Страхова справа - Вовчак О. Д. - 12.4. Показники актуарних розрахунків, що характеризують фінансову стійкість страхових операцій
Основними показниками актуарних розрахунків, що забезпечують стійкість страхових операцій, є: частота страхових подій, коефіцієнт кумуляції ри зику, коефіцієнт збитковості, збитковість страхової суми, норма збитковості, частота збитків та ін.
У практиці актуарних розрахунків широко використовують страхову статистику - систематизоване вивчення та узагальнення наймасовіших і найтиповіших страхових операцій на основі вироблених статистичною наукою методів обробки узагальнених підсумкових натуральних і вартісних показників, які характеризують страхову справу. Всі показники, які підлягають статистичному вивченню, поділяють на дві групи. Перша група відображає процес формування страхового фонду, друга - його використання.
Страхову статистику можна звести до формування таких показників: кількість об'єктів страхування - n; кількість страхових подій - e; кількість об'єктів, які постраждали у результаті страхових подій, - m; сума зібраних страхових платежів - ∑р; сума виплаченого страхового відшкодування - ∑Q;страхова сума для будь-якого об'єкта k страхування - ∑Sn страхова сума, що припадає на пошкоджений об'єкт сукупності, який досліджують, - ∑Sm.
- Частота страхових подій. Вона дорівнює співвідношенню між кількістю страхових подій та кількістю застрахованих об'єктів та засвідчує, скільки страхових випадків припадає на один об'єкт страхування. Наведене співвідношення можна зобразити і кількісно як величину, меншу 1. Це означає, що одна страхова подія може спричинити кілька страхових випадків. Звідси випливає термінологічна відмінність між поняттями "страховий випадок" і "страхова подія". Страховою подією може бути град, ураган тощо, які охоплюють своїм шкідливим впливом численні об'єкти страхування (випадки).
- Спустошеність страхової події (коефіцієнт кумуляції ризику) - відношення кількості об'єктів страхування, які постраждали до кількості страхових подій, тобто m/n. Коефіцієнт кумуляції ризику засвідчує, скільки страхових випадків настане. Мінімальний коефіцієнт кумуляції ризику дорівнює 1.
- Коефіцієнт (ступінь) збитковості виражає співвідношення між сумою виплаченого страхового відшкодування і страховою сумою всіх об'єктів, що постраждали, тобто ∑Q/∑Sm. Цей показник менший або дорівнює 1. Зворотне положення можна вважати неможливим, оскільки воно означає знищення всіх застрахованих об'єктів більше, ніж один раз.
- Середня страхова сума на один об'єкт (договір) страхування - відношення загальної страхової суми всіх об'єктів страхування до кількості всіх об'єктів страхування, тобто ∑Sn / n.
- Середня страхова сума на один об'єкт, який постраждав, дорівнює страховій сумі всіх об'єктів, що постраждали, поділеній па кількість цих об'єктів, тобто ∑Sm /m
- Збитковість страхової суми дорівнює сумі виплаченого страхового відшкодування, поділеній на страхову суму всіх об'єктів страхування, тобто ∑Q./ ∑Sn.
- Норма збитковості - це відношення суми виплаченого страхового відшкодування до суми зібраних страхових платежів, виражене у відсотках,
Тобто ∑Q./ ∑р*100.
12.5. Особливості актуарних розрахунків у страхуванні життя
В особистому страхуванні актуарні розрахунки пов'язані з розробкою методів визначення страхових тарифів з довгострокового страхування життя, розрахунками щодо створення резервів страхових внесків і визначенням розміру викупних сум при страхуванні життя.
Побудова тарифів із страхування життя мас такі особливості:
- при визначенні тарифу використовують демографічну статистику;
- тарифні нетто-ставки складають із декількох частин, кожна з яких призначена для формування страхових резервів за одним із видів страхової відповідальності, включеної у договір страхування;
- при розрахунку тарифу використовують методи розрахунку доходів при довгострокових фінансових операціях, оскільки накопичені суми використовуються як інвестиційні ресурси, що забезпечують одержання доходів.
При розрахунку нетто-ставки використовують накопичувальний внесок, який призначений для виплати страхових сум після закінчення договору страхування, та ризикову премію, яка призначена для покриття ризиків у період дії договору страхування.
