Цивільне право - Майданик P. A. - 10. Роль судової практики і доктрини права в удосконаленні, тлумаченні та застосуванні цивільного законодавства
Серед чинників, які визначають систему джерел цивільного права, визначальну роль відіграє судова практика, яка хоч і не визнається джерелом цивільного права, формує орієнтовний перелік підходів (способів) вирішення певного судового спору з якісно однорідної категорії справ.
Важливе практичне значення мають опубліковані рішення з конкретних справ, а також огляди практики розгляду окремих категорій спорів та інші рекомендації вищих судових інстанцій. За допомогою таких оглядів проводиться орієнтування судів та учасників спорів, формування позиції з певної категорії спорів, що визначає порядок, умови та наслідки застосування відповідних цивільно-правових норм. Однак такі акти не визнаються джерелами цивільного права, оскільки не містять загальнообов'язкових норм.
Не є джерелом права цивілістична доктрина, тобто висновки, обгрунтовані вченими в результаті доктринального (наукового) тлумачення закону та інших джерел. Положення доктрини можуть бути враховані судом як думка спеціаліста або стати основою пропозицій про зміну (удосконалення) законодавства, однак самі по собі не набувають безпосереднього юридичного значення.
Не можуть вважатися джерелами права й індивідуальні акти або акти локального характеру, які не містять загальнообов'язкових приписів (правових норм), наприклад, конкретні статути різних юридичних осіб, договори тощо. Ці акти обов'язкові лише для тих, хто їх прийняв.
Не можуть визнаватися джерелом права правила моралі, хоч багато з них знаходяться в основі ряду правових норм. Вони можуть мати певне значення лише при встановленні смислу окремих цивільно-правових правил шляхом їх логічного тлумачення.
Принципово іншу роль виконує судова практика в країнах поза-континентального права. В цьому випадку зазвичай йдеться про рішення судів вищих інстанцій, певним чином систематизованих або узагальнених, які і становлять тут поняття судової практики.
На відміну від країн цивільного права, судовий прецедент визнається джерелом права в країнах англо-американського права. В поза-континентальній правовій системі судові прецеденти виконують роль основного джерела права, що зумовлено особливостями еволюції і здійснення судочинства в цих правових системах.
На відміну від країн континентальної Європи, в яких цивільне право розвивалося в університетах як наслідок наукової діяльності правознавців, система загального права творилася судами, юристами-практиками. Судді країн англо-американського права у своїх рішеннях не лише тлумачать і застосовують, а й створюють нові норми права. Тому центральне місце в системі джерел загального права займає судове рішення, яке має силу прецеденту і яке отримало назву "право судової практики" (case law). В сфері судової практики діє правило прецеденту (в США воно називається stare decisis), відповідно до якого положення, які містяться в судових рішеннях, що мають статус обов'язкових прецедентів, обов'язкові для всіх судів як нижчестоящих, так і тих, котрі безпосередньо винесли дані рішення.
Обов'язковими прецедентами стають лише рішення вищих судових інстанцій: у Великій Британії - Палата лордів, Апеляційний суд, Високий суд; в США - Верховний суд США і верховних судів штатів. В літературі звертається увага на те, що "stare decisis" у США істотно обмежене, тому що вищі судові інстанції не зв'язані власними прецедентами.
11. Дія цивільного законодавства у часі, просторі і за колом осіб
Дія цивільного законодавства у часі. Важливе значення мають питання, з якого моменту набирає чинності відповідний акт цивільного законодавства і на які відносини він поширюється.
Набрання чинності актом цивільного законодавства - це початковий момент його дії, з якого нормативний акт може застосовуватися щодо відносин, на які поширюється дія цього акта. Цивільно-правові акти, прийняті державними органами, набирають чинності одночасно на всій території. При цьому зазвичай вони не мають зворотної сили і застосовуються лише до тих відносин, які виникли після набрання чинності актом. Однак цивільний закон може передбачити поширення своєї дії і на відносини, які виникли до набрання ним чинності. Зокрема, такі випадки прямо передбачені в Перехідних положеннях до ЦК України.
Момент набрання чинності цивільно-правової норми залежить від виду нормативно-правового акта, в якому міститься така норма.
