Стратегічний менеджмент - Кіндрацька Г. І. - 5.1. Стратегічна сегментація ринку
Стратегічна сегментація ринку
Оцінка привабливості ринку
Аналіз стратегічного потенціалу організації
Оцінка конкурентоспроможності організації
Результати проведеного аналізу середовища можуть виявитись недостатніми для обгрунтування стратегії організації, особливо з високим рівнем диверсифікації діяльності. Як свідчить досвід американських корпорацій, протягом 60-х pp. XX ст. під час різкого зростання рівня диверсифікації їхньої діяльності виявилося, що стратегії, розроблені для великих класів продукції, не враховували всіх особливостей споживачів. Ця обставина зумовила необхідність розподілу ринку на певні сегменти і сприяла поглибленому аналізу привабливості кожного з них.
Привабливість конкретного сегмента кількісно оцінюють за потенціалом ринку, а також тривалістю його існування. Рівень привабливості ринку для певної організації залежить від її конкурентоспроможності, тобто здатності задовольняти потреби споживача краще, ніж конкуренти. Визначати конкурентоспроможність організації можна різними методами, які відрізняються за процедурою проведення, рівнем об'єктивності оцінки тощо.
Перед організацією, яка здійснила ефективну сегментацію й об'єктивно оцінила потенціал ринку та свій власний, стоїть не менш відповідальне завдання - вибрати той сегмент, на якому вона буде концентрувати свої зусилля в майбутньому.
5.1. Стратегічна сегментація ринку
Сегментація ринку - складний і відповідальний процес. Одна з основних причин труднощів полягає в тому, що зовнішнє середовище розглядають не з позицій реалізації традиційного набору продуктів, які виробляє конкретна організація, а як сферу породження нових потреб, що можуть привабити будь-якого конкурента. У цьому випадку споживач не стільки вибирає товар, скільки прагне кращого вирішення проблеми - задоволення конкретної своєї потреби. Водночас один і той же продукт може бути призначений для різних груп споживачів, які мають різні смаки. Все це спонукає до формування груп споживачів з однаковою реакцією на запропонований товар.
Сегментація ринку - це процес поділу ринку, тобто поділ клієнтів організації на певні групи, які мають однакові потреби.
Існують різні способи ідентифікації цільових груп споживачів. Більшість дослідників вважають, що сегментацію здебільшого здійснюють у два етапи: макро - і мікросегментація.
Макросегментація - це ідентифікація ринку товару, яка враховує групи споживачів і набір функцій, що грунтується на конкретній технології. Макросегментація може здійснюватися за такими критеріями: потреба, технологія, тип споживачів, географічний район.
Потреба - це функція (комбінація функцій), яку намагаються задовольнити. Наприклад, автомобіль може бути особистим транспортом, засобом для роботи чи соціальним символом, а також може поєднувати усі ці функції.
Технологія - це існуючі способи виконання зазначених функцій. Цілком можливо, що існує декілька варіантів вирішення проблеми: двигун автомобіля може працювати на бензині чи дизпаливі; він може бути турбокомпресорним або дво-, три-, чотирициліндровим; використовувати один чи декілька карбюраторів або відповідну систему впорскування.
Тип споживачів визначають за географічними (локалізація), соціально-економічними (професія), соціально-демографічними (вік, місце проживання) критеріями.
Географічний район враховують тоді, коли є істотні відмінності між споживачами різних географічних районів.
Сегментація істотно залежить від виду товару, який реалізують на ринку. Наприклад, для сегментації ринку споживчих товарів найчастіше визначальними є географічні, демографічні, соціально-економічні та поведінкові критерії А для товарів виробничого призначення першочергове значення мають географічні, технологічні, юридичні й економічні критерії.
Детальніший аналіз різноманітних потреб всередині ринків товару здійснюють на етапі мікросегментації. Очевидно, що споживачі в межах певного ринку товару зацікавлені в однаковій функції, наприклад, у точному відліку часу при купівлі годинника. Однак вони можуть мати специфічні очікування або переваги щодо цієї функції чи додаткових послуг, які її супроводжують.
