Цивільне право - Майданик P. A. - Місце судового прецеденту в системі джерел українського права
Судовий прецедент займає самостійне місце в системі джерел вітчизняного права. Судовий прецедент є винесеним по конкретній справі рішенням суду, обов'язковим до застосування при вирішенні аналогічних питань з однорідних категорій справ. Судовий прецедент слід відрізняти від усталеної (сформованої) судової практики, під якою слід розуміти правоположення, тобто твердження (положення) юридичного характеру, які конкретизують норми права та закріплені в сукупності судових актів (рішень та роз'яснень) з певної категорії справ як результат багаторазового одноманітного їх вирішення судами.
На відміну від судового прецеденту як одиничного акту суду, судова практика є сукупністю рішень судів з конкретного правового питання, що одноманітно вирішується такими судовими актами та конкретизують норми права.
Судова практика є різновидом юридичної практики, під якою розуміють діяльність суб'єктів права в процесі формування і реалізації норм права, що полягає у виданні нормативних актів та у здійсненні різноманітних індивідуальних правових актів (В. П. Реутов).
Судовою практикою не можна вважати будь-яке роз'яснення вищих судових органів, рішення суду, ухвалу касаційної інстанції чи навіть сукупність рішень по конкретній групі справ. Зміст судової практики становлять тільки ті правоположення юрисдикційних органів, які конкретизують норми права. Такі правоположення можуть виникати двома шляхами: 1) внаслідок подолання судовими органами прогалин у праві; 2) внаслідок здійснення судовими органами конкретизації норм права.
При цьому в діяльності суду слід розрізняти індивідуалізацію норми права (тобто розповсюдження її змісту на окремих осіб, події, факти певної справи) від конкретизації норми права, внаслідок якої виникає правоположення - новий деталізований припис загального характеру.
В результаті тлумачення судом створюються положення, в яких просто роз'яснюється зміст норм, вказані положення є їхнім логічним висновком, а в результаті конкретизації створюються нові правоположення, які деталізують норми закону. Зазначається, що конкретизація властива правовій системі, причому вона може здійснюватись як нормотворчими органами (у вигляді видання підзаконних актів), так і судами (Б. В. Малишев).
У цьому зв'язку доцільно виділяти в судовій діяльності процес конкретизації норм права у тих випадках, коли цей процес спричиняє створення нових положень у рамках норм і на їх основі.
Отже, конкретизація норм права відрізняється від тлумачення норм права тим, що тлумачення права є простим роз'ясненням закону у більш доступних та розгорнутих формулюваннях, у той час як конкретизації права властиве привнесення до норми закону певної новизни.
В літературі слушно зазначається, що за своєю правовою природою конкретизація норм права перебуває між тлумаченням норм права та правотворчістю: за її допомогою вже не просто розкривається зміст норми права, а створюється на її базі новий, більш деталізований припис (правоположення), який, однак не досягає статусу нової норми права. Відповідно до цього, на відміну від актів тлумачення норм права, акти конкретизації норм права мають певний регулятивний вплив, але разом з тим рівень цього впливу не може зрівнятися з впливом норми права, і тому акти конкретизації норм права не є джерелом (формою) права (П. М. Рабиновч, Г. Г. Шмельова).
В сучасній юридичній науці ведеться дискусія щодо доцільності визнання рішень судів судовими прецедентами.
Опоненти визнання судового прецеденту джерелом українського права звертають увагу на те, що при здійсненні правосуддя суду достатньо застосовувати норми права, а не створювати їх. Тому компетенція суду має обмежуватися тлумаченням норм права і не передбачати нормотворчих повноважень.
Прихильники концепції судового прецеденту звертають увагу на те, що застосування прецеденту в правовій діяльності нашої країни є нагальною потребою, для реалізації якої створені як правові, так і політичні передумови (І Нікітчук).
Окремі автори вважають, що Україна рухається до прецедентної системи права. її використовує весь світ, і кращої поки не вигадано: лише судова влада заповнює прогалини в законодавстві і дає роз'яснення, які ніхто інший надати не може. Єдина проблема - реєстрація рішень, адже в різних регіонах країні виносять абсолютно різні рішення з одного й того ж питання (Л. Бардаченко).
Основна теза представників такого підходу полягає в тому, що судові прецеденти виконують значну роль у правовому регулюванні, оскільки завдяки їм конкретизуються закони, заповнюються прогалини в праві. Такими прецедентами в Україні пропонується визнати рішення Конституційного Суду України та Верховного Суду України.