Для розрахунку страхових тарифів у страхуванні життя використовують таблиці смертності та середньої тривалості життя. Вони містять показники, які характеризують смертність в окремому віці х та Ймовірність дожиття при переході від одного віку до іншого. Основні показники таблиць:
Х - вік страхувальника (застрахованого), років;
Lх - кількість тих, що дожили до віку д:;
Dx - кількість тих, що померли при переході від віку х до віку х + 1;
Gx - ймовірність померлих протягом наступного року життя.
Показник Gx - відношення кількості тих, котрі померли при переході від віку х до х + 1, або це відношення:
Gx = Dx : Lx.
У таблицях наводять також дані числа людино-років життя від х років і вище, середня тривалість життя, коефіцієнт дожиття тощо.
При обчисленні розміру страхових внесків враховують норму дохідності від вкладання коштів. Тимчасово вільні грошові кошти страховика можуть бути використані як кредитні ресурси. Норма дохідності - це розмір доходу, що приноситься кожною одиницею грошової суми, виражений у відсотках (відсоткова ставка).
Розрахунок доходу грунтується на формулі складних відсотків, тобто отриманий за рік дохід приєднується до початкової суми і в наступному році відсотки нараховуються на нову суму, що враховує раніше нараховані відсотки.
Щоб дізнатися, якою повинна бути сума страхового внеску Сo. через T років з урахуванням норми дохідності і, використовують формулу складного відсотка (майбутньої вартості грошей):
Де, Сt - нарощена сума через T років; 1+i - відсотковий множник; T - кількість років (періодів).
Оберненою величиною до відсоткового множника є дисконтний множник:
Тоді початкова сума стахового внеску визначається за формулою теперішньої вартості грошей:
Розмір відсоткової ставки визначається за формулою:
Для визначення періоду фінансових операцій знаходять T:
![]() |
Періодичні внески, або виплати, що проводяться на початку або в кінці обумовленого строку, називають рентою. Якщо на початку, то така рента називається пренумерандо, а якщо в кінці місяця, - то постнумерандо.
Вартість ренти пренумерандо Sn, що виплачується протягом п років, визначають за формулою:
Де Сo - рента, сплачена на початку кожного періоду; I - норма зростання (дохідності).
Вартість ренти постнумерандо Sn' дорівнює:
Де V - дисконтний множник на 1 рік; V N - дисконтний множник на N років.
Для полегшення розрахунків розроблені спеціальні таблиці значень відсоткових і дисконтних множників.
Нетто премію страхування життя визначають з урахуванням строку страхування. При укладанні договору страхування життя використовують таблиці смертності, на основі яких визначають ймовірність страхових випадків і розмірів внеску.
Так, для визначення страхового внеску за особистим страхуванням важливо передбачити ймовірність смерті чи ймовірність захворювання. Наприклад, якщо кількість тих, хто доживає до 40 років в Україні становить 9224 особи, а кількість тих, хто вмирає у віці від 40 до 41 року (dx), - 374 особи, то імовірність смерті у віці від 40 до 41 року (qx) становитиме:
Це означає, що з 10 тис. сорокалітніх до 41 року не доживуть 406 осіб.
Страховик передбачає, що, скажімо, найближчим часом (роком) із застрахованих у віці 40 років можуть померти 0,41 %.
Крім цього, до уваги беруть розмір страхової суми договору та норму прибутку.
Одноразова нетто-премія при страхуванні на дожиття пЕ розраховується за формулою:
Де Lx+1_, - кількість осіб, що дожили до закінчення строку страхування на N років; Lx - кількість осіб, що укладають договір у віці х років; V - дисконтний множник.
Наприклад, страховий поліс хоче придбати особа 40 років строком на З роки при відсотковій ставці в рік 2,2 %.
Ймовірність не дожити до 43 років дорівнює 0,00503, тоді:
При страхуванні на суму 100 грн нетто-премія складає: 3,78 гри, на суму 1000 грн - 37,8 грн тощо.
Для зручності обчислення в страхових компаніях складають розгорнуті таблиці, в яких вказують одноразові нетто-премії за страхуванням на дожиття
В грошових одиницях зі 100 гри страхової суми з урахуванням віку застрахованого та періоду страхування.
За довгостроковими видами страхування формують певний резерв премій, сума якого з року в рік безперервно збільшується. Це пов'язано з тим, що страхова компанія на випадок припинення надходження страхових платежів або дії договору страхування, несе певні зобов'язання перед страхувальником.
