Потенціал і розвиток підприємства - Бачевський Б. Є. - Формування стратегії розвитку підприємства
Формування стратегії розвитку підприємства досліджено досить докладно (36,94,95,97,98,101,118,119,120,126,190) і згідно загально визнаному підходу потребує вирішення наступних завдань:
Вибір оптимальної лінії поведінки на ринку готової продукції виходячи з потреб ринку, існуючого та можливого асортименту продукції, існуючого та потрібного технічного рівня виробництва; Вибір засобів конкурентної боротьби: цінова або не цінова конкуренція; конкуренція якості виготовлення або якості обслуговування у після продажному періоді; конкурентна боротьба в сфері традиційної або принципово нової продукції; створення нового сегменту ринку або захоплення існуючого; Формування та підтримання оптимальної структури потенціалу підприємства на основі оптимізації співвідношення існуючого та задіяного потенціалу з потенціалом розвитку, згідно відповідної фінансової стратегії; Визначення потрібного для підтримки конкурентоспроможності підприємства, бізнесу технічного та технологічного рівня виробництва. Розробка відповідних організаційно-технічних заходів розвитку (технічне переоснащення, реконструкція, розширення, нове будівництво, зміна системи управління, реструктуризація, зміна форми власності, об'єднання або подрібнення об'єктів);Визначення джерел та засобів формування фінансових ресурсів для проведення заходів втілення потенціалу розвитку, згідно обраної фінансової стратегії, на екстенсивній або інтенсивній основі.
Від того, яким чином вирішені вказані питання, може бути обраний тип загальної стратегії. Оскільки розглядається питання розвитку, серед інших типів найбільш важливою є функціональна стратегія. Функціональна стратегія - тип стратегії, що забезпечує орієнтацію на розвиток певних функціональних систем підприємства, що забезпечує досягнення мети шляхом врівноваження їх існуючого потенціалу.
В залежності від галузевих особливостей підприємства та складу функціональних систем можуть розроблятися наступні види функціональної стратегії: маркетингова, виробнича, стратегія фінансування, впровадження НДДКР й ін. Маркетингова стратегія - це стратегія, побудована з врахуванням ринкового впливу на типи, темпи, напрямки та масштаби розвитку підприємства. У загальному випадку маркетингова стратегія реалізується за наступними етапами:
- аналіз відносин в системі "споживач - товар";
- визначення загальної маркетингової стратегії в сегментах ринку;
- створення маркетингового "стратегічного набору інструментів";
- вибір оптимального варіанту, його уточнення й удосконалення;
- організація й контроль виконання.
Маркетингова стратегія орієнтується, з одного боку, на вимоги ринку, з іншого - на рівень відповідності товару цим вимогам. Будь-яке підприємство повинно у тій чи іншій мірі використовувати елементи маркетингової стратегії, оскільки розвиток підприємства, а з ним і розвиток продукції, повинен відповідати потребам ринку.
Стратегія НДДКР - це стратегія створення нової продукції певної конструкції за оптимальною технологією (за співвідношенням вартість - якість) з урахуванням вимог до її споживчих характеристик, яка обумовлює напрямок, темпи, масштаби розвитку та тип виробництва, які формуються.
Стратегія НДДКР окремого підприємства базується на загальних досягненнях науково-технічного прогресу в усіх галузях науки та виробництва. Вона повинна враховувати дані науково-технічного прогнозування і формуватися на основі існуючих та перспективних наукових та технологічних досягнень вітчизняного та світового рівня.
Виробнича стратегія грунтується на врахуванні обмежень, які накладає існуюча технічна база [180] на можливості диверсифікації продукції, з урахуванням перспектив фінансово забезпеченого розвитку підприємства.
Визначення напрямків виробничих стратегій зв'язано зі швидкістю й масштабами змін, які необхідно зробити на підприємстві, виходячи з рівня його існуючого розвитку за основним профілем виробництва та рівнем його спеціалізації. До основних параметрів, які необхідно враховувати при визначенні виробничої стратегії звичайно відносять:
- обсяги продукції, які необхідно забезпечити за попитом ринку;
- тип та масштаби виробництва, які випливають з визначених обсягів;
- залежність обсягів виробництва від ємності ринків;
- залежність ємності ринків від якості та вартості продукції та послуг;
- розбіжності між ринковими вимогами до основних характеристик виробів та можливостями виробничих процесів для забезпечення попиту.
