Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Синанон-метод як засіб підготовки до професійної діяльності в системі "людина-людина"
Випускники вищих навчальних закладів повинні бути готовими до професійної діяльності "бінарного характеру", тобто, фахівець, по-перше, повинен добре орієнтуватись у галузі професійних знань, а, по-друге, що дуже важливо, бути підготовленим до плідної взаємодії з людьми як керівник трудового колективу і його член. Така діяльність передбачає високе розумове, емоційне, вольове напруження, і тому майбутніх фахівцю слід психологічно готувати до неї.
Наш досвід свідчить, що сучасна дидактика вищої школи накопичила такі технології та методи, які при певній модифікації та творчій інтерпретації викладачем, можуть одночасно вирішувати як проблеми засвоєння студентом теоретичних знань, так і проблеми формування системи професійно значимих умінь, таких як уміння контролювати негативні емоції, гнів, агресію, уміння знаходити індивідуальні засоби їх подолання.
Одним з таких методів є "Синанон-метод", успішно випробовуваний при підготовці менеджерів в КНЕУ* і адаптований нами до навчального процесу в магістратурі аграрного університету.
Навчання за цим методом відбувається в ігровій формі з використанням так званого "гарячого стільця". Учасник тренінгу, який знаходиться на ньому, піддається опитуванню членами групи за конкретною навчальною темою (тобто вирішується завдання поглиблення та систематизації теоретичних знань). У той же час своїми запитаннями члени групи мають право "вдаряти" по його найболючіших місцях, зачіпати його суб'єктивні проблеми. Таким чином у учасників тренінгу окрім професійних знань має виховуватися емоційна врівноваженість, толерантність до негативних емоційних дій, відбуватися удосконалення рис характеру і зокрема вольових якостей. За висновками B. C. Лозинці у вітчизняних ВНЗ "Синанон-метод" дає позитивний результат у 80%, що пояснюється особливостями менталітету наших студентів. У американських університетах використання "Синанон-методу" дає суттєво вищий результат. Цей психологічний феномен можна пояснити тим, що в американській діловій культурі не прийнято зациклюватись на суперечках, образах, конфліктах, тоді як у слов'янському менталітеті можлива досить довга образа один на одного після гострої ділової, хоч і конструктивної, суперечки. У в зв'язку з цим проведенню групового навчання з використанням "Синанон-методу" повинне передувати дієве психологічне налаштування. Так, перед початком заняття викладачу слід аргументовано пояснити аудиторії, чому необхідно оволодівати вміннями регуляції своїх психічних станів, адже майбутня робота випускника ВНЗ пов'язана з "реальними" людьми, їх недоліками, індивідуальними особливостями, проблемами, негараздами. Отже, толерантність до негативних психологічних дій - необхідна складова частина високого професіоналізму фахівця, який працюватиме в системі "людина-людина".
Зміст виступу викладача може бути приблизно таким: "У своїй професійній діяльності Ви спілкуватиметесь з людьми, у яких є свої проблеми, недоліки, акцентуації характеру, зіпсований настрій, можливі оманливі припущення і т. п. Ви можете стати "мішенню", по якій інколи "розряджатимуть" свої емоції клієнти, підлеглі чи Ваші керівники. Тому Ваше завдання - навчитись витримувати емоційне, розумове напруження, не втрачаючи самовладання, спокою, "тверезого мислення". Цей чинник є важливою ознакою високого професіоналізму, не менш важливим, ніж фахова підготовка.
Якщо Ви навчитесь гідно витримувати шквал негативних емоцій, то в будь-якому випадку матиме психологічні переваги:
- якщо напружену психологічну ситуацію створює клієнт чи Ваш підлеглий, то після спілкування з Вами і аналізу ситуації, цій людині стане незручно і вона прагнутиме налагодити з Вами сприятливі психологічні зв'язки. Якщо ж Ви втратите самовладання, відповісте на агресію чи образу брутальністю, то втратите право на моральну компенсацію і авторитет.
- Якщо подібну ситуацію створив Ваш керівник, то він "охолонувши", зрозуміє, що Ви вольова людина з витриманим характером, на яку можна покластися в екстремальних ситуаціях.