Характер утворення резерву залежить від виду страхової відповідальності, включеної в умови договору: на дожиття, на випадок смерті, втрати здоров'я тощо.
Резерв внесків може бути позначений:
Де Х - відповідальність при укладенні договорів страхування; П - період страхування; Т - початок дії договору страхування.
Резерв внесків при страхуванні на дожиття визначається:
Де nЕx - одноразова нетто-премія на доживання; 0 - початок строку страхування одноразове погашення внесків; S - страхова сума.
Формула резерву при страхуванні на випадок смерті аналогічна страхуванню на дожиття. На відміну від резерву на дожиття в кінці T-періоду резерв на випадок смерті дорівнює 0.
При визначенні викупної суми за основу служить резерв накопичених премій, який виплачується не в повному розмірі, а за мінусом певної частки (наприклад, 25-30 % у розвинених європейських країнах).
Схожі статті
-
Актуарні розрахунки є основою визначення страхових тарифів. Страховий тариф визначається як ставка страхового внеску з одиниці страхової суми за...
-
Страхова справа - Вовчак О. Д. - 12.1. Суть, особливості та завдання актуарних розрахунків
Тема 12. Актуарні розрахунки у страхуванні Тема 13. Перестрахування і співстрахування Тема 14. Фінансово-економічна діяльність страхових організацій....
-
Страхова справа - Вовчак О. Д. - 8.2. Основні умови та порядок страхування майна юридичних осіб
Особливої уваги заслуговує організація страхового захисту майна юридичних осіб - підприємств та організацій. Юридичні особи можуть страхувати таке майно:...
-
Страхова справа - Вовчак О. Д. - 12.3. Види страхових внесків (премій, платежів)
На основі страхового тарифу визначають розмір страхового внеску (страхового платежу, страхової премії), що виступає як плата за страхування, котру...
-
Страхова справа - Вовчак О. Д. - Змішаного страхування життя
Найбільш вигідним є змішане страхування життя. Договір Змішаного страхування життя дає змогу поєднати відповідальність страхової компанії як у разі...
-
Страхова справа - Вовчак О. Д. - Страхування до одруження
Найбільш вигідним є змішане страхування життя. Договір Змішаного страхування життя дає змогу поєднати відповідальність страхової компанії як у разі...
-
Страхова справа - Вовчак О. Д. - 10.2. Страхування комерційних ризиків
Страхування комерційних операцій полягає у тому, щоб відшкодувати можливі втрати на випадок, коли через певний період застраховані операції не дадуть...
-
Страхова справа - Вовчак О. Д. - 2.4. Системи страхування та франшизи
В організації страхового забезпечення, яке визначає обсяг відповідальності страховика і включає виплату страхового відшкодування страхувальникові в разі...
-
Страхова справа - Вовчак О. Д. - 3.1. Поняття та економічна суть страхових ризиків
3.1. Поняття та економічна суть страхових ризиків 3.2. Класифікація та характеристика ризиків у страхуванні 3.3. Управління страховими ризиками Базові...
-
Страхова справа - Вовчак О. Д. - Тема 3 ПОНЯТТЯ СТРАХОВИХ РИЗИКІВ ТА ЇХ КЛАСИФІКАЦІЯ
3.1. Поняття та економічна суть страхових ризиків 3.2. Класифікація та характеристика ризиків у страхуванні 3.3. Управління страховими ризиками Базові...
-
Страхова справа - Вовчак О. Д. - Тема 12 АКТУАРНІ РОЗРАХУНКИ У СТРАХУВАННІ
Тема 12. Актуарні розрахунки у страхуванні Тема 13. Перестрахування і співстрахування Тема 14. Фінансово-економічна діяльність страхових організацій....
-
Страхова справа - Вовчак О. Д. - Розділ III ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ СТРАХОВИКІВ
Тема 12. Актуарні розрахунки у страхуванні Тема 13. Перестрахування і співстрахування Тема 14. Фінансово-економічна діяльність страхових організацій....
-
Страхова справа - Вовчак О. Д. - 10.3. Страхування фінансових ризиків
Серед різноманітних ризиків, які супроводжують підприємницьку діяльність, основне місце відводиться страхуванню фінансових ризиків. Під фінансовим...
