Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Зміст та структура комунікативної культури педагога
Ураховуючи досить велике різноманіття сучасних поглядів на сутність поняття "комунікативна культура", можна здійснити його аналіз за напрямками:
- аксіологічним, який дозволяє окреслити цінності і професійні установки, на які орієнтується педагог у міжособистісному спілкуванні;
- особистісним, який дає можливість виявити особистісні риси викладача, що забезпечують ефективність педагогічної комунікації;
- діяльнісним, котрий визначає об'єм знань педагога про культуру педагогічного спілкування і професійні комунікативні уміння, що дозволяють творчо реалізувати ці знання в педагогічній практиці. Спираючись на дослідження Т. К. Чмут, можна узагальнити знання
Про зміст комунікативної культури педагога у вигляді формули:
ККП = КУ+З+У,
Де ККП - комунікативна культура педагога;
КУ - його комунікативні настанови (І);
З - знання про комунікативну культуру(П), тобто знання:
А) психолого педагогічних закономірностей спілкування;
Б) етики спілкування;
В) теорії загальної і педагогічної комунікації; У - комунікативні уміння (ІІІ).
Слід зазначити, що педагогічне спілкування здійснюється в конкретній соціокультурній ситуації і тому культура комунікації буде залежати від прийнятих у суспільстві культурних і моральних цінностей:
- зовнішніх передумов, зокрема соціокультурного оточення: особливостей етносу, національних традицій, соціокультурних особливостей та специфіки вищого навчального закладу (класичний університет чи галузевий ВНЗ, коледж, професійна школа тощо), специфіки і змісту педагогічної діяльності;
- внутрішніх передумов, тобто суб'єктивних чинників: віку, статі, педагогічних здібностей, індивідуально-психологічних особливостей, освіти, педагогічного досвіду викладача та ін.
Тобто бачимо, що комунікативну культуру педагога можна уявити як складний соціально-педагогічний феномен, що складається з декількох взаємопов'язаних компонентів (комунікативні настанови, знання, комунікативні вміння, які реалізуються при певних умовах і залежать від зовнішніх умов і внутрішніх чинників (рис. 30).
Аналізуючи Аксіологічну Складову комунікативної культури, бажано звернутись до поняття "комунікативні настанови особистості", запропонованого Т. К. Чмут.
Характеризуючи загальну соціокультурну спрямованість особистості, комунікативні настанови визначаються як готовність особистості до певних дій, до спілкування і мають відповідну мотивацію. Відомий грузинський психолог Д. Узнадзе зазначив, що особистість, мобілізуючи свої психічні ресурси, створює настанови до дії. Настанови є наслідком одночасного впливу як соціокультурної сфери, так і діяльності людини, її інтелектуальних, емоційних і вольових зусиль.
Комунікативні настанови є відображенням комунікативних якостей особистості. Вони забезпечують готовність педагога будувати свої відносини з вихованцями у певному стилі.
Рис. 30. Комунікативна культура педагога (викладача ВНЗ) як соціально-педагогічний феномен
Труднощі, які виникають у педагогічній комунікації, найчастіше пояснюються особливостями комунікативних настанов особистості: "Якщо настанови позитивні, гуманістичні, то процес соціального сприйняття іншої людини йде успішно. В протилежному випадку виникають бар'єри, подолати які можна тільки поступово змінюючи свої комунікативні установки. Те, як людина може це зробити, буде свідчити про рівень культури спілкування". В організації спілкування відомі представники гуманістичної психології К. Роджерс та Р. Берне рекомендують педагогам використовувати наступні комунікативні настанови: - ,3ідкритість" у спілкуванні, намагання відверто висловлювати свої думки і переживання у міжособистісному спілкуванні з вихованцями.
Ця установка розглядається як альтернатива типовій для традиційно? системи навчання установці педагога лише на рольове спілкування.
- "Заохочення", "прийняття", "довіра", що є вираженням внутрішньої впевненості педагога у можливостях свого вихованця, його здібностей до діалогу.
- "Емпатичне розуміння" як бачення і розуміння викладачем поведінки студента, його різноманітних реакцій, дій, вчинків з точки зору самого студента, його очима.
