Теорія держави та права - Гіда Є. O. - 2.1.7.3. Акти тлумачення норм права у сфері правоохоронної діяльності
В результаті тлумачення норм права новий нормативно-правовий акт не з'являється, а тому діяльність щодо тлумачення норм права не слід ототожнювати з правотворчою діяльністю. Внаслідок діяльності по тлумаченню норм права може з'явитися офіційний акт тлумачення норми права(інтерпретаційний акт), який відіграє значну роль у процесі правоохоронної діяльності. Цей акт має особливу правову природу, діє в єдності з нормами права і тому не має самостійного значення.
Акт тлумачення норми права (інтерпретаційний акт) - це акт-документ, що містить офіційне, формально-обов'язкове роз'яснення змісту норм права.
Акти тлумачення норм права є характерними виключно для офіційного тлумачення норм права, оскільки в процесі неофіційного тлумачення такі акти, як правило, не видаються. У випадку, коли офіційне тлумачення норм права є нормативним, воно завжди знаходить свій зовнішній вираз в самостійному спеціальному документі - акті тлумачення норм права. Коли ж таке тлумачення норми права є казуальним, воно може бути включеним у відповідний правозастосовний акт (наприклад, ухвала апеляційного суду включає роз'яснення змісту норми права)1 або ж фіксується в окремому документі.
Ознаки акта тлумачення норм права:
- діє разом з тим нормативно-правовим актом, у якому містяться норми права, що тлумачаться і залежить від них;
- є формально-обов'язковим для всіх, хто застосовує норми, що роз'ясняються;
- приймається лише правотворчими або спеціально уповноваженими суб'єктами;
- як правило має спеціальну письмову форму вираження;
- не змінює норми права, а лише допомагає зрозуміти їх зміст.
Класифікація актів тлумачення норм права:
1. За зовнішньою формою вони можуть бути письмовими чи усними.
Письмові акти тлумачення норм права мають спеціальну письмову форму виразу, яка може частково співпадати з формами певних нормативно-правових (постанови, інструкції) або правозастосовних актів (наприклад, ухвали), а частково не співпадає з такими формами (роз'яснення, інструктивні листи та ін.)1.
2. За суб'єктами їх прийняття можуть бути акти авторського та делегованого тлумачення норм права.
3. За місцем суб'єктів тлумачення норм права в апараті держави:
Акти тлумачення норм права правотворчих органів та акти тлумачення норм права правозастосовних органів (в тому числі і правоохоронних).
4. За галузевою належністю норми, яка тлумачиться:
Акти тлумачення норм конституційного, адміністративного, кримінального, кримінально-процесуального, кримінального-виконавчого права тощо.
5. За структурними елементами норми, що тлумачиться:
Акти тлумачення гіпотези, диспозиції, санкції.
6. Залежно від обсягу тлумачення:
Акти буквального, обмежувального та розширювального тлумачення.
У процесі здійснення правоохоронної діяльності використовуються різноманітні акти тлумачення норм права. Для них притаманні такі ж ознаки що і до актів тлумачення норм права в інших сферах діяльності. Разом з тим, вони також мають й особливі ознаки. Зокрема акти тлумачення норм права, що використовуються міліцією для виконання покладених на неї завдань характеризуються тим, що вони можуть бути результатом тлумачення норм права тих відомчих нормативно-правових актів, що видаються Міністерством внутрішніх справ України: наказів, правил, положень, настанов тощо. Зазвичай, Міністерство внутрішніх справ України не роз'яснює положення нормативно-правових актів вищої юридичної сили.
