Правознавство - Молдован В. В. - Рівність прав та обов'язків подружжя
СК передбачає, що кожен із подружжя користується рівними правами і має рівні обов'язки. Права та обов'язки подружжя поділяються на особисті і Майнові.
Особисті права та обов'язки - обрання прізвища, вільний вибір кожним занять, професії і місця проживання. Питання виховання дітей та інші питання життя сім'ї вирішуються спільно.
Якщо наречені бажають мати подвійне прізвище, за їхньою згодою визначається, з якого прізвища воно буде починатися. Складення більше двох прізвищ не допускається, якщо інше не випливає із звичаю національної меншини, до якої належить наречений (наречена). Якщо на момент реєстрації шлюбу прізвище нареченого (нареченої) вже є подвійним, він має право замінити одну з частин свого прізвища на прізвище іншого.
СК встановлює, що дружина та чоловік мають рівне право на повагу до своєї індивідуальності, до своїх звичок та уподобань. Дружина та чоловік зобов'язані спільно піклуватися про побудову сімейних відносин між собою та з іншими членами сім'ї на почуттях взаємної любові, поваги, дружби, взаємодопомоги, спільно дбати про матеріальне забезпечення сім'ї. Чоловік зобов'язаний утверджувати в сім'ї повагу до матері, дружина - повагу до батька.
Майнові Права подружжя - це їх права на особисту приватну власність, на спільну сумісну власність, на набуття та статус цих видів власності, права та обов'язки подружжя по утриманню. Незалежно від того, на чиє ім'я придбано майно (наприклад машину чи квартиру), при розірванні шлюбу воно ділиться порівно.
Суд може визнати особистою приватною власністю майно, набуте за час окремого проживання у зв'язку з фактичним припиненням шлюбних відносин.
Якщо річ, що належить одному, плодоносить, дає приплід або дохід (дивіденди), то він і є власником цих плодів, приплоду або доходу. Той з подружжя, хто є власником майна, визначає порядок володіння, користування і розпорядження ним, але при цьому мають враховуватися інтереси інших членів сім'ї, насамперед дітей.
Майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві Спільної сумісної власності Незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини самостійного заробітку (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дитиною, хвороба тощо).
Об'єктом права спільної сумісної власності є заробітна плата, пенсія, стипендія, інші доходи, одержані одним із подружжя і внесені до сімейного бюджету або внесені на його особистий рахунок у банківську установу. Якщо одним із подружжя укладено договір в інтересах сім'ї, то гроші, інше майно, у тому числі гонорар, виграш, які були одержані за цим договором, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.
Дружина та чоловік мають право на укладення між собою усіх договорів, які не заборонені законом, стосовно майна, яке є їхньою особистою приватною власністю, а також щодо майна, яке є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя. Дружина та чоловік розпоряджаються майном, яке є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, за взаємною згодою.
Для укладення одним із подружжя договорів, які потребують нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, а також договорів стосовно цінного майна згода другого з подружжя має бути подана письмово і до того ж нотаріально посвідчена. Договір, укладений одним із подружжя в інтересах сім'ї, створює обов'язки для другого з подружжя, якщо майно, одержане за договором, використане в інтересах сім'ї.
Подружжя має право домовитися між собою про порядок користування майном, що належать чоловіку та дружині на праві спільної сумісної власності. Дружина та чоловік мають право на поділ майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, незалежно від розірвання шлюбу. Розірвання шлюбу не припиняє права спільної сумісної власності на майно, що є об'єктом права спільної сумісної власності, після розірвання шлюбу здійснюється співвласниками виключно за взаємною згодою, відповідно до ЦК.
Якщо дружина та чоловік не домовилися про порядок поділу майна, спір може бути вирішений судом.