Ось чому на сьогоднішньому занятті ми будемо навчатися толерантності до негативних психологічних дій. Після заняття треба "стерти" негативний психологічний відбиток, забути всі негативні емоції, які були пов'язані з кимось із учасників гри. Мабуть необхідно також, не звинувативши нікого, поглянуть на самого себе, визначити шляхи самовдосконалення.
У процесі психологічного налаштування викладачу слід звернути увагу на межу допустимого в спілкування аудиторії з учасником гри, який знаходиться на "гарячому стільці". Не можна ображати особисті якості гравців, підкреслювати їх фізичні недоліки, використовувати ненормативну лексику. Але учасникам слід враховувати, що в реальній практиці в екстремальних психологічних ситуаціях вживаними виразами, на жаль, можуть бути вирази типу: "бездушний", "тупий", "тільки за себе думаєте", "бюрократи" тощо.
При проведенні тренінгу слід правильно просторово розташувати учасників (рис. 19), враховуючи, що можна використати два варіанти гри.
Перший варіант - індивідуальна гра: на "гарячий стілець" сідає кожен член академічної групи, а його опитування здійснюють всі інші студенти. Оцінювання відповідей та емоційного стану гравця здійснюють судді (чи "експертна Рада"), які мають авторитет найбільш підготовлених та максимально об'єктивних осіб.
Другий варіант - академічна група розбивається на 2 (3-4) команди. На "гарячий стілець" по черзі сідають члени команд, яким делеговані повноваження представляти погляди команди або власну точку зору на вирішення проблемної ситуації.
Розташування гравців може бути таким:
Рис. 19. Розташування учасників при використанні "Синанон-методу"
Вибір варіанту гри має залишатись з? викладачем, який здійснює його в залежності від дидактичної мети, індивідуально-психологічних особливостей гравців, специфіки студентської групи тощо.
Безпосередньо перед початком тренінгу викладач повідомляє аудиторії функції суддів та організує зі слухачами обговорення "Правил гри":
1) Кожному із учасників, що знаходяться на "гарячому стільці", протилежною командою пропонуються запитання з теми заняття, а також висловлюються репліки, спрямовані на викликання негативних реакцій, гніву, агресії (з метою формування стресостшкості, емоційної стабільності, виховання толерантності до різноманітних точок зору);
2) Якщо "гравці" захоплюються грою і ставлять запитання "своїм", гра не припиняється;
3) Слід будь-якими засобами домагатися відповіді у гравця, який знаходиться на "гарячому стільці", щоб впевнитися:
А) як він орієнтується у навчальному матеріалі,
Б) наскільки успішно презентує позиції своєї команди,
В) наскільки зберігає емоційну врівноваженість.
4) Час опитування представника команди на "гарячому стільці" -2-5 хв.
5) Команда, яка набирає більше балів, - програє, перемагає емоційно стабільніша команда.
Ціна балів може бути такою:
0 балів - правильна відповідь на запитання за темою заняття;
1 бал - неправильна (або частково правильна) відповідь на запитання;
0 балів - поведінка учасника тренінгу емоційно стабільна;
1 бал - у учасника гри має місце незначний ступінь прояву негативних емоцій і початок втрати самовладання (постукував пальцями, крутив олівець, почервонів тощо);
2 бали - учасник гри перейшов на роздратований тон, емоційно заперечував щось, "огризався" на репліку, перебивав мову гравця, який задавав запитання тощо;
3 бали - гравець "забуває" правила гри: категорично (або в брутальній формі) заперечує іншим гравцям, до закінчення опитування покидає "гарячий стілець" і т. п.
Проведення гри відбувається таким чином. Учасникам гри (командам) пропонуються для аналізу ситуації, які добираються викладачем відповідно змісту практичного заняття. Вони обговорюються в командах (10-12 хв.). Потім по черзі учасники тренінгу сідають на "гарячий стілець" і піддаються "бомбардуванню" запитаннями та репліками, які надходять від протилежної (а іноді і від своєї) команди.
Судді ведуть протоколи, які записуються на дошці (або листах ватману).
