Соціологія - Гіденс Ентоні - Бодрільяр: світ гіперреальності
Одним із найвпливовіших сучасних теоретиків у сфері засобів масової інформації є французький автор Жан Бодрільяр. Він розглядає вплив сучасних мас медіа як цілком відмінну і дуже важливу форму технології. Поява мас медіа, особливо електронних, насамперед телебачення, змінила саму природу нашого життя. Телебачення не просто "подає" нам світ, воно дедалі більше визначає, яким наш життєвий світ є насправді.
Звернімося до прикладу судового процесу над О. Дж. Сімпсоном, гучної справи, що слухалася в Лос-Анджелесі у 1994-1995 роках. Спочатку Сімпсон був відомим гравцем американської футбольної ліги, а згодом став популярним актором. Він знімався в кількох відомих фільмах, у тому числі в серіалі "Оголена зброя". Його звинуватили в убивстві власної дружини Ніколь і в результаті тривалого процесу виправдали. Пряму трансляцію судового процесу дивилися в багатьох країнах, включаючи й Британію. В Америці цей процес постійно транслювався на шести телевізійних каналах.
Процес вийшов за межі залу суду. Це було телевізійне явище, що об'єднало мільйони глядачів та коментаторів. Цей процес став ілюстрацією того, що Бодрільяр назвав "гіперреальністю". "Реальності", яку дає нам змогу побачити телевізор, вже не існує. "Реальність" - це фактично низка образів, створених телекоментаторами цілого світу, котрі назвали цей процес глобальною подією.
Незадовго до початку протистояння в Перській затоці 1991 року Бодрільяр опублікував у газеті статтю під назвою "Війна в затоці неможлива". Після оголошення війни і кривавого конфлікту здавалося, що Бодрільяр помилився. Аж ніяк. По закінченні війни він написав ще одну статтю - "Війни у Перській затоці не було". Що ж він мав на увазі? Те, що ця війна була не такою, які нам відомі з історії. Це була війна епохи мас медіа, телевізійний спектакль, в якому разом з іншими глядачами всього світу Джордж Буш і Саддам Хусейн переглядали теленовини "Сі-Ен-Ен", щоб зрозуміти, що насправді відбувається.
Бодрільяр стверджував, що за доби повсюдного проникнення мас медіа постає нова реальність - гіперреальність, скомпонована із суміші діяльності людини та образів зі сфери засобів масової інформації. Світ гіперреальності вибудовується із "видимості" (simulacra) - образів, котрі набувають значення тільки через інші образи, а отже, не існують у "зовнішній реальності". Наприклад, сучасна реклама сигарет "Silk Cut" зовсім не стосується тютюнових виробів, а пов'язана з довгою низкою попередніх реклам. Сьогодні жодний політичний діяч, що не з'являється повсякчас на телеекрані, не може виграти вибори: телевізійний імідж цього діяча і є "особою", відомою більшості телеглядачів.
Джон Томпсон: мас медіа та сучасне суспільство
Спираючись почасти на теорію Габермаса, Джон Томпсон проаналізував залежність між засобами масової інформації та еволюцією індустріальних суспільств (Thompson, 1990, 1995). На переконання Томпсона, з часу появи книгодрукування і аж до ери електронної комунікації мас медіа відігравали чільну роль у розвитку сучасних інституцій. На думку Томпсона, основоположники соціології, включаючи Маркса, Вебера та Дюркгайма, приділяли надто мало уваги ролі мас медіа, помітної навіть на ранніх стадіях сучасного суспільства.
Погоджуючись із деякими ідеями Габермаса, Томпсон водночас був критичним щодо його поглядів, як і позицій Франкфуртської школи та вчення Бодрільяра. Ставлення членів Франкфуртської школи до індустрії культури було надто негативним. Як вважав Томпсон, сучасні мас медіа не позбавляють нас можливості критичного мислення; насправді вони надають нам різного роду інформацію, до якої ми раніше не мали доступу. Як і члени Франкфуртської школи, Габермас помилявся, вважаючи людей лише пасивними реципієнтами повідомлень засобів масової інформації. На думку Томпсона, "повідомлення мас медіа здебільшого обговорюються під час їхнього сприйняття і після цього... (Вони) трансформуються у безперервному процесі розповідей і переказів, інтерпретації та реінтерпретації, коментування, насмішок і критики... Сприймаючи повідомлення і повсякчас вносячи їх у наше життя... ми постійно формуємо і переформовуємо наші навички та запас знань, перевіряючи наші відчуття і смаки, а також розширюючи межі нашого досвіду" (Thompson, 1995, pp. 42-43).
