Релігієзнавство - Лубський В. І. - Розділ XII. Релігія античного світу
Релігія критомінейської епохи.
Наше досліження історії релігії переноситься до Європи. Саме тут відбувся розвиток цивілізації, яка була безпосереднім предком цивілізації сучасної Європи і яка була безпосереднім грунтом розвитку християнства - релігії, яка наклала найбільший відбиток на історію людства. Це - антична цивілізація.
Південь Балканського півострова, острова Егейського моря і вузенька смуга західного узбережжя Малої Азії, а пізніше - чисельні колонії навколо цих територій - це Еллада, колиска європейської цивілізації. Заселення Еллади почалося біля 100 тис. років тому.
Цивілізація в Європі народилася на рубежі 4-го і 3-го тисячоліть до н. е. Вся Європа в той час ще переживала період переростання первічного суспільства в цивілізоване. Вкрита лісами і болотами, вона була ще дикою. Лише на півдні (теперішня Італія та Іспанія) і південному сході (Полунав'є, Греція, південно-українські степи) існували окремі вогнища землеробських і землеробсько-скотарських культур.
Ще на початку нашого століття історія Європи починалася з материкової Греції, як то кажуть, з Гомера. Але дослідження англійського археолога А. Еванса (1851 - 1943) відкрили нам на острові Криті найстародавнішу європейську культуру - критську або мінойську (за ім'ям міфічного царя Міноса, найбільш видатного діяча того історичного періоду). А період цей не малий: від 3000 до 1200 рр. до н. е. - майже 18 століть.
Критська культура, яку представляли ранні рабовласницькі держави Кнос, Фестта ін., досягла значного розвитку в 20 - 15 ст. до н. е. і швидко згасла з 14 ст. до н. е. В цих державах існувала теократична влада. Цар був одночасно і верховним жерцем. Управління державою і відправлення релігійного культу практично складали один процес. Мінойці (так умовно звуть населення цієї держави) вклонялися великій богині-матері людей і тварин і богові-бику, що уособлював руйнівні сили природи. Цим богам цар-жрець приносив жертви в палаці, що одночасно був житлом і храмом.
В кінці 15 чи на початку 14 ст. до н. е. на Кріт вторглися греки (ахейці) з континенту і зруйнували мінойську цивілізацію.
Ще одним центром стародавньогрецької цивілізації була (ахейська) культура міненська (1700 р. до н. е. - 1200 р. до н. е.).
Срени-ахейці з'явилися на Балканах майже одночасно з появою цивілізації на Кріті. Вони прийшли з півночі, з долини Дунаю. Злившись з місцевим населенням вони утворювали нові культові вогнища. Розкопки в Мікснах, а потім в багатьох інших місцях Греції розповідають нам про войовничий народ, який створив могутню державу, яка домоглась особливого розквіту в 15 _ 13 ст. до н. с. Існували й інші ахейські держави. Вони вели між собою безперервні війни.
Стародавні греки обожнювали природу. В уявленні стародавнього грека особи були всюди: в струмках жили наяди, в гаю - деревні німфи, лріали і сатіри, в скелях - ореади, в морі - переїли і трітоии, небо заселено зірками і богами вищого рангу.
В 50-х роках нашого століття була розшифрована міненська письменність. Правда, більша частина розшифрованих глиняних табличок мала різні господарські записи, але було дешо і про релігію. Так, виявилось, що були раби, що вважалися власністю того чи іншого бога. Може було і щось подібне до храмового господарства Принаймні була якась колективна релігійна власність. Склався немалий список богів. Серед них Зевс, Гера, Посейдон, Лфпіа. Лртсміла. У богів-чоловіків були жіночі "візаві": у Посейдона Посился, у Зевса - Дівія. Був культ Діоніса, але не бога, л людини.
Біля 12 ст. до и. с. на міненські землі відбулося вторгнення дорійських племен з півночі півострова. їх культура злилася з міненською. а суспільство одержало поштовх до розвитку в напрямку розкладу общини.