У разі поділу майна частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором. При вирішенні спору про поділ майна суд може відступити від засади рівності часток подружжя за обставин, що мають істотне значення. Наприклад, один із них не дбав про матеріальне забезпечення сім'ї, приховав, знищив чи пошкодив спільне майно, витрачав його на шкоду інтересам сім'ї. За рішенням суду частка майна одного з них може бути збільшена, якщо з ним проживають діти, а також непрацездатні повнолітні діти, якщо розмір аліментів, які вони одержують, недостатній для їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування.
Майно ділиться в натурі, але неподільні речі присуджуються одному з подружжя, якщо інше не визначено домовленістю між ними. Речі для професійних занять присуджуються тому із подружжя, хто використовує їх у своїй професійній діяльності. Вартість цих речей враховується при присудженні іншого майна другому з подружжя.
Коли жінка та чоловік проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою, майно, набуте ними за часів спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, Яшко інше не встановлено письмовим договором між ними.
Дружина і чоловік повинні матеріально підтримувати один одного.
Право на Утримання (аліменти) має той, хто є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя може надати матеріальну допомогу.
Непрацездатним вважається той, хто досяг пенсійного віку, або інваліди І-III групи. Один із подружжя є таким, що потребує матеріальної допомоги, якщо заробітна плата, пенсія, інші доходи не забезпечують йому прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Права на утримання не має той із подружжя, хто негідно поводився у шлюбних відносинах, а також той, хто став непрацездатним у зв'язку із вчиненням ним умисного злочину, якщо це встановлено судом.
Після розірвання шлюбу особа має право на утримання, якщо вона стала непрацездатною до розірвання шлюбу або протягом одного року від дня розірвання шлюбу і потребує матеріальної допомоги і якщо її колишній чоловік (дружина) може надавати матеріальну допомогу1.
Подружжя має право укласти договір про надання утримання одному з них, у якому визначаються умови, розмір та строки виплати аліментів. Договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується.
Припинення шлюбу і визнання шлюбу недійсним
Шлюб припиняється внаслідок смерті або оголошення у судовому порядку померлим одного з подружжя. За життя шлюб може бути розірваний шляхом розлучення за заявою одного з подружжя або їх обох.
Розірвання шлюбу може провадитися як у судовому порядку, так і органами реєстрації актів цивільного стану.
Подружжя, яке не має дітей, має право подати до державного органу реєстрації заяву про розірвання шлюбу. Цей орган виносить постанову про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви, якщо вона не була відкликана. Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.
Підстави для розірвання шлюбу в органах реєстрації актів цивільного стану за заявою одного із подружжя: інший визнаний безвісно відсутнім; інший визнаний недієздатним; інший засуджений за вчинення злочину до позбавлення волі на строк не менше, як на 3 роки.
Подружжя, Яке має дітей, Наділене правом подати до суду заяву про розірвання шлюбу. Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що заява відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їх особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.
Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу 1 місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву. Позов про розірвання шлюбу може бути поданий і одним із подружжя. Але позов не може бути пред'явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини, крім випадків, коли один із подружжя вчинив щодо другого або дитини протиправну поведінку, яка містить ознаки злочину.
При розгляді справи про розірвання шлюбу суд повинен установити дійсні мотиви розлучення, з'ясувати фактичні взаємини і вжити заходів до примирення, якщо це не суперечить моральним засадам суспільства.
Шлюб розривається, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження сім'ї стали неможливими і спільне життя суперечило б інтересам одного з них та інтересам їх дітей.
Жінка та чоловік, шлюб між якими було розірвано, мають право подавати до суду заяву про поновлення їхнього шлюбу за умови, що жоден із них не перебував після цього у повторному шлюбі1.
Від розлучення відрізняється Визнання шлюбу недійсним.