Психолого-педагогічні дослідження останніх років суттєво доповнюють і розширюють спектр поглядів психологів-гуманістів на зміст комунікативної культури педагога і, зокрема, особливостей його комунікативних установок. Так, бажання педагога створити сприятливий психологічний мікроклімат у процесі спілкування багатьма дослідниками розглядається як важлива позитивна комунікативна установка викладача і його індивідуальна мета - характеристика", котра здійснює один із найбільших впливів на особистісний розвиток вихованця. Якщо досліджувати вплив психолого-педагогічної компетентності на розвиток комунікативної культури, то слід насамперед звернути увагу на вміння викладача створювати в аудиторії атмосферу довіри, психологічного комфорту, відкритого і рівноправного співробітництва. Для забезпечення цих вимог сам педагог повинен мати такі психологічні якості як здатність регулювати свої психологічні стани, адекватну самооцінку, прагнення використовувати оригінальні педагогічні ідеї і методи. Викладачеві також важливо уміти вибрати оптимальний стиль (чи їх поєднання) у взаємовідносинах з вихованцями. У процесі педагогічної практики студентам магістратури рекомендується навчитися визначати вплив стилю педагогічного спілкування на продуктивність навчально-пізнавальної діяльності студентів (Розділ "Науково-педагогічна практика студентів магістратури").
Однією з найважливіших комунікативних рис особистості викладача має бути толерантність. У "Декларації принципів толерантності", прийнятій 1995 року в Парижі, запропоновано внести в зміст педагогічної культури викладача термін "толерантність" (від лат.- tolerantia - терпимість, поблажливість), як правильне розуміння усієї різноманітності культур та форм виявлення людської індивідуальності. Толерантності сприяють широка ерудиція, науковий світогляд, відкритість спілкування і свобода поглядів, переконань, совісті. Відомий методолог педагогіки Б. С. Гершунський, посилаючись на основні положення вказаної Декларації, розглядає виховання толерантності у людських відносинах, формування менталітету толерантності як одне з надзвичайно важливих завдань освіти XXI століття.
Розуміння викладачем сутності толерантності як "право інших бути такими які вони є" допоможе йому гуманізувати педагогічне спілкування, реалізувати парадигму виховання, сутність якої полягає у формуванні виховуючих суб'єкт-суб'єктних взаємодій вихователя і вихованця. Як бачимо, особистісні комунікативні настанови педагога є елементами більш складного утворення - соціокультурних настанов, і містять у собі такі елементи як схильність до емпатії, відкритість спілкування, прагнення до діалогу, потребу у створенні сприятливого психологічного мікроклімату, толерантність, потребу у самовдосконаленні. Інтегруючими чинниками цих особистісних рис педагога постають гуманізм як любов до людини та любов до професії (О. В. Бондаревська) .
Аналізуючи структуру комунікативної культури з позицій діяльнісного підходу, необхідно враховувати порівняння К. Д. Ушинським процесу становлення особистості з будівлею, фундаментом якої є знання, вміння та навички. Це порівняння покладено в основу приведеної нами формули комунікативної культури (1). Соціальний психолог Т. К. Чмут підкреслює: "Культура спілкування є складовою частиною культури людини в цілому. Вона як і будь-яка інша містить у собі певну суму знань, у даному випадку про спілкування"*. Дослідниця зауважила, що культурі спілкування притаманна нормативність, яка визначається станом суспільства, його історією, традиціями, національною своєрідністю, загальнолюдськими цінностями. Для досягнення високого рівня комунікативної культури педагогові необхідно знати індивідуальнопсихологічні особливості своїх підопічних, адекватно реагувати на їх поведінку і психологічний стан, добирати для кожної людини у відповідній ситуації такий спосіб спілкування, який не вступав би у протиріччя з загальнолюдськими цінностями, мораллю суспільства, гуманністю, і в той же час мав би відповідати індивідуальним особливостям конкретної особистості. Відомий молдавський педагог В. Миндикану, методолог педагогічної етики, розглядає знання етики спілкування як важливий елемент комунікативної культури педагога, стверджує, що комунікативна культура своїм фундаментом повинна мати етику комунікації та етику переконання.
Якщо узагальнити погляди науковців на структуру знання про комунікативну культуру, то можна дійти висновку, що вона містить наступні складові:
- знання еволюції загальної теорії комунікації, історії вчення про педагогічне спілкування;
- знання соціально-культурних норм і етики педагогічного спілкування,'
- знання психолого-педагогічних закономірностей ефективного педагогічного спілкування.