Виробнича стратегія розвитку формується з урахуванням наступних показників:
- розміри капітальних вкладень, необхідні для здійснення перетворень у виробничому процесі;
- час, необхідний для забезпечення переходу до випуску нової продукції;
- відносний рівень споживчої вартості існуючої й нової продукції;
- рівень забезпеченості потрібними ресурсами, у тому числі кадровими;
- рівень відносної ефективності варіантів запланованих заходів.
Фінансова стратегія підприємства - стратегія, яка будується на виборі джерел та оптимізації їх питомої ваги залежно від строків, цілей і масштабів заходів планованого розвитку та функціонування. Сукупність стратегічних рішень у маркетинговій, технічній, соціальній і управлінській сферах, визначених та координованих у часі для досягнення певної мети, є основою проекту реалізації потенціалу розвитку підприємства, за умовою відповідного фінансування. Конкретний проект розвитку підприємства, ув'язаний за джерелами фінансування, уявляє собою інвестиційний проект.
Основні напрямки інвестиційної діяльності підприємства [43] залежать як від потреб розвитку, так і від умов фінансування. До них відносять:
Інвестиції на підтримку простого відтворення (в основному з амортизаційних сум із залученням додаткових коштів у випадку інфляції й знецінення нагромаджень); Вкладення в капітальне будівництво; Інвестиції на приріст та поповнення оборотних коштів; Фінансування інноваційних розробок і НДДКР.Ці напрямки можуть реалізуватись одночасно та пересікатись (конкурувати) у сфері фінансування. Вибір фінансово-інвестиційних стратегій повинен базуватися на: визначенні основних напрямків підприємницької активності в галузі, які підтримуються державою; оцінці потенційної ємності ринку; формуванні портфелю інвестиційних проектів; аналізі головних джерел одержання фінансових ресурсів - їхньої доступності, рівні ризику й ефективності використання [57].
Класифікація джерел фінансових коштів підприємства вміщує:
- власні ресурси розвитку підприємства (нерозподілений прибуток, амортизація, резерви, що можуть бути тимчасово використані).
- ресурси, залучені за рахунок додаткової емісії цінних паперів;
- ресурси, залучені як консолідовані кошти інших підприємств (у рамках договорів інтеграції);
- комерційні й вексельні кредити;
- банківські кредити й позики різних видів;
- державні (пільгові) кредити (у рамках централізованої інвестиційної програми);
- прямі державні інвестиції (у рамках централізованої інвестиційної програми);
- державні пільги з оподаткування згідно централізованої інноваційної програми;
- державні митні пільги з імпорту техніки та матеріалів згідно централізованої інноваційної програми.
Проблема вибору джерела залучення коштів в умовах нестачі власних фінансових ресурсів є типовою для кризового стану економіки, коли підприємство вимушено звертатися до зовнішніх ресурсів і не отримує їх внаслідок цього самого кризового стану, оскільки зростає ризик неповернення вкладень і неефективного їх використання. Однак, проблема залучення зовнішніх коштів характерна й для стабільної економіки. Раціональна комбінація джерел фінансування й стратегічних рішень, що стосуються різних проектів розвитку підприємства, формують його фінансово-інвестиційну стратегію.
