Загальна психологія - Скрипченко О. В. - 12.7. Основні види діяльності та їхній розвиток в онтогенезі
Окрім наведеного вище, є ще інший шлях характеристики різновидів діяльності - узагальнення та вирізнення основних видів діяльності, притаманних усім людям. Вони відповідають видам соціальної людської активності, в які залучається кожна людина в процесі індивідуального розвитку. Це - гра, навчання і праця.
Гра - вид діяльності, який полягає в емоційному освоєнні соціального досвіду людини та емоційному задоволенні. Ігри найчастіше мають характер розваг, дають змогу відпочити. Дитяча гра - вид діяльності, який полягає у відтворенні дій дорослих і стосунків між ними і спрямований на пізнання навколишньої дійсності.
Є кілька типів ігор: індивідуальні і групові, предметні і сюжетні, рольові та ігри з правилами. Індивідуальні Ігри - це різновид діяльності, коли грою займається одна людина, групові - коли охоплені грою декілька індивідів. Предметні ігри пов'язані з включенням в ігрову діяльність якихось предметів. Сюжетні Ігри розгортаються за певним сценарієм, відтворюючи його в основних деталях. Рольові ігри передбачають поведінку людини, обмежену певною роллю. Нарешті, Ігри з правилами Регулюються певною системою правил поведінки їхніх учасників.
Ігрова поведінка й ігрові взаємини мало впливають на реальні стосунки людей, особливо дорослих. Проте іграм належить неабияке місце в житті людей. Для дітей ігри мають розвививальне значення.
Гра (за А. В. Петровським) - форма діяльності в умовних ситуаціях, спрямована на відтворення і засвоєння суспільного досвіду, зафіксованого в соціально закріплених способах здійснення предметних дій, в предметах науки і культури. У грі як в особливому виді суспільної практики відтворюються норми людського життя і діяльності, підпорядкування яким забезпечує пізнання і засвоєння предметної і соціальної дійсності, інтелектуальний, емоційний та моральний розвиток особистості. У дітей дошкільного віку гра є провідним типом діяльності.
Теорію гри, яка виходить з визнання її соціальної природи, розробляли Є. А. Аркін, Л. С. Виготський, О. М. Леонтьєв. Пов'язуючи гру з орієнтованою діяльністю, Д. Б. Ельконін визначає її як діяльність, в якій утворюється і вдосконалюється керування поведінкою. Відмінними ознаками розгортання гри є швидка зміна ситуацій, в яких знаходиться об'єкт після дій з ним, і таке ж швидке пристосування дій до нової ситуації.
До структури гри дітей входять: ролі, які взяли на себе гравці; ігрові дії як засоби реалізації цих ролей; ігрове використання предметів, тобто заміщення реальних предметів ігровими, умовними; реальні взаємини між гравцями. Одиницею гри, і водночас центральним моментом, який об'єднує всі її аспекти, є роль. Сюжетом гри є царина дійсності, яка в ігровому сюжеті й відтворюється; змістом її є те, що відтворюється дітьми як головний момент діяльності та взаємин між дорослими в їхньому трудовому і суспільному житті. В грі відбувається формування довільної поведінки дитини, її соціалізація.
Гравець виконує реальну діяльність, пов'язану з вирішенням досить конкретних, часто нестандартних завдань. Окрім того, низка моментів цієї діяльності має умовний характер, що дає змогу відволікатися від реальної ситуації з її відповідальністю і багатьма привнесеними обставинами.
Дорослі грають у ділові ігри. Для них така гра містить соціальний зміст професійної діяльності, моделювання систем відносин, характерних для певного виду практики. Сьогодні ділові ігри набули поширення у зв'язку із завданнями вдосконалення управління, прийняття планових і виробничих рішень, підготовки і підвищення кваліфікації кадрів. Навчальні ділові ігри дають змогу внести в навчання предметний і соціальний контексти майбутньої професійної діяльності.