Окремі автори заперечують існування в Україні прецедентної системи права, хоч і не виключають такої можливості. При цьому звертають увагу на те, що Україна ще не готова до визнання прецедентної системи права, оскільки для цього потрібен певний рівень довіри до суду, якого бракує українцям. Але до цього треба прагнути (Л. Бардаченко).
В сучасній юридичній літературі нерідко обгрунтовується позиція про те, що судова практика вже є джерелом права (І. О. Турчак). Прихильники такого підходу вважають, що до числа судових актів, які містять нормативні приписи, можуть бути віднесені: рішення Конституційного Суду України; нормативне тлумачення Пленуму Верховного Суду України та Вищих спеціалізованих судів; рішення судів загальної юрисдикції, що скасовують дію нормативних актів; рішення судів по аналогії закону та права, а також на основі норм права, що містять оціночні поняття; рішення Європейського суду з прав людини (Д. Кирилюк).
Той факт, що в сучасних умовах немає підстав для заперечення регуляторної функції актів вищих судових інстанцій та їх ролі у вирішенні колізій в чинному законодавстві, не є підставою для визнання таких актів джерелом права і нормативно обов'язковими.
Для визнання зазначених правових актів джерелом права необхідно, щоб такі правові акти мали нормативно обов'язковий характер для всіх учасників цивільних відносин, а не лише для учасників спору.
Зокрема, недоцільно визнавати джерелом права рішення суду за аналогією закону та права. Зазначені рішення суду не можуть мати нормативно обов'язкового характеру щодо всіх учасників правовідносин, оскільки такі рішення приймаються з урахуванням конкретних обставин справи і є обов'язковими лише для учасників спору.
Навіть якщо припустити необхідність позитивного вирішення питання щодо визнання рішень суду судовими прецедентами, останнє можливе за умови попереднього наукового обгрунтування співвідношення судового прецеденту з іншими джерелами права (тобто його місця в системі джерел права) та чіткого механізму прийняття та дії судового прецеденту. Це передбачає визначення суб'єктів прийняття такого прецеденту (зокрема, такими мають бути лише вищі судові інстанції), яка частина рішення має вважатися власне прецедентом, тобто вважатиметься нормативно зобов'язуючою тощо.
В доктрині і законодавстві країн континентальної Європи продовжує домінувати принцип, згідно з яким суди у своїй діяльності керуються законом і підкоряються закону, а рішення, що виносяться ними, мають силу індивідуально-правових актів. У зв'язку з цим рішення з конкретних справ є обов'язковими лише для учасників тих справ, за якими вони винесені, а також для фізичних та юридичних осіб, до яких пред'явлено вимоги державного виконавця. Цивільно-правовою доктриною деяких країн (наприклад, ФРН) судова практика взагалі не розглядається як джерело права. Такий підхід обумовлений тим, що суддя під час розгляду справи, по якій склалася судова практика, може винести й інше рішення, якщо впевнений в тому, що сформована практика не відповідає закону.
Водночас, судова практика має велике значення в усуненні прогалин у законодавстві, у ставленні вищих судових інстанцій до збірників судової практики, у допущенні розширювального тлумачення суддями норм закону з метою вироблення одноманітного розуміння і застосування законодавства судовими органами, без чого неможливо забезпечити законність і правопорядок у суспільстві.
Отже, судова практика бере участь у формуванні практики правозастосування та опосередковано впливає на практику нормотворення.
Схожі статті
-
Практика Європейського суду з прав людини як джерело українського права У вітчизняній правовій системі чільне місце в ієрархії джерел права займає закон....
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 9. Судовий прецедент як джерело цивільного права
Практика Європейського суду з прав людини як джерело українського права У вітчизняній правовій системі чільне місце в ієрархії джерел права займає закон....
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 2. Поняття і види джерел цивільного права
Залежно від правових наслідків у цивілістиці виділяють джерела об'єктивного права і джерела суб'єктивного права. У зв'язку з цим розрізняють джерел -...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Місце правових звичаїв у системі джерел цивільного права
Правовий звичай є самостійним джерелом права, що відіграє важливу роль у системі сучасного права. На відміну від інших джерел, творцем правового звичаю є...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 1. Поняття і види джерел права в загальній теорії права
1. Поняття і види джерел права в загальній теорії права Термін "джерела права" може застосовуватися у різних значеннях, що зумовлено дискусійністю і...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Глава 2. Дуалізм і система права
1. Еволюція дуалізму права Сучасне розуміння приватного права визначається традицією континентального європейського права розглядати систему права на...