Томпсонівська теорія мас медіа полягає в розмежуванні трьох видів взаємодії (див. таблицю). Міжособистісна взаємодія, як, наприклад, під час розмови людей на вечірці, містить багато ключів,
Якими люди користуються, щоб сповнити змістом висловлювання інших (див. розділ 4). Опосередкована взаємодія передбачає використання технологічних засобів мас медіа - паперу чи електронного зв'язку. Характерною рисою опосередкованої взаємодії е те" що вона розгортається в часі і просторі - тобто виходить далеко за межі звичайної міжособистісної взаємодії. Опосередкована взаємодія відбувається між індивідами у прямий спосіб, наприклад, коли двоє людей розмовляють по телефону, однак при цьому відсутнє різноманіття "ключів", як під час розмови лицем до лиця.
Третій вид взаємодії - це опосередкована квазі-взаємодія. Вона зводиться до різновиду суспільних відносин, створюваних засобами масової інформації. Така взаємодія розгортається в часі і просторі, проте нікого безпосередньо не пов'язує: звідси термін "квазі-інтеграція". Два попередніх види мають "діалогічну" спрямованість, коли індивіди спілкуються безпосередньо. Опосередкована квазі-інтеграція є "монологічною". Скажімо, телепрограма є односторонньою формою комунікації. Люди, що дивляться програму, можуть обговорювати її і, можливо, адресувати деякі репліки телеприймачеві, але, звісно, він їм не відповідає.
На думку Томпсона, третій вид, як правило, домінує над двома іншими. Власне, цієї думки дотримувався і Бодрільяр. У нашому житті сьогодні радше переплітаються усі три види. Як стверджує Томпсон, мас медіа змінюють співвідношення громадського та особистого в нашому житті. Але, всупереч поглядам Габермаса, до сфери громадського зараз належить набагато більше, ніж раніше, і це часто призводить до суперечок та протиріч.
За приклад може стати опубліковане 1995 року в "Панорамі" інтерв'ю з принцесою Діаною. Вона відповіла на багато питань про її особисте життя, що їх ставили зацікавлені глядачі, і водночас багато сказала про роль інституту монархії. Обидва аспекти інтерв'ю викликали жваві дебати не тільки на сторінках газет і телеекранах, а й у родинних колах, барах і кав'ярнях по всій країні.
Ідеологія та мас медіа
Дослідження сутності мас медіа тісно співвідноситься з роллю ідеології у суспільстві. ІДЕОЛОГІЯ пов'язана з впливом ідей на переконання та вчинки людей. Це поняття широко використовується в дослідженнях ролі мас медіа, як і в інших галузях соціології, проте тривалий час воно було також предметом суперечок. Уперше це слово вжив французький письменник Дестут де Тресі наприкінці 1700-х років. Він вживав його в розумінні "наука про ідеї".
Проте в устах наступних поколінь авторів цей термін набув більш критичного значення. Наприклад, Маркс вважав ідеологію "фальшивою свідомістю". Впливові групи здатні контролювати панівні ідеї, що функціонують у суспільстві, з метою виправдати свої власні позиції. Так, згідно з Марксом, релігія часто має ідеологічну природу, вона навчає злидарів миритися зі своєю долею. Соціальний аналіз має виявити викривлення в ідеології, щоб дати знедоленим можливість відшукати справжню перспективу життя і вдатися до дій, котрі поліпшили б їхні життєві умови.