-
Страхова справа - Вовчак О. Д. - 7.1. Економічний зміст та класифікація особистого страхування
Тема 7. Особисте страхування Тема 8. Майнове страхування Тема 9. Страхування відповідальності Тема 10. Страхування підприємницьких ризиків Тема 11....
-
Страхова справа - Вовчак О. Д. - Тема 7 ОСОБИСТЕ СТРАХУВАННЯ
Тема 7. Особисте страхування Тема 8. Майнове страхування Тема 9. Страхування відповідальності Тема 10. Страхування підприємницьких ризиків Тема 11....
-
Страхова справа - Вовчак О. Д. - Розділ II ОСОБЛИВОСТІ ОКРЕМИХ ВИДІВ СТРАХУВАННЯ
Тема 7. Особисте страхування Тема 8. Майнове страхування Тема 9. Страхування відповідальності Тема 10. Страхування підприємницьких ризиків Тема 11....
-
Страхова справа - Вовчак О. Д. - Страховий інтерес
Страхування як система економічних відносин грунтується на таких специфічних принципах: вільний вибір страхувальником страховика, а страховиком - виду...
-
Страхова справа - Вовчак О. Д. - 7.2. Страхування життя та пенсій
Найважливішою підгалуззю особистого страхування, одним із його видів, що визначено на законодавчому рівні, є страхування життя. З'ясовуючи зміст...
-
Страхова справа - Вовчак О. Д. - 1.4. Принципи та функції страхування
Страхування як система економічних відносин грунтується на таких специфічних принципах: вільний вибір страхувальником страховика, а страховиком - виду...
-
Страхова справа - Вовчак О. Д. - 3.3. Управління страховими ризиками
Управління ризиками у страхуванні відрізняється від управління ризиками в інших сферах бізнесу, що зумовлено специфічністю самого страхування. Страхова...
-
Класифікація за об'єктами є найбільш поширеною й узагальненою. Об'єкт страхування є головним чинником, від якого залежить характер та основні умови...
-
Страхова справа - Вовчак О. Д. - 6.3. Система державного нагляду за страховою діяльністю в Україні
Страховий нагляд за діяльністю суб'єктів страхових відносин у кожній країні забезпечує відповідна система органів з нагляду за страховою діяльністю. Так,...
-
Страхова справа - Вовчак О. Д. - 8.5. Страхування майна фізичних осіб
Страхування майна фізичних осіб - це підгалузь майнового страхування, яка історично виникла першою. Страхування майна фізичних осіб проводиться на...
-
Страхова справа - Вовчак О. Д. - 4.3. Стан і перспективи розвитку страхового ринку в Україні
Становлення України як самостійної та незалежної держави зумовило створення і розвиток страхового ринку. Перші приватні страхові компанії, які завершили...
-
Страхова справа - Вовчак О. Д. - 7.4. Медичне страхування та його розвиток в Україні
Важливою підгалуззю особистого страхування є медичне страхування. Об'єктом медичного страхування є життя і здоров'я громадян. Воно здійснюється на...
-
Страхова справа - Вовчак О. Д. - 7.3. Страхування від нещасних випадків
Особисте страхування включає в себе і таку важливу підгалузь страхування, як страхування від нещасних випадків. Страхування від нещасних випадків, на...
-
Класифікація за об'єктами є найбільш поширеною й узагальненою. Об'єкт страхування є головним чинником, від якого залежить характер та основні умови...
-
Страхова справа - Вовчак О. Д. - 5.2. Структура страхових організацій
Особливості створення страховика як юридичної особи визначені Законом України "Про господарські товариства" та Законом України "Про страхування". Процес...
-
Страхова справа - Вовчак О. Д. - 1.2. Необхідність страхового захисту та його форми
Невід'ємною ознакою існування людства є ризик, навіть тоді, коли пре нього невідомо. Для людини з давніх-давен джерелом певних загроз або ризиків було...
-
Страхова справа - Вовчак О. Д. - 1.5. Роль та значення страхування в системі економічних відносин
Нині страхування є важливим атрибутом, елементом ринкових відносин, як товар, гроші, власність, кредит тощо. Світова практика не виробила більш...
Страхова справа - Вовчак О. Д. - 12.4. Показники актуарних розрахунків, що характеризують фінансову стійкість страхових операцій