Судді: Вінниченко Андрієнко Вальєв
Виграє команда, котра отримує менше балів. У нашому прикладі - команда А. Аналіз гри проводить викладач, який:
1. Відзначає тих учасників, котрі найактивніше заглибились у суть гри (ставили запитання, "бомбардували" гравців репліками і т. п.).
2. Надає можливість проаналізувати гру тим учасникам, котрих "не пробили" (які набрали "нуль" балів). Чому так сталось: їх не хвилювали запитання, вони здійснили психологічний захист, чи були інші причини? Залежно від відповідей викладач здійснює відповідний коментар.
3. Аналізує протоколи: хто виявився емоційно вразливішим (юнаки чи дівчата)? Чому? Які тендерні особливості поведінки були виявлені в процесі гри?
4. Акцентує увагу гравців на необхідності подальшого самовдосконалення. (Слід надати учасникам тренінгу відповідні індивідуальні рекомендації).
5. Рекомендує після гри відразу забути образи один на одного. Адже ця гра була спрямована на професійне самовдосконалення і гравці намагалися допомогати один одному.
Нижче наводимо приклади ситуацій, які можуть стати предметом обговорення з використанням "Синанон-методу" при вивченні таких навчальних дисциплін як "Управління персоналом" ("Кадровий менеджмент"), "Психологія управління", "Конфліктологія".
Ситуація 1.
Стан виробництва вимагає перевести частину колективу робітників на виконання нового замовлення, яке потребує значних інтелектуальних зусиль, але заробітна платня поки що залишається тією ж. Яку реакцію це може викликати в колективі? Як діяти керівнику?
Проаналізуйте варіанти:
А) Негативна реакція. Якщо нова справа видається робітникам сумнівною, вимагає додаткових зусиль, то вони відмовляються від переходу на нову ділянку.
Б) Позитивна реакція. Якщо робота має довгострокові перспективи і буде високо оплачуватися, то в цьому випадку бажаючих перейти на нову роботу більше, ніж вакантних місць.
Ситуація 2.
На попередніх стадіях переговорів Ви дійшли згоди з однією з фірм про підписання договору на виконання дуже важливого для Вас замовлення. Його орієнтований кошторис складав 100-120 тис. у. о. Однак після проведення кінцевих розрахунків стало зрозумілим, що кошторис повинен складати не менш ніж 150 тис. у. о. Ви б не хотіли віратити партнерів, але зараз такої суми у Вас немає. Ваші дії...
Ситуація 3.
З одним з Ваших колег по роботі у Вас виникла ділова суперечка. Ви на 100% впевнені у своїй правоті, але знаєте, що людина, з якою виникла суперечка, ніколи не піде на компроміс. Ваші дії...
Ситуація 4"
У Вас виник конфлікт з Вашим безпосереднім підлеглим. Він звернувся зі скаргою до Вашого керівника. Як Ви будете діяти?
Схожі статті
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Практичні заняття. Методика підготовки і проведення
Практичні заняття (грец. Prakticos - Діяльний) - форма навчального заняття, на якому педагог організує детальний розгляд студентами окремих теоретичних...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Семінарське заняття, методика його підготовки та проведення
Ефективною формою організації навчання у вищій школі є семінарські заняття, з якими органічно поєднуються лекції. Семінар (лат. seminarium - розсадник) -...
-
Зміст освіти, що визначається навчальними планами і програмами, конкретизується в монографіях, підручниках, навчальних посібниках, методичних вказівках...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Групова робота студентів
Однією з таких технологій є групова робота студентів на семінарських, практичних, лабораторних заняттях. Вагомою перевагою групової форми навчання є...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Групові тренінги
Однією з таких технологій є групова робота студентів на семінарських, практичних, лабораторних заняттях. Вагомою перевагою групової форми навчання є...
-
1) При плануванні лекції слід: - чітко визначити місце лекції в структурі навчального курсу, її тему та завдання (дидактичні, виховні, розвивальні) з...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - "Термінологічне доміно"
У грі використовуються фішки та ігрове поле. Об'єктом гри обрані комплексні тести з дисципліни "Основи менеджменту". В аудиторії повинен бути великий...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Методика проведення дидактичної гри
Продемонструємо особливості методики проведення дидактичної гри на прикладі гри "Ми живемо в містечку X" (навчальна дисципліна "Конфліктологія"). 1 етап....