-
Вітчизняне приватне право традиційно дотримується традицій континентального європейського права, що передбачає необхідність постійного моніторингу і...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Глава 7. Система і систематизація цивільного права
1. Система цивільного права Поняття та значення системи цивільного права Система цивільного права - це структура галузі як невід'ємний атрибут усіх...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Система навчального курсу цивільного права
Поняття навчальної дисципліни цивільного права Якщо цивільне право як галузь права регулює відповідні суспільні відносини, а наука цивільного права...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 2. Місце цивілістики в правознавстві
Цивільно-правова наука є однією з галузей, гілкою правознавства - правової науки. Цивілістика, як і юриспруденція загалом, належить до так званих...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 1. Система цивільного права
1. Система цивільного права Поняття та значення системи цивільного права Система цивільного права - це структура галузі як невід'ємний атрибут усіх...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Місце та правова природа організаційних правовідносин
В юридичній літературі дискусійним є питання про місце організаційних правовідносин в предметі цивільного права. Щодо місця організаційних відносин як...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Глава 9. Джерела цивільного права
1. Поняття і види джерел права в загальній теорії права Термін "джерела права" може застосовуватися у різних значеннях, що зумовлено дискусійністю і...
-
Принцип співрозмірності (пропорційності) містить свої основні елементи методології у вигляді суспільно важливих цілей, засобів їх досягнення (міри з...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 5. Закони, які регулюють цивільні відносини
Найважливішими актами цивільного законодавства є закони, як нормативні акти вищого законодавчого органу, що володіють найбільшою юридичною силою....
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 4. Право як спеціально-юридична категорія
Загальносоціальне (природне) право грунтується на ідеї визначального характеру природних прав у системі права. В основі права мають лежати природні...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 2. Тенденції кодифікації в праві України
В ієрархії нормативно-правових актів кодекс посідає місце особливого закону, який має перевагу над звичайними законами. Тому норми, наприклад, Цивільного...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 5. Кореляція сфер права і міжгалузеві зв'язки цивільного права
Дійсне місце цивільного права в системі права значною мірою визначається кореляцією суміжних сфер права, тобто здатністю правових норм різних сфер...
-
ЦК України слідом за Конституцією України проголосив загальновизнані принципи і норми міжнародного права частиною української правової системи (ст. 9 ЦК...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 5. Ознаки і визначення поняття права
Право характеризується як система сутнісних ознак, яка дає можливість виявити поняття цієї юридичної категорії. До поняття права включаються ознаки, які...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Поняття правового звичаю як джерела цивільного права України
Норми, присвячені правовому звичаю як джерелу цивільного права, містить ЦК України. Правовим звичаєм ЦК визнає правило поведінки, яке не встановлене...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Цивільний кодекс України як основний акт цивільного законодавства
Найважливішими актами цивільного законодавства є закони, як нормативні акти вищого законодавчого органу, що володіють найбільшою юридичною силою....
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Конституція України як основа цивільного законодавства
Найважливішими актами цивільного законодавства є закони, як нормативні акти вищого законодавчого органу, що володіють найбільшою юридичною силою....
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 3. Загальносоціальне (природне)право
Загальносоціальне (природне) право грунтується на ідеї визначального характеру природних прав у системі права. В основі права мають лежати природні...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Правова природа і місце корпоративних правовідносин
Корпоративні відносини не слід ототожнювати із зобов'язаннями. Корпоративні (членські) та зобов'язальні відносини мають як схожі (перші й другі є...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 3. Поняття і система вітчизняного приватного права
Сучасний стан вітчизняного приватного права обумовлений формуванням демократичного, соціально орієнтованого суспільства ринкової економіки, що визначає...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Цивільне право і публічний обов'язок
Поняття зобов'язання не можна ототожнювати з категорією "обов'язок", а треба розглядати як ціле та частина. Обов'язок боржника є основою будь-якого...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 1. Цивільне і сімейне право
1. Цивільне і сімейне право Уявлення про сучасне вітчизняне цивільне право буде більш повним і чітким, якщо виявити його співвідношення із суміжними з...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Психологічна школа права
Специфіку стимулювання волі до виконання обов'язку внутрішніми, психічними чинниками пояснює психологічна школа права, започаткована Л. І. Петражицьким....
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Школа природного права
Теорія природного права становить особливу юридичну філософію цінностей, яка зосереджується на природних правах людини, виходить з визнання...
Цивільне право - Майданик P. A. - Місце судового прецеденту в системі джерел українського права