Управління персоналом - Балабанова Л. В. - 9.2. Оцінювання спеціалістів і керівників у підприємстві
До оцінювання праці керівників і спеціалістів можна підходити з використанням показника продуктивності праці і показника ефективності праці. Більш прийнятним представляється останній показник, але, як відомо, ефект може носити економічний і соціальний характер, і їх важко звести. Таким чином, найбільш доцільним є підхід, заснований на порівнянні витрат часу і результатів діяльності. Кількісний вимір витрат робочого часу методологічно не є складним, хоча збір інформації про фактичні витрати часу на виконання тих чи інших робіт сам по собі трудомісткий. Складнішою є процедура щодо визначення результату діяльності керівників і спеціалістів.
Задачі оцінювання керівників і спеціалістів за результатами праці:
- виявлення відповідності працівника займаній посаді;
- визначення трудового внеску в умовах колективної оплати праці з метою ув'язування загальної ефективності праці і рівня посадового окладу працівника;
- забезпечення підвищення індивідуальної віддачі від працівників, їхньої чіткої орієнтації на кінцевий результат, на досягнення головної цілі відділу, підприємства.
Розрізняють підсумкове оцінювання наприкінці досить тривалого міжатестаційного періоду (3-5 років) і поточне - через визначений час у межах міжатестаційного періоду. Поетапний розрахунок показників за окремими критеріями оцінювання дозволяє:
- виявити тенденції змін у різних сторонах діяльності працівників (насамперед, у результатах праці і професійному зростанні працівника);
- вчасно вживати заходи щодо підвищення кваліфікації працівників;
- прогнозувати зміну результатів діяльності працівників.
Результати поточного оцінювання враховуються і при підведенні підсумків роботи за весь міжатестаційний період.
Розглянемо практичні питання оцінювання стосовно до спеціалістів і керівників підприємства.
Оцінювання спеціалістів підприємства проводиться за трьома напрямками (рис. 9.5). Основні з них пов'язані з оцінюванням результатів діяльності працівника (основної і їй супутньої), що доповнюється соціально-психологічним оцінюванням поведінки працівника в колективі.
Оцінювання результатів діяльності спеціалістів здійснюється за допомогою системи показників. У залежності від змісту і характеру праці спеціалістів і, насамперед, від того, наскільки чітко можна охарактеризувати результати праці кількісно, чи існують норми часу на виконання тих чи інших робіт, чи видається працівникам нормоване завдання за обсягом робіт, що підлягають виконанню протягом визначеного періоду, застосовують різні показники:
- складність праці;
- продуктивність праці;
- якість праці.
В одних випадках використовується для оцінювання уся сукупність показників, в інших - тільки її частина.
Складність праці спеціалістів може характеризувати бальна оцінка чинників, що визначають складність праці даної категорії працівників (відповідальність, самостійність, розмаїтість робіт та ін). На практиці часто використовують метол непрямого оцінювання, коли у якості еталону порівняння використовують посадову інструкцію. Складність прані спеціаліста визначається в результаті співвіднесення фактично виконуваних їм робіт і робіт, передбачених інструкцією. Однак працівник може виконувати і роботи, що не відносяться до його прямих обов'язків, причому їх складність буває і вище і нижче.
Інший непрямий підхід до оцінювання складності праці - розрахунок відношення середньої величини окладів працівників підрозділу, зайнятих аналогічними роботами, до величини окладу конкретного спеціаліста (варто порівнювати постійну частину заробітної плати працівників, оскільки змінна частина залежить не тільки від чинників, пов'язаних зі складністю праці або кваліфікацією).
Продуктивність праці спеціалістів характеризується обсягом роботи за одиницю відпрацьованого часу.
Розрахунок показника можливий у випадках, коли прямі результати праці спеціалістів можуть бути оцінені у вартісному вираженні або якщо існують нормативи витрат часу на виконання одиниці роботи.
Якщо результати праці спеціалістів характеризуються параметрами об'єкту, що обслуговується, або їх кількістю (маються на увазі, насамперед, їхні кількісні характеристики), для аналізу можна використовувати показник напруженості праці, який являє собою відношення фактичного обсягу об'єктів, що обслуговуються, до норми обслуговування.
Оцінювання якості праці спеціалістів передбачає наявність чітких, кількісно виражених вимог до її результатів.
Коефіцієнт якості праці спеціалістів визначається по методиках, що діють на підприємствах у рамках комплексної системи управління ефективністю і якістю роботи. Так, якість праці спеціалістів у науково-дослідному інституті визначається якістю виконаних розробок, що оцінюється експертним шляхом при здачі замовнику або в ході захисту розробок на вченій раді.
Як видно з рис. 9.5, крім результатів основної діяльності спеціалістів оцінюються також творча активність, робота, пов'язана з підвищенням кваліфікації, і суспільна активність. Творча активність працівника характеризується такими показниками, як: кількість авторських посвідчень, довідок про раціоналізаторські розробки і їхнє впровадження, сумарний економічний ефект від виконаних робіт, кількість нагород, призових місць з урахуванням їх значимості і т. д.