Фінансово-інвестиційні стратегії можуть базуватись на ресурсній або цільовій основі. В деяких випадках, доцільніше виходити з мети і формувати витрати відповідно поетапних завдань її досягнення, після чого скоротити та відкоригувати програму відповідно ресурсам, які можуть бути для цього задіяні (у тому числі залучені кошти). Звичайно, формування стратегії реалізується шляхом ітерацій (наближення до оптимуму шляхом послідовного зменшення відхилень), причому в ході цього процесу відбувається корегування вихідних варіантів згідно ресурсам та цілям. Залежно від структури джерел фінансування діяльності й розвитку підприємства, а також від ефективності, цілей та масштабів інвестиційних проектів можна виділити наступні варіанти вибору стратегії [94]:
Використання переважно власних коштів підприємства для інвестування обмеженого кола невеликих інвестиційних проектів. При середньому рівні ефективності дана стратегія характеризується високою надійністю. Використання переважно централізованих джерел (державних інвестицій і кредитів). Реалізація цієї стратегії в значній мірі залежить від політичних ризиків і структурно-промислової політики держави. Використання кількох джерел із можливого вибору. Вимагає значної попередньої підготовки, раціонально для великомасштабних проектів. Фінансування з різних джерел на основі партнерських відносин в діяльності. Реалізується інтеграцією зусиль декількох підприємств (фірм, банків) у реалізації одного або декількох великих проектів. Потрібна для радикальної зміни положення на ринку, а також при впровадженні інновацій. Використання всіх інвестиційних джерел для реалізації одного стратегічного проекту розвитку підприємства. Орієнтована на досягнення лідерства в галузі. Потребує великого стартового капіталу, що є умовою залучення інвестиційних ресурсів. Використання одного виду фінансових ресурсів з усіх можливих (наприклад, власних коштів) для реалізації одного стратегічного проекту. Вимагає високих темпів впровадження за підвищеним ризиком. Використання будь-яких джерел за умовою найвищого захисту інвестицій. Захист забезпечується страхуванням, перестрахуванням, авалюванням фінансових зобов'язань, операціями хеджирування ризиків.Існують принципово інші класифікації стратегій, не обов'язково засновані на узгодженні джерел фінансування та цілей реалізації проекту. Наприклад, класифікації, побудовані па диференціації засобів досягнення цілі [84):
Стратегія інтеграції;
Стратегія диверсифікації підприємства;
Стратегії росту підприємства.
Схожі статті
-
Частковий потенціал діючого парку обладнання, як властивість забезпечити потрібний за технологією перелік та діапазон операцій, теж використовується не...
-
Потенціал і розвиток підприємства - Бачевський Б. Є. - РОЗДІЛ 2. ФОРМУВАННЯ ПОТЕНЦІАЛУ ПІДПРИЄМСТВА
2.1. Поняття і загальна модель формування потенціалу підприємства Основні питання: Поняття формування та реформування носія потенціалу; Потенціал в...
-
Держава - суб'єкт зовнішньої оцінки для будь-яких підприємств окрім казенних, для яких вона є власником і розпорядником і тому може виконувати внутрішні...
-
Основні питання: Виробничий потенціал підприємства; Функціональний потенціал системи виробництва; Особливості формування виробничого потенціалу...
-
Потенціал і розвиток підприємства - Бачевський Б. Є. - Податкова політика держави
Для існуючого об'єкту це - обмеження фінансування проектів реформування носія та його потенціалу. Справа в тому, що такі проекти, як правило, не мають...
-
Потенціал і розвиток підприємства - Бачевський Б. Є. - Матричні методи
Методи логічного аналізу є алгоритмізованими методами, які базуються на логічних посилках та висновках. Дана група методів забезпечує отримання швидкого...
-
Потенціал і розвиток підприємства - Бачевський Б. Є. - Правовий режим інноваційних проектів
Законодавство України у сфері інвестиційної та інноваційної діяльності складається із законів України "Про інвестиційну діяльність" (1560-12), "Про...
-
Законодавство України у сфері інвестиційної та інноваційної діяльності складається із законів України "Про інвестиційну діяльність" (1560-12), "Про...
-
Потенціал і розвиток підприємства - Бачевський Б. Є. - Індикаторні методи
Методи логічного аналізу є алгоритмізованими методами, які базуються на логічних посилках та висновках. Дана група методів забезпечує отримання швидкого...
-
Потенціал і розвиток підприємства - Бачевський Б. Є. - Статичні методи
Методи логічного аналізу є алгоритмізованими методами, які базуються на логічних посилках та висновках. Дана група методів забезпечує отримання швидкого...
-
Потенціал і розвиток підприємства - Бачевський Б. Є. - Методи логічного аналізу
Методи логічного аналізу є алгоритмізованими методами, які базуються на логічних посилках та висновках. Дана група методів забезпечує отримання швидкого...
-
2.1. Поняття і загальна модель формування потенціалу підприємства Основні питання: Поняття формування та реформування носія потенціалу; Потенціал в...
