірностей розвитку природи і суспільства в процесі...
-
У 1992 р. в Україні був прийнятий Закон "Про охорону атмосферного повітря", спрямований на збереження сприятливого стану атмосферного повітря, його...
-
Водокористування - це використання вод (водних об'єктів) з метою задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та...
-
Порушення (руйнування) грунтів - складний комплекс антропогенних і природних процесів зміни фізико-хімічних і механічних характеристик грунту. Як...
-
Мінеральні ресурси, утворені в надрах і на поверхні Землі, зі стародавніх часів широко використовувалися людством, тому вони дістали назву корисні...
-
Як відомо, значення геоекологічних проблем на Землі із середини XX ст. безперервно зростає. Збільшується потреба у вивченні та аналізі процесів...
-
В енциклопедичному созологічному словникові польської Академії наук є три визначення поняття потенціалу: - біотичний потенціал - це здатність популяцій,...
-
Екогеографія України - Гавриленко О. П. - 9.1. Стихійні метеорологічні явища в Україні
Для холодного періоду характерні атмосферні явища, що пов'язано з розвитком зимових синоптичних процесів, у тому числі аномальних. До них належать...
-
Екогеографія України - Гавриленко О. П. - 10.2. Управління у сфері поводження з відходами в Україні
Управління у сфері поводження з відходами здійснюється відповідно до Закону України "Про відходи" (1998 р.). За цим документом визначаються правові,...
-
Екогеографія України - Гавриленко О. П. - 4.1. Сучасний стан мінерально-сировинної бази в Україні
Стосовно України, то порівняно з іншими країнами подібного обсягу вона належить до таких, що мають середню кількість і різноманітність невідновлюваних...
-
Екогеографія України - Гавриленко О. П. - 2.3. Економічні механізми природоохоронної діяльності
На сьогодні в Україні розроблено і впроваджено основні елементи економічного механізму природокористування та природоохоронної діяльності. Найважливішими...
-
Екогеографія України - Гавриленко О. П. - 1.3.2. Стан і проблеми зони відчуження ЧАЕС
Україна - це епіцентр найбільшої у світі за всю історію людства ядерної техногенної катастрофи, яка відбулася на четвертому блоці Чорнобильської АЕС. У...
-
Екогеографія України - Гавриленко О. П. - Вуглевибудовні регіони і проблеми видобутку вугілля
Вуглеводнева сировина, що об'єднує нафту, газ і конденсат, на сучасному етапі розвитку людського суспільства є найважливішим і найпрогресивнішим...
-
Вуглеводнева сировина, що об'єднує нафту, газ і конденсат, на сучасному етапі розвитку людського суспільства є найважливішим і найпрогресивнішим...
-
Екогеографія України - Гавриленко О. П. - Загальні відомості
Загальні відомості Спочатку розглянемо сутність поняття "ресурси" в загальному розумінні. Слово "ресурси" походить від стародавнього дієслова, яке...
-
Екогеографія України - Гавриленко О. П. - 1.3. Сучасна екологічна політика України
Екологічна політика України визначена за "Основними напрямами державної політики в галузі охорони навколишнього середовища, використання природних...
Екогеографія України - Гавриленко О. П. - 11.2. Проблеми використання та збереження ресурсів недеревної рослинності в Україні