Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 3.2. Виховання розумової культури
Інтелектуальна культура Включає інтерес до роботи з книгою і новими інформаційними технологіями; розвинені розумові сили, мислення, здатність здійснювати саморегуляцію інтелектуальної діяльності.
Розумові сили (розум) - це сукупність індивідуальних здібностей до накопичення знань, оволодіння основними розумовими операціями, інтелектуальними уміннями.
Накопичення певного фонду знань Є важливою умовою інтелектуальної і активної пізнавальної діяльності. Без запасу систематизованих знань не може розвиватися жодна цінна якість розуму. Накопичення певного фонду знань учнем передбачає перш за все оволодіння конкретним навчальним матеріалом: фактами, термінологією, символами, іменами, назвами, датами, поняттями різного роду (загальними, частковими, конкретними, абстрактними і под,), зв'язками і залежностями, які існують між ними і знаходять відображення у правилах, законах, закономірностях, формулах. До знань відносять також уявлення про галузі і способи застосування цих знань, а також володіння методами їх використання.
Оволодіння основними розумовими операціями Передбачає опанування методикою аналізу, синтезу, порівняння, класифікації. Нагадаємо коротко основні характеристики цих операцій. Аналіз - це мислене розкладання цілого на складові частини або мислене виділення окремих його частин; Синтез - Мислене об'єднання частин предметів або окремих сторін явищ, їх ознак і властивостей; порівняння - встановлення подібності чи відмінності між предметами або явищами за однією чи кількома ознаками, виділеними в певній послідовності; Класифікація (систематизація) - розподіл предметів чи явищ за групами залежно від подібності або відмінності між ними.
Уміння проводити аналіз, синтез, порівняння і класифікацію дозволяють зробити висновки, оцінити, прийняти рішення, визначити належність явища чи предмета до певного класу і под.
Оволодіння інтелектуальними уміннями - Це оволодіння навчальними уміннями, або уміннями навчальної діяльності. Нам вже відомо, що навчальні уміння поділяються на загальні навчальні уміння, які використовуються під час вивченні будь-яких навчальних дисциплін, і спеціальні, необхідні для оволодіння знаннями з окремої галузі чи окремої навчальної дисципліни.
Мислення Є процесом опосередкованого і узагальненого пізнання предметів і явищ об'єктивної дійсності в їх істотних зв'язках і відносинах.
Мислення властиве всім людям. Думка є результатом перероблення мозком конкретних чуттєвих даних (відчуттів, сприймань, уявлень), відриву від конкретної дійсності. Тобто вона завжди є абстракцією.
Кожен учень в процесі розвитку формує такі властивості розуму, які характеризують ті чи інші сторони і форми мислення. Традиційно в педагогічній і психологічній літературі, адресованій учителю, даються рекомендації розвивати мислення взагалі і його окремі види. Серед видів називають діалектичне мислення, логічне, абстрактне, узагальнене, категоріальне, теоретичне, індуктивне і дедуктивне, алгоритмічне, технічне, репродуктивне і продуктивне, творче, системне.
Діалектичне мислення Передбачає вміння бачити в явищі протилежності, тенденції їх розвитку, зародження нових тенденцій.
Логічне мислення - це оволодіння учнем прийомами логічної обробки знань, тобто встановлення узагальнених зв'язків між новими знаннями і раніше вивченим матеріалом, приведення знань у певну впорядковану систему. Його характеризує уміння давати визначення понять, а також оволодіння прийомами міркування, доведення, спростування, підведення підсумків, висуванням гіпотез, прогнозів.
Абстрактне мислення Передбачає уміння учня відриватися від несуттєвих, другорядних ознак, виділяти загальні та суттєві і на цій основі формувати абстрактні поняття.
Узагальнене мислення Характеризується умінням знаходити загальні принципи або способи дії, що поширюються на певну групу явищ.
Категоріальне мислення - уміння об'єднувати поняття в класи і групи на підставі певних істотних ознак подібності.
Теоретичне мислення Передбачає здатність до засвоєння знань високого рівня узагальнення, розуміння наукових засад і принципів розвитку тих чи інших галузей знань, уміння бачити залежності і закономірності існуючих зв'язків між явищами.
Індуктивне мислення Передбачає рух думки від окремого до загального, від фактів до узагальнень, висновків.
Дедуктивне Мислення пов'язане з мисленнєвим процесом, який характеризується рухом думки від загального до окремого (наприклад, від правил до прикладів).
Алгоритмічне мислення Характеризується неухильним дотриманням інструкції чи розпорядження, які вказують строгу послідовність дій, що забезпечує отримання потрібного результату.
