Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - ГЛАВА 6. Право дружини і чоловіка на утримання
1. Сторінки історії
За звичаєвим правом, чоловік повинен був надавати дружині гідне утримання. Чоловіки дбали, щоб їхні дружини у церкві чи на свято мали гарний вигляд. Гарна одежа жінки була елементом престижу чоловіка.
Коло гарного мужа жінка, як ружа.
(Укр. нар. приказка)
Жінка також силою громадського осуду спонукалася до піклування про чоловіка, який опинився у матеріальній скруті.
Соціально-економічні зміни, що сталися за останнє століття, феміністичний рух, який забезпечив жінці не лише рівні з чоловіком права, а й рівні обов'язки - все це призвело до визнання і дружини зобов'язаною до утримання своєї сім'ї: чоловіка та дітей.
"Кожен з дружин... має право на одержання утримання від другого дружини, якщо він внаслідок непрацездатності потребує цього, а другий дружина за своїм майновим станом має можливість підтримувати його" - так було записано у ст. 128 Кодексу 1926 р.
Як бачимо, у цій статті наголос було зроблено на праві одного з дружин на утримання, яке виникало за наявності трьох підстав: непрацездатності, потреби в утриманні, матеріальної можливості другого з дружин.
Стаття 11 цього Кодексу зобов'язувала батька дитини, яка має народитися, брати участь у витратах з утримання матері під час вагітності та протягом одного року після народження дитини. Оскільки цей обов'язок був поєднаний з задоволенням судом позову про встановлення батьківства, то з виданням Указу Президії Верховної Ради СРСР від 8 липня 1944 р (цим Указом можливість судового встановлення батьківства була скасована) названа норма втратила чинність. Іншої норми, яка б зобов'язувала чоловіка утримувати дружину під час вагітності і після пологів, у Кодексі 1926 р. не було.
Пленум Верховного Суду СРСР у п. 7 Постанови "Про судову практику у справах про стягнення коштів на утримання дітей " від 4 серпня 1950 р. роз'яснив судам, що у випадках, коли батько дитини, перебуваючи з матір'ю дитини у зареєстрованому шлюбі, не надає їй матеріальної підтримки в період вагітності та після пологів, суд за позовом матері може винести рішення про стягнення з батька дитини коштів на її утримання в період вагітності та після пологів. Розмір такого утримання і тривалість виплати має визначатися судом.
Цією Постановою суди керувалися аж до введення в дію Основ законодавства про шлюб та сім'ю. З точки зору сьогоднішнього трактування, можна зробити висновок про те, що Пленум Верховного Суду СРСР керувався принципом верховенства права.
Основи та Кодекс 1969 р. внесли чимало змін у регулювання відносин з утримання одного з подружжя.
У частині 1 ст. 32 Кодексу 1969 р., зміст якої повністю відтворив норму частини 1 ст. 13 Основ, було записано: "Подружжя повинно матеріально підтримувати один одного. У разі відмови в такій підтримці, той з подружжя, хто є непрацездатним і потребує матеріальної допомоги, а також дружина у період вагітності і протягом одного року після народження дитини мають право по суду одержувати утримання (аліменти) від другого з подружжя, якщо останній спроможний його надавати"301.
У Кодекс було перенесено з Основ і недолугий вислів "по суду".
У структуру Основ та Кодексу 1969 р. вперше було імплантовано норму морального права: "подружжя повинно..." - і ця повинність не обтяжувалася жодними юридичними деталями. Це означало, що у кожному випадку матеріальної скрути, незважаючи ні на що, дружина чи чоловік мали прийти один до одного з допомогою302. У цьому полягав один із моральних стандартів відносин у шлюбі.
Відповідно до Основ, у Кодексі право на аліменти було надано вагітній дружині, а також дружині, яка народила дитину. Поряд із цим, у названій вище нормі були неточності та недомовки, які постали сповна в процесі її застосування.
Найперше, з'ясувалося, що застереження "у разі відмови в такій підтримці" не мало жодної юридичної ваги, ч. 1 ст 92
КпШС добровільний порядок сплати аліментів не виключав права стягувача "у будь-який час звернутися з позовом до суду".
Дискусійною виявилася і можливість виникнення права на утримання у того з подружжя, хто є інвалідом третьої групи. Непоодинокими були випадки, коли суди відмовляли в позові про стягнення аліментів тому з подружжя, хто був інвалідом третьої групи, що, звичайно, ущемляло його права.
Оскільки за трудовим законодавством інваліди третьої групи, хоча і зберегли значний відсоток фізичної здатності до праці, мали статус непрацездатного, а також беручи до уваги, що вони були визнані такими, що мають право на обов'язкову частку у спадщині, суди, після деякого періоду вагань, стали беззастережно задовольняти позови про стягнення аліментів інвалідам третьої групи.