Навчання - вид практичної чи теоретичної діяльності, який За своєю сутністю є пізнавальним процесом засвоєння людиною соціального досвіду. Навчання здійснюється в процесі научіння тварини та людини. Научіння - процес і результат набуття індивідуального досвіду. Поняття "научіння" виникло в зоопсихолоігї в працях американського психолога Е. Л. Торндайка та ін. Научіння відрізняється від учіння тим, що є набуттям досвіду в діяльності, спрямованій пізнавальними мотивами і цілями (або тільки мотивами). Шляхом научіння можна набути будь-якого досвіду (знання, уміння і навички) у людини і нових форм поведінки тварин.
У людини роль і значення научіння змінюється протягом онтогенезу. В дошкільному віці научіння є основним способом набуття досвіду, потім воно відходить на другий план, поступаючись місцем навчанню, навчальній діяльності, хоча і не втрачає свого значення назовсім. Важливим чинником научіння є місце засвоюваного матеріалу у відповідній діяльності. Людина найкраще навчається тому матеріалу, який є метою діяльності.
Научіння людини, так як і учіння, розглядається як пізнавальний процес засвоєння соціального досвіду практичної і теоретичної діяльності. Научіння тварин трактують як інтенсивний процес зміни вродженого видового досвіду і пристосування його до конкретних умов.
Навчання, відбуваючись в процесі научіння, може бути організованим і здійснюватися в спеціальних навчальних закладах. Воно може бути неорганізованим, становити додатковий результат інших видів діяльності. У дорослих людей навчання може мати характер самоосвіти. Особливістю навчальної діяльності є те, що вона слугує засобом психологічного розвитку індивіда.
Особливе місце в системі людської діяльності належить праці. Завдяки праці людина побудувала суспільство, створила предмети матеріальної і духовної культури, змінила умови свого життя, відкрила для себе перспективи подальшого, практично необмеженого розвитку. З працею пов'язані створення та вдосконалення знарядь праці. Вони, передусім, сприяють підвищенню продуктивності праці, розвиткові науки, промислового виробництва, технічної та художньої творчості.
Праця - соціально зумовлений вид діяльності, який виявляється у зв'язку із значеннями, зафіксованими в закріплених знаряддями схемах дій, мовленнєвих понять, соціальних ролей, цінностей та соціальних норм.
Для прикладу розглянемо складну працю оператора, яка полягає в управлінні технічними пристроями, які здійснюють безпосередній вплив на об'єкт діяльності замість людини. Діяльність оператора має алгоритмічний характер. При її проектуванні враховують всі найбільш вірогідні ситуації керування технічним пристроєм. До завдань оператора входить навчання побудові образно-концептуальних моделей цих ситуацій, оволодіння інформаційними моделями і вмінням управляти кожною з них. В інформаційній моделі об'єкт діяльності відображається в знаковій формі. Одна з особливостей діяльності оператора полягає в тому, що йому доводиться розпізнавати знаки, співвідносити їх з власними уявленнями про реальний об'єкт діяльності, оперувати знаками, вивчати алфавіт знаків, правила утворення поєднань із них тощо. Головне - не забувати про функцію заміщення цих знаків. Оператор є особою, відповідальною за успішний результат дії з об'єктами і нормальну роботу технічних пристроїв. Ця обставина враховується при розробці сучасних технічних механізмів, особливо з елементами штучного інтелекту, робототехнічних комплексів. Такі механізми виконують важливі функції, однак вирішальна роль у цій складній системі відводиться людині-оператору.
Отже, розрізняють три основні види діяльності людини: гру, навчання, працю. Кінцевим результатом гри є емоційне освоєння соціального досвіду людини та емоційне задоволення. Кінцевий результат навчання - оволодіння знаннями, уміннями і навичками. А завдяки праці людина створює предмети матеріальної і духовної культури та змінює умови свого життя.
Контрольні запитання та завдання
1. Що таке активність?
2. Що таке діяльність?
3. Охарактеризуйте відомі Вам теорії діяльності.
