Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 7.5.3. Методи прийняття управлінських рішень
7.5.1. Сутність та класифікація управлінських рішень
Будь-які зміни в процесі управління (передбачені чи непередбачені) вимагають їх координування, тобто реакції суб'єкта управління на зміну кількісних та якісних параметрів об'єкта управління. Таке координування здійснюється шляхом прийняття відповідних рішень. Рішення - це результат творчого процесу обдумування конкретних ситуацій, проблем, які виникають в об'єктах управління, з метою реалізації цілей управління. Рішення - це акт вироблення якого-небудь судження або вибір конкретного напряму дій із можливих альтернатив.
За формою вираження рішення - це вольовий акт суб'єкта управління, спрямований на вирішення певних проблем з урахуванням відповідних можливостей. Управлінське рішення є також соціальним актом, який організовує та спрямовує в певне русло діяльність трудового колективу. Рішення вимагають відповідальності, організованості, систематизації дій тощо. їх можна класифікувати за рядом ознак.
За особистим вкладом керівника в прийняття рішення:
- ініціативні;
- вироблені вищестоящою організацією. За способом прийняття:
- одноособові;
- колегіальні (колективні).
Перевагою одноособових рішень є їх оперативність, безпосередній зв'язок з персональною відповідальністю керівника. Однак такі рішення залишають нереалізованою самостійність рядових керівників. Перевагою колегіальних рішень є підвищення ідентифікації працівників з цілями й завданнями колективу, а недоліком є зменшення особистої відповідальності за їх прийняття.
За рівнем обгрунтування:
- інтуїтивні, які базуються на здоровому глузді менеджера (досвіді, стажі, кваліфікації);
- професіональні, тобто науково обгрунтовані. За сферою прийняття:
- загальні (стосуються всієї організації);
- часткові (стосуються конкретних підрозділів, проблем тощо). За тривалістю дії:
- перспективні;
- поточні.
Для того щоб управлінське рішення досягло своєї мети, воно повинно відповідати вимогам, до яких належать об'єктивність, наукова обгрунтованість, цілеспрямованість, кількісна та якісна визначеність, правомірність, оптимальність, своєчасність, комплексність, гнучкість.
7.5.2. Процес розробки та умови прийняття управлінських рішень
Більшість рішень приймаються в умовах дії суперечливих чинників, боротьби інтересів. Прийняття управлінських рішень у багатьох випадках є мистецтвом знаходження ефективного компромісу.
На прийняття рішень впливають поведінкові обмеження й характер мислення підприємця. Кожний керівник має свою систему цінностей і професійних навичок, які впливають на рішення. Наприклад, керівник, який на перше місце ставить максимізацію поточного прибутку, найімовірніше не вкладатиме кошти в інноваційний процес і соціальну сферу.
Професійна придатність керівника не є універсальною. Його успішна діяльність в одному середовищі не ї гарантією успішної діяльності в іншому. Різні умови вимагають від підприємця різних підходів і методів вирішення проблем. У наукомісткому нестабільному середовищі від підприємця вимагається творчий підхід, готовність піти на ризик.
У найбільш загальному вигляді склад етапів процесу прийняття рішень представлений на рис. 7.9.
Роль керівника на першому етапі зводиться до формування або коригування цілей. На другому етапі відбувається виявлення проблем і можливих варіантів їх рішення. Сюди ж належить прогнозування сприятливих можливостей і загроз небажаних витрат для фірми.
Найкращим є активне випереджуюче управління, коли проблеми розглядаються як прогноз потенційних можливостей поліпшення справ у фірмі.
Аналіз проблем передбачає також визначення обмежень у потенціалах підприємства, ресурсах.
Наступний етап - формування набору варіантів альтернативних рішень проблеми. При цьому можуть бути використані різноманітні моделі й методи прийняття рішень: теорія ігор, теорія черг, моделі управління запасами, моделі оптимального програмування, імітаційне моделювання, економічний аналіз, платіжні матриці, дерево рішень.
Далі йде аналіз наслідків та оцінка альтернативних варіантів. При оцінці рішень керівник визначає позитивні якості й недоліки кожного з них і можливі наслідки. Майже всі важливі управлінські рішення містять компроміси.
Якщо проблема була правильно визначена, а кількість і якість альтернативних рішень були достатніми, то прийняти рішення після їх попередньої оцінки порівняно просто. У складних проблемах, за наявності декількох компромісів і невизначеностей, головна роль належить інтуїції й досвіду керівника.
На завершальному етапі в дію вступає система контролю, яка необхідна для узгодження фактичних результатів з тими, які очікувалися в період прийняття рішень.
Успішне прийняття рішень базується на таких умовах, як права, повноваження, обов'язковість, компетентність, відповідальність менеджерів.
Право приймати рішення мають усі менеджери, але деякі з них лише окремі менеджери (наприклад, загальні рішення можуть приймати тільки лінійні керівники).