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Форми і методи контролю навчальних досягнень студентів
Кожна з форм контролю має особливості й залежить від мети, змісту та характеру навчання. Усне опитування допомагає контролювати не лише знання, а й...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Проблемна лекція
На відміну від інформаційної лекції, на якій студенти отримують інтерпретовану викладачем інформацію, на проблемній лекції, новий теоретичний матеріал...
-
Учіння розум просвітлює М. Ломоносов Організація навчання у вищій школі забезпечується засобами поєднання аудиторної і позааудиторної форм навчання. До...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Метод синектики
Метод синектики запропонував американський вчений Дж. Гордон, який отримав різнобічну освіту в Гарвардському, Каліфорнійському, Пенсільванському та...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Види самостійної роботи студентів
Самостійну роботу студентів можна класифікувати за різними критеріями: 1. З урахуванням на місце і час проведення, характер керівництва і спосіб...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Принципи навчання
Принципи навчання (дидактичні принципи, від лат. ргіпсірішп - основа, начало) - керівні ідеї, основні положення, що визначають зміст, організаційні форми...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Опорний конспект (зразок)
Основні етапи і логіка наукового дослідження в педагогічних науках Науково-педагогічне дослідження - осмислений, цілеспрямований пошук шляхів...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Сценарій гри
У грі використовуються фішки та ігрове поле. Об'єктом гри обрані комплексні тести з дисципліни "Основи менеджменту". В аудиторії повинен бути великий...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Передмова
В умовах розбудови України як незалежної держави, глобалізації суспільного розвитку - особливо гостро відчувається потреба у фахівцях з якісною вищою...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Ділова гра "Новий керівник"
Проведення гри передбачає вирішення таких завдань: - закріплення теоретичних знань з теми "Процес менеджменту та його складові"; - зосередження уваги...
-
Основні напрями діяльності вищого навчального закладу наступні: - підготовка фахівців різних освітньо-кваліфікаційних рівнів; - підготовка та атестація...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Особливості унітарної та бінарної систем вищої освіти
... Думайте, читайте, І Чужому научайтесь, Й свого не цурайтесь. Т. Г. Шевченко Особливості унітарної та бінарної систем вищої освіти Розвиток освіти в...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Проблема змісту освіти у вищій школі
Оновлення змісту освіти є визначальною складовою реформування освіти в Україні Державна національна програма "Освіта" (Україна XXI століття) Той, хто...
-
Оновлення змісту освіти є визначальною складовою реформування освіти в Україні Державна національна програма "Освіта" (Україна XXI століття) Той, хто...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Показники якості навчання у вищій школі
Як уже підкреслювалося, одна з характерних особливостей вищої школи - це професійна спрямованість навчального процесу. Ця особливість може успішно...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Методика проведення консультацій та індивідуальних занять
Консультації - форма навчання, у процесі якої студент отримує відповіді на конкретні запитання або пояснення складних для самостійного осмислення...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Дидактичні ігри
О. В. Морозов та Д. В. Чернилевський зазначають, що результативність творчої діяльності, особливо на етапі генерування нових ідей, суттєво підвищується,...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Метод вільних асоціацій
О. В. Морозов та Д. В. Чернилевський зазначають, що результативність творчої діяльності, особливо на етапі генерування нових ідей, суттєво підвищується,...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Специфіка принципів навчання у вищій школі
Зміст освіти у відповідності з поставленою метою і завданнями вищої освіти (навчання, виховання і всебічний розвиток особистості студента) має...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Мозкова атака
У сучасній зарубіжній та вітчизняній школах все більшого поширення набуває застосування методу "мозкової атаки" (брейн-стормінгу). Його головна функція -...
-
Учіння розум просвітлює М. Ломоносов Організація навчання у вищій школі забезпечується засобами поєднання аудиторної і позааудиторної форм навчання. До...
-
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Дидактичні можливості нових інформаційних технологій
Інформаційні технології у нашому сьогоденні розглядаються як необхідний елемент навчального процесу. Однією з нових інформаційних мультимедійних...
Педагогіка вищої школи - Туркот Т. I. - Синанон-метод як засіб підготовки до професійної діяльності в системі "людина-людина"