Промислова екологія - Апостолюк C. O. - 6.2. Безвідходна та маловідходна технології
Широке застосування безвідходних і маловідходних технологій - важливий напрямок захисту довкілля від негативної дії промислових відходів. Використання очисних пристроїв і споруд не дозволяє повністю локалізувати токсичні викиди, а використання більш досконалих систем очищення завжди супроводжується експоненціальним зростанням витрат на процеси очищення навіть тоді, коли це технічно можливо.
Відповідно до рішення ЕЕК ООН і Декларації про маловідходну і безвідходну технології, а також про використання відходів прийнято формулювання: "Безвідходна технологія є практичним використанням знань, методів і засобів для того, щоб у межах потреб людини забезпечити найбільш раціональне використання природних ресурсів та енергії й захистити навколишнє середовище".
Маловідходна технологія є проміжним етапом при створенні безвідходного виробництва. При маловідходному виробництві шкідлива дія на довкілля не перевищує допустимі рівні, але через технічні, економічні та організаційні причини частина сировини і матеріалів перетворюється у відходи та спрямовується на тривале зберігання.
Основою безвідходних виробництв є комплексне перероблення сировини з використанням усіх його компонентів, оскільки відходи виробництва - це невикористана частина сировини. Великого значення при цьому набуває розроблення ресурсозберігаючих технологій.
Доцільність використання відходів доведене практичною роботою багатьох підприємств різних галузей промисловості.
До основних завдань маловідходної та безвідходної технологій належать:
- комплексне перероблення сировини й матеріалів з використанням усіх їх компонентів на базі створення нових безвідходних процесів;
- створення та випуск нових видів продукції з використанням вимог повторного використання відходів;
- перероблення відходів виробництва та споживання з отриманням товарної продукції або будь-яке ефективне їх використання без порушення екологічної рівноваги;
- використання замкнених систем промислового водопостачання;
- створення безвідходних територіально-виробничих комплексів та економічних регіонів.
У машинобудівній промисловості розроблення маловідходних технологічних процесів насамперед пов'язане з необхідністю збільшення коефіцієнта використання металу (КВМ), у деревообробці - збільшення коефіцієнта використання деревини (КВД) тощо.
У ливарному виробництві використовуються швидкотвердіючі формувальні суміші. Цей процес, при якому відбувається хімічне твердіння форм і стрижнів, прогресивний не тільки з технологічного, але і з санітарно-гігієнічного огляду завдяки значному скороченню пиловиділення. Коефіцієнт використання металу при такому литві збільшився до 95-98 %.
Нову технологію виготовлення разових ливарних форм запропонувала англійська фірма "Бут", яка взагалі відмовилася від використання формувальних сумішей з органічними зв'язуючими речовинами. Зволожений водою пісок формується, а потім швидко заморожується рідким азотом. Отримані в таких формах виливки із чавуну та кольорових сплавів мають належну структуру та гладку поверхню.
При термічному обробленні металів значний інтерес викликають нові виробничі методи, що грунтуються на проведенні процесів у замкнених об'ємах з мінімальною витратою вихідних матеріалів і без виділення продуктів хімічної реакції у навколишнє середовище. Найпоширенішим є циркуляційний метод насичення металів і сплавів з використанням спеціальних установок (рис. 6.3), в яких робочий простір герметичний потік створюється реверсивним вентилятором.
Рис. 6.3. Схема циркуляційних установок: а - камерна муфельна;
Б - шахтна муфельна; в - камерна безмуфельна; г - шахтна безмуфельна
На відміну від прямотічного газового методу, при якому в атмосферу викидаються шкідливі речовини, циркуляційний метод зменшує шкідливість технологічного процесу хіміко-термічної обробки металів.
Зараз широко використовують прогресивний метод іонного азотування (рис. 6.4), який порівняно з пічним є значно економічнішим, підвищує коефіцієнт використання електроенергії, нетоксичний і відповідає вимогам захисту навколишнього середовища.
Рис. 6.4. Схема електропечі для іонного азотування: 1,2 - нагрівальні камери; 3 - підвіска деталі; 4 - термопара; б - оброблювані деталі; 6, 7 - роз'єднувач; 8 - тристорне джерело живлення; 9 - блок вимірювання та регулювання температури; 10 - газоприготувальна установка; 11 - вакуумний насос
З метою покращання екологічного стану в прокатному виробництві широко використовують нову технологію прокатування сталі - гвинтове прокатування металу (рис. 6.5) для отримання пустотілої спіральної бурової сталі. Така технологія прокатування металу дозволила відмовитися від подальшого металооброблення, не тільки заощадити метал на 10-35 %, але й покращити умови праці робітників та економічний стан завдяки зниженню запиленості повітря в шахтах, шуму та вібрації на робочих місцях.
Величезна кількість промислових відходів на сьогодні накопичується в лісозаготівельній та деревообробній промисловостях. Відходами тут є гілки і сучки дерев на лісосіках, куски деревини, кора, тирса, затвердлі залишки синтетичних смол, лакофарбових матеріалів тощо. Широке впровадження в ці галузі лісового комплексу безвідходної та маловідходної технології е одним із найважливіших завдань, що стоять перед підприємствами цієї галузі.
