Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 4.Перспективи розвитку юриспруденції
4.1. Основні шляхи розвитку юриспруденції.
Загальні об'єкт, методологія юридичних та інших наук, потреби комплексного дослідження соціальних процесів припускають подальшу інтеграцію і диференціацію наукового знання, причому, у першу чергу, саме по лінії дослідження "стикових", суміжних наукових проблем. У цьому плані можна виділити декілька шляхів удосконалення юридичної наукової діяльності:
1. Інтеграція, взаємопроникнення, взаємоузгодженість, взаємна перевірка істинності отриманих результатів на міждисциплінарному рівні, що спрямовано на створення цілісної наукової картини правової сфери світу.
2. Прагматична орієнтованість наукових досліджень, що спрямовуються, у першу чергу, на комплексне вивчення актуальних соціально-правових проблем. Принциповою для багатьох юридичних наук, особливо нормативних (галузевих), є переорієнтування з теоретизування, вивчення і тлумачення нормативно-правових актів, на проведення емпіричних досліджень, зокрема, конкретно-соціологічних, соціально-психологічних і психологічних, на основі використання методів математичної статистики, математичного моделювання і т. д.
3. Прогностичний характер наукових юридичних досліджень, що не тільки пояснюють і описують сформований порядок речей, а й виявляють імовірні варіанти подальшого розвитку подій, здійснюють їх оцінку. Причому такий прогноз не повинен мати тільки короткочасний, "тактичний" характер, а бути розрахованим на довгострокову перспективу, відбивати "стратегію" і альтернативність правового розвитку.
4. Прагматичність наукових досліджень не повинна затьмарювати розвиток фундаментальних юридичних досліджень, без результатів яких неможливо осягнути стратегію розвитку.
5. Розуміння варіативності й альтернативності перспектив правового розвитку обумовлює необхідність докорінної перебудови методологічної бази юриспруденції, наявних парадигм, методологічних підходів, методів, дослідницьких програм і методик. У першу чергу, за рахунок їх комплексного застосування з використанням можливостей комп'ютерних технологій, математичного і соціального моделювання.
6. Потребує суттєвого розширення емпірична база досліджень, яка не може бути обмежена вітчизняним досвідом соціального розвитку, а повинна охоплювати досвід інших країн, різних цивілізацій. У цьому плані важко переоцінити роль і значення порівняльних досліджень, що дозволяють не тільки виявити різноманітні способи вирішення соціальних проблем, але й оцінити їх ефективність, розробити механізми і процедури рецепції цього досвіду для забезпечення внутрішнього розвитку. Порівняльний аналіз спрямований і на виявлення глобальних проблем, закономірностей, тенденцій розвитку, на забезпечення ефективного прояву їх позитивних сторін у внутрішньому розвитку і, навпаки, створення ефективних механізмів попередження негативних впливів;
7. На особливу увагу заслуговують розвиток критичності наукових досліджень, які покликані виявляти не тільки позитивне в соціальному і правовому розвитку, але і його негативні сторони, що потребує прояву вченими певної громадянської сміливості, а також забезпечення їх соціальної захищеності, підвищення соціальної відповідальності за істинність і обгрунтованість результатів досліджень, забезпечення об'єктивності їх оцінки. Вирішення цих завдань потребує зміни форм організації юридичної науки і підготовки юридичних наукових кадрів, стимулювання праці вчених, її технічного і фінансового забезпечення.
4.2 Проблеми удосконалення методології та структури юриспруденції.
Водночас інтеграція наукового знання має свої кордони, що обумовлене об'єктивними чинниками. Інтеграція юриспруденції з іншими науками йде шляхом адаптації їх методології відповідно до особливостей її предмета.
Предметна цілісність юридичної науки, єдність її предмета і методу, внутрішня послідовність і несуперечність юридичної теорії припускають, що в юридичній науці методи інших наук можуть і повинні використовуватися лише як способи і прийоми саме юридичного пізнання, тобто як пізнавальні засоби і компоненти власне юридичного методу.
Юридизація методології припускає адаптацію неюридичних методів і дисциплін, їх перетворення відповідно до особливостей правової реальності і побудови юридичних наукових знань, що забезпечує методологічну і предметну однорідність юриспруденції.
Ефективність використання в юриспруденції таких філософських і загальнонаукових методів як логічний, системний, структурний, функціональний, синергетичний, моделювання, експериментування і багатьох інших, залежить від ступеня їх юридичного переломлення і конкретизації як прийомів і засобів саме юридичного пізнання - діалектики, як юридичної діалектики, тобто специфічної діалектики специфічного юридичного предмета, системного методу відповідно до особливостей правових систем, методи моделювання й експерименту повинні бути методами юридичного моделювання або юридичного експерименту і т. д.