Мікро сегментація - це процес визначення груп споживачів (сегментів) у межах ідентифікованого ринку товару. За законом Парето, 20 % споживачів купують 80 % від загальної кількості конкретного виду продукції. Зрозуміло, що це співвідношення не є постійним і може становити 18:82 чи 25:75, але значення закону від цього не змінюється: він є справедливим як для споживчих товарів, так і для товарів виробничого призначення.
Мікросегментація для товарів споживання може здійснюватися на основі соціально-демографічних характеристик споживачів (соціально-демографічна чи описова сегментація); вигод, на які претендують потенційні клієнти (сегментація за вигодами); стилю життя (соціально-культурна сегментація); характеристик поведінки при купівлі (поведінкова сегментація).
Під час сегментації ринку використовують методи групувань, стратифікації, кластеризації, випадкової та невипадкової вибірок. Процес сегментації здійснюють згідно з певною послідовністю (рис. 5.1). Розрізняють такі стадії цього процесу: визначення важливих і релевантних критеріїв для поділу ринку на сегменти; аналіз критеріїв і вибір не більше двох-трьох з них, які дають змогу визначити та систематизувати головні сегменти; визначення таких сегментів, на які організація спрямовуватиме свої зусилля відповідно до її цілей та можливостей.
Завершальною стадією сегментації ринку вважають побудову ринково-продуктової таблиці відповідно до вибраних критеріїв. Таблицю будують за такими правилами: формують максимально широкий перелік змінних сегментації; аналізують ці змінні з метою вибору тих, які дійсно мають стратегічне значення; групують змінні з сильною взаємною кореляцією, що виключає неможливі комбінації змінних; об'єднують певні сегменти, якщо відмінності між ними незначні.
Сегментація ринку передбачає вибір цільових сегментів, які найбільше відповідають можливостям організації та особливостям розвитку ринку. З метою ведення прибуткової діяльності у конкретному сегменті ринку, необхідно, щоб його місткість (місткість сегмента, на який претендує організація) відповідала оптимальному обсягу виробництва продукції.
У стратегічному менеджменті ці сегменти прийнято називати стратегічними зонами господарювання (СЗГ), стратегічними сегментами чи стратегічними сферами бізнесу.
Стратегічна зона господарювання - певний сегмент ринку, на який організація має або хоче мати вихід.
Як відомо, процес вибору СЗГ починається з визначення потреби потенційних споживачів продукції. Залежно від характеру задоволення цих потреб досліджують можливі технологічні рішення, пов'язані з її виробництвом. За результатами аналізу можливостей задоволення потреб і технології виробництва прогнозують можливий тип клієнта (покупця), який у перспективі може придбати ці товари за ціною, рівень якої зумовлений витратами виробництва відповідно до вибраної технології. Потім визначають географічний район, у якому може концентруватися основна частина потенційних клієнтів. У процесі аналізу досліджують чинники, які безпосередньо впливають на конкретні значення кожного параметра СЗГ.
Розглянутий підхід до сегментації ринку і визначення СЗГ, на думку деяких вчених, може бути покладений в основу стратегічного аналізу лише за умов, коли ринкова ситуація характеризується сталим перевищенням попиту над пропозицією. Така ситуація може реально існувати на нових ринках, які протягом певного періоду динамічно розвиваються. Такі умови зокрема створюються в країнах з перехідною економікою, де певний час при організації і плануванні підприємницької діяльності визначальним є саме ринково-продуктовий підхід. Принципові зміни у співвідношенні попиту та пропозиції, які відбулися в ринковій системі розвинених країн, зумовили дещо інше трактування поняття стратегічної сегментації ринку. Відмінності між стратегічним та традиційним маркетиговим видом сегментації подано в табл. 5.1 [59].