-
Потенціал і розвиток підприємства - Бачевський Б. Є. - Виробничий потенціал
Виробничий потенціал - це сукупність вартісних і натурально-речовинних характеристик виробничої бази, що виражається в потенційних можливостях провадити...
-
Потенціал і розвиток підприємства - Бачевський Б. Є. - Структурні складові об'єкта
Структурні складові об'єкта - являють собою сукупність носія та його властивостей які диференціюються у залежності від рівня втілення (існуючий потенціал...
-
За нашим підходом, для цього потрібно виконати оцінку співвідношення існуючого, реалізованого та потенціалу розвитку трудових ресурсів та визначити, як...
-
Потенціал і розвиток підприємства - Бачевський Б. Є. - Діагностика кадрового потенціалу
Основні питання: Діагностика кадрового потенціалу; Методи оцінки і діагностики трудового потенціалу працівників; Показники оцінки потенціалу трудових...
-
Основні питання: Діагностика кадрового потенціалу; Методи оцінки і діагностики трудового потенціалу працівників; Показники оцінки потенціалу трудових...
-
3.1. Потенціал конкурентоспроможності підприємства Основні питання: Теорія конкуренції, модель п'яти конкурентних сил М. Портера; Конкурентоспроможність...
-
Потенціал і розвиток підприємства - Бачевський Б. Є. - РОЗДІЛ 3. ОЦІНКА ПОТЕНЦІАЛУ ПІДПРИЄМСТВА
3.1. Потенціал конкурентоспроможності підприємства Основні питання: Теорія конкуренції, модель п'яти конкурентних сил М. Портера; Конкурентоспроможність...
-
Потенціал і розвиток підприємства - Бачевський Б. Є. - Питання визначення сутності потенціалу
Питання визначення сутності потенціалу тісно пов'язано не тільки з визначенням об'єкту та суб'єкту оцінки, а й з питанням співвідношення понять "ресурс",...
-
Потенціал і розвиток підприємства - Бачевський Б. Є. - Політичний клімат, стабільність
Нестабільність політичного клімату в першу чергу впливає на інвестиційний клімат, обмежуючи надходження інвестиційних коштів та збільшуючи ризик...
-
Основні питання: Виробничий та економічний потенціал; Загальний, функціональний та частковий потенціал; Потенціал розвитку; Об'єкти і суб'єкти оцінки та...
-
Нестабільність політичного клімату в першу чергу впливає на інвестиційний клімат, обмежуючи надходження інвестиційних коштів та збільшуючи ризик...
-
Потенціал і розвиток підприємства - Бачевський Б. Є. - Зовнішня політика
Нестабільність політичного клімату в першу чергу впливає на інвестиційний клімат, обмежуючи надходження інвестиційних коштів та збільшуючи ризик...
-
Потенціал і розвиток підприємства - Бачевський Б. Є. - Формування трудових ресурсів
Показники оцінки потенціалу трудових ресурсів повинні відображати якісні та кількісні характеристики кожної структурної одиниці даного ресурсу. Якщо...
-
Потенціал і розвиток підприємства - Бачевський Б. Є. - Показники оцінки потенціалу трудових ресурсів
Показники оцінки потенціалу трудових ресурсів повинні відображати якісні та кількісні характеристики кожної структурної одиниці даного ресурсу. Якщо...
-
Потенціал і розвиток підприємства - Бачевський Б. Є. - Потенціал трудових ресурсів підприємства
Потенціал трудових ресурсів підприємства , як часткового елементу носія - це їх властивість забезпечити досягнення як виробничої (кадровий потенціал),...
-
Стратегічні пріоритетні напрями інноваційної діяльності [87] враховуються при розробці державних прогнозів та програм економічного і соціального розвитку...
-
Потенціал і розвиток підприємства - Бачевський Б. Є. - 6.2. Вартісна оцінка нематеріальних активів
Основні питання: Проблеми вибору підходів та методів оцінки нематеріальних активів; Вибір засобу визначення необхідних для розрахунку показників; Оцінка...
-
В цьому випадку оцінюється потенціал розвитку підприємства в цілому та трудових ресурсів окремо, а також вплив трудового потенціалу на майбутні прибутки....
Потенціал і розвиток підприємства - Бачевський Б. Є. - Формування стратегії розвитку підприємства