Діяльність працівників у відношенні підвищення кваліфікації може бути виражена загальною кількістю років навчання з відривом і без відриву від виробництва, фактами стажування, заміщення працівника на більш високій посаді і т. п.
Показники творчої активності і підвищення кваліфікації працівника порівнюються із середніми значеннями відповідного показника в цілому по підприємству для певної посадової категорії. Якщо індивідуальне значення показника попадає в діапазон ±30 % від середнього значення, діяльність спеціаліста визнається середньою, при більшому перевищенні (більш ніж на 30 %) - успішною, в іншому випадку - незадовільною.
Оцінювання соціально-психологічних аспектів діяльності спеціаліста дозволяє визначити його авторитет у колективі, вплив на соціально-психологічний клімат, достоїнства і недоліки характеру. Оцінювання здійснюється як колегами (анонімне анкетування), що проробили з оцінюваним спеціалістом не менше року, так і керівником (оцінка "зверху"). При цьому оцінка, що дається керівником, не повинна носити анонімний характер. Така оцінка (у балах) проводиться тільки по тим якостям працівника, що виявляються безпосередньо у відносинах з вищестоящим керівництвом (ретельність, дисциплінованість, ініціативність та ін.).
Загальна методологія оцінювання праці керівників (рис. 9.6) виходить з того, що праця керівників оцінюється, насамперед, за результатами роботи підлеглого йому підрозділу.
Конкретний набір критеріїв (показників) такого роду оцінювання досить різноманітний і залежить від посади керівника, характеру діяльності підрозділу (виробничий підрозділ, функціональний відділ, проектні роботи і т. п.).
Як основні показники, що характеризують результати виробничої діяльності підрозділу, можуть використовуватися:
- виконання планового завдання;
- продуктивність праці;
- якість продукції (виконаних робіт).
Для структурного підрозділу, зайнятого, наприклад, проектними роботами у якості критеріїв оцінювання результатів праці керованого колективу, приймаються: кількість виконаних планових і позапланових робіт, якість виконаних робіт, дотримання термінів та ін. Характеристика результатів праці за допомогою перерахованих вище показників доповнюється оцінюванням складності виконуваних функцій.
Якість роботи підрозділу оцінюється за допомогою прямих показників якості виконання окремих робіт з урахуванням їх частки в загальному обсязі робіт (у натуральному, вартісному вираженні або по трудомісткості).
Оцінювання праці керівника за об'єктивними показниками, що характеризують діяльність колективу підрозділу, доповнюється оцінюванням його внеску у роботу підрозділу, у підвищення ефективності праці окремих виконавців. Для цього виділяється ряд функцій (рис. 9.6), за якими оцінка роботи керівника проводиться шляхом анонімного анкетування думок підлеглих. Як правило, у якості експертів виступають працівники, що мають з керівником постійні, стійкі ділові зв'язки, що добре знають його роботу і ті, що проробили з ним не менш року.
Схожі статті
-
Навчальні цілі: - розкрити сутність і задачі ділового оцінювання персоналу підприємства; - висвітлити вимоги до проведення ділового оцінювання персоналу...
-
Управління персоналом - Балабанова Л. В. - Розділ 9. ОЦІНЮВАННЯ ТА АТЕСТАЦІЯ ПЕРСОНАЛУ ПІДПРИЄМСТВА
Навчальні цілі: - розкрити сутність і задачі ділового оцінювання персоналу підприємства; - висвітлити вимоги до проведення ділового оцінювання персоналу...
-
Управління персоналом - Балабанова Л. В. - 8.5. Управління трудовою адаптацією
Трудова адаптація нових працівників у підприємстві є прямим продовженням процесу наймання. Недостатня увага до питань адаптації нових працівників зведе...
-
Управління персоналом - Балабанова Л. В. - 8.2. Залучення персоналу
Потребу в персоналі підприємство задовольняє в процесі залучення (набору) і створення резерву працівників для заняття вакантних посад. Процес залучення...
-
Колектив підприємства має певні психологічні характеристики (рис. 4.3). 1. Характер внутрішнього психологічного клімату Внутрішній психологічний клімат...
-
Розділ 7. КАДРОВЕ ПЛАНУВАННЯ У ПІДПРИЄМСТВІ Навчальні цілі: - розкрити значення, цілі і задачі кадрового планування у підприємстві; - висвітлити принципи...
-
Управління персоналом - Балабанова Л. В. - Розділ 7. КАДРОВЕ ПЛАНУВАННЯ У ПІДПРИЄМСТВІ
Розділ 7. КАДРОВЕ ПЛАНУВАННЯ У ПІДПРИЄМСТВІ Навчальні цілі: - розкрити значення, цілі і задачі кадрового планування у підприємстві; - висвітлити принципи...
-
Однією з важливих складових наймання є професійна орієнтація працівників, що полягає в наданні йому допомоги у виборі професії. Поява ринку праці і, як...
-
Управління персоналом - Балабанова Л. В. - 8.3. Відбір персоналу
Процедура відбору персоналу передбачає етапи, представлені на рис. 8.4. Попередній відбір претендентів. Мета попереднього відбору - знизити витрати щодо...
