Промислова екологія - Апостолюк C. O. - Розділ 6. ПЕРЕРОБЛЕННЯ ТА ЗНЕШКОДЖЕННЯ ПРОМИСЛОВИХ ВІДХОДІВ ДЛЯ ПІДВИЩЕННЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ДОВКІЛЛЯ

6.1. Перероблення та знешкодження твердих відходів
6.1.1. Джерела утворення твердих відходів та їх класифікація

В Україні зараз налічується близько 20 млрд т виробничих відходів. їх переробка та утилізація є однією з актуальних проблем захисту природного середовища від шкідливих речовин.

При виборі методів перероблення та знешкодження відходів важливо визначити, який вид відходів переважає на тому чи іншому промисловому підприємстві, у галузі, регіоні, їхню токсикологічну характеристику тощо.

Усі види промислових відходів поділяють на тверді, рідкі та газоподібні. Тверді відходи можуть бути трьох категорій: промислові, сільськогосподарські та відходи міського господарства (побутові). Основна маса твердих промислових відходів утворюється на підприємствах:

- гірничої та гірничо-хімічної промисловості (шлаки, відвали та ін.);

- чорної та кольорової металургії (шлаки, шлами, колошниковий пил та ін.);

- металообробної промисловості (стружка, браковані вироби та ін.);

- лісової та деревообробної промисловості (лісозаготівельні відходи, відходи лісопиляння, при виготовленні меблів, клеєної фанери, деревостружкових, деревоволокнистих плит, шаруватих пластиків, карболітових, королітових плит, відходи клеїв, смол і лакофарбових матеріалів);

- енергетичного господарства - теплових електростанцій (зола, шлаки);

- хімічної та суміжних галузей промисловості (фосфогіпс, галіт, огарок, шлаки, шлами, бите скло, цементний пил, відходи органічних виробництв - гума, пластмаси та ін.);

- харчової промисловості (кості, шерсть та ін.);

- легкої промисловості (шматки тканини, шкіри, гуми, пластмас та ін.).

До рідких відходів належать осади стічних вод після їхнього оброблення, а також шлами пилу мінерального та органічного походження в системах мокрого очищення газів.

Для повного використання відходів як вторинної сировини розроблена їхня промислова класифікація. Наприклад, лом і відходи металів за фізичними ознаками поділяють на класи, за хімічним складом - на групи та марки, за показниками якості - на сорти.

Критерієм визначення доцільності перероблення відходів у місцях їх утворення є кількість і ступінь використання їх у виробництві. Значна частка в загальному об'ємі твердих відходів, наприклад, на машинобудівних заводах, належить відходам металу. Вторинні ресурси металів складаються з лому (43 %) та відходів (57 %). Ломом називають зношені металеві деталі та вироби, що вийшли з ужитку, а відходами вважаються куски металів і браковані деталі, що утворилися під час плавлення та механічного оброблення. Так, у чорній металургії на 1 т виплавленої сталі припадає 650 кг лому та відходів.

Основну масу твердих відходів хімічних виробництв становлять неорганічні відходи - розкривні породи, хвости флотації, фосфогіпс, піритні огарки, галітні відходи, осади та шлами водоочисних споруд. Зараз загальна кількість розкривних порід перевищує сотні мільйонів тонн.

При переробці фосфоровмісної сировини (апатитів і фосфоритів) сірчанокислотним методом утворюються фосфогіпс Сав04 х х 0,5Н"О. Слід зазначити, що при виробництві 1 т комплексних добрив виділяється від 1,4 до 5,7 т фосфогіпсу.

У процесі виробництва калійних добрив утворюються так звані галітові відходи. Вони переважно складаються із хлориду натрію, куди входять домішки хлоридів і сульфітів калію, кальцію, магнію та нерозчинних у воді мінеральних домішок. При виробництві 1 т калійних добрив виділяється до 2 т галітових відходів.

Оскільки тверді відходи скидають на грунті (контрольовані або неконтрольовані звалища, полігони та ін.) або захороняють у грунті, важливе значення мають нормативи гранично допустимих концентрацій токсичних речовин у грунті (ГДКг), де ГДКг - гранично допустима концентрація хімічної речовини в окремому грунті, мг/кг. Ця кількість речовин не повинна викликати прямого або опосередкованого негативного впливу на грунт та інші компоненти навколишнього середовища, а найважливіше - на здоров'я людей. Водночас гранично допустимі величини шкідливих речовин повинні сприяти самоочищенню грунту. У випадку відсутності ГДКг оцінювання забрудненості проводиться зіставленням вмісту хімічних речовин у забруднених (досліджуваних) і контрольних зразках грунту.