Наступний етап в історії Стародавньої Греції дістав назву архаїчного, він тривав з 8-го по 6 ст. до н. е. В цей період стародавні греки колонізують північне узбережжя Егейського моря, узбережжя Чорного моря, південь Апенінського півострова і навіть проникають на африканське узбережжя Середземного моря. Колонізація активізує економічний розвиток країни: стимулюється ремісництво, остаточно відокремлюється ремесло землеробства, торгівля зближує сусідні і далекі країни, греки чимало чого запозичують з світу, що відкрився перед ними. В Стародавній Греції встановлюється в 8 ст. до н. е. полісний лад: виникають міста-лержави вже з класовим ладом, з розвиненими товарно-грошовими зносинами.
З усіх полісів найбільш значними були Афінська і Спартансько держави.
Народ Афінської держави складався з чотирьох філ (племен). Кожна філа в свою чергу поділялася на три фратрії, а кожна фратрія на тридцять родів. Плем'я і рол були органами управління і релігійними общинами, функції фратрії обмежувались шлюбами і реєстрацією народжень.
Суспільне життя в полісах набирає все більш організованого порядку, удосконалюється шляхом створення правових відносин.
В 621 р. до н. е. Драконт записав чинне звичаєве право в Афінах. Це було деяким обмеженням інтересів аристократи, яка до нього не була зв'язана ніякими законами. І цс в певній мірі захищало інтереси народу. Але за законами Драконтл було лише одне покарання - карк на горло. Тому вираз "драконтові закони" став крилатим.
За рефератами Драконта ведення релігійних справ остаточно переходило до держави, всі жителі Аттіли мусили вклонятися богам і визнанним родами героям. Релігійне життя продовжувало відбуватися в роді і фраторії.
Особливо важливою була законотворча діяльність Солона (між 640 - 635 - 6л. 559 pp. до н. е.), який в 594 р. до н. с. ліквідував боргове рабство, ввів єдині для всієї країни міри ваги і гроші, встановив свободу заповітів. Солоп дбав про економічну незалежність країни і розвиток ремесел. В залежності віл майновою стану розділив суспільство (ділилось на чотири класи) і заборонив представникам самого бідного класу - фстам - займати державні посади, але всі мали виборче право.
Клісфен (між 509 і 507 pp. до н. е.) ліквідував племеніи філи і утворив нові територіальні. Кожна філл поділялася па десять демов, які мали окремі храми з обирасмим голосуванням чи за жребієм жерцем. Філа теж була релігійним утворенням, храм філи був державною власністю, релігійними справами філи вже керувала держава. Так утворилася державна релігія. Але влада жерця вже відокремлюється від влади воєначальника, судді і адміністратора.
Трохи іншим шляхом розвивалася держава Спарта, що розмістилася на південній частині Пелопоннесу. Цс був аграрний поліс. На землі працювали лише ілоти (раби), торгівлею і ремеслом займалися періски, а громадяни Спарти - лише військовою справою. Це була держава воїнів, влада належала нійськовій аристократії. Спартанське релігійне життя було схоже з афінським.
Релігія архаїчної Греції зберігала і навіть численний пантеон гомеровських олімпійських богів, вносила зміну в їх іерархію.
Цей період був періодом дальшого розвитку старогрецької культури.
Ще в 9 ст. до н. е. греки запозичили у фінікійців семітський алфавіт, поступово на ньому створюється ряд культурних пам'яток. У 8 ст. була написана Гомером "Іліада" та "Одісея", які містять розгорнуту картину стародавньогрецького життя і інформацію про міфологічну релігію Еллади, якою ми користуємося і донині.
Ясний світ Гомера заселений богами і людьми. Вони мають багато спільного між собою. Ті та інші живуть в природі, вони мають походження від матері-землі, народилися, мають тіло, їдять, сплять, діють, мають своїх царів і владик.
Але люди живуть у видимому вигляді, а боги невидимі. Люди їдять плоди землі, а боги - нектар, амбросію, люди смертні, а боги безсмертні.