Томпсон (1990) називає погляди де Тресі нейтральною концепцією ідеології, а позицію Маркса - критичною концепцією ідеології. Нейтральні концепції "характеризують явища як ідеологію чи ідеологічні, не вважаючи, що ці явища є обов'язково ілюзорними, хибними або такими, що служать інтересам якоїсь конкретної групи".
Критичні поняття ідеології передають негативний, критичний або пейоративний зміст і містять у собі "завуальовану критику або осуд".
На переконання Томпсона, перевагу слід віддати критичному аспекту, оскільки він пов'язує ідеологію з владою. Ідеологія стосується застосування символічної влади, тобто в який спосіб ідеї приховують, раціоналізують чи узаконюють інтереси панівних груп суспільного ладу.
У своїх дослідженнях група "Медіа" з Глазго фактично аналізувала ідеологічні аспекти презентації теленовин. Як правило, у теленовинах виправдовувалися дії уряду та керівництва компаній і засуджувалися акції страйкарів. Загалом, на думку Томпсона, мас медіа включає не тільки новини, але й усі різновиди змісту і жанру програм, істотно розширюють масштаб ідеології в сучасному суспільстві. Вони мають вплив на масові аудиторії і, за термінологією Томпсона, грунтуються на квазі-взаємодії, адже аудиторія не може дати на їхні звернення безпосередньої відповіді.
Схожі статті
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - Соціологічні дослідження телевізійних новин
У соціологічних дослідженнях телебачення велика увага приділялася ролі новин. Значна частина населення не читає газет, отже, телевізійні новини є...
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - ПЕРШІ МАС МЕДІА: ГАЗЕТИ
Основні поняття - популярна культура - засоби масової інформації - комунікація - ідеологія "Колись давно не було іграшок, тож усім було нудно. Потім...
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - Розділ 14. ЗАСОБИ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ ТА ПОПУЛЯРНА КУЛЬТУРА
Основні поняття - популярна культура - засоби масової інформації - комунікація - ідеологія "Колись давно не було іграшок, тож усім було нудно. Потім...
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - ЧИ Є СОЦІОЛОГІЯ НАУКОЮ?
Мішель Фуко та Юрген Габермас Серед найвидатніших соціологічних мислителів сучасності слід назвати французького автора Мішеля Фуко (1926-1984 рр.) і...
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - Мішель Фуко та Юрген Габермас
Мішель Фуко та Юрген Габермас Серед найвидатніших соціологічних мислителів сучасності слід назвати французького автора Мішеля Фуко (1926-1984 рр.) і...
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - НАСТУПНІСТЬ ПОКОЛІНЬ
У середньовічній Європі смерть була набагато більш видимою, ніж тепер. У сучасному світі більшість людей помирає відірваними від родичів та друзів у...
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - Соціобіологія
Нині всі погоджуються, що еволюція життя розпочалася в океані. Близько чотирьохсот мільйонів років тому з'явилися перші наземні створіння. Деякі з них...
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - Люди й людиноподібні мавпи
Нині всі погоджуються, що еволюція життя розпочалася в океані. Близько чотирьохсот мільйонів років тому з'явилися перші наземні створіння. Деякі з них...
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - Гендерні відмінності: природа та виховання
Слово "стать", коли воно вживається в повсякденній мові, - неоднозначне, воно водночас має стосунок до категорії людей і до особливостей людської...
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - СТАТЬ, ГЕНДЕР І БІОЛОГІЯ
Слово "стать", коли воно вживається в повсякденній мові, - неоднозначне, воно водночас має стосунок до категорії людей і до особливостей людської...
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - МІКРОСОЦІОЛОГІЯ І МАКРОСОЦІОЛОПЯ
Вивчення повсякденної поведінки в ситуаціях віч-на-віч звичайно називають мікросоціологією. Макросоціологія - це аналіз соціальних систем великого...
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - Примушення до безпосереднього спілкування
Деякі механізми соціальної взаємодії, проаналізовані Гофманом, Гарфінкелом та іншими, видаються загальними. Наприклад, застосування маркерів для...