Іншим напрямком розвитку юриспруденції є становлення нових юридичних дисциплін міждисциплінарного характеру: філософії права, соціології права, психології права, юридичної політології, правової кібернетики, правової риторики, правової лінгвістики, правової семіотики, юридичної антропології, юридичної логіки, правової статистики, правової інформатики і ряд інших або, навпаки, виділення з юриспруденції як самостійної науки політології, державознавства.
Раніше подібні дослідження проводилися в рамках існуючих юридичних і інших дисциплін, проте розвиток і ускладнення наукового знання, збільшення його обсягу, розвиток понятійного апарата, а головне - потреби соціального розвитку обумовили актуальність їх існування як самостійних юридичних дисциплін. При цьому не виключається, а, навпаки, передбачається формування таких же найменувань дисциплін, які входили б до структури суміжних наук. Наприклад, філософія права як філософська наука, юридична психологія як психологічна наука і т. д.
Незважаючи на те, що рівень розвинутості цих нових юридичних дисциплін неоднаковий, їх методологічне і теоретичне значення таке, що вони повинні мати статус не нормативних (галузевих) або прикладних, а юридичних наук загальнонаукового. в рамках юриспруденції, характеру, статусу і профілю, що підвищує розвиненість, динамічність юриспруденції в цілому, відбиває її спроможність до саморозвитку.
ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ
1. Об'єктом дослідження яких наук є держава та право?
2. Які критерії покладені в основу класифікації юридичних наук?
3. З яких компонентів складається правова теорія?
4. Які методи наукових досліджень використовуються в юриспруденті?
5. Які методологічні підходи існують в сучасній юриспруденції?
6. В чому полягають основні відміни між юридичним позитивізмом і юридичним соціологізмом?
7. Визначить етапи процедури конкретного наукового правового дослідження.
8. Порівняйте предмети теоретичних та історичних юридичних наук, з'ясуйте їх загальні та особливі риси.
Література
- Гаврилов О. А. Математические методы и модели в социально-правовом исследовании. - М., 1980.
- Горшенев В. М., Бенедик И. В. Юридическая деонтология. Учеб. пос. - К. 1988.
- Криминалистика. - М., Юридическая литература, 1973.
- Коваль А. В. Введение в юридическую специальность (деонтологический аспект): Курс лекций. - Донецк, 1988.
- Кудрявцев В. Н., Казимирчук В. П. Современная социология права - М ■ Юристъ. - 1995.
- Нерсесянц B. C. Юриспруденция. Введение в курс общей теории права и государства. - М.: НОРМА-ИНФРА. - 1998 Ш Правовая статистика. - М., 1990. Ш Ракитов А. И. Философские проблемы науки. М., 1977. Ш Сливка С. С. Юридична деонтологія. - Львів, 1996.
- Філософія: Підручник / Г. А. Заїченко. В. М. Сагатовський, 1.1. Кальний та ін.; За ред. Г. А. Заїченко та ін. - К.: Вища шк. - 1995. Ш Шмоткін О. В. Юридична деонтологія. - К., 1995.
Схожі статті
-
Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 3. Конкретно-наукові методи юриспруденції
Під конкретними методами юридичних наук розуміється сукупність принципів, прийомів, правил, способів і засобів дослідження конкретних об'єктів (явищ,...
-
Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 3. Процедура конкретного наукового правового дослідження
Важливе місце в структурі методології юридичної науки займають її теорії і понятійно-категоріальний апарат. Правова теорія, якщо вона використовується...
-
Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 10. Юриспруденція як система юридичних наук
Юридична наука складається із сукупності окремих юридичних дисциплін (юридичних наук), кожна з яких вивчає свої визначені аспекти, сторони, проблеми...
-
Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 4. Спеціально-наукові методи юридичних наукових дисциплін
Під конкретними методами юридичних наук розуміється сукупність принципів, прийомів, правил, способів і засобів дослідження конкретних об'єктів (явищ,...
-
Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 2. Структура методологи юриспруденції
Важливе місце в структурі методології юридичної науки займають її теорії і понятійно-категоріальний апарат. Правова теорія, якщо вона використовується...
-
1. Поняття юридичної науки та її структура Поняття "наука" включає суму наукових знань про дійсність, що утворюють у сукупності наукову картину світу, а...
-
Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 6. Завдання науки "юридична деонтологія"
Юридична діяльність має свою специфіку, що обумовлено її організаційним, управлінсько-розпорядчим та владним характером. Роботу юристів можна...