-
Управління персоналом - Балабанова Л. В. - Розділ 5. КАДРОВА ПОЛІТИКА ПІДПРИЄМСТВА
Навчальні цілі: - розкрити сутність, значення і цілі кадрової політики підприємства; - визначити чинники, що визначають кадрову політику підприємства; -...
-
Керівник підприємства, працівники служби управління персоналом повинні мати у своєму розпорядженні максимально можливий обсяг інформації для розробки...
-
Управління персоналом - Балабанова Л. В. - 2.4. Компетентність працівника: сутність, види
Компетентність - це ступінь кваліфікації працівника, яка дозволяє успішно вирішувати задачі, що стоять перед ним. Вона визначає здатність працівника...
-
Навчальні цілі: - розкрити сутність, значення і цілі кадрової політики підприємства; - визначити чинники, що визначають кадрову політику підприємства; -...
-
Одним з найважливіших складових елементів менеджменту підприємства є управління персоналом як система ефективного управління працівниками і їхньою...
-
Відносини в колективі виникають між людьми як носіями певних соціальних ролей. Роль - це відносно постійна система поведінки згідно встановленому...
-
Управління персоналом - Балабанова Л. В. - Розділ 6. СЛУЖБИ ПЕРСОНАЛУ: ОРГАНІЗАЦІЯ І ФУНКЦІЇ
Навчальні цілі: - розкрити роль кадрової служби в апараті управління підприємством; - визначити функції кадрової служби підприємства; - охарактеризувати...
-
Управління персоналом - Балабанова Л. В. - 7.3. Визначення потреби підприємства в персоналі
Для визначення потреби підприємства в персоналі потрібно з'ясувати, під впливом яких чинників вона формується. Оскільки підприємство є відкритою...
-
Управління персоналом - Балабанова Л. В. - Розділ 3. ФОРМУВАННЯ КОЛЕКТИВУ ПІДПРИЄМСТВА
Навчальні цілі: - розкрити сутність, елементи та організаційні можливості колективу; - продемонструвати ознаки колективу; - висвітлити класифікацію...
-
Управління персоналом - Балабанова Л. В. - 3.1. Колектив як соціальна група
Навчальні цілі: - розкрити сутність, елементи та організаційні можливості колективу; - продемонструвати ознаки колективу; - висвітлити класифікацію...
-
Розділ 7. КАДРОВЕ ПЛАНУВАННЯ У ПІДПРИЄМСТВІ Навчальні цілі: - розкрити значення, цілі і задачі кадрового планування у підприємстві; - висвітлити принципи...
-
Управління персоналом - Балабанова Л. В. - 6.2. Діловодство в роботі кадрової служби підприємства
Раціональна організація роботи з управління персоналом вимагає відповідного діловодного забезпечення. Метою діловодного забезпечення є організація роботи...
-
Управління персоналом - Балабанова Л. В. - 6.1. Організація роботи кадрової служби підприємства
Навчальні цілі: - розкрити роль кадрової служби в апараті управління підприємством; - визначити функції кадрової служби підприємства; - охарактеризувати...
-
Управління персоналом - Балабанова Л. В. - 2.2. Структура і чисельність персоналу підприємства
Основними характеристиками персоналу підприємства є структура і чисельність персоналу. Структура персоналу - це сукупність окремих груп працівників, які...
-
Управління персоналом - Балабанова Л. В. - 5.2. Стратегії управління персоналом підприємства
Під управлінською стратегією розуміється загальна концепція того, як досягаються головні цілі підприємства, вирішуються проблеми, що стоять перед ним, і...
-
Управління персоналом - Балабанова Л. В. - Розділ 8. ОРГАНІЗАЦІЯ НАБОРУ І ВІДБОРУ ПЕРСОНАЛУ
Навчальні цілі: - розкрити значимість та зміст процесу наймання персоналу у підприємство; - охарактеризувати процедуру залучення персоналу у...
-
Управління персоналом - Балабанова Л. В. - 1.3. Етапи історичного розвитку управління персоналом
Історія розвитку концептуальних підходів в управлінні персоналом наведена у табл. 1.1. Таблиця 1.1. Еволюція концептуальних підходів в управлінні...
-
Управління персоналом - Балабанова Л. В. - 7.2. Види планування роботи з персоналом підприємства
Процес планування знаходить своє логічне завершення в плані. Планом називається офіційний документ, у якому відображаються прогнози розвитку підприємства...
-
Управління персоналом - Балабанова Л. В. - 8.1. Наймання персоналу у підприємство
Навчальні цілі: - розкрити значимість та зміст процесу наймання персоналу у підприємство; - охарактеризувати процедуру залучення персоналу у...
-
Управління персоналом у єдності своїх різноманітних функцій, суб'єктів і методів виступає предметом науки "управління персоналом". Одночасно ця...
-
Управління персоналом - Балабанова Л. В. - 3.2. Етапи створення і розвитку трудового колективу
Процес створення трудового колективу являє собою послідовну зміну дій керівників вищої і середньої ланки, спрямованих на формування персоналу...
Управління персоналом - Балабанова Л. В. - 9.2. Оцінювання спеціалістів і керівників у підприємстві