Технічне мислення Пов'язане з мисленнєвою діяльністю в процесі інженерно-технічної праці. Вона передбачає розуміння наукових основ і загальних принципів виробничих процесів, психологічну готовність людини до роботи з технікою.
Репродуктивне мислення Характеризує мисленневу діяльність, яка пов'язана з актуалізацією засвоєних знань для розв'язання задач відомого типу або виконання дій у знайомих умовах.
Продуктивне (або творче) мислення Пов'язане із самостійним вирішенням учнем нових завдань на основі набутих знань, а також із використанням нових даних, способів і засобів, необхідних для їх вирішення.
Системне мислення Проявляється в здатності людини виявляти зв'язки між науками, розуміти загальнонаукові закони, які лежать в основі їх розвитку, мати узагальнені уявлення про закономірності розвитку природи і суспільства, що пов'язано з формуванням наукового світогляду1.
Розбудова демократії в Україні неможлива без розумної, мислячої людини, яка не сліпо сприймає певні положення, декларації, а здатна їх критично аналізувати, корегувати свою поведінку відповідно до життєвих ситуацій.
Критичне мислення (гр. kritike - мистецтво розбирати, судити) виявляється в здатності самостійно вказати на причину загально прийнятих стандартів або заперечити ос, висуваючи суттєві та переконливі аргументи.
Це мислення є нестандартним. Воно не може грунтуватися на алгоритмах чи на інших механічних процедурах. В його основі лежить здатність учнів до самостійних логічно грамотних роздумів і суджень; тобто уміння не піддаватися впливу чужих думок, а "правильно оцінювати їх, бачити "їхні сильні й слабкі сторони, виявляти те цінне, що в них є, і ті помилки, що допущені в них" (С. О. Смирнов). До критичного мислення вдаються у тих випадках, коли необхідно зважити та оцінити альтернативи, а також коли потрібні оцінка пріоритетів і визначення достовірності й доречності.
Особистість, яка критично мислить, використовує критичне мислення як засіб корекції та ліквідації помилок, насамперед у власному мисленні. При цьому здійснюються не окремі розумові дії та операції, а сам процес мислення, пов'язаний із такими основними характеристиками, як відчуття життєвої ситуації, здатність до висновків, самокорекція.
За своєю суттю критичне мислення є діалогічним, тобто представляє безперервну дискусію. Увага в ній зосереджується більше на предметі дискусії, а не на індивідуумах. Головна мета дискусії - сприяти кращому функціонуванню процесу пізнання.
Шляхами вирішення завдань розумового виховання є навчання і позакласна робота з учнями. Незалежно від змістового наповнення вони забезпечують умови для обговорення питань і проблем, що мають для учня життєве значення, розвитку діалогу (полілогу), формування уміння висловлювати свою думку, вислухати інших, наводити аргументи, оцінювати їх вагомість, шукати протиріччя тощо.
У позакласній роботі з цією метою використовують: сократівські бесіди, дискусії, диспути, відверті розмови, інтелектуальні аукціони, ринги, захисти фантастичних проектів, конкурси, олімпіади, ярмарки творчих робіт, КВК, фестивалі тощо.
Схожі статті
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 1. Виникнення педагогіки як науки
Тема 1. Педагогіка: становлення, сучасний стан 1. Виникнення педагогіки як науки 2. Об'єкт, предмет і функції педагогіки 3. Зв'язок педагогіки з іншими...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - Тема 1. Педагогіка: становлення, сучасний стан
Тема 1. Педагогіка: становлення, сучасний стан 1. Виникнення педагогіки як науки 2. Об'єкт, предмет і функції педагогіки 3. Зв'язок педагогіки з іншими...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 4. Закономірності і принципи виховання
Реалізація мети і завдань виховання супроводжується необхідністю дотримання наукового підходу до органвації виховного процесу, тобто врахуванням...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 3. Навчання і розвиток у гуманістичній дидактиці
Останнім часом теоретики і практики вітчизняної освіти все більше уваги приділяють проблемам взаємозв'язку навчання і розвитку особистості. Вони...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 4. Роль виховання у розвитку людини і формуванні її особистості
Виховання - третій суттєвий фактор розвитку і формування особистості. Воно коректує вплив спадковості й середовища з метою реалізації соціальної програми...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 2. Об'єкт, предмет і функції педагогіки
Для визначення педагогіки, так само, як і для будь-якої іншої науки, необхідно насамперед розмежувати поняття її об'єкта і предмета. Об'єкт науки - це...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - Частина І. Загальні засади педагогіки
Тема 1. Педагогіка: становлення, сучасний стан 1. Виникнення педагогіки як науки 2. Об'єкт, предмет і функції педагогіки 3. Зв'язок педагогіки з іншими...