Та особливо спірними виявилися умови виникнення права на аліменти вагітної жінки: з якого моменту воно виникає, чи має право на аліменти вагітна жінка, яка працює, і та, що є матеріально забезпеченою, чи має право на аліменти після народження дитини та жінка, яка відновила трудову діяльність?
На жодне з цих запитань у Постанові Пленуму Верховного суду УРСР від 15 червня 1973 р. "Про деякі питання, що виникли в судовій практиці по застосуванню Кодексу про шлюб та сім'ю Української PCP" відповіді не було.
Серед суддів домінувала думка про те, що вагітна жінка має право на аліменти лише за 56 днів до пологів, тобто з моменту, коли вона стає тимчасово непрацездатною, і лише у разі, коли вона потребує матеріальної допомоги. Щодо жінки, яка народила дитину, то її право на аліменти також пов'язувалося з незадовільним матеріальним становищем.
Таке бачення умов застосування частини 1 ст. 32 Кодексу призвело до того, що навіть у великих містах, зокрема таких, як Львів, справ про стягнення аліментів вагітним жінкам, котрі продовжували працювати, майже не було. Одержавши на особистому прийомі у судді інформацію про сумну перспективу подання позову про аліменти, якщо її матеріальний стан формально не змінився, вагітні жінки поверталися ні з чим.
Погляди науковців на умови виникнення права на аліменти вагітної жінки і жінки-матері розділилися.
Одні підтримали лінію судової практики: "До одержання відпустки у зв'язку з вагітністю дружина є працездатною, а тому повинна сама турбуватися про свій матеріальний стан; переважна більшість жінок одержують соціальну допомогу у зв'язку з вагітністю, а тому не можуть вважатися такими, що потребують матеріальної допомоги".
Інші вважали, що це право на аліменти є самостійним і особливим за своєю суттю, тому вагітній дружині і матері, з якою проживає дитина, непотрібно доводити ані своєї непрацездатності, ані потреби в матеріальній допомозі303. Це право, - писала А. М. Рабец, - можна пояснити лише тим, що у додаткових витратах, пов'язаних з вагітністю і народженням дитини, має брати участь рівною мірою й чоловік304.
Однак зусилля науковців, спрямовані на зміну курсу судової практики, не увінчалися успіхом, у результаті чого соціально цінна норма залишилася майже мертвою.
У цьому, звичайно, завинив і законодавець, продемонструвавши у частини 1 ст. 32 Кодексу зневагу до вимог (на жаль, неписаних) законодавчої техніки. Адже формулювання в одному реченні двох самостійних аліментних обов'язків (загального - щодо кожного з подружжя і спеціального - щодо чоловіка), не могло не створити проблем при її застосуванні. Хоча для того, щоб збагнути відмінність підстав виникнення двох самостійних видів аліментних обов'язків, треба було затратити мінімум інтелектуальних зусиль.
Схожі статті
-
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - 2. Зміст окремих прав та обов'язків дружини та чоловіка
Право на материнство Знак материнства - добрий знак життя... Уже - о, чуєш? - є серцебиття. (Сергій Бурлаков) "Творіть дітей, молоді...Будьте щедрі на...
-
1. Загальні зауваги Цивільне законодавство віддавна зосереджувало свою увагу виключно на регулюванні майнової сфери відносин. Критикуючи таку законодавчу...
-
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - ГЛАВА 3. Сімейні правовідносини
1. Особливості сімейних правовідносин Особливості сімейних правовідносин можна визначити за кількома позиціями, а саме за: 1) складом їх учасників; 2)...
-
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - 4. Загальний аналіз Сімейного кодексу України
Конституція України Національне сімейне законодавство відкриває три статті якої безпосередньо стосуються сімейних відносин: Стаття 32 (ч. 1) - "Ніхто не...
-
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - 3. Чинне національне сімейне законодавство
Конституція України Національне сімейне законодавство відкриває три статті якої безпосередньо стосуються сімейних відносин: Стаття 32 (ч. 1) - "Ніхто не...
-
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - Стан дружини
Стан чоловіка Слово "чоловік" означає - той, хто стоїть на чолі, очолює, тобто є першим. А чоло - це мудрість. Звідси випливало, що чоловік - це той, хто...
-
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - Стан чоловіка
Стан чоловіка Слово "чоловік" означає - той, хто стоїть на чолі, очолює, тобто є першим. А чоло - це мудрість. Звідси випливало, що чоловік - це той, хто...
-
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - 8. Стан дружини та чоловіка в сім'ї
Стан чоловіка Слово "чоловік" означає - той, хто стоїть на чолі, очолює, тобто є першим. А чоло - це мудрість. Звідси випливало, що чоловік - це той, хто...