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - ПОВСЯКДЕННЕ ЖИТТЯ В КУЛЬТУРНІЙ ТА ІСТОРИЧНІЙ ПЕРСПЕКТИВІ
Деякі механізми соціальної взаємодії, проаналізовані Гофманом, Гарфінкелом та іншими, видаються загальними. Наприклад, застосування маркерів для...
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - Cоціалізація та індивідуальна свобода
У середньовічній Європі смерть була набагато більш видимою, ніж тепер. У сучасному світі більшість людей помирає відірваними від родичів та друзів у...
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - Що ми бачимо у світі людей?
Слово "стать", коли воно вживається в повсякденній мові, - неоднозначне, воно водночас має стосунок до категорії людей і до особливостей людської...
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - Що ми бачимо у світі тварин?
Слово "стать", коли воно вживається в повсякденній мові, - неоднозначне, воно водночас має стосунок до категорії людей і до особливостей людської...
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - ПІЗНІШІ МИСЛИТЕЛІ
Мішель Фуко та Юрген Габермас Серед найвидатніших соціологічних мислителів сучасності слід назвати французького автора Мішеля Фуко (1926-1984 рр.) і...
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - Передбачувані й непередбачувані наслідки
Навчитися мислити соціологічно, тобто, іншими словами, засвоїти широкий погляд на речі, означає розвивати й плекати свою уяву. Як соціологи, ми,...
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - Вивчення соціології
Навчитися мислити соціологічно, тобто, іншими словами, засвоїти широкий погляд на речі, означає розвивати й плекати свою уяву. Як соціологи, ми,...
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - Еволюція
Основне поняття - культура - суспільство - цінності - соціалізація - підсвідоме - самоусвідомлення - ідентичність З Поняття КУЛЬТУРИ і СУСПІЛЬСТВА, що їх...
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - ЛЮДСЬКИЙ РІД
Основне поняття - культура - суспільство - цінності - соціалізація - підсвідоме - самоусвідомлення - ідентичність З Поняття КУЛЬТУРИ і СУСПІЛЬСТВА, що їх...
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - СОЦІАЛЬНІ ПРАВИЛА І ПОБУТОВЕ МОВЛЕННЯ
Хоча у своїй повсякденній поведінці ми користуємося невербальними знаками та тлумачимо поведінку інших, багато наших взаємодій відбувається через...
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - ВИВЧЕННЯ ПОВСЯКДЕННОГО ЖИТТЯ
Основні терміни - соціальна взаємодія - зустріч - соціальна роль - соціальна позиція Двоє людей розминаються на міській вулиці. На відстані вони...
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - Розділ 4. СУСПІЛЬНА ВЗАЄМОДІЯ І ПОВСЯКДЕННЕ ЖИТТЯ
Основні терміни - соціальна взаємодія - зустріч - соціальна роль - соціальна позиція Двоє людей розминаються на міській вулиці. На відстані вони...
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - Бідність "третього світу"
За своїм населенням Індія і Китай - це дві найбільші країни у світі. В Індії проживає 900 мільйонів людей. В Китаї - 1200 мільйонів, тобто в двадцять два...
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - Індія як приклад країни "третього світу"
За своїм населенням Індія і Китай - це дві найбільші країни у світі. В Індії проживає 900 мільйонів людей. В Китаї - 1200 мільйонів, тобто в двадцять два...
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - Суспільства "третього світу"
Росія та інші колишні країни "другого світу" сьогодні перебувають у процесі переходу до конкурентної ринкової системи, характерної для країн Заходу. Вони...
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - Зміна ставлення
Дуже непросто підбити баланс суспільних вигод та невигод від високого рівня розлучень. Більш толерантне ставлення до них означає, що подружжя має змогу...
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - Розпад подружньої пари
Дуже непросто підбити баланс суспільних вигод та невигод від високого рівня розлучень. Більш толерантне ставлення до них означає, що подружжя має змогу...
-
Соціологія - Гіденс Ентоні - Як відбуваються розлучення
Дуже непросто підбити баланс суспільних вигод та невигод від високого рівня розлучень. Більш толерантне ставлення до них означає, що подружжя має змогу...
Соціологія - Гіденс Ентоні - Бодрільяр: світ гіперреальності