4. Назвіть основні види діяльності.
5. Що Ви розумієте під інтеріоризацією та екстеріоризацією?
6. Чим відрізняються навички від умінь?
Література
1. Абульханова-Славская К. А. Деятельность и психология личности. - М.: Наука, 1990.
2. Абульханова-Славская К. А. Стратегия жизни. - М.; Мысль, 1991.
3. Асмолов А. Г. Психология личности. - М.: Изд-во Моск. ун-та, 1990.
4. Выготский Л. С. Психология. Генезис высших психических функций. - М.: Изд-во ЭКСМО-Пресс, 2000.
5. Гельвецій Клод Адріан. Про людину, її розумові здібності та її виховання / Переклад з франц. В. Підмогильного. - Ч. 10. - К.: Основи, 1994.
6. Зинченко В. П. Проблемы психологии развития. (Читая О. Мандельштама) // Вопросы психологии. - 1992. - № 3-4; 5-6.
7. Золотнякова A. C. Общение и деятельность. Целеполагание и его место в структуре педагогического общения. // Психология педагогического общения. - Ростов-н-Д.: Изд-во Гос. пед. ин-та, 1978. - С. 53-65.
8. Кан-Калик В. А. Педагогическая деятельность как творческий процесс. - М.: НИИ проблем воспитания школьников, 1977.
9. Леонтьев А. И. Деятельность. Сознание. Личность. - М.: Политиздат, 1975.
10. Ломов Б. Ф. Проблема общения в психологии. - М.: Наука, 1981. П. Нікуленко О. О., Вех 1.Д. A. C. Макаренко і діяльнісний підхід до виховання особистості. // Психологія, - Вип. 30. - К.: Рад. шк., 1988.
22. Сухомлинський В. О. Сто порад учителеві. -4.1, Розд. 3,20. - К.: Рад. шк., 1976.
Схожі статті
-
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - Основні характеристики активності
12. Діяльність як форма активності особистості 12.1. Активність Основні характеристики активності Загальною характеристикою живих істот є їхня...
-
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - 12.5. Засвоєння діяльності
Діяльність - найбільш значна одиниця аналізу зовнішніх проявів активності, Цілісний мотивований акт поведінки. Результатом діяльності є динаміка...
-
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - 12.4. Структура активності та діяльності
Активність як діяльнісний стан суб'єкта детермінована з середини, з боку його ставлень до світу і реалізується назовні в процесах поведінки. Розглянемо...
-
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - 9.3. Види уяви. Процеси уяви
У здійсненні складних процесів уяви бере участь кора головного мозку. Але складність структури уяви та її зв'язок з емоціями свідчать на користь...
-
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - 12.2. Діяльність
На сучасному етапі психологи теоретично і методологічно розробляють варіанти розв'язання проблеми зростання соціальної активності людей. Вирішення цієї...
-
Свідомість - це вища інтегрована форма психіки, яка складається під впливом суспільно-історичних умов у трудовій діяльності людини та її спілкування за...
-
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - 7.9. Розвиток мислення
Генетичними ступенями інтелектуального розвитку є наочно-дійове, наочно-образно і словесно-логічне мислення. У кінці першого року життя дитини...
-
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - 2.2. Розвиток психологічної думки у XIX - XX ст
У психології XIX ст. існували різні підходи, напрями, теорії, які грунтувались на різних філософських системах, з різним понятійним апаратом, з різними...
-
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - 4.5. Суспільно-історичний характер свідомості
Порівняння психіки тварин з людською дає змогу виділити такі основні відмінності між ними: 1. Тварина може діяти лише в межах ситуації, що сприймається...
-
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - 6.6. Індивідуальні особливості сприймання
Сприймання часу - це відображення об'єктивної тривалості, швидкості та послідовності явищ дійсності. Завдяки сприйманню часу відображаються зміни, що...
-
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - Сприймання руху
Сприймання часу - це відображення об'єктивної тривалості, швидкості та послідовності явищ дійсності. Завдяки сприйманню часу відображаються зміни, що...