Порядок набрання чинності законами визначається ст. 94 Конституції України, в якій передбачається, що закон набирає чинності після 10 днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його офіційного опублікування. Офіційне оприлюднення закону - це доведення до відома громадян і державних органів від імені Президента України повного і точного тексту закону державною мовою шляхом його опублікування в офіційному державному виданні. Відповідно до Закону "Регламент Верховної Ради України" від 19.09.2008 р. закони публікуються державною та російською мовами Президією Верховної Ради у "Відомостях Верховної Ради України" протягом 30 днів, а також в газеті "Голос України" протягом п'яти днів і є офіційно оприлюдненим. Згідно з Указом Президента України "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності" від 10.06.1997 р. (зі змінами і доповненнями) Закони України, інші акти Верховної Ради України, акти Президента України, Кабінету Міністрів України після їх прийняття у встановленому порядку і підписання підлягають оприлюдненню державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Такими виданнями є "Офіційний вісник України",
"Відомості Верховної Ради України", "Офіційний вісник Президента України", "Голос України" та "Урядовий кур'єр".
Час набрання законом чинності обчислюється з дня його першого опублікування, в якому із зазначених вище видань воно не було здійснене.
Відповідно до зазначеного Указу Президента в окремих випадках закон може бути оприлюднений через телебачення або радіо. Такі шляхи офіційного оприлюднення повинні бути передбачені в самому законі.
Закони України можуть бути опубліковані і в інших виданнях, що не віднесені зазначеним Указом до офіційних друкованих видань. Публікація закону в таких випадках має інформаційний характер і не може бути використана для офіційного застосування.
Акти Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України можуть бути в окремих випадках офіційно оприлюднені через телебачення і радіо.
Офіційне оприлюднення нормативно-правових актів здійснюється після включення їх до Єдиного державного реєстру нормативних актів із зазначенням присвоєного їм реєстраційного коду.
Нормативно-правові акти можуть бути оприлюднені в інших друкованих виданнях лише після їх офіційного оприлюднення відповідно до ст. 1 цього Указу.
Нормативно-правові акти, опубліковані в інших друкованих виданнях, мають інформаційний характер і не можуть бути використані для офіційного застосування.
При здійсненні прав і обов'язків фізичні та юридичні особи повинні застосовувати нормативно-правові акти, опубліковані в офіційних друкованих виданнях або одержані у встановленому порядку від органу, який їх видав.
Нормативно-правові акти Верховної Ради України і Президента України набираються чинності через 10 днів з дня їх офіційного оприлюднення в офіційному друкованому виданні.
Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо більш пізній строк набрання ними чинності не передбачено в цих актах. Акти Кабінету міністрів України, які визначають права та обов'язки громадян, набирають чинності не раніше дня їх опублікування в офіційних друкованих виданнях.
Якщо нормативно-правовий акт опубліковано у газеті "Урядовий кур'єр" раніше, ніж в "Офіційному віснику України" та "Відомостях
Верховної Ради України", він набирає чинності після опублікування в цій газеті в порядку, встановленому статями 4 і 5 цього Указу.
Нормативно-правові акти, що їх видають міністерства, інші органи державної виконавчої влади, органи господарського управління та контролю і які стосуються прав, свобод і законних інтересів громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.
Державну реєстрацію зазначених актів здійснює Міністерство юстиції України відповідно до Указу Президента України від 03.10.1992 р. "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади" та прийнятої в його розвиток постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 р. № 731.
Державну реєстрацію нормативних актів відділів, управлінь, інших служб обласної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а також органів господарського управління та контролю здійснюють управління юстиції обласної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. Державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств і республіканських комітетів АРК здійснює Головне управління юстиції Міністерства юстиції АРК.
Схожі статті
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Поняття цивільного законодавства
Поняття цивільного законодавства Панівним джерелом (формою) вітчизняного права є нормативні акти, які в цивільно-правовій сфері охоплюються поняттям...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 6. Поняття і види підзаконних актів цивільного законодавства
Підзаконні акти цивільного законодавства є виданими на виконання законів нормативно-правовими актами відповідних державних органів, суб'єктів з...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Структура цивільного законодавства
Поняття цивільного законодавства Панівним джерелом (формою) вітчизняного права є нормативні акти, які в цивільно-правовій сфері охоплюються поняттям...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 3. Поняття та структура цивільного законодавства
Поняття цивільного законодавства Панівним джерелом (формою) вітчизняного права є нормативні акти, які в цивільно-правовій сфері охоплюються поняттям...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Ієрархія актів цивільного законодавства
Ієрархія актів цивільного законодавства Всі акти цивільного законодавства залежно від юридичної сили розміщені в певній суворо визначеній ієрархічній...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 4. Ієрархія та співвідношення актів цивільного законодавства
Ієрархія актів цивільного законодавства Всі акти цивільного законодавства залежно від юридичної сили розміщені в певній суворо визначеній ієрархічній...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Роль керівних вказівок вищих судів у формуванні судової практики
В радянській і сучасній теорії права питання про роль судової практики поставало неодноразово у зв'язку з аналізом джерел чинного права. При цьому в...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Поняття правового звичаю як джерела цивільного права України
Норми, присвячені правовому звичаю як джерелу цивільного права, містить ЦК України. Правовим звичаєм ЦК визнає правило поведінки, яке не встановлене...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 2. Поняття і види джерел цивільного права
Залежно від правових наслідків у цивілістиці виділяють джерела об'єктивного права і джерела суб'єктивного права. У зв'язку з цим розрізняють джерел -...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Цивільний кодекс України як основний акт цивільного законодавства
Найважливішими актами цивільного законодавства є закони, як нормативні акти вищого законодавчого органу, що володіють найбільшою юридичною силою....