Таблиця 5.1. Основні характеристики маркетингової та стратегічної сегментації діяльності організації
Характеристика |
Сегментація | |
Маркетингова |
Стратегічна | |
Об'єкт |
Певний вид діяльності |
Всі напрями діяльності в їх сукупності |
Мета |
Поділити покупців на групи, які характеризуються однаковими потребами, купівельною спроможністю, поведінкою в поточному році |
Поділити ці напрями на однорідні групи, які характеризуються: однаковою технічною концепцією; однаковими технологіями; однаковими ринками; однаковими конкурентами |
Призначення |
Дає змогу адаптувати вироби до споживачів, виділити першочергові цілі, організувати ефективний маркетинг, приводить до змін у коротко - чи середньостроковому періоді |
Дає змогу встановити можливості створення або придбання нових напрямів діяльності; потреби розвитку або відмови від поточних напрямів діяльності |
Отже, розглянутий підхід до стратегічної сегментації грунтується на пошуку ключових чинників успіху й базових компетенцій, їх індивідуалізації та створенні унікальних комбінацій і відповідає певному СГЦ.
Визначені СЗГ ретельно аналізують, щоб оцінити їхні перспективи. Серед учених існують різні погляди на оцінку привабливості СЗГ, але найчастіше розрізняють однокритеріальний (базується на зростанні попиту) і багатокритеріальний підходи.
Схожі статті
-
Стратегічна сегментація ринку Оцінка привабливості ринку Аналіз стратегічного потенціалу організації Оцінка конкурентоспроможності організації Результати...
-
Стратегічний менеджмент - Кіндрацька Г. І. - 3.1. Формулювання та характеристика елементів місії
Формулювання та характеристика елементів місії Поняття, види та принципи формулювання цілей організації Процес визначення цілей Організування формування...
-
Стратегічний менеджмент - Кіндрацька Г. І. - Розділ 3. ВИЗНАЧЕННЯ МІСІЇ ТА ЦІЛЕЙ ОРГАНІЗАЦІЇ
Формулювання та характеристика елементів місії Поняття, види та принципи формулювання цілей організації Процес визначення цілей Організування формування...
-
Стратегічний менеджмент - Кіндрацька Г. І. - Виявлення й аналіз трендів у середовищі
Підготовчим етапом визначення цілей вважають усвідомлення керівниками важливості їх формування, тому що однією з найпоширеніших помилок, які істотно...
-
Стратегічний менеджмент - Кіндрацька Г. І. - Визначення індивідуальних цілей
Підготовчим етапом визначення цілей вважають усвідомлення керівниками важливості їх формування, тому що однією з найпоширеніших помилок, які істотно...
-
Стратегічний менеджмент - Кіндрацька Г. І. - Побудова ієрархії цілей
Підготовчим етапом визначення цілей вважають усвідомлення керівниками важливості їх формування, тому що однією з найпоширеніших помилок, які істотно...
-
Стратегічний менеджмент - Кіндрацька Г. І. - Вибір цілей організації загалом
Підготовчим етапом визначення цілей вважають усвідомлення керівниками важливості їх формування, тому що однією з найпоширеніших помилок, які істотно...
-
Стратегічний менеджмент - Кіндрацька Г. І. - 3.3. Процес визначення цілей
Підготовчим етапом визначення цілей вважають усвідомлення керівниками важливості їх формування, тому що однією з найпоширеніших помилок, які істотно...
-
Стратегічний менеджмент - Кіндрацька Г. І. - Змішаний підхід
Перелічені стадії процесу визначення цілей конкретизуються відповідно до особливостей системи управління. Наприклад, для довгострокового планування,...
-
Стратегічний менеджмент - Кіндрацька Г. І. - Децентралізований підхід
Перелічені стадії процесу визначення цілей конкретизуються відповідно до особливостей системи управління. Наприклад, для довгострокового планування,...
-
Стратегічний менеджмент - Кіндрацька Г. І. - Централізований підхід
Перелічені стадії процесу визначення цілей конкретизуються відповідно до особливостей системи управління. Наприклад, для довгострокового планування,...
-
Стратегічний менеджмент - Кіндрацька Г. І. - 3.4. Організування формування цілей
Перелічені стадії процесу визначення цілей конкретизуються відповідно до особливостей системи управління. Наприклад, для довгострокового планування,...
-
Стратегічний менеджмент - Кіндрацька Г. І. - Питання для поглибленої самоперевірки
1. Які властивості має організація як об'єкт управління? 2. Перелічіть основні критерії, які використовують для класифікації організацій. Наведіть...