При обгрунтуванні ГДКг орієнтуються на такі основні показники, які визначають експериментально:

- МА - міграційний атмосферний показник шкідливості, що характеризує перехід хімічної речовини з органічного шару грунту в атмосферу, мг/м8;

- МВ - міграційний водний показник шкідливості, що характеризує перехід хімічної речовини із орного шару грунту в грунтові та поверхневі води, мг/л;

- ТВ - транслокаційний показник, що характеризує перехід із орного шару грунту через кореневу систему в зелену масу та плоди рослин, мг/кг;

- ЗС - загальносанітарний показник шкідливості, що характеризує вплив хімічної речовини на самоочисну здатність грунту та грунтовий мікробіоценоз, мг/кг.

Значення ГДКг для різних хімічних речовин наведені у табл. 6.1.

Таблиця 6.1. Значення ГДКг для різних хімічних речовин, що знаходяться в промислових відходах

значення гдкг для різних хімічних речовин, що знаходяться в промислових відходах

Якщо ГДКг відома, можна розрахувати клас небезпеки (токсичності) відходів.

Згідно з методичними рекомендаціями для визначення токсичності промислових відходів їх поділяють на 4 класи токсичності:

І - надзвичайно небезпечні, II - високонебезпечні, III - помірнонебезпечні, IV - малонебезпечні.

Критерієм для віднесення відходів до певного класу небезпеки є індекс токсичності - К/9 що визначають за формулою [9]

Де ГДКЬ - гранично допустима концентрація в грунті токсичної хімічної речовини, що міститься у відході; к - безрозмірний коефіцієнт, що характеризує розчинність речовини у воді, (для СС14 з розчинністю у воді 0,08 г/100 г води кр - 0,0008); цб - вміст цього компонента в загальній масі відходів, Т/Т (в частках одиниці <1,0); і - порядковий номер компонента.

Розрахувавши значення К, для окремих компонентів відходу, вибирають від 1 до 3 основних компонентів, які мають мінімальне значення Кг Сумарний індекс токсичності (небезпеки) К^ визначається за формулою [4]

Де п - кількість компонентів, п < 3.

Якщо відоме значення Ку, встановлюють клас токсичності за табл. 6.2.

Таблиця 6.2. Класи токсичності шкідливих речовин

класи токсичності шкідливих речовин

Якщо для конкретних речовин немає даних про ГДК у грунті, коефіцієнт К. розраховується за формулою [4]

Де ДЛ50 - середня смертельна доза речовини залежно від маси тіла людини, мг/кг; кл - коефіцієнт леткості цього компонента в частках одиниці (для СС14 PHflf= 112,2 мм рт. ст., звідки ллв = 112,2/7600,15). Решта позначень аналогічні формулі 6.1.

Знаючи Кі, визначають Ку. У цьому випадку класам небезпеки відповідають такі значення Kyi І - менше 1,3; II - 1,2-3,3; Ш - 3,3-10; IV - більше 10.

При відсутності значень ГДК у грунті та ДЛЬ0* для деяких речовин, що є компонентами відходів і за наявності даних з ГДК речовин для повітря робочої зони, а також відповідних класів небезпеки, користуються умовною величиною ДЛШ.

Класи небезпеки речовин для повітряної робочої зони та відповідні умовні величини ДЛЬ0 наведені в табл. 6.3.

Таблиця 6.3. Класи небезпеки у повітрі робочої зони та умовні величини ДЛ50

класи небезпеки у повітрі робочої зони та умовні величини дл50

Відбір проб грунту здійснюється на ділянці площею 25 м2 в 3-5 точках по діагоналі з глибини 0,25 м, а при визначенні впливу забруднень на грунтові води пробу беруть з глибини 0,75- 2,0 м у кількості 0,2-1,0 кг. У випадку застосування нових хімічних сполук, для яких немає ГДКг, проводять розрахунок тимчасових допустимих концентрацій (ТДК.) за формулою

Де ГДК - гранично допустима концентрація шкідливих речовин у продуктах (овочах, фруктах), мг/кг.

Схожі статті




Промислова екологія - Апостолюк C. O. - Розділ 6. ПЕРЕРОБЛЕННЯ ТА ЗНЕШКОДЖЕННЯ ПРОМИСЛОВИХ ВІДХОДІВ ДЛЯ ПІДВИЩЕННЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ДОВКІЛЛЯ

Предыдущая | Следующая