-
Зміст навчання у загальноосвітній школі визначається навчальними програмами і підручниками. Проте при підготовці до занять учителю необхідно добре...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 5. Зміст навчального процесу (змістовий компонент)
Зміст навчання у загальноосвітній школі визначається навчальними програмами і підручниками. Проте при підготовці до занять учителю необхідно добре...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 5. Освіта як найважливіша ланка реалізації мети виховання
Найважливішою ланкою реалізації загальної мети виховання є освіта. Джерела поняття "освіта" (рос. "образование") сягають раннього середньовіччя. Воно...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 2. Умови і фактори визначення мети виховання
Упродовж тисячоліть зароджувалися, здійснювалися і відмирали цілі виховання, а також педагогічні системи, що їх реалізовували. Це означає, що ціль...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 1. Поняття про мету виховання
1. Поняття про мету виховання 2. Умови і фактори визначення мети виховання 3. Зародження та розвиток ідеї про всебічний розвиток особистості 4. Мета...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - Тема 3. Мета виховання
1. Поняття про мету виховання 2. Умови і фактори визначення мети виховання 3. Зародження та розвиток ідеї про всебічний розвиток особистості 4. Мета...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 2. Особливості змісту виховання в сучасній школі
В основі сучасної вітчизняної методології відбору змісту виховання лежить ідея реалізму мети виховання. В умовах розбудови й утвердження суверенної,...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 1. Поняття про зміст виховання
1. Поняття про зміст виховання 2. Особливості змісту виховання в сучасній школі 3. Базова культура особистості: зміст і шляхи формування 3.1. Виховання...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - Тема 15. Зміст виховання
1. Поняття про зміст виховання 2. Особливості змісту виховання в сучасній школі 3. Базова культура особистості: зміст і шляхи формування 3.1. Виховання...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 6. Механізми становлення особистості
Становлення особистості передбачає засвоєння цінностей культури і формування на їх основі стійкої індивідуальної системи гуманістичних ціннісних...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 5. Мета і завдання виховання в сучасній школі
Загальноприйнятою метою у світовій теорії і практиці гуманістичного виховання був і залишається ідеал всебічно і гармонійно розвинутої особистості, який...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - Тема 2. Розвиток, соціалізація і виховання особистості
1. Особистість і умови її розвитку 2. Спадковість у людському розвитку 3. Соціалізація і становлення особистості 4. Роль виховання у розвитку людини і...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 3. Суть і зміст методів навчання
Розповідь. Метод належить до словесних методів усного викладу навчального матеріалу. Провідна функція - навчальна. Супутні функції - розвивальна,...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 4. Система дидактичних принципів
Основні вимоги до діяльності учителя, що витікають із закономірностей, є принципами (від лат. рrincipium - першооснова). Дидактичні Принципи (прийшли...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 3. Поняття про принцип, правило
Основні вимоги до діяльності учителя, що витікають із закономірностей, є принципами (від лат. рrincipium - першооснова). Дидактичні Принципи (прийшли...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 9. Методи педагогічних досліджень
Методи педагогічних досліджень - Це шляхи, способи пізнання педагогічної дійсності. За допомогою методів педагогіка здобуває інформацію про те чи інше...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 4. Філософські основи педагогіки
Ми вже знаємо, що методологічною основою педагогіки є філософія. Сьогодні одночасно співіснують різні філософські напрями, які виступають у ролі...
-
Одним з визначальних компонентів процесу навчання є його ціль. Ціль навчання - це ідеальне мисленнєве передбачення кінцевого результату процесу навчання,...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 3. Ціль і завдання процесу навчання (цільовий компонент)
Одним з визначальних компонентів процесу навчання є його ціль. Ціль навчання - це ідеальне мисленнєве передбачення кінцевого результату процесу навчання,...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 5. Теорії організації змісту освіти
Основні теорії формування змісту освіти склалися наприкінці XVIII - на початку ХГХ століття. Вони одержали назву формальної і матеріальної теорії зміст)'...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 2. Основні дидактичні концепції
Дидактична концепція (лат. соnceptio - система поглядів, те чи інше розуміння явищ, процесів) - система поглядів на процес навчання....
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 1. Поняття про дидактику
Тема 6. Дидактика: суть, основні концепції, сучасні підходи 1. Поняття про дидактику 2 Основні дидактичні концепції 3. Навчання і розвиток у...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - Тема 6. Дидактика: суть, основні концепції, сучасні підходи
Тема 6. Дидактика: суть, основні концепції, сучасні підходи 1. Поняття про дидактику 2 Основні дидактичні концепції 3. Навчання і розвиток у...
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 3.2. Виховання розумової культури