Рис. 6.5. Способи прокатування пустотілої бурової сталі: а - прошивання; б - редуціювання; в - формування
Ступінь використання деревних відходів при безвідходній або маловідходній технології можна характеризувати коефіцієнтом її використання, що визначається за формулою
Де Уоем ~ об'єм основної продукції, що виготовляється з деревинним ; Удод - об'єм додаткової продукції, що виробляється з відходів основної продукції (обапіл, технологічна тріска, технологічна тирса, клеєні заготовки, товари народного споживання, паливо та ін.), м8; Ус - об'єм сировини, що надходить у виробництво, м3.
Прикладом безвідходної технології у лісозаготівельному виробництві може бути повне перероблення зрізаного дерева на основну продукцію (пиловник, фанерний кряж, рудничний стояк та ін.) та всіх відходів від основної продукції (відторцювання, гілки, кореневища, листя-шпильки та ін.) на виробництво додаткової продукції (технологічна тріска, дрова, хвойне борошно, харчові продукти, органічні добрива та ін.).
Прикладом безвідходної технології в деревообробній галузі можна вважати агрегатне лісопиляння, коли разом з пиломатеріалами утворюється технологічна тріска, що надалі є сировиною для виробництва деревостружкових, деревоволокнистих плит, целюлози тощо.
На рис. 6.6 наведена схема промислового використання відходів лісопиляльно-деревообробних виробництв.
Аналогічні приклади безвідходних технологій можна навести при виробництві шпону, клеєної фанери, тари, паркету, меблевих і столярних виробів та ін.
З метою раціонального комплексного використання всієї деревини в лісопромисловому комплексі важливим є виявлення всіх відходів від основного виробництва, для чого доцільним є складання балансу деревини.
У табл. 6.4, 6.5 наведений баланс деревини в лісопиляльному виробництві.
Одним із найважливіших чинників, що впливають на перехід до безвідходної технології на лісопереробних підприємствах, є недосконала методика визначення об'єму лісоматеріалів лише за діаметром сортименту та його довжиною на основі таблиць об'ємів. Тому необхідним на лісопереробних підприємствах є перехід до поштучного визначення об'ємів круглих лісоматеріалів, пилопродукції і відходів за допомогою сучасної вимірювальної техніки, що широко використовується в країнах Західної Європи та Америки. Це дозволило б повніше використовувати всі деревні відходи.
Перспективним для охорони довкілля є вібраційне різання та голкофрезерування деревини, які не супроводжуються утворенням тирси й пилу.
Рис. 6.6. Схема промислового використання відходів лісопильно-деревообробних виробництв
Таблиця 6.4. Баланс деревини в лісопиляльному виробництві при комплексному використанні пиловника
Таблиця 6.5. Баланс деревини при розкроюванні пиломатеріалів на заготовки
Схожі статті
-
Промислова екологія - Апостолюк C. O. - Окислювальні методи очищення газів від сірководню
Сірководень - сильнодіюча нервово-токсична отрута. Поріг відчуття запаху у людини відповідає його концентрації у повітрі (1-3) х 10"6 мг/л. Сірководень...
-
Промислова екологія - Апостолюк C. O. - 4.9. Очищення газів від сірководню
Сірководень - сильнодіюча нервово-токсична отрута. Поріг відчуття запаху у людини відповідає його концентрації у повітрі (1-3) х 10"6 мг/л. Сірководень...
-
Промислова екологія - Апостолюк C. O. - Первинна утилізація відходів
Утилізація - це перероблення відходів з метою раціонального використання. У цьому випадку відходи є вторинною сировиною. Утилізацію поділяють на три...
-
Промислова екологія - Апостолюк C. O. - 6.1.2. Утилізація виробничих відходів
Утилізація - це перероблення відходів з метою раціонального використання. У цьому випадку відходи є вторинною сировиною. Утилізацію поділяють на три...
-
Промислова екологія - Апостолюк C. O. - 4.12. Очищення газів від аміаку
Характерною особливістю процесу очищення газів від оксидів азоту N0 при виробництві концентрованої азотної кислоти є високий вміст цих оксидів у...
-
Промислова екологія - Апостолюк C. O. - Ліквідація осадів стічних вод
Утилізація - це перероблення відходів з метою раціонального використання. У цьому випадку відходи є вторинною сировиною. Утилізацію поділяють на три...
-
Промислова екологія - Апостолюк C. O. - Вторинна утилізація відходів
Утилізація - це перероблення відходів з метою раціонального використання. У цьому випадку відходи є вторинною сировиною. Утилізацію поділяють на три...
-
Промислова екологія - Апостолюк C. O. - 4.11. Очищення газів від оксидів азоту
Характерною особливістю процесу очищення газів від оксидів азоту N0 при виробництві концентрованої азотної кислоти є високий вміст цих оксидів у...
