Педагогіка - Зайченко І. B. - 25.1. Історія виникнення посади класного керівника
25.1. Історія виникнення посади класного керівника
Кожна історична епоха пред'являла свої вимоги до освіти й виховання молодого підростаючого покоління та тих людей, які отримали тепер назву "класний керівник".
В епоху античності "функціональними обов'язками" такої людини було супроводження дитини з дому до школи і з школи до дому, а також забезпечення безпеки її життя.
У XIX столітті в Російській імперії у Чоловічих гімназіях з'явилися Класні наглядачі, а в Жіночих гімназіях - так звані Класні дами і Наглядачки, які відповідали за дисципліну, порядок і слухняність учнів у навчальному закладі; потім - Класні наставники, які здійснювали нагляд, нерідко політичний за їхньою благонадійністю, поза навчальним закладом, наставляючи їх "на шлях істинний".
Після жовтневого перевороту 1917 року з школи на певний час зникли педагоги, які б спеціально закріплювалися за групою дітей, з метою проведення виховної роботи. Однак, перед новою радянською школою висувалися завдання розвитку політичної свідомості молоді, формування у неї нового комуністичного світогляду. До того ж, в умовах голоду й розрухи, відсутності шкіл, необхідно було здійснити і значний обсяг організаційної роботи з учнями. Почало виокремлюватися певне коло обов'язків, які потрібно було покладати на певних осіб у педагогічному колективі. Тому невдовзі окремі учителі почали призначатися Керівниками груп, яких стали називати груповодами. Така назва закріпилася у кінці 20-х років XX століття.
Груповоди або Класоводи здійснювали переважно контроль за відвідуванням і успішністю учнів, виконували господарчі та інші функції. Поступово почала розвиватися позакласна робота з учнями, змінювалися функції учителів, що закріплювалися за класом,
Змінювалися й самі вчителі, серед яких було багато з старої школи, їхня ідеологічна спрямованість. Все більше учителів почали сприймати так звану ідеологію пролетаріату.
Достатньо чіткі функції класного керівника у радянській школі стали визначатися у 30-х роках після постанов ЦК ВКП (б) "Про початкову і середню школу" (1931) та "Про режим у початковій і середній школі" (1932), коли була введена класно-урочна система навчання, систематична перевірка й оцінка знань учнів, визначена роль учителя як організатора й керівника педагогічного процесу.
З листопада 1931 року Наркомос РРФСР затвердив інструкцію про груповодів, у якій визначалися їхні основні функції і завдання. Після перейменування учнівських групу класи (на основі постанови РИК СРСР і ЦК ВКП (б) від 15 травня 1934 року "Про структуру початкової і середньої школи в СРСР"), груповоди стали називатися класними керівниками.
В подальшому класний керівник розглядався однією з головних виховних сил у системі комуністичного виховання школярів. На класного керівника покладалася організація виховної роботи з учнями, починаючи з IV і до X (XI) класів.
Класний керівник призначався до певного класу директором школи з числа учителів, які викладали в даному класі. Його обов'язками були: організація і проведення позакласної та виховної роботи з учнями класу, координація роботи вчителів, що викладають у даному класі, здійснення зв'язку школи з сім'єю учня, громадськими організаціями.
Обов'язки класного керівника визначалися статутом школи та документами Міністерства освіти СРСР і союзних республік. Так, в Україні до 1 липня 1997 року діяло Положення про класного керівника восьмирічної школи і середньої загальноосвітньої трудової політехнічної школи з виробничим навчанням, затверджене Міністерством освіти УРСР 25 листопада 1960 року, яке, зокрема, визначало завданням класного керівника виховання в учнів глибоких комуністичних переконань, працелюбства, колективізму, всебічного розвитку учнів і залучення їх до активної суспільно корисної праці.
Зміст роботи класного керівника передбачав:
¾ всебічне вивчення учнів;
¾ виявлення їх запитів, нахилів та інтересів;
¾ організація діяльності і виховання класного колективу;
¾ боротьба за високу успішність і зміцнення дисципліни в класі;
¾ сприяння підготовці до життя і продуктивної праці, їх професійної орієнтації;
¾ організація в класі позаурочної виховної роботи, позакласного читання учнів;
¾ надання конкретної допомоги піонерській (комсомольській) організації класу в її діяльності; постійний зв'язок з батьками учнів, громадськими організаціями та ін.
Всі ці завдання мали здійснюватися класним керівником у тісному взаємозв'язку з учителями, які викладали у його класі, класними і шкільними учнівськими організаціями, батьками учнів і громадськістю.
Класні керівники мали вивчати систему роботи кожного учителя свого класу, його взаємовідносини з учнями і на педагогічних зборах та радах обговорювати з учителями питання навчально-виховної роботи у класі, добиватися єдності педагогічних вимог учителів до учнів.