-
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - 12.1. Активність
12. Діяльність як форма активності особистості 12.1. Активність Основні характеристики активності Загальною характеристикою живих істот є їхня...
-
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - 12. Діяльність як форма активності особистості
12. Діяльність як форма активності особистості 12.1. Активність Основні характеристики активності Загальною характеристикою живих істот є їхня...
-
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - РОЗДІЛ III. АКТИВНІСТЬ ТА ОСОБИСТІСТЬ
12. Діяльність як форма активності особистості 12.1. Активність Основні характеристики активності Загальною характеристикою живих істот є їхня...
-
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - Сприймання часу
Сприймання часу - це відображення об'єктивної тривалості, швидкості та послідовності явищ дійсності. Завдяки сприйманню часу відображаються зміни, що...
-
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - 4.4. Відмінність психіки людини від психіки тварин
Порівняння психіки тварин з людською дає змогу виділити такі основні відмінності між ними: 1. Тварина може діяти лише в межах ситуації, що сприймається...
-
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - 5.4. Види відчуттів
Ще древні греки розрізняли п'ять органів чуття і відповідні їм відчуття: зорові, слухові, нюхові, смакові, тактильні. Сучасна наука заочно розширила...
-
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - 8.3. Види пам'яті
Для визначення видів людської пам'яті більшість психологів (Г. С. Костюк, А. В. Петровський, О. О. Смирнов та ін.) вирізняє такі критерії: зміст...
-
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - 12.3. Теорії діяльності
У науці немає єдиного підходу до розкриття поняття та структури людської діяльності. Основний внесок у методологічне і психологічне розв'язання...
-
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - 11.7. Основні критерії вихованості уваги
І. В. Страхов вважає, що всі властивості уваги - обсяг, розподіл, стійкість, переключення тощо - необхідно розглядати як конкретні прояви зосередженості....
-
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - 6.5. Класифікація та види сприймання
Класифікація сприймання Сприймання поділяються на види за кількома основами. За провідним аналізатором Виділяють такі види сприймання: зорове, слухове,...
-
На Сенсорній Стадії, під впливом повторення з покоління в покоління умови життя, дії, корисні тваринам, спадково закріплювались і набули Вродженого...
-
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - Процеси уяви
У здійсненні складних процесів уяви бере участь кора головного мозку. Але складність структури уяви та її зв'язок з емоціями свідчать на користь...
-
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - Мотиваційна основа активності
Активність як діяльнісний стан суб'єкта детермінована з середини, з боку його ставлень до світу і реалізується назовні в процесах поведінки. Розглянемо...
-
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - 6.1. Поняття про сприймання
6.1. Поняття про сприймання Знання про навколишній світ ми одержуємо за допомогою відчуттів, завдяки яким пізнаємо окремі властивості предметів і явищ...
-
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - 9.2. Фізіологічні основи процесів уяви
У здійсненні складних процесів уяви бере участь кора головного мозку. Але складність структури уяви та її зв'язок з емоціями свідчать на користь...
-
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - Інструментальна основа активності
Активність як діяльнісний стан суб'єкта детермінована з середини, з боку його ставлень до світу і реалізується назовні в процесах поведінки. Розглянемо...
-
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - Цільова основа активності
Активність як діяльнісний стан суб'єкта детермінована з середини, з боку його ставлень до світу і реалізується назовні в процесах поведінки. Розглянемо...
-
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - 6. Сприймання
6.1. Поняття про сприймання Знання про навколишній світ ми одержуємо за допомогою відчуттів, завдяки яким пізнаємо окремі властивості предметів і явищ...
-
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - 8.6. Розвиток пам'яті
З народження дитина виявляє пам'ять в елементарній формі, яка виявляється у виробленні умовних рефлексів. Так, у відповідь на положення під час годування...
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - 12.7. Основні види діяльності та їхній розвиток в онтогенезі