У Гомера ще нема ідеї потойбічного стягнення. Померлі предки продовжують своє існування в підземному царстві і лише деякі з них, за волею богів, одержують безсмерття і живуть в земних формах.
Ідея потойбічної відплати виникає у грецькому полісі, причому її доля багато в чому визначається поховальними обрядами і піклуванням про душу померлого тих, хто залишився живим. Це свідчить про розвиток анімістичних уявлень на цьому етапі удосконалення давньогрецької релігії.
Звернемо увагу на те, що релігія стародавніх греків звеличувала фізичну працю, без якої було неможливо досягти матеріального добробуту. Ось тому із греків така велика кількість богів - покровителів різних видів праці: Артеміда наглядала за полюванням, Гермес, Аполлон і Пан - за скотарством, Де метра з її елевсинськими містеріями дбала про землеробство, Діоніс - про виноградарство, Афіна Паллада - про ремісництво, Гефес допомагав ковалям, Гермес - торговцям тощо. Є боги - покровителі і розумової праці.
Ще одним значним культурним явищем, тісно пов'язаним з релігією і маючим релігійне обгрунтування, були спортивні ігри, головні серед них - Олімпійські. Перші з них влаштовані в 776 р. до н. е. на честь Зевса Олімпійського. Ці ігри прославляли фізичні якості людини, заохочували фізичний розвиток, який потрібен був аристократії для панування над рабами і утвердження власної соціальної ваги. Це робилось з посиланням на богів.
У афінян і спартанців були спільні боги і спільні храми. Часто ця спільність використовувалась в політичних інтересах. Так, стародавній історик Фукідід у своєму творі "Історія" згадує про те, що при вирішенні питання про владу македемоняни (спартанці) умовили жрицю в Дельфах дати передбачення, корисне їм.
Схожі статті
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - §4. Халдейська релігія
Східне Середземномор'я має дуже сприятливі умови для людського життя: теплий клімат, родючі грунти, можливість штучного зрошування, багата флора і фауна....
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - §3. Сирійсько-фінікійська релігія
Східне Середземномор'я має дуже сприятливі умови для людського життя: теплий клімат, родючі грунти, можливість штучного зрошування, багата флора і фауна....
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - §1. Хеттська релігія
Поруч з Двуріччям і Стародавнім Єгиптом територія Малої і Передньої Азії, яку становлять численні гори, нагір'я та пустелі - це територія...
-
Поруч з Двуріччям і Стародавнім Єгиптом територія Малої і Передньої Азії, яку становлять численні гори, нагір'я та пустелі - це територія...
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - Розділ IX. Іудаїзм
Іудаїзм - одна із древніх релігій, що збереглася до наших днів. Словом іудаїзм називають релігію, поширену серед євреїв. Це слово походить від назви...
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - §2. Фрігійська релігія
В північно-західній частині Малої Азії ше 2 тис. р. до н. е. оселилися племена фрігійців, які начебто в43 ст. до н. е. приймали участь в легендарній...
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - Розділ VI. Футурологія релігії
Перед людством завжди стояло і тепер стоїть питання не тільки визначити історію, становлення та існування того або іншого явища, а й обумовити його...
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - Розділ III. Філософія релігії
Філософія релігії виникла в XVII - XVIII ст Спочатку вона розвивалася в дусі західного просвітництва, виходячи з принципів вільнодумства та раціоналізму....
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - Релігія на рівні соціальної системи
Оскільки цей рівень містить у собі і початкові стадії індивідуального розвитку, він дає можливість зрозуміти функції релігії у процесі розвитку способу...
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - Релігія на рівні індивідуальної системи, яка складає особистість
Оскільки цей рівень містить у собі і початкові стадії індивідуального розвитку, він дає можливість зрозуміти функції релігії у процесі розвитку способу...
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - §1. Ведична релігія
§1. Ведична релігія Індійська цивілізація - одна з найбільш стародавніх на нашій планеті. На території Індії знайдено чимало пам'яток палеоліту. Вже у...