Визнання шлюбу недійсним провадиться в судовому порядку і лише тоді, коли були порушені умови укладення шлюбу, зокрема:
1) шлюб зареєстрований з особою, яка перебуває в іншому зареєстрованому шлюбі;
2) шлюб зареєстрований між особами, які є родичами прямої лінії споріднення;
3) шлюб був зареєстрований без вільної згоди жінки або чоловіка;
4) коли такий шлюб є фіктивний, тобто без наміру створення сім'ї;
5) коли шлюб зареєстрований з особою, яка визнана недієздатною.
Позов про визнання шлюбу недійсним може бути пред'явлений одним із подружжя, прокурором і особами, права яких порушені (батьками, органами опіки та піклування).
Шлюб, визнаний судом недійсним, вважається таким з часу його укладання. Суд вирішує й інші питання щодо прав і обов'язків осіб, що перебувають у фіктивному шлюбі.
Визнання шлюбу недійсним не впливає на права дітей, які народилися в такому шлюбі. Діти, зачаті або народжені у шлюбі, визнаному недійсним, мають ті самі права та обов'язки, що й діти, народжені в дійсному шлюбі.
Схожі статті
-
Правознавство - Молдован В. В. - 2. Порядок укладення шлюбу та створення сім'ї
Шлюб - це сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану (ст. 21 СК). Проживання однією сім'єю...
-
Правознавство - Молдован В. В. - 5. Право власності
Право власності регулюється Конституцією, Цивільним кодексом України, Законом України "Про власність" та іншими законами і підзаконними актами....
-
Юридична особа - це організація, яка створена і зареєстрована у встановленому законом порядку, наділена цивільною правоздатністю і дієздатністю, яка може...
-
Термін "людина" означає біосоціальну істоту, тобто одну з форм земного життя, яка наділена здатністю мислити, створювати й використовувати знаряддя...
-
Правознавство - Молдован В. В. - 6. Правочини та цивільно-правові угоди
Правочин - це дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ст. 202 ЦК). Поняття Правочин у Цивільному кодексі...
-
Правознавство - Молдован В. В. - 2. Принципи права: поняття, види, зміст
Принципи права - це основні ідеї, вихідні положення, які закріплені в законі, мають загальну значущість, вищу імперативність (веління) і відображають...
-
Правознавство - Молдован В. В. - Міні-Модуль 1.3. Поняття, сутність та походження права
Мета: Розкрити поняття права, його ознаки, принципи права та функції права, проаналізувати місце норм права в системі соціальних норм та основні джерела...
-
Правознавство - Молдован В. В. - 5. Джерела права
Джерело (форма) права - офіційно-документальні форми вираження і закріплення норм права, які виходять від держави і надають їм юридичного,...
-
Правознавство - Молдован В. В. - 3. Поняття і види функцій права
Принципи права - це основні ідеї, вихідні положення, які закріплені в законі, мають загальну значущість, вищу імперативність (веління) і відображають...
-
Правознавство - Молдован В. В. - Модуль 1. ОСНОВИ ДЕРЖАВИ І ПРАВА
Міні-модуль 1.1. Поняття, сутність та походження держави Мета: Розкрити поняття держави, її ознаки, елементи механізму держави, ознайомити з теоріями...
-
Правознавство - Кунченко-Харченко В. І. - 5.4. Права та обов'язки подружжя
Права та обов'язки подружжя поділяються на немайнові та майнові. До немайнових належать: - право на материнство; - право на батьківство; - право пружини...
-
Правознавство - Копиленко О. П. - 2. Права та обов'язки подружжя
Подружжя має особисті немайнові права та обов'язки, право особистої приватної власності дружини та чоловіка, право спільної сумісної власності подружжя,...
-
Правознавство - Молдован В. В. - 8. Інтелектуальна власність як об'єкт правової охорони
Представництвом - є правовідносини, в яких одна сторона "представник" зобов'язана або має право вчиняти правочини від імені другої сторони, яку вона...
-
Правознавство - Молдован В. В. - 7. Представництво і довіреність
Представництвом - є правовідносини, в яких одна сторона "представник" зобов'язана або має право вчиняти правочини від імені другої сторони, яку вона...