Повноваження характеризують межу між групами менеджерів при прийнятті рішень (наприклад, начальники цехів не можуть приймати рішення, які, згідно з посадовими обов'язками, може приймати лише директор підприємства).
Обов'язковість неминуче вимагає від менеджера прийняття рішення, якщо цього потребує ситуація.
Компетентність характеризує уміння менеджера приймати кваліфіковані рішення.
Відповідальність показує, які санкції можна застосувати щодо менеджера в результаті прийняття хибного рішення.
7.5.3. Методи прийняття управлінських рішень
Теорією та практикою менеджменту вироблено чимало методів прийняття ефективних управлінських рішень. Ми розглянемо чотири з них: метод мозкової атаки, метод номінальної групи, метод "рінгі" та ділової гри.
Метод мозкової атаки Передбачає прийняття рішення менеджером з тієї чи іншої проблеми на основі індивідуальної точки зору колективу. Схема прийняття рішення має такі етапи:
1. Керівник інформує колектив про проблему, яка підлягає вирішенню.
2. Члени колективу висувають свої ідеї. При цьому необхідно дотримуватися таких принципів:
- усі члени колективу повинні знаходитися у рівноправному становищі;
- критика не допускається;
- чим сміливіший і нетрадиційніший задум, тим краще;
- чим більше ідей, тим якіснішим буде прийняте рішення;
- учасники повинні взаємно покращувати й скеровувати задуми інших;
- член колективу за один виступ може висловити лише один задум;
- керівник може висувати власні ідеї лише тоді, коли їх немає у членів колективу.
3. Усі пропозиції ідей записуються й нумеруються.
4. Вибираються найкращі пропозиції і вирішується, які з них можна реалізувати.
Дуже близьким за змістом до методу мозкової атаки є метод номінальної групи.
Метод номінальної групи. Він передбачає прийняття рішення згідно таких етапів:
1. Керівник або колектив висуває проблему для обговорення.
2. Відбувається генерація ідей кожним індивідумом без обговорення.
3. Учасники обговорення висловлюють свої ідеї вголос, але тільки по одній (можна пропонувати й більше ідей, але за другим, третім і т. д. колом висловлювань).
4. Проходить обговорення ідей згідно з порядком їх висування. Деякі пропозиції можуть вилучатися із загального переліку, якщо ніхто цього не заперечує.
5. Здійснюється ранжування ідей. Кожний член номінальної групи найкращій, на його думку, ідеї присвоює 8 балів, а найгірший - один бал. Далі на 7 балів він оцінює найкращу, на його думку, ідею з тих, що залишились, а найгіршу - на 2 бали і т. д. Бали, присвоєні найкращим ідеям, заносяться в окремі карточки.
6. Підраховуються бали й визначається найкраща ідея, згідно з якою і приймається рішення.
Метод "рінгі". Термін "рінгі" трактується в перекладі з японської мови як отримання згоди на рішення шляхом опитування без скликання засідання. Процедура "рінгі" включає такі етапи:
1. Керівництво фірми висуває свої судження щодо проблеми, за якою має бути прийнято рішення.
2. Проблема передається "вниз" - у підрозділ, де організовується робота над нею.
3. Відбувається згладжування протилежних точок зору зацікавлених у вирішенні проблеми осіб.
4. Обговорюються конкретні шляхи вирішення проблеми на зборах чи конференціях.
5. Затверджується й візується документ ("рінгісе") керівництвом фірми щодо вирішення проблеми.
Метод ділової гри. Діловою називається така імітаційна гра, при якій імітується певна ситуація (проблема) та діяльність керівників і спеціалістів щодо її вирішення. Застосування ділової гри дозволяє моделювати майбутні дії працівників апарату управління, аналізувати їхні рекомендації щодо вирішення існуючих чи очікуваних проблем.
Застосування методу ділових ігор особливо ефективне при розробці рішень, пов'язаних з прогнозуванням господарських процесів на перспективу.
Прийняття рішень - постійна турбота менеджера. Він приймає рішення з різноманітних питань: організаційних, технологічних, кадрових і навіть життєвих. Будь-яке управлінське рішення матиме зміст лише тоді, коли воно буде ефективним.
Схожі статті
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 7.5.2. Процес розробки та умови прийняття управлінських рішень
7.5.1. Сутність та класифікація управлінських рішень Будь-які зміни в процесі управління (передбачені чи непередбачені) вимагають їх координування, тобто...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 7.5.1. Сутність та класифікація управлінських рішень
7.5.1. Сутність та класифікація управлінських рішень Будь-які зміни в процесі управління (передбачені чи непередбачені) вимагають їх координування, тобто...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 7.5. Рішення в менеджменті
7.5.1. Сутність та класифікація управлінських рішень Будь-які зміни в процесі управління (передбачені чи непередбачені) вимагають їх координування, тобто...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 7.1. Методи менеджменту
Існує велика кількість трактувань менеджменту, і це є виправданим, оскільки на будь-якій стадії розвитку підприємства застосовується менеджмент різних...