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - Розділ X. Релігії ІНДІЇ
§1. Ведична релігія Індійська цивілізація - одна з найбільш стародавніх на нашій планеті. На території Індії знайдено чимало пам'яток палеоліту. Вже у...
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - Розділ VII. Характеристика релігій світу
Вивчення даної теми має не тільки теоретичне, а й важливе практичне значення. Релігія в сучасному світі має істотний вплив на свідомість і поведінку...
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - §1. Релігія як предмет дослідження та структура сучасних релігій
Поняття релігії . Слово " Релігія " перекладається з латинської як благочестя, святиня, предмет культу. З цього випливає, що тут ми маємо справу з...
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - Виховання і освіта
Починаючи з епохи Хань, конфуціанці не тільки тримали в своїх руках управління державою і суспільством, а й піклувалися про те, щоб конфуціанські норми і...
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - Чому виникла релігія
Релігія дуже складне явище духовного життя суспільства, вона виникла в складних умовах становлення людства, створення ним цивілізації. Відбувалось це...
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - Розділ II. Основні теорії походження релігії
Проблема виникнення релігії дуже важлива для повного розуміння її суті і значення. Якщо ми хочемо досконало знати якесь явище чи річ, ми неодмінно...
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - Розділ XI. Релігії Китаю
§1. Конфуціанство Виникнення конфуціанства завжди пов'язується із Стародавнім Китаєм. У чому специфіка релігійної структури і психологічних особливостей...
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - Розділ І. Релігієзнавство як наука
Становлення нової держави, а саме цей процес триває зараз в Україні, майже завжди супроводжується кризовими явищами, які охоплюють всі сфери людського...
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - Філософія даосизму
Верхи китайського суспільства жили за конфуціанськими нормами, виконували обряди і ритуали на честь предків, неба і землі згідно з вимогами Л ицзі....
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - §2. Даосизм
Верхи китайського суспільства жили за конфуціанськими нормами, виконували обряди і ритуали на честь предків, неба і землі згідно з вимогами Л ицзі....
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - Поява релігії
Припущення багатьох дослідників 19 - пер. пол. 20 ст. про історичний характер релігії досягненнями сучасної науки перетворено в незаперечний факт....
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - Історичний характер релігії
Припущення багатьох дослідників 19 - пер. пол. 20 ст. про історичний характер релігії досягненнями сучасної науки перетворено в незаперечний факт....
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - Розділ IV. Психологія релігії
Специфіка психології релігії полягає в тому, що вона виникла на стику декількох галузей знання. Психологія релігії склалася на перехрещенні філософії,...
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - §4. Зороастризм
Зороастр - засновник релігії стародавніх персів, відомий під назвою маздеїзму, - особа напівміфічна. Історія згадує про нього вперше при Дарії Гістаспе,...
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - Брахманістський культ
Брахманістський культ. Брахманізм як новий ступінь релігійного розвитку виявив себе і в розробці релігійного культу. Всі боги набирають націоналізованого...
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - Первісні вірування
В сучасній етнографічній, історичній, філософській та іншій літературі часто вживається термін "первісна релігія". Він досить точно визначає час...
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - Розділ V. Соціологія релігії
1. Соціологія релігії - як частина соціології 1. Соціологія релігії - це частина соціології, одна з соціологічних дисциплін, що використовує вироблені...
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - §2. Брахманізм
В 6 - 5 ст. до н. е. в Стародавній Індії склалось чимало крупних рабовласницьких держав, серед яких особливо виділялися Магадха, Кошала, Гандхара. В цих...
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - Веданта, Міманса, Санкхья, Вайшешика, Йога і Ньяя
§1. Ведична релігія Індійська цивілізація - одна з найбільш стародавніх на нашій планеті. На території Індії знайдено чимало пам'яток палеоліту. Вже у...
Релігієзнавство - Лубський В. І. - Розділ XII. Релігія античного світу