-
Правознавство - Молдован В. В. - 2. Поняття цивільної правоздатності та дієздатності
Цивільне законодавство - це система нормативно-правових актів, що регулюють майнові та пов'язані з ними особисті немайнові відносини. Цивільне...
-
Правознавство - Молдован В. В. - 1. Загальна характеристика цивільного законодавства України
Цивільне законодавство - це система нормативно-правових актів, що регулюють майнові та пов'язані з ними особисті немайнові відносини. Цивільне...
-
Правознавство - Молдован В. В. - Міні-модуль 2.2. Основи цивільного законодавства України
Мета: Проаналізувати основні структурні елементи цивільного законодавства як форми вираження цивільного права, розкрити основні поняття цивільного права....
-
Правознавство - Молдован В. В. - 4. Місце норм права в системі соціальних норм
Для регулювання поведінки людей та їх об'єднань у суспільстві формуються певні правила поведінки, які орієнтують на досягнення певної мети, - соціальні...
-
Мета: Ознайомити студентів з основними видами правомірної поведінки та юридичної відповідальності. Основна проблема: Свідоме засвоєння знань про основні...
-
Правознавство - Молдован В. В. - 1. Поняття системи права
Мета: Ознайомити студентів з особливостями системи права та системи законодавства України. Основна проблема: Охарактеризувати основні елементи системи...
-
Правознавство - Молдован В. В. - Міні-модуль 1.4. Система права і система законодавства
Мета: Ознайомити студентів з особливостями системи права та системи законодавства України. Основна проблема: Охарактеризувати основні елементи системи...
-
Правознавство - Молдован В. В. - 1. Поняття та сутність права
Право, як і держава, належить до явищ не тільки найбільш важливих, а й найбільш складних. Намагаючись зрозуміти, що таке право і яка його роль у житті,...
-
Правознавство - Молдован В. В. - Міні-модуль 2.3. Основи сімейного законодавства України
Мета: Проаналізувати сімейно-правові нормативні акти, які регулюють особисті немайнові та пов'язані з ними майнові відносини, що виникають зі шлюбу,...
-
Правознавство - Молдован В. В. - 1. Сучасне сімейне законодавство України
Мета: Проаналізувати сімейно-правові нормативні акти, які регулюють особисті немайнові та пов'язані з ними майнові відносини, що виникають зі шлюбу,...
-
Правознавство - Молдован В. В. - 3. Поняття юридичної особи
Юридична особа - це організація, яка створена і зареєстрована у встановленому законом порядку, наділена цивільною правоздатністю і дієздатністю, яка може...
-
Правознавство - Молдован В. В. - 2. Суб'єкти правовідносин
Юридичний зміст правовідносин утворюють зафіксовані у нормах права суб'єктивні права та юридичні обов'язки їх учасників (сторін). Суб'єктивне право...
-
Правознавство - Молдован В. В. - 1. Поняття, ознаки і види правовідносин
Мета: Розкрити поняття правовідносин, суб'єктів правовідносин, надати уявлення про об'єкти правовідносин та юридичні факти. Основна проблема: Усвідомлене...
-
Правознавство - Молдован В. В. - 9. Спадкування
Спадкове право - це сукупність норм цивільного права, що встановлюють порядок переходу прав і обов'язків (спадщини) від особи, що померла (спадкодавця),...
-
Правознавство - Молдован В. В. - Міні-модуль 1.5. Правові відносини
Мета: Розкрити поняття правовідносин, суб'єктів правовідносин, надати уявлення про об'єкти правовідносин та юридичні факти. Основна проблема: Усвідомлене...
-
Правознавство - Молдован В. В. - 3. Систематизація нормативно-правових актів
Система законодавства - це система всіх упорядкованих певним чином нормативно-правових актів даної держави. Система законодавства об'єднує усі джерела...
Правознавство - Молдован В. В. - Рівність прав та обов'язків подружжя