-
Промислова екологія - Апостолюк C. O. - Фарбувальні цехи
У машинобудуванні зараз широко застосовують склопластики, що містять скловолокнистий наповнювач і зв'язуючі смоли (фенолформальдегідні, епоксидні,...
-
Промислова екологія - Апостолюк C. O. - Зварювальні цехи
У машинобудуванні зараз широко застосовують склопластики, що містять скловолокнистий наповнювач і зв'язуючі смоли (фенолформальдегідні, епоксидні,...
-
2.2.1. Формування стічних вод На території промислових підприємств утворюються стічні води трьох видів: побутові, поверхневі (зливні) та виробничі....
-
Промислова екологія - Апостолюк C. O. - 2.2.1. Формування стічних вод
2.2.1. Формування стічних вод На території промислових підприємств утворюються стічні води трьох видів: побутові, поверхневі (зливні) та виробничі....
-
2.2.1. Формування стічних вод На території промислових підприємств утворюються стічні води трьох видів: побутові, поверхневі (зливні) та виробничі....
-
Промислова екологія - Апостолюк C. O. - Поглинання оксиду вуглецю мідно-аміачним розчином
Оксид вуглецю - високотоксичний газ, продукт неповного згоряння палива у двигунах внутрішнього згоряння, в доменних печах і вагранках металургійних та...
-
Промислова екологія - Апостолюк C. O. - Перетворення оксиду в діоксид вуглецю
Оксид вуглецю - високотоксичний газ, продукт неповного згоряння палива у двигунах внутрішнього згоряння, в доменних печах і вагранках металургійних та...
-
Промислова екологія - Апостолюк C. O. - 4.8. Очищення газів від оксиду вуглецю
Оксид вуглецю - високотоксичний газ, продукт неповного згоряння палива у двигунах внутрішнього згоряння, в доменних печах і вагранках металургійних та...
-
Традиційні фізико-хімічні методи очищення промислових викидів та очисні споруди на сучасному етапі розвитку промисловості не завжди відповідають вимогам...
-
Традиційні фізико-хімічні методи очищення промислових викидів та очисні споруди на сучасному етапі розвитку промисловості не завжди відповідають вимогам...
-
Промислова екологія - Апостолюк C. O. - 5.6. Фізико-хімічне очищення стічних вод
Цей спосіб включає такі методи очищення стічних вод: коагуляцію, сорбцію, адсорбцію, дезодорацію, екстракцію та ін. Коагуляцію переважно застосовують для...
-
Промислова екологія - Апостолюк C. O. - 5.4. Фізико-механічне очищення стічних вод
Фізико-механічні способи очищення стічних вод базуються на флотації, мембранних технологіях очищення та азотропному відгоні. Флотація - найбільш...
-
Промислова екологія - Апостолюк C. O. - 5.3. Фізичне очищення стічних вод
До фізичних способів очищення стічних вод належать насамперед випарювання, виморожування та ін. При цьому вирішальним фактором є температура. Тому такі...
-
Внаслідок інтенсивного використання деревообробними підприємствами водних ресурсів відбувається забруднення водоймищ, що у результаті призводить до...
-
Промислова екологія - Апостолюк C. O. - Металургійні та ливарні цехи
2.2.1. Формування стічних вод На території промислових підприємств утворюються стічні води трьох видів: побутові, поверхневі (зливні) та виробничі....
-
Промислова екологія - Апостолюк C. O. - Адсорбційні методи
Діоксид сірки, або сірчаний ангідрид, утворюється під час згоряння сірки, сірководню, а також під час нагрівання різних сульфітів у потоці повітря або...
-
Промислова екологія - Апостолюк C. O. - Марганцевий метод
Діоксид сірки, або сірчаний ангідрид, утворюється під час згоряння сірки, сірководню, а також під час нагрівання різних сульфітів у потоці повітря або...
-
Промислова екологія - Апостолюк C. O. - Вапняковий метод
Діоксид сірки, або сірчаний ангідрид, утворюється під час згоряння сірки, сірководню, а також під час нагрівання різних сульфітів у потоці повітря або...
-
Промислова екологія - Апостолюк C. O. - 4.10. Очищення газів від діоксиду сірки
Діоксид сірки, або сірчаний ангідрид, утворюється під час згоряння сірки, сірководню, а також під час нагрівання різних сульфітів у потоці повітря або...
-
Промислова екологія - Апостолюк C. O. - Цехи з виробництва неметалевих матеріалів
У машинобудуванні зараз широко застосовують склопластики, що містять скловолокнистий наповнювач і зв'язуючі смоли (фенолформальдегідні, епоксидні,...
-
2.1. Основні джерела забруднення атмосферного повітря на промислових підприємствах 2.1.1. Концепція "джерела забруднення" атмосфери "Джерело забруднення"...
-
Промислова екологія - Апостолюк C. O. - Розділ 2. НАВКОЛИШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ НА ПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВАХ
2.1. Основні джерела забруднення атмосферного повітря на промислових підприємствах 2.1.1. Концепція "джерела забруднення" атмосфери "Джерело забруднення"...
Промислова екологія - Апостолюк C. O. - 6.2. Безвідходна та маловідходна технології