-
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - Шлюбна присяга
Церковне вінчання передбачає виголошення с нареченим та нареченою шлюбної присяги такого Змісту: "Я беру тебе за жінку (чоловіка) і прирікаю тобі любов,...
-
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - 1. Учасники сімейних правовідносин
1. Особливості сімейних правовідносин Особливості сімейних правовідносин можна визначити за кількома позиціями, а саме за: 1) складом їх учасників; 2)...
-
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - Правове значення вінчання
Церковне вінчання передбачає виголошення с нареченим та нареченою шлюбної присяги такого Змісту: "Я беру тебе за жінку (чоловіка) і прирікаю тобі любов,...
-
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - Невістка чи дочка, син чи зять?
Церковне вінчання передбачає виголошення с нареченим та нареченою шлюбної присяги такого Змісту: "Я беру тебе за жінку (чоловіка) і прирікаю тобі любов,...
-
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - Обручка
Церковне вінчання передбачає виголошення с нареченим та нареченою шлюбної присяги такого Змісту: "Я беру тебе за жінку (чоловіка) і прирікаю тобі любов,...
-
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - Презумпції, породжені шлюбом
Церковне вінчання передбачає виголошення с нареченим та нареченою шлюбної присяги такого Змісту: "Я беру тебе за жінку (чоловіка) і прирікаю тобі любов,...
-
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - Правові наслідки шлюбу
Церковне вінчання передбачає виголошення с нареченим та нареченою шлюбної присяги такого Змісту: "Я беру тебе за жінку (чоловіка) і прирікаю тобі любов,...
-
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - Право на вибір прізвища
Церковне вінчання передбачає виголошення с нареченим та нареченою шлюбної присяги такого Змісту: "Я беру тебе за жінку (чоловіка) і прирікаю тобі любов,...
-
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - 1. Особливості сімейних правовідносин
1. Особливості сімейних правовідносин Особливості сімейних правовідносин можна визначити за кількома позиціями, а саме за: 1) складом їх учасників; 2)...
-
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - Стабілізація шлюбу
Стан чоловіка Слово "чоловік" означає - той, хто стоїть на чолі, очолює, тобто є першим. А чоло - це мудрість. Звідси випливало, що чоловік - це той, хто...
-
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - Егалітарність української сім'ї сьогодні
Стан чоловіка Слово "чоловік" означає - той, хто стоїть на чолі, очолює, тобто є першим. А чоло - це мудрість. Звідси випливало, що чоловік - це той, хто...
-
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - 3. Особиста власність дружини та чоловіка
Майно, що належить дружині, і майно, що належить чоловікові, у Кодексі 1926 р. було названо "окремою" власністю, у Кодексі 1969 р. -"роздільною", а у...
-
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - Спосіб захисту
Спосіб захисту - це концентрований вираз міри державного примусу, за допомогою якого для особи, право чи інтерес якої порушені, настає бажаний правовий...
-
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - Учасники
У Кодексі 1926 р. було кілька артикулів, які дозволяли матері та батькові дитини "порозумітися" щодо конкретних питань сімейних відносин. Так, в артикулі...
-
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - Види сімейних договорів
У Кодексі 1926 р. було кілька артикулів, які дозволяли матері та батькові дитини "порозумітися" щодо конкретних питань сімейних відносин. Так, в артикулі...
-
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - 3. Договірне сімейне право
У Кодексі 1926 р. було кілька артикулів, які дозволяли матері та батькові дитини "порозумітися" щодо конкретних питань сімейних відносин. Так, в артикулі...
-
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - 5. Моральне сімейне право
У Кодексі 1926 р. було кілька артикулів, які дозволяли матері та батькові дитини "порозумітися" щодо конкретних питань сімейних відносин. Так, в артикулі...
-
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - Заробітна плата, пенсія
Кожен із подружжя як фізична особа має право на укладення різноманітних цивільних договорів щодо розпорядження своїм майном. Якщо, наприклад, чоловік...
-
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - Право на розпорядження своїм майном
Кожен із подружжя як фізична особа має право на укладення різноманітних цивільних договорів щодо розпорядження своїм майном. Якщо, наприклад, чоловік...
-
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - 4. Звичаєве сімейне право
У Кодексі 1926 р. було кілька артикулів, які дозволяли матері та батькові дитини "порозумітися" щодо конкретних питань сімейних відносин. Так, в артикулі...
-
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - 3. Одношлюбність
Історичні джерела засвідчують факти багатоженства у Київській Русі, але вони зустрічалися лише у верхніх прошарках населення156. Відомо, що у князя...
-
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - Право на шлюб
Однак мету шлюбу слід визначити в законі не лише лаконічно, а и так, щоби вона стосувалася усіх без винятку випадків. Чи це здійснено? Якби всі люди...
Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - ГЛАВА 6. Право дружини і чоловіка на утримання