-
Стратегічний менеджмент - Кіндрацька Г. І. - 1.2. Еволюція системи управління організацією
1.2.1. Основні етапи розвитку менеджменту в зарубіжних корпораціях Згідно з теорією менеджменту розрізняють чотири типи моделей, які відображають...
-
Стратегічний менеджмент - Кіндрацька Г. І. - Бюджетне планування
1.2.1. Основні етапи розвитку менеджменту в зарубіжних корпораціях Згідно з теорією менеджменту розрізняють чотири типи моделей, які відображають...
-
1.2.1. Основні етапи розвитку менеджменту в зарубіжних корпораціях Згідно з теорією менеджменту розрізняють чотири типи моделей, які відображають...
-
Стратегічний менеджмент - Кіндрацька Г. І. - Діагностика середовища організації
Стратегічне управління є різновидом процесу прийняття управлінських рішень і передбачає такі стадії: усвідомлення необхідності прийняття рішення, тобто,...
-
Стратегічний менеджмент - Кіндрацька Г. І. - 4.5. Інформаційне забезпечення аналізу середовища
Для результативного вивчення стану компонент середовища організації слід створити спеціальну систему від стеження, основними методами якої є: аналіз...
-
Стратегічний менеджмент - Кіндрацька Г. І. - 4.2.2. Аналіз безпосереднього оточення
4.2.1. Аналіз макрооточення Макрооточення створює загальні умови діяльності організації і переважно немає специфічного впливу на конкретну організацію,...
-
Стратегічний менеджмент - Кіндрацька Г. І. - 4.2.1. Аналіз макрооточення
4.2.1. Аналіз макрооточення Макрооточення створює загальні умови діяльності організації і переважно немає специфічного впливу на конкретну організацію,...
-
4.2.1. Аналіз макрооточення Макрооточення створює загальні умови діяльності організації і переважно немає специфічного впливу на конкретну організацію,...
-
Стратегічний менеджмент - Кіндрацька Г. І. - 1.3.3. Стадії процесу стратегічного управління
Стратегічне управління є різновидом процесу прийняття управлінських рішень і передбачає такі стадії: усвідомлення необхідності прийняття рішення, тобто,...
-
Стратегічний менеджмент - Кіндрацька Г. І. - 1.3.1. Поняття стратегічного менеджменту
1.3.1. Поняття стратегічного менеджменту Беручи до уваги обставини, які сприяли виникненню стратегічного менеджменту, його трактують як діяльність, що...
-
Стратегічний менеджмент - Кіндрацька Г. І. - Перегляд стратегічних альтернатив
Для нових і діючих корпорацій, які вже сформували свої види діяльності, але під впливом різких змін в оточенні переглядають і розробляють нові стратегії,...
-
Стратегічний менеджмент - Кіндрацька Г. І. - Діагностика середовища
Для нових і діючих корпорацій, які вже сформували свої види діяльності, але під впливом різких змін в оточенні переглядають і розробляють нові стратегії,...
-
Стратегічний менеджмент - Кіндрацька Г. І. - Визначення місії та цілей
Для нових і діючих корпорацій, які вже сформували свої види діяльності, але під впливом різких змін в оточенні переглядають і розробляють нові стратегії,...
-
Стратегічний менеджмент - Кіндрацька Г. І. - 2.2. Процес планування стратегії організації
У сучасних теоріях планування трактують як одну з функцій управління (в класичній теорії управління), як вибір однієї з декількох альтернатив в умовах...
-
1.3.1. Поняття стратегічного менеджменту Беручи до уваги обставини, які сприяли виникненню стратегічного менеджменту, його трактують як діяльність, що...
-
Стратегічний менеджмент - Кіндрацька Г. І. - Недоліки стратегічного управління
1.4.1. Основні риси сучасної системи менеджменту Аналіз теорії та практики стратегічного менеджменту свідчить, що ця система все більше адаптується до...
-
1.4.1. Основні риси сучасної системи менеджменту Аналіз теорії та практики стратегічного менеджменту свідчить, що ця система все більше адаптується до...
Стратегічний менеджмент - Кіндрацька Г. І. - 5.1. Стратегічна сегментація ринку