Психологічне консультування та корекція - Цимбалюк І. М. - Засоби впливу консультанта

Які засоби психологічного впливу має використовувати консультант?

Можливості професійного впливу в консультанта надзвичайно широкі й різноманітні, але основним серед них, безперечно, є вербальний контакт із клієнтом, точніше - консультативна бесіда. Такий тип бесіди відрізняється від того, що, звичайно, зустрічається в житті, і володіння подібними навичками на професійному рівні - дійсне мистецтво. Більш докладно про це ітиметься в наступних розділах. Поки ж скажемо, що професійна бесіда є складною конструкцією, створеною з різного роду прийомів і технік, використовуваних професіоналом із метою досягнення відповідного ефекту. Важливу роль серед них грають техніки ведення консультативної бесіди, такі як схвалення думок клієнта, стимулювання висловлень, стислість і ясність мови психолога й ін. Правильне використання цих технік забезпечує ефективність психологічного впливу, змогу встановлення і розвитку контакту клієнта й консультанта.

Велику роль у процесі консультування відіграють прийоми й техніки, спрямовані на рішення різних спеціальних задач, що виникають під час прийому. Серед них різноманітні питання, спрямовані на зміну й корекцію позиції клієнта, домашні завдання з чітким розпорядженням того, що і як повинен робити клієнт, дискусії, орієнтовані на прийняття клієнтом того або іншого рішення і т. д. Здебільшого ці техніки тісно зв'язані з процесом бесіди, безпосередньо випливають із неї і не виступають для клієнта як щось особливе, специфічне. Оволодіння такого роду прийомами і техніками, збагачення палітри висловлювань і ідей консультанта багато в чому визначається досвідом і знайомством професіонала з різного роду теоретичними роботами по психотерапії й консультуванню, а також його професійним спілкуванням із колегами.

Особливу групу прийомів консультування складають методи і техніки, що виступають для клієнта як спеціальні завдання й вправи, що змінюють або поглиблюють хід бесіди. До їхнього числа належать, наприклад, "техніка порожнього стільця", розроблена в межах гештальт-терапії, "висновок контрактів", практикуючи в межах подружньої й сімейної терапії. Використання цих прийомів багато в чому визначається теоретичною орієнтацією консультанта, а також характером проблем, із якими звертається клієнт. Професійне знайомство із широким переліком подібних технік у якомусь розумінні є критерієм майстерності консультанта, його професійної компетентності. Вони, безсумнівно, збагачують консультативну бесіду, надають її більшої емоційності, динамічності.

Крім вербальних засобів впливу консультант повинен володіти і широким набором невербальних засобів, серед яких і контакт очей, і характеристики голосу, і поза. Найчастіше використання цих засобів не служить досягненню якоїсь конкретної мети, а знімає напругу клієнта, забезпечуючи його комфорт і контакт із консультантом. Найважливішою умовою успішного психологічного впливу є правильна організація бесіди.

Запитання і завдання для самоконтролю

1. Поясніть поняття "засоби впливу консультанта".

2. Якими вербальними і невербальними засобами впливу повинен володіти консультант?

Рекомендована література

1. Бондаренко Н. Г. Психологічна допомога особистості - К.: Фенікс, 2000.

2. Емельянов Ю. Н. Активное социально-психологическое обучение. - Ленинград, 1985.

3. Дазм Дж. Психология й психиатрия в США. - Москва, 1984.

4. Петровская Л. А. Теоретические и методологические проблемы социально-психологического тренинга. - Москва, 1982.

5. Петровская Л. А. Компетентность в общении: социально-психологический тренинг.-Москва, 1989.

6. Рудестам Н. М. Гоупповая психотерапия. Психокоррекционые группы: теория и практика. - Москва, 1990.

7. Семья в психологической консультадии: Опнт й проблеми психологического консультирования / Под ред. А А. Бодалева, В. В. Столина. - Москва, 1989.

8. Кочунас Р. Основы психологического консультирования/ Пер. слитовского. - М.: Академический проект.1999. -240с.

9. Урсано Р. Зонненберг С. Лазарь С Психодинамическая психотерапия. Короткое руководство. - М., 1992.

10. Цимбалюк А М. Психологічне консультування та корекція. - К: Професіонал. -2004.

Схожі статті




Психологічне консультування та корекція - Цимбалюк І. М. - Засоби впливу консультанта

Предыдущая | Следующая