-
Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 2. Функції юридичної науки
1. Поняття юридичної науки та її структура Поняття "наука" включає суму наукових знань про дійсність, що утворюють у сукупності наукову картину світу, а...
-
Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 1. Поняття юридичної науки та її структура
1. Поняття юридичної науки та її структура Поняття "наука" включає суму наукових знань про дійсність, що утворюють у сукупності наукову картину світу, а...
-
Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 6. Системний підхід
Методологічний підхід є одним із головних компонентів парадигми і розглядається як "ансамбль" взаємозалежних наукових методів. Методологічний підхід...
-
Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 5. Ціннісний (аксіологічний) підхід
Методологічний підхід є одним із головних компонентів парадигми і розглядається як "ансамбль" взаємозалежних наукових методів. Методологічний підхід...
-
Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 4. Порівняльний підхід
Методологічний підхід є одним із головних компонентів парадигми і розглядається як "ансамбль" взаємозалежних наукових методів. Методологічний підхід...
-
Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 3. Герменевтичний підхід
Методологічний підхід є одним із головних компонентів парадигми і розглядається як "ансамбль" взаємозалежних наукових методів. Методологічний підхід...
-
Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 2. Галузеві, або нормативні юридичні наукові дисципліни
2.1. Наука конституційного права. Наука конституційного права - одна з основних нормативних юридичних дисциплін, що досліджує правове закріплення основ...
-
Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 2. Логічний підхід
Методологічний підхід є одним із головних компонентів парадигми і розглядається як "ансамбль" взаємозалежних наукових методів. Методологічний підхід...
-
Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 1. Історичний підхід
Методологічний підхід є одним із головних компонентів парадигми і розглядається як "ансамбль" взаємозалежних наукових методів. Методологічний підхід...
-
Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 8. Методологічні підходи юриспруденції
Методологічний підхід є одним із головних компонентів парадигми і розглядається як "ансамбль" взаємозалежних наукових методів. Методологічний підхід...
-
Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 5. Соціальне значення юридичних деонтологічних знань
Юридична діяльність має свою специфіку, що обумовлено її організаційним, управлінсько-розпорядчим та владним характером. Роботу юристів можна...
-
Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 6. Методологія юриспруденції
Методологія - це система методів пізнання і практики, тобто система принципів, правил, прийомів, способів і засобів організації та побудови теоретичної і...
-
Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 1. Зміст методології юриспруденції
Методологія - це система методів пізнання і практики, тобто система принципів, правил, прийомів, способів і засобів організації та побудови теоретичної і...
-
Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 3. Парадигми
Від типу наукового юридичного мислення залежить "арсенал" парадигм, які існують у юриспруденції. Парадигма при цьому розглядається як комплексна й...
-
Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 1. Юридичні науки
1. Юридичні науки Теоретичного та історичного профілю 1.1. Теорія держави і права. Теорія держави і права - це фундаментальна загальнотеоретична юридична...
-
1. Юридичні науки Теоретичного та історичного профілю 1.1. Теорія держави і права. Теорія держави і права - це фундаментальна загальнотеоретична юридична...
-
Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 2.Становлення та розвиток юридичної деонтології
Система юридичних деонтологічних знань склалася значно пізніше, ніж у медицині, а наука "Юридична деонтологія" виникла зовсім недавно. У 70-ті роки в...
-
Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 4. Рівні розвинутості систем юридичних наукових знань
Системи наукових юридичних знань проходять певні стадії свого розвитку, тобто виникнення, удосконалення*, систематизації та становлення цілісності,...
-
Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 4. Роль юридичної деонтології в системі гуманітарних наук
Визначення предмету даної юридичної науки є дуже важливим та принциповим питанням, вирішення якого допоможе більш глибоко ознайомитися із самою наукою та...
-
Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 8. Поведінковий (біхевіористський) підхід
За допомогою методології синергетичного підходу державно-правові явища досліджуються як системи, що самоорганізуються, виникнення і зміна яких...
-
Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 3. Спеціальні, або прикладні юридичні наукові дисципліни
3.1. Криміналістика - юридична наукова дисципліна, що розробляє систему спеціальних прийомів, методів і засобів збирання, фіксації, дослідження і...
-
Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 7. Синергетичний підхід
За допомогою методології синергетичного підходу державно-правові явища досліджуються як системи, що самоорганізуються, виникнення і зміна яких...
-
Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 10. Тенденції розвитку юридичної ДІЯЛЬНОСТІ
Особлива роль римських юристів стала виявлятися після того, як Рим почав втягуватися в систему міжнародних відносин, в міжнародний торговий обмін, що...
Юридична деонтологія - Гусарєв С. Д. - 4.Перспективи розвитку юриспруденції