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Конституція України як основа цивільного законодавства
Найважливішими актами цивільного законодавства є закони, як нормативні акти вищого законодавчого органу, що володіють найбільшою юридичною силою....
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Глава 5. Принципи цивільного права
1. Поняття та класифікація принципів права Цивільне право, як і будь-яка галузь права, характеризується притаманними йому принципами, які відображають...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 7. Судовий захист цивільного права та інтересу
Одним з найважливіших прав суб'єктів цивільних правовідносин є право на захист своїх цивільних прав та охоронюваних інтересів. Відповідно до ст. 16 ЦК...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 5. Кореляція сфер права і міжгалузеві зв'язки цивільного права
Дійсне місце цивільного права в системі права значною мірою визначається кореляцією суміжних сфер права, тобто здатністю правових норм різних сфер...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 2. Цивільне і господарське право
Правильне розуміння приватного і публічного права багато в чому визначає вирішення питання про співвідношення актів цивільного і господарського...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 9. Принцип неприпустимості зловживання цивільним правом
Конструкція неприпустимості зловживання цивільним правом є одним із основних принципів цивільного права. Відповідно до ч. З ст. 13 ЦК України не...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Поняття навчальної дисципліни цивільного права
Поняття навчальної дисципліни цивільного права Якщо цивільне право як галузь права регулює відповідні суспільні відносини, а наука цивільного права...
-
Практика Європейського суду з прав людини як джерело українського права У вітчизняній правовій системі чільне місце в ієрархії джерел права займає закон....
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 9. Судовий прецедент як джерело цивільного права
Практика Європейського суду з прав людини як джерело українського права У вітчизняній правовій системі чільне місце в ієрархії джерел права займає закон....
-
ЦК України слідом за Конституцією України проголосив загальновизнані принципи і норми міжнародного права частиною української правової системи (ст. 9 ЦК...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 7. Розвиток української науки цивільного права
Сучасна наука цивільного права є логічним результатом її історичного розвитку, що передбачає висвітлення стану та особливостей цивілістики на кожному...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Система навчального курсу цивільного права
Поняття навчальної дисципліни цивільного права Якщо цивільне право як галузь права регулює відповідні суспільні відносини, а наука цивільного права...
-
Зміст принципу дозвільної спрямованості цивільно-правового регулювання випливає із загального принципу приватного права: "дозволено все, що не заборонено...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 6. Свобода договору
Принцип неприпустимості позбавлення права власності передбачений ст. З ЦК України, із змісту якої випливає неприпустимість позбавлення права власності,...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 5. Свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом
Принцип неприпустимості позбавлення права власності передбачений ст. З ЦК України, із змісту якої випливає неприпустимість позбавлення права власності,...
-
Принцип неприпустимості позбавлення права власності передбачений ст. З ЦК України, із змісту якої випливає неприпустимість позбавлення права власності,...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 8. Принцип справедливості, добросовісності і розумності
Одним з найважливіших прав суб'єктів цивільних правовідносин є право на захист своїх цивільних прав та охоронюваних інтересів. Відповідно до ст. 16 ЦК...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 1. Поняття та класифікація принципів права
1. Поняття та класифікація принципів права Цивільне право, як і будь-яка галузь права, характеризується притаманними йому принципами, які відображають...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Цивільне право і публічний обов'язок
Поняття зобов'язання не можна ототожнювати з категорією "обов'язок", а треба розглядати як ціле та частина. Обов'язок боржника є основою будь-якого...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Місце правових звичаїв у системі джерел цивільного права
Правовий звичай є самостійним джерелом права, що відіграє важливу роль у системі сучасного права. На відміну від інших джерел, творцем правового звичаю є...
Цивільне право - Майданик P. A. - 10. Роль судової практики і доктрини права в удосконаленні, тлумаченні та застосуванні цивільного законодавства