Стратегічне управління - Міщенко А. П. - 5.2. Матриця "темпи зростання ринку - частка на ринку" (модель ВСЄ)
Модель ВСО одержала найбільше поширення, тому що вважається "зручним" інструментом для зіставлення різних СБО (рис. 5.1).
Модель ВСО являє собою матрицю 2x2. Горизонтальна вісь показує частку ринку, що займає кожна СБО, а вертикальна вісь - річний темп зростання в даній галузі. На матрицю нанесено окружності, що характеризують тільки одну бізнес-галузь досліджуваної фірми. У верхній частині матриці представлено бізнес-галузі, що належать до галузеи з темпами зростання вище середніх, у нижній - з більш низькими темпами зростання. Прийнято вважати, що границею високих і низьких темпів приросту є 10%-не збільшення обсягу виробництва на рік. Коефіцієнт, що характеризує відносну частку ринку, що займає бізнес-галузь, змінюється від 0,1 до 10.
По осі абсцис матриця також розбита на дві частини, що дозволяє виділити дві ділянки, в одну з яких потрапляють бізнес-галузі зі слабкими конкурентними позиціями, а в другу - із сильними. Кожному квадранту в моделі ВСС даються образні назви: "зірки", "дійні корови", "собаки" і "знаки питання" ("важкі діти").
"Зірки". Це нові бізнес-галузі, що займають відносно велику частку зростаючого ринку, які є лідерами своїх галузей і приносять фірмам високий доход. Найважливіша проблема - визначення правильного балансу між доходом і інвестиціями в цю бізнес-галузь, щоб у майбутньому гарантувати зворотність інвестицій.
"Дійні корови" являють собою бізнес-галузі, які раніше одержали відносно велику частку ринку і які в даний час приносять фірмі прибуток, достатній для того, щоб утримувати на ринку свої конкурентні позиції. "Дійні корови" заробляють кошти в обсягах, що перевищують їхні потреби в реінвестуванні. Тому зусилля керівництва компанії повинні бути спрямовані на підтримку цих бізнесів, щоб якомога довше використовувати їхні можливості у сфері надходження фінансових ресурсів.
"Знаки питання" (чи "важкі діти"). Конкурують у зростаючих галузях, але займають відносно невелику частку ринку. Такий стан даної бізнес-галузі вимагає збільшення інвестицій для захисту своєї частки ринку і виживання на ньому. Найчастіше такі бізнес-галузі є чистими споживачами готівки. Стан може змінитися на краще тільки зі збільшенням їхньої ринкової частки.
"Собаки". Такі бізнес-галузі займають невеликі частки ринку в галузях, що повільно розвиваються. Потік готівки в цих галузях бізнесу звичайно незначний (іноді навіть негативний), а перспективи зростання слабкі. Спроби збільшити частку ринку негайно контратакуються конкурентами. До "собак", що слабшають, у моделі ВСО рекомендується застосовувати стратегію зібрання врожаю, скорочення або ліквідації.
Матриця ВСО дозволяє досліджувати рух готівки, потреби в інвестиціях і прибутковість кожної бізнес-галузі, а також вигоди від перерозподілу фінансових ресурсів ди-версифікованої компанії між бізнес-галузями (СБО) з метою оптимізації свого портфеля ділової активності.
5.3. Матриця "привабливість ринку (галузі) - конкурентоспроможність компанії" (модель GE / McKinsey)
Поява моделі стратегічного позиціонування бізнесу ВСЮ, що супроводжував певний успіх, стимулювала подальше дослідження в цій галузі. Однією з моделей, що з'явилася в розвитку моделі BCG і усунула частину її недоліків, є модель GE/ McKinsey. Розробники цієї моделі - фахівці компанії General Electric (GE) і консалтингова фірма McKinsey and Company.
Модель GE/McKinsey являє собою дев'ятикліткову матрицю, розташовану у двовимірній системі координат - галузевої привабливості і сили (позиції в конкуренції конкретного бізнесу (рис. 5.2).
Зміст і структура матриці GE/McKinsey спрямовані на визначення майбутнього чи прибутку майбутньої віддачі капіталовкладень, що можуть бути отримані фірмою. Усі види бізнесу фірми ранжируються на основі критерію потреби в додаткових інвестиціях. При цьому визначається галузева привабливість в перспективі на основі врахування таких показників: місткість ринку і темп його зростання; технологічні вимоги; рівень конкуренції; вхідні і вихідні бар'єри; потреби в капіталовкладеннях; вплив соціальних, екологічних та інших факторів.
У моделі GE/McKinsey розмірність матриці 3x3 (розмірність матриці ВСО - 2x2) дозволяє детально класифікувати порівнювані види бізнесу і розглядати більш широкі можливості стратегічного вибору.
На рис. 5.2 окремі види бізнесу відображаються на сітці матриці у вигляді кружків, кожний з яких відповідає загальному обсягу продажів на певному ринку. Частка ж бізнесу досліджуваної фірми в цьому обсязі продажів показана сегментом у кожному кружку. Стратегічні позиції бізнесу зміцнюються при переміщенні на матриці справа наліво і знизу вверх.