У розгорнутому вигляді зміст цих знань поданий у пам'ятці "Комунікативний мінімум педагога", який молодому викладачеві можна використовувати як програму самоосвіти.
Комунікативний мінімум педагога
1. Поняття про педагогічне спілкування, його особливості і принципи.
2. Еволюція поглядів не теорію і практику комунікації в історії наук про людину.
3. Спілкування в системі наук про людину і суспільних відносин.
4. Педагогічна культура і культура комунікації: сутність, діалектика взаємодії.
5. Гуманістичне спілкування і його особливості.
6. Структура комунікативної культури викладача ВНЗ.
7. Етичні норми педагогічного спілкування.
8. Педагогічний такт у спілкуванні.
9. Стилі педагогічного спілкування. їх вплив на результативність навчально-пізнавальної діяльності студентів.
10. Комунікативні риси особистості викладача ВНЗ.
11. Методи само діагностики комунікативної культури.
12. Вербальні і невербальні засоби педагогічного спілкування.
13. Механізми взаємопізнання в процесі педагогічного спілкування.
14. Рефлексія як умова удосконалення комунікативної культури.
15. Комунікативні бар'єри в педагогічному спілкуванні. Засоби їх подолання.
16. Риторична культура викладача. Витоки, еволюційні процеси, механізми розвитку.
17. Культура педагогічного спілкування в структурі педагогічної культури.
Безумовно, одними лише теоретичними знаннями не забезпечити високого рівня комунікативної культури. Для успішного педагогічного спілкування викладач повинен володіти необхідними комунікативними уміннями.
Комунікативні педагогічні уміння
Комунікативні уміння - вид професійних умінь педагога, котрі забезпечують реалізацію компонентів педагогічного спілкування, роблять можливим здійснення суб'єктивної взаємодії, відносяться до продуктивної діяльності, формуються і розвиваються в ній, На основі аналізу різних підходів до класифікації комунікативних умінь можна запропонувати систему узагальнюючих комунікативних умінь (табл.19).
Таблиця 19
Узагальнені комунікативні уміння педагога
Як інтегрований показник, що дозволяє педагогу конструктивно аналізувати ефективність використання системи узагальнених комунікативних умінь, виокремимо уміння рефлексії і самооцінки комунікативної діяльності.
Відтак, з позицій аксіологічного, особистісного і діяльнісного підходів, слід дійти висновку, що комунікативна культура педагога - це складний соціально-педагогічний феномен, який складає систему взаємообумовлених і взаємодоповнюючих елементів (рис. 31). Для розвитку та удосконалення комунікативної культури педагога необхідно забезпечити:
- повноцінний розвиток кожного з її елементів;
- підвищення загальної і педагогічної культури;
- певні умови як зовнішнього (наприклад, позитивний вплив оточуючого соціального простору) так і внутрішнього характеру, зокрема, урахування індивідуально-психологічних особливостей педагога, його педагогічного досвіду тощо.
Слід також ураховувати, що комунікативна культура особистості має глибинні джерела, тісно пов'язані з особистісними рисами педагога, мотивами його діяльності, особистісними соціокультурними і комунікативними настановами, ціннісними орієнтирами.
Схожі статті
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Професійні та особистісні якості викладача
Комплексним показником, який характеризує якість виконання науково-педагогічним працівником його функцій, є професіоналізм. Професіоналізм педагога вищої...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Передмова
В умовах розбудови України як незалежної держави, глобалізації суспільного розвитку - особливо гостро відчувається потреба у фахівцях з якісною вищою...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Складові педагогічної культури
Учитель для школи - це те саме, що Сонце для Всесвіту. А. Дістервег Поняття педагогічної культури Державна національна програма "Освіта. Україна XXI...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Поняття педагогічної культури
Учитель для школи - це те саме, що Сонце для Всесвіту. А. Дістервег Поняття педагогічної культури Державна національна програма "Освіта. Україна XXI...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Міні-модуль 5.2. Педагогічна культура викладача ВНЗ
Учитель для школи - це те саме, що Сонце для Всесвіту. А. Дістервег Поняття педагогічної культури Державна національна програма "Освіта. Україна XXI...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Професійні деформації в педагогічній діяльності
Загальновідомо, що педагогічна професія вимагає постійного і значного емоційного, інтелектуального і фізичного напруження. Щоб його витримати, слід...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Комунікативна культура як соціально-педагогічний феномен
Ну що б здавалося слова... Слова та голос - більш нічого, А серце б'ється ожива, як їх почув..* Т. Г. Шевченко Комунікативна культура як...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Міні-модуль 5.3. Комунікативна культура викладача
Ну що б здавалося слова... Слова та голос - більш нічого, А серце б'ється ожива, як їх почув..* Т. Г. Шевченко Комунікативна культура як...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Семінарське заняття, методика його підготовки та проведення
Ефективною формою організації навчання у вищій школі є семінарські заняття, з якими органічно поєднуються лекції. Семінар (лат. seminarium - розсадник) -...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Дидактичні ігри
О. В. Морозов та Д. В. Чернилевський зазначають, що результативність творчої діяльності, особливо на етапі генерування нових ідей, суттєво підвищується,...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Метод вільних асоціацій
О. В. Морозов та Д. В. Чернилевський зазначають, що результативність творчої діяльності, особливо на етапі генерування нових ідей, суттєво підвищується,...