2.1.7.4. Юридичні колізії: поняття та види
Правова реформа в Україні покликана закріпити принципові політичні, соціальні і економічні зміни в нашому суспільстві і спрямована на побудову правової держави, формування повноцінного цивільного суспільства і зближення зі світовою спільнотою. Це спричинило значні перетворення у вітчизняній системі законодавства. Зміни в законодавстві спричинили збільшення, і виникнення невідомих раніше колізій правових актів. У зв'язку з цим актуалізується теоретичне осмислення питань, пов'язаних з причинами виникнення, з усуненням і подоланням цих колізій. Звичайно, досконалої системи законодавства, позбавленої колізій загалом і колізій нормативно-правових актів зокрема, бути не може. Виникнення у сфері правового регулювання суперечностей неминуче через природний розвиток суспільних відносин. Але в Україні причини виникнення правових колізій характеризується рядом обставин. По-перше, це незавершеністю правової реформи. По-друге, не високою якістю нормативних актів, що приймаються. По-третє, особливостями територіального устрою, (наявністю автономного утворення).
В процесі тлумачення норм права особа може зустрітись з таки явищем як юридичні колізії. Останні є розходженням чи суперечністю між окремими нормативно-правовими актами, що регулюють одні й ті ж чи сумісні суспільні відносини.
Класифікація колізій:
1. За характером причин, що породжують колізії, розрізняють:
- правові колізії, що виникають внаслідок розвитку самих суспільних відносин (рівень економічного розвитку, розвинутість інститутів громадянського суспільства, наявність інститутів демократії);
- правові колізії, що є наслідком дії суб'єктивних факторів (можливість знаходження соціального компромісу, боротьба за політичну владу, рівень правової культури населення, наукова обгрунтованість законодавства).
2. За юридичною силою нормативних актів, що містять колізії (вертикальні колізії):
- колізії норм національного законодавства та норм міжнародного права.
- колізії норм національного законодавства. Цей вид колізій має місце у процесі застосування різних за юридичною силою норм, тому можливими є наступні колізії:
O між нормами конституції та звичайних законів;
O між нормами кодифікованих та некодифікованих актів;
O між нормами законодавства федеративної держави та нормами законодавства її суб'єктів;
O між нормами законодавства суб'єктів федерації;
O між нормами законів і підзаконних актів;
O між нормами загальних, відомчих, місцевих і локальних підзаконних актів та ін.
3. Колізії між структурними елементами норм права
Виявляються у формі колізій між гіпотезами, диспозиціями та санкціями правової норми, підкреслюючи складну структуру правового припису. Такі колізії усуваються лише шляхом внесення змін до статті нормативного акта.
4. За субстанціональним характером колізії
Що виникають внаслідок протиріччя між нормами, що закріплені у нормативно-правових актах, та нормами, що містяться в акті тлумачення норм права. Як правило, ці колізії виникають внаслідок неправомірного звужувального чи розширювального тлумачення норм права та усуваються лише шляхом скасування актів тлумачення норм права.
5. За суб'єктами правового регулювання поділяють:
- колізії юридичного статусу осіб;
- колізії компетенції юридичних органів;
- колізії статусу громадських об'єднань;
- колізії в нормативно-правових актах, що визначають повноваження посадових осіб.
Саме ці колізії призводять до невиправданого втручання суб'єктів, наділених владними повноваженнями, в діяльність інших органів, що призводить до узурпації влади.
Таким чином, правові колізії є різновидом соціальних протиріч, які виявляються у правовій сфері.
Загальними способами подолання колізій є:
- тлумачення норм права;
- прийняття нового нормативно-правового акта;
- відміна старого нормативно-правового акта;
- внесення змін чи доповнень до діючих нормативно-правових актів;
- судовий розгляд;
- систематизація законодавства;
- гармонізація норм права тощо
Необхідно відзначити, що у випадку, коли у суб'єкта правозастосування виникає проблема з обранням норми права, якою потрібно керуватися, він має керуватись наступними правилами:
- якщо суперечать одна одній норми актів одного і того ж органу, але видані в різний час, то застосовуються норми з останнього за принципом, запропонованим ще римськими юристами: пізніше виданий закон відміняє попередній у всьому тому, в чому він з ним розходиться;
- якщо акти видані одночасно, але різними органами, то застосовуються норми акту, що має більшу юридичну силу (наприклад, закон та указ, указ та постанова уряду, постанова уряду та акт міністерства тощо), тобто за основу береться принцип ієрархії нормативних актів;
- якщо суперечність між нормами загального та спеціального актів одного рівня (колізії по горизонталі), то застосовується останній; якщо різного рівня (колізії по вертикалі), то загальний1.