Треба відзначити, що багато класних керівників працювали натхненно й творчо, досягаючи помітних успіхів у справі навчання й виховання молодого підростаючого покоління. Майже кожен випускник радянської школи з вдячністю згадує своїх учителів, класних керівників, які у його пам'яті залишили незгасний добрий слід. Однак, і в інституції класного керівництва радянської шкоди мали місце ряд суттєвих упущень і недоліків.
Донині у нашому суспільстві у центрі освітнього процесу стояв учитель-предметник і все було спрямоване на забезпечення максимальної ефективності саме його діяльності Від педагога вимагалося знання об Активного світу чи якоїсь певної його частини. Ці знання він повинен був передавати дітям незалежно від їх бажань та інтересів. Не можна сказати, що особистість вихованця при цьому повністю ігнорувалася, але інтерес до нього будувався переважно на прагматичній основі і був спрямований на те, щоб дати відповідь на питання: "Як зробити так, щоб учень успішно навчався з мого предмету?". Тому основний напрямок у діяльності класного керівника зводився до забезпечення "успішності" та "дисципліни". Переважно на це була спрямована і вузівська підготовка педагогів - орієнтація на вчителів-предметників, на освоєння ефективних засобів передачі знань.
Основна форма взаємодії педагога з дитиною також була обмежена місцем та часом і називалася уроком. Переважно ця форма (за окремими винятками) мала місце і в організації діяльності класного керівника: класні виховні години, збори, диспути, виховні заходи тощо, 1 одне й друге переважно формалізоване й універсальне, де немає місця для виявлення неповторності кожної дитини. Іншими способами організації взаємодії з учнями більшість педагогів просто не володіли, бо їх цьому не навчали, а ті, хто володіли, здобули їх переважно на практиці.
Сьогодні ситуація змінюється У "Державній національній програмі "Освіта". Україна XXI століття" відзначається, що одним з важливих принципів розбудови освіти в Україні на сучасному етапі і в перспективі є "гуманізація освіти, що полягає в утвердженні людини як найвищої соціальної цінності, у найповнішому розкритті її здібностей та задоволенні різноманітних освітніх потреб, забезпеченні пріоритетності загальнолюдських цінностей, гармонії стосунків людини і навколишнього середовища, суспільства і природи" [6, 9].
У Національній доктрині розвитку освіти України у XXI столітті відзначається, що "нове століття висуває до освіти нові вимоги. Провідні держави світу освоюють стратегію сталого людського розвитку. Людство помітно змінює орієнтацію у бік демократії піднесення авторитету особистості, культури миру, толерантності і ринкових відносин, утверджує їх як пріоритети нової світової динаміки" [4]. Тому "головна мета української системи освіти створити умови для розвитку і самореалізації кожної особистості як громадянина України, формувати покоління, здатні навчатися протягом життя, створювати й розвивати цінності громадянського суспільства" [Там же]. Тобто мова йде про необхідність визнання і врахування "людського фактора". Утилітарна орієнтація на підготовку дитини до життя, побудована на технократичних принципах, змінюється нині всезростаючим розумінням сутності і цінності самого життя, У цьому зв'язку визначаються нові вимоги до класного керівника, його функції, завдання, напрями і зміст діяльності.
Схожі статті
-
23.1. Види, форми і методи роботи вчителя, класного керівника з батьками учнів У роботі з батьками учнів використовують різноманітні її види й методи....
-
25.1. Історія виникнення посади класного керівника Кожна історична епоха пред'являла свої вимоги до освіти й виховання молодого підростаючого покоління...