У матриці виділяються три ділянки стратегічних позицій: ділянку переможців, тих, хто програли і середню ділянку (створювачі прибутку, середні позиції бізнесу).
Позиція "Переможець 1" характеризується найвищим ступенем привабливості ринку і відносно сильними перевагами фірми на ньому. Стратегія фірми, що знаходиться в такій позиції, повинна бути спрямована на захист свого становища за допомогою додаткових інвестицій.
Позиція "Переможець 2". Відрізняється вищим ступенем привабливості ринку і середнім рівнем переваг фірми. Реальна перспектива (стратегія) для такої фірми полягає у визначенні своїх сильних і слабких сторін, а потім - у здійсненні необхідних інвестицій, щоб вилучити усі вигоди із сильних сторін і усунути слабкі.
Позиція "Переможець З". Фірма, що знаходиться в цій позиції, має середню ринкову привабливість, але її конкурентні переваги сильні. Стратегічні дії такої фірми можуть бути зведені до таких: визначити найбільш привабливі ринкові сегменти й інвестувати саме в них; протидіяти діям конкурентів; нарощувати обсяги виробництва і тим самим намагатися підвищити прибутковість свого підприємства.
Позиція "Той, що програв 1" - це середня привабливість ринку і слабка позиція в конкуренції. Прийнятна стратегія фірми в такій позиції зводиться до розвитку бізнес-на-прямків діяльності з низьким рівнем чи ризику взагалі відходу з даної бізнес-галузі.
Для позиції "Той, що програв 2 характерні низька привабливість ринку і середній рівень конкурентної позиції на ринку. Ця галузь бізнесу неприваблива, фірма повинна намагатися знизити рівень ризику і захищати свої позиції в найбільш прибуткових частках ринку.
Позиція "Той, що програв 3" характеризується як низькою привабливістю ринку так і низьким рівнем конкурентної позиції в даному виді бізнесу. Найбільш прийнятна стратегія - отримувати можливий прибуток, утриматися від інвестицій чи вийти з даного бізнесу.
По діагоналі матриці розташовані види бізнесу, що вважаються проблемними, оскільки вони мають однакові шанси і зростати, і скорочуватися за певних умов.
Матриця GE/McKinsey більш досконала, ніж матриця BCG, тому що в ній розглядається більша кількість показників, що дуже важливі при виборі стратегій фірми.
Схожі статті
-
Стратегічне управління - Міщенко А. П. - 5.1. Призначення й етапи портфельного аналізу
Портфель бізнесів фірми (корпоративний портфель) - це вся сукупність СБО, які належать одній корпорації. Аналіз портфеля бізнесів фірми (портфельний...
-
Портфель бізнесів фірми (корпоративний портфель) - це вся сукупність СБО, які належать одній корпорації. Аналіз портфеля бізнесів фірми (портфельний...
-
Стратегічне управління - Міщенко А. П. - 2.4.2.1. Модель п'яти сил конкуренції М. Портера
Наступний етап аналізу мікросередовища - це аналіз конкурентів. Конкурентний аналіз спрямований на визначення можливостей, загроз і відшукування...
-
Стратегічне управління - Міщенко А. П. - 2.1. Зовнішнє середовище фірми. Аналіз моделей
Розробку стратегії звичайно починають з аналізу зовнішнього середовища, призначення якого зводиться до визначення можливостей і загроз, що формуються...
-
Стратегічне управління - Міщенко А. П. - 4.3. Цілі фірми
Після визначення місії настає етап розробки стратегії - формування цілей фірми. Місія є основою для встановлення цілей всієї організації, окремих...
-
Стратегічне управління - Міщенко А. П. - 1.2.3. Модель стратегічного управління
Розкривши сутність основних аспектів стратегічного управління, виділимо тепер основні етапи і послідовність формування стратегічної поведінки окремої...
-
Стратегічне управління - Міщенко А. П. - 1.1.1. Фірма як суб'єкт ринку
Стратегічний менеджмент - галузь науки управління, що швидко розвивається. Стратегія необхідна фірмі для того, щоб визначити напрямки розвитку. Сам...
-
Стратегічне управління - Міщенко А. П. - 2.4.3. Аналіз споживачів
Кінцеві споживачі й організації (підприємства споживачі). Основне завдання фірми - задоволення потреб споживачів, що у ринкових умовах є найбільш сильною...
-
Стратегічне управління - Міщенко А. П. - 4.2. Місія фірми
Переломним моментом еволюції стратегічного менеджменту стало усвідомлення місії (mission) компанії. Місія вважається більш конкретним орієнтиром, ніж...
-
Стратегічне управління - Міщенко А. П. - 2.4.4. Вивчення постачальників фірми-виробника
Кінцеві споживачі й організації (підприємства споживачі). Основне завдання фірми - задоволення потреб споживачів, що у ринкових умовах є найбільш сильною...