Універсальними правовими засобами є правове виховання і тісно пов'язане з ним правове навчання. Вони у механізмі розв'язання правових колізій забезпечують передачу правової культури, досвіду, поглядів з розв'язання правових колізій від одного покоління людей до іншого. Завдяки політиці правового виховання, спрямованій на підвищення загальної правової культури суб'єктів правозастосування, згладжується полярність рівнів правосвідомості, що зумовлює виникнення правових колізій, підвищується рівень правової культури і-освіти суб'єктів права, що сприяє своєчасному розв'язанню нових правових колізій, і подоланню існуючих.
Тому для запобігання появи, подолання і усунення колізій важливе значення має формування, за допомогою правового виховання, у суб'єктів права правової аксіології, орієнтованої лише на правові засоби розв'язання правових колізій, формування активної цивільної позиції у громадян з приводу необхідності проведення всебічної, об грунтованої політики по попередженню виникнення колізій, своєчасному вживанню заходів по їх усуненню і ефективному подоланню.
Схожі статті
-
Теорія держави та права - Гіда Є. O. - 2.1.6.1. Реалізація норм права: поняття та форми
2.1.6.1. Реалізація норм права: поняття та форми Сформульовані в законах та інших нормативно-правових актах норми права тільки тоді виконують своє...
-
Теорія держави та права - Гіда Є. O. - 2.1.7.2. Види тлумачення норм права
На сьогодні в науковій літературі використовується різні критерії для поділу тлумачення норм права на види. Водночас найбільш розповсюдженою є...
-
Теорія держави та права - Гіда Є. O. - 2.1.7.1. Поняття та цілі тлумачення норм права
2.1.7.1. Поняття та цілі тлумачення норм права Правильне розуміння всіма членами суспільства змісту норм права е необхідною умовою функціонування,...
-
2.1.7.1. Поняття та цілі тлумачення норм права Правильне розуміння всіма членами суспільства змісту норм права е необхідною умовою функціонування,...
-
2.1.6.1. Реалізація норм права: поняття та форми Сформульовані в законах та інших нормативно-правових актах норми права тільки тоді виконують своє...
-
Юридичним підсумком застосування норм права с прийняття правозастосовного акта. В такому акті знаходять зовнішній прояв рішення, що були прийняті в...
-
Теорія держави та права - Гіда Є. O. - 2.1.6.2. Застосування як особлива форма реалізації норм права
Дотримання, виконання та використання є основними формами реалізації норм права. Разом з тим, існує також і особлива форма реалізації норм права -...
-
На другій стадії правозастосування під час вибору норми права, яка має бути застосована до конкретного випадку іноді виявляється відсутність такої норми,...
-
Систематизація нормативно-правових актів - це діяльність зі зведення нормативно-правових актів у єдину систему, яка може включати в себе як просте...
-
Теорія держави та права - Гіда Є. O. - 2.1.2.1. Поняття правоутворення та його складові
2.1.2.1. Поняття правоутворення та його складові Правоутворення є найбільш широкою категорією, що охоплює виникнення і організацію буття права, його...
-
2.1.4.1. Нормативно-правові акти: поняття, ознаки, види Правовою основою правоохоронної діяльності компетентних державних органів е нормативно-правовий...
-
Теорія держави та права - Гіда Є. O. - 2.1.3.2. Норма права та її структура
У системі соціальних норм особливе місце посідають норми права. Рівень розробки проблем, пов'язаних з нормами права, є своєрідним індикатором стану...