-
Вищі навчальні заклади, працюючи на рівні вимог ринкової економіки і науково-технічного розвитку сучасного суспільства, повинні виконувати його соціальне...
-
Учіння розум просвітлює М. Ломоносов Організація навчання у вищій школі забезпечується засобами поєднання аудиторної і позааудиторної форм навчання. До...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - "Термінологічне доміно"
У грі використовуються фішки та ігрове поле. Об'єктом гри обрані комплексні тести з дисципліни "Основи менеджменту". В аудиторії повинен бути великий...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Сценарій гри
У грі використовуються фішки та ігрове поле. Об'єктом гри обрані комплексні тести з дисципліни "Основи менеджменту". В аудиторії повинен бути великий...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Методика проведення дидактичної гри
Продемонструємо особливості методики проведення дидактичної гри на прикладі гри "Ми живемо в містечку X" (навчальна дисципліна "Конфліктологія"). 1 етап....
-
Учіння розум просвітлює М. Ломоносов Організація навчання у вищій школі забезпечується засобами поєднання аудиторної і позааудиторної форм навчання. До...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Традиційне та інноваційне навчання: порівняльний аналіз
Слід зазначити, що у вищій школі протягом століть традиційно домінувала спочатку лекційна, а потім лекційно-практична методика навчання, характерними...
-
У навчально-виховний процес сучасного ВНЗ наразі активно упроваджуються інтерактивні методи навчання. Слово "інтерактив" залучене з англійської мови від...
-
Розвиток і освіта ні одній людині не можуть бути дані або повідомлені. Усяк, хто бажає до них долучитися, повинен досягти цього власною діяльністю,...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Проблема змісту освіти у вищій школі
Оновлення змісту освіти є визначальною складовою реформування освіти в Україні Державна національна програма "Освіта" (Україна XXI століття) Той, хто...
-
У практиці вищої школи важливого значення для забезпечення результативності навчально-пізнавальної діяльності студентів набуває формування професійної...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Інші прояви індивідуально-психологічних особливостей
Успішність навчання студента значною мірою залежить від знання і розуміння педагогом особливостей психічної діяльності людини. Зупинимося детально на...
-
Період студентства, коли провідною є активна навчально-пізнавальна діяльність, - найсприятливіший період для формування багатьох психічних функцій і...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Соціально-психологічні особливості студентського віку
Людина є міра всіх речей Протагор Мета вивчення модуля: ознайомити магістрантів з психологічними особливостями студентства як специфічної соціальної і...
-
Людина є міра всіх речей Протагор Мета вивчення модуля: ознайомити магістрантів з психологічними особливостями студентства як специфічної соціальної і...
-
Людина є міра всіх речей Протагор Мета вивчення модуля: ознайомити магістрантів з психологічними особливостями студентства як специфічної соціальної і...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Метод кейсів (вирішення практичних проблем)
Цей метод творчого навчання педагогічно доцільний при навчанні студентів магістратури непедагогічних ВНЗ. Він, по-перше, надає можливості набувати...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Мікровикладання
Цей метод творчого навчання педагогічно доцільний при навчанні студентів магістратури непедагогічних ВНЗ. Він, по-перше, надає можливості набувати...
-
Оновлення змісту освіти є визначальною складовою реформування освіти в Україні Державна національна програма "Освіта" (Україна XXI століття) Той, хто...
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Зміст та структура комунікативної культури педагога