-
Стратегічне управління - Міщенко А. П. - 1.1.5. Поняття стратегічної бізнес-одиниці
Після характеристики поняття терміна "стратегія" розглянемо еволюцію уявлень про розбивку компанії на окремі структурні одиниці, для яких розробляється...
-
Стратегічне управління - Міщенко А. П. - 3.4. Визначення конкурентної позиції фірми
Конкурентоспроможність фірми показує відмінності даної фірми від її конкурентів за ступенем задоволення своєю продукцією потреб покупців, а також за...
-
Розробку стратегії звичайно починають з аналізу зовнішнього середовища, призначення якого зводиться до визначення можливостей і загроз, що формуються...
-
Зовнішнє середовище окремої фірми складається із макросередовища і мікросередовища(див. рис. 2.1). Аналіз цих середовищ являє собою процес, за допомогою...
-
Стратегічне управління - Міщенко А. П. - 2.4.2.6. Оцінка привабливості і перспектив розвитку галузі
Результати аналізу галузі і конкуренції в ній в остаточному підсумку дозволяють оцінити ситуацію в галузі в цілому і виробити судження про привабливість...
-
Стратегічне управління - Міщенко А. П. - 2.4.2.5. Визначення галузевих ключових факторів успіху
Вивчення можливої поведінки найближчих конкурентів об'єктивно необхідне. Організація повинна відслідковувати дії фірм-конкурентів, щоб передбачити їхні...
-
Стратегічне управління - Міщенко А. П. - 2.4.2.4. Аналіз поведінки фірм-конкурентів
Вивчення можливої поведінки найближчих конкурентів об'єктивно необхідне. Організація повинна відслідковувати дії фірм-конкурентів, щоб передбачити їхні...
-
Стратегічне управління - Міщенко А. П. - 1.1.2. Стратегія фірми: поняття, типи, особливості розробки
Поняття "стратегія" етимологічно походить від грецького слова strategia (stratos - військо і ago - веду), за допомогою якого описували найважливішу...
-
Стратегічне управління - Міщенко А. П. - 2.4.2. Аналіз конкурентів
Наступний етап аналізу мікросередовища - це аналіз конкурентів. Конкурентний аналіз спрямований на визначення можливостей, загроз і відшукування...
-
Стратегічне управління - Міщенко А. П. - ВСТУП
Найважливіша проблема будь-якого українського підприємства (фірми), що працює в ринкових умовах, - це проблема його виживання і забезпечення безупинного...
-
Стратегічне управління - Міщенко А. П. - Конкретна ситуація: діагностика проблем моторного заводу
1. Що таке внутрішнє середовище фірми? 2. Які функціональні сфери діяльності розглядаються при аналізі внутрішнього середовища фірми? 3. Опишіть...
-
Бенчмаркінг (Benchmarking) - новий напрямок управлінської думки, який з'явився в 50-х pp. XX ст. на межі менеджменту і маркетингу. Існує безліч...
-
Стратегічне управління - Міщенко А. П. - 2.6. Система відстеження стану зовнішнього середовища
Зовнішнє середовище фірми постійно змінюється. Тому, як уже відзначалося вище, найважливіше завдання стратегічного управління організацією полягає в...
-
Стратегічне управління - Міщенко А. П. - 3.3. Аналіз конкурентоспроможності цін і витрат фірми
Найважливішою складовою аналізу стану фірми є конкурентоспроможність її цін і витрат стосовно найближчих конкурентів. Фірми-виробники, поставляючи свої...
-
Стратегічне управління - Міщенко А. П. - Конкретна ситуація: "Народний комп'ютер "Амата"
Основними покупцями комп'ютерної техніки в Росії є великі державні і комерційні структури. Тому всі провідні комп'ютерні фірми орієнтують свій бізнес на...
-
Зовнішнє середовище фірми постійно змінюється. Тому, як уже відзначалося вище, найважливіше завдання стратегічного управління організацією полягає в...
-
Зовнішнє середовище фірми постійно змінюється. Тому стратегічне управління цікавить взаємодія фірми із середовищем, що змінюється, і у першу чергу...
-
Стратегічне управління - Міщенко А. П. - 1.1. Стратегія фірми
Стратегічний менеджмент - галузь науки управління, що швидко розвивається. Стратегія необхідна фірмі для того, щоб визначити напрямки розвитку. Сам...
-
Стратегічне управління - Міщенко А. П. - 2.4.1. Аналіз загальної ситуації в галузі
Мікросередовище складається з факторів, що безпосередньо впливають на фірму. До основних факторів звичайно відносять: галузь; конкурентів;...
-
Стратегічне управління - Міщенко А. П. - 2.4. Аналіз мікросередовища
Мікросередовище складається з факторів, що безпосередньо впливають на фірму. До основних факторів звичайно відносять: галузь; конкурентів;...
Стратегічне управління - Міщенко А. П. - 5.2. Матриця "темпи зростання ринку - частка на ринку" (модель ВСЄ)