-
Юридичний факт - це фрагмент соціальної ситуації (або не існуюча соціальна ситуація або припущення стосовно неї), що має значення для суб'єктів права в...
-
Теорія держави та права - Гіда Є. O. - 2.1.5.2. Види правовідносин у сфері правоохоронної діяльності
Правоохоронні відносини виникають у переважній більшості галузей права, оскільки аспекти протиправної поведінки - правопорушення можливі в будь-якій...
-
Теорія держави та права - Гіда Є. O. - 2.1.2.3. Форми права та їх особливості
Проблема співвідношення форми права та джерела права є одним з ' дискусійних питань теорії права. Так, представники концепції юридичного позитивізму...
-
Теорія держави та права - Гіда Є. O. - 2.1.4.1. Нормативно-правові акти: поняття, ознаки, види
2.1.4.1. Нормативно-правові акти: поняття, ознаки, види Правовою основою правоохоронної діяльності компетентних державних органів е нормативно-правовий...
-
Теорія держави та права - Гіда Є. O. - ТЕМА 2.1.2. Правоутворення та форми права
2.1.2.1. Поняття правоутворення та його складові Правоутворення є найбільш широкою категорією, що охоплює виникнення і організацію буття права, його...
-
Характерною ознакою функціонування сучасного суспільства та держави є зростання ролі закону як основної форми зовнішнього виразу права. У цьому контексті...
-
В умовах розбудови в Україні демократичної, соціальної і правової держави та створення нового правопорядку в системі права відбуваються глибокі зміни. У...
-
Реалізація правотворчої функції правоохоронними органами здійснюється на підставі потреб відомчо-управлінського порядку та загальних принципів...
-
2.1.5.1. Поняття, ознаки та склад правовідносин у сфері правоохоронної діяльності Правовідносини - це специфічні суспільні відносини, що виникають на...
-
2.1.5.1. Поняття, ознаки та склад правовідносин у сфері правоохоронної діяльності Правовідносини - це специфічні суспільні відносини, що виникають на...
-
Теорія держави та права - Гіда Є. O. - 2.1.4.4. Юридична техніка: поняття, види
Юридична техніка - це сукупність вироблених в юриспруденції засобів і правил зовнішнього виразу в текстах різних правових актів (нормо-установчого,...
-
Теорія держави та права - Гіда Є. O. - 2.1.2.2. Правотворчість: поняття, принципи, види та стадії
Правотворчість - це форма владної діяльності держави, а в окремих випадках - безпосередньо народу, спрямована на формулювання чи санкціонування...
-
Теорія держави та права - Гіда Є. O. - 1.1.3.3. Суб'єкти та об'єкти правоохоронної системи
Правоохоронну діяльність втілюють у життя суб'єкти правоохоронної системи (на нашу думку суб'єкти правоохоронні, суб'єкти правоохоронної системи та...
-
Функції права - це основні напрями впливу права на суспільні відносини, що виражають його сутність і соціальне призначення в суспільстві, а також способи...
-
Характер взаємодії держави і політичної системи - це важливий показник стану суспільства в цілому, а також виконання завдань та впровадження...
-
Для подальшого поглибленого вивчення такого соціального явища як політична система суспільства, слід розглянути її елементний склад, тобто вивчити її...
-
Теорія держави та права - Гіда Є. O. - 2.1.1.4. Співвідношення права та закону
Функції права - це основні напрями впливу права на суспільні відносини, що виражають його сутність і соціальне призначення в суспільстві, а також способи...
-
Теорія держави та права - Гіда Є. O. - 2.1.3.1. Вплив соціальних норм на правоохоронну діяльність
2.1.3.1. Вплив соціальних норм на правоохоронну діяльність Динамічне державотворення, що протягом останніх двох десятиліть відбувається в Україні,...
Теорія держави та права - Гіда Є. O. - 2.1.7.3. Акти тлумачення норм права у сфері правоохоронної діяльності