-
Сам термін "організація" в менеджменті вживається у двох значеннях. У першому з них під організацією розуміється підприємство, відомство, а в другому -...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 7.2.2. Функція менеджменту "організація"
Сам термін "організація" в менеджменті вживається у двох значеннях. У першому з них під організацією розуміється підприємство, відомство, а в другому -...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 7.4. Керівництво в організації
7.4.1. Суть процесу керівництва та лідерства Центральною фігурою в менеджменті будь-якої організації є менеджер-керівник, який керує нею або окремим її...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 7.4.2. Стилі керівництва та типи менеджерів
7.4.1. Суть процесу керівництва та лідерства Центральною фігурою в менеджменті будь-якої організації є менеджер-керівник, який керує нею або окремим її...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 7.4.1. Суть процесу керівництва та лідерства
7.4.1. Суть процесу керівництва та лідерства Центральною фігурою в менеджменті будь-якої організації є менеджер-керівник, який керує нею або окремим її...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - Розділ 7. Менеджмент у туризмі
Існує велика кількість трактувань менеджменту, і це є виправданим, оскільки на будь-якій стадії розвитку підприємства застосовується менеджмент різних...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 1.4. Монополізація туристичної індустрії
Зростання туристичної активності перервала Перша світова війна. Лише після її закінчення розпочався новий етап у розвитку міжнародного туризму - етап...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - Вимоги до обслуги готелів
Організаційна структура готельного підприємства залежить від призначення готелю, його місця розташування, специфіки відвідувачів та інших чинників....
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - Служби готелю
Організаційна структура готельного підприємства залежить від призначення готелю, його місця розташування, специфіки відвідувачів та інших чинників....
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 1.5. Історія розвитку туризму в Україні
Зростання туристичної активності перервала Перша світова війна. Лише після її закінчення розпочався новий етап у розвитку міжнародного туризму - етап...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - Уніформа
Організаційна структура готельного підприємства залежить від призначення готелю, його місця розташування, специфіки відвідувачів та інших чинників....
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - Медичні вимоги
Організаційна структура готельного підприємства залежить від призначення готелю, його місця розташування, специфіки відвідувачів та інших чинників....
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 7.3.2. Інформація як матеріал комунікацій та її види
7.3.1. Поняття та характеристика комунікацій Усі функції менеджменту взаємопов'язані і діють, якщо в організації є певна система комунікацій Спільна...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 7.3.1. Поняття та характеристика комунікацій
7.3.1. Поняття та характеристика комунікацій Усі функції менеджменту взаємопов'язані і діють, якщо в організації є певна система комунікацій Спільна...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 7.3. Комунікації в менеджменті
7.3.1. Поняття та характеристика комунікацій Усі функції менеджменту взаємопов'язані і діють, якщо в організації є певна система комунікацій Спільна...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - Поведінка
Організаційна структура готельного підприємства залежить від призначення готелю, його місця розташування, специфіки відвідувачів та інших чинників....
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - Знання іноземної мови
Організаційна структура готельного підприємства залежить від призначення готелю, його місця розташування, специфіки відвідувачів та інших чинників....
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 7.2.1. Функція менеджменту "планування"
Під функціями менеджменту слід розуміти відносно відокремлені напрями управлінської діяльності, тобто трудові процеси у сфері управління. Вони...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 7.2. Функції менеджменту
Під функціями менеджменту слід розуміти відносно відокремлені напрями управлінської діяльності, тобто трудові процеси у сфері управління. Вони...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - Кваліфікація (до всіх категорій готелю)
Організаційна структура готельного підприємства залежить від призначення готелю, його місця розташування, специфіки відвідувачів та інших чинників....
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 1.3. Туризм як галузь індустрії
Зростання туристичної активності перервала Перша світова війна. Лише після її закінчення розпочався новий етап у розвитку міжнародного туризму - етап...
-
Евристика - сукупність прийомів дослідження, методика постановки питань і їх вирішення; метод навчання за допомогою навідних запитань, а також теорія...
-
Прийняття управлінських рішень - Петруня Ю. Є. - 2.3. Неформальні аспекти розробки рішень
Можна припустити, що в розробці управлінських рішень найбільш точний результат отримується шляхом застосування математичних методів на основі...
-
В процесі управління менеджери приймають велику кількість управлінських рішень на всіх стадіях планування, організації, мотивації і контролю....
-
Процес прийняття управлінських рішень є складним і багатостороннім. Він включає цілий ряд стадій і операцій. кількість і конкретний зміст яких...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - Основні заклади розміщення
Розміщення є одним із найважливіших елементів туризму. Немає розміщення (ночівлі) - немає туризму. Готельна індустрія - суть системи гостинності. Вона...
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 7.5.3. Методи прийняття управлінських рішень