-
Для успішного виховання підростаючого покоління важливо, щоб його оточувала атмосфера поваги до моральних норм поведінки. Цього досягають за умови, що у...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 23.3. Залучення громадськості до виховання дітей
Для успішного виховання підростаючого покоління важливо, щоб його оточувала атмосфера поваги до моральних норм поведінки. Цього досягають за умови, що у...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 1.5. Зв'язок педагогічної науки з іншими науками
Успіхи вчених у розробці педагогічних інновацій здебільшого досягаються в результаті загальнонаукового підходу до об'єктів дослідження. Саме на межі...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 9.2. Закони і закономірності навчання
Педагогічний закон - об'єктивний, необхідний, загальний і сумісний зв'язок і взаємозв'язок між завданнями, змістом і методами педагогічного процесу та...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 20.3. Вибір форм виховання
Найважливішими складовими організації педагогічного процесу є: 1) Аналіз ситуації і визначення мети та завдань; 2) Планування виховного заходу (справи);...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 20.2. Основні дії педагога при організації виховного процесу
Найважливішими складовими організації педагогічного процесу є: 1) Аналіз ситуації і визначення мети та завдань; 2) Планування виховного заходу (справи);...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 1.2. Об'єкт, предмет, функції і завдання педагогіки
Педагогіка як наука має власний об'єкт і предмет вивчення. Об'єкт дослідження - це частина об'єктивної реальності, а предмет - це властивості,...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - РОЗДІЛ I ЗАГАЛЬНІ ОСНОВИ ПЕДАГОГІКИ
Тема 1. Педагогіка як наука і навчальний предмет, її зв'язок з іншими науками 1.1. Педагогіка - наука про виховання Свою назву педагогіка отримала від...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 1.1. Педагогіка - наука про виховання
Тема 1. Педагогіка як наука і навчальний предмет, її зв'язок з іншими науками 1.1. Педагогіка - наука про виховання Свою назву педагогіка отримала від...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 6.3. Інноваційна педагогіка
Це поки що неофіційна назва. Але спеціалісти всього світу єдині в критиці традиційної педагогіки, серйозно говорять про зародження нової науки,...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 5.1. Педагогічний процес як система
5.1. Педагогічний процес як система Педагогічним процесом називають розвиваючу взаємодію вихователів і вихованців, спрямовану на досягнення визначеної...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 5. Педагогічний процес
5.1. Педагогічний процес як система Педагогічним процесом називають розвиваючу взаємодію вихователів і вихованців, спрямовану на досягнення визначеної...
-
Тема 1. Педагогіка як наука і навчальний предмет, її зв'язок з іншими науками 1.1. Педагогіка - наука про виховання Свою назву педагогіка отримала від...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 1.3. Основні категорії педагогіки
Найважливішими категоріями педагогіки є: Виховання, навчання, освіта, педагогічний процес, розвиток, формування людини. Виховання - цілеспрямований і...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 14.5. Аналіз і самооцінка уроку
Якість і ефективність уроку залежить від уміння вчителя аналізувати свої й чужі успіхи та помилки. Тому важливим елементом педагогічної творчості є...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 14.3. Організація навчальної діяльності учнів на уроці
У пошуках шляхів найбільш ефективного використання структури уроків різних типів особливе значення набуває форма організації навчальної діяльності учнів...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 14.2. Типологія і структура уроку
Дана проблема має принципове значення в теорії і практиці сучасного уроку, оскільки значною мірою визначає ефективність навчання, його результати. Які ж...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 13.3. Форми організації навчання та їх розвиток у дидактиці
В історії світової педагогічної практики відомі найрізноманітніші форми організації навчання. їх виникнення, розвиток, удосконалення і поступове...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 11.1. Поняття про методи навчання
11.1. Поняття про методи навчання Успіх навчання залежить як від правильного визначення його мети і завдань, так і від способів досягнення їх, тобто від...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 11. Загальні методи навчання
11.1. Поняття про методи навчання Успіх навчання залежить як від правильного визначення його мети і завдань, так і від способів досягнення їх, тобто від...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 9.3. Характеристика принципів навчання
Принципи навчання - це керівні ідеї, нормативні вимоги до організації і проведення дидактичного процесу. Вони мають характер найзагальніших вказівок,...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - РОЗДІЛ II ДИДАКТИКА
Тема 7. Дидактика як теорія освіти і навчання 7.1. Загальне поняття про дидактику. Предмет і завдання дидактики Термін дидактика походить від грецького...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 8.1. Поняття процесу навчання, його структура
8.1. Поняття процесу навчання, його структура Головним і найскладнішим явищем, що вивчає дидактика, є процес навчання. Саме в процесі навчання...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 8. Процес навчання як цілісна система
8.1. Поняття процесу навчання, його структура Головним і найскладнішим явищем, що вивчає дидактика, є процес навчання. Саме в процесі навчання...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 23.2. Педагогічний всеобуч батьків, шляхи підвищення його ефективності
Важлива умова ефективної навчально-виховної роботи - єдність у діяльності школи й сім'ї, якої досягають за умови, що школа постійно працює над...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 7.1. Загальне поняття про дидактику. Предмет і завдання дидактики
Тема 7. Дидактика як теорія освіти і навчання 7.1. Загальне поняття про дидактику. Предмет і завдання дидактики Термін дидактика походить від грецького...
-
23.1. Види, форми і методи роботи вчителя, класного керівника з батьками учнів У роботі з батьками учнів використовують різноманітні її види й методи....
-
Як правило, в школі всі учні об'єднуються в єдиний загальношкільний колектив, організація і функціонування якого має надзвичайно важливе педагогічне...
Педагогіка - Зайченко І. B. - 25.1. Історія виникнення посади класного керівника