Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 1. Сім'я як специфічна педагогічна система
1. Сім'я як специфічна педагогічна система
2. Сімейне виховання в різні періоди розвитку суспільства
3. Правові основи сімейного виховання
4. Взаємодія школи і сім'ї у вихованні дітей та молоді
5. Суспільне виховання
1. Сім'я як специфічна педагогічна система
Сім'я, родина - це група людей, яка складається з чоловіка та жінки, їх дітей (власних чи прийомних) та інших близьких родичів, що живуть разом; соціальний осередок, який найтісніше об'єднує людей на основі шлюбних і кровних зв'язків.
Сім'я є першоосновою духовного, економічного та соціального розвитку суспільства. У процесі розвитку людської цивілізації вона набула функцій, які в єдності забезпечують повноцінність її існування, саморозвиток та життєдіяльність як соціального інституту. Основними функціями сучасної сім'ї є економічна, репродуктивна, виховна, реактивна, комунікативна, регулятивна.
Економічна Функція забезпечує статус сім'ї як повноправної виробничо-господарської одиниці і є необхідною умовою добробуту, фізичного, морального й духовного розвитку усіх її членів.
Репродуктивна Функція сім'ї забезпечує відтворення й продовження людського роду, фізичне й духовне поновлення суспільства.
Виховна Функція - полягає у передачі дітям дорослими членами сім'ї соціального досвіду, забезпечення їх входження в систему суспільних відносин. Родина передає своїм нащадкам знання, уміння, навички, норми, цінності, необхідні для самостійного життя в суспільстві.*
Реактивна Функція - це взаємна фізична, матеріальна, морально-психологічна підтримка членів родини з метою збереження їх здоров'я, життєвого тонусу; дотримання режиму праці і відпочинку, харчування, особистої гігієни тощо; захист сім'ї і кожного з її членів від усіх негараздів і бід.
Комунікативна Функція задовольняє потребу членів сім'ї у спілкуванні. Від характеру внутрісімейного спілкування, морально-психологічного клімату сім'ї залежить моральне і психічне здоров'я людини, її емоційна культура.
Регулятивна Функція забезпечує систему регулювання взаємовідносин між членами сім'ї, в тому числі первинний соціальний контроль діяльності всіх членів сім'ї та реалізацію влади й авторитету батьків. У демократичній сім'ї регулятивна функція здійснюється здебільшого за допомогою моральних норм, особистого авторитету членів родини і, в першу чергу, авторитету батьків. Вона виявляється і у взаємодії всіх членів родини з суспільством, соціальними інститутами, виконанні громадянських обов'язків та здійсненні прав і свобод.
Виховання дітей - одна з найважливіших функцій родини. Вона забезпечує належні матеріальні та педагогічні умови для фізичного, морального й духовного розвитку дитини, становлення особистості.
Родинне виховання - це виховання дітей в сім'ї батьками, родичами, опікунами або особами, що замінюють батьків. Специфічною особливістю родинного виховання є те, що воно здійснюється в контексті життя самої сім'ї, на основі внутріродинних стосунків, трудових та опікунських обов'язків і родинно-побутової культури. Його визначальна роль обумовлена, як ми вже зазначали, глибинним впливом на весь комплекс фізичного і духовного життя дитини.
Сім'я - перше джерело, з якого починається велика ріка почуттів і переконань.
В. О. Сухомлинський
Метою Родинного виховання є формування якостей і властивостей особистості, які допомагають гідно долати труднощі й перепони, що трапляються на життєвому шляху. Досвід численних поколінь засвідчує, що до таких якостей й властивостей належить фізичне здоров'я, розвинутий інтелект, працьовитість, моральність, духовність, готовність до сімейного життя. Саме вони й складають головну мету родинного виховання.
Зміст Виховання в родині обумовлений метою виховання в демократичному суспільстві і специфікою родинного виховання. Тому його складовими компонентами є відомі напрями виховання - фізичне, інтелектуальне, моральне, трудове, художньо-естетичне, екологічне, статеве.
Фізичне виховання виступає сьогодні на перший план, бо пріоритет здоров'я є найвищим. У сім'ї фізичне Виховання Дітей забезпечується створенням здорового способу життя, правильною організацією розпорядку дня, заняттями спортом, загартуванням організму і под.
Інтелектуальне виховання передбачає зацікавлену участь батьків у розвитку пізнавальних інтересів, здібностей, нахилів і талантів дітей; формуванні свідомого ставлення до знань і постійного їх оновлення, прагненні до освіти й творчого самовдосконалення.
Моральне виховання в сім'ї плекає гуманістичні основи особистості: любов, повагу, співпереживання, милосердя, доброту, совість, чесність, порядність, справедливість, гідність, обов'язок. У родині зберігається і шанується рідна мова, свобода, незалежність, єдність роду, народу, демократизм стосунків, самостійність та ініціативність.
У сім'ї формуються всі складові справжнього громадянства. Вона є першою спільнотою дитини, що виховує суспільні якості, вчить проявляти свою особистість відповідно до суспільних вимог, для спільного добра. Родина виховує члена суспільства, національно свідомого громадянина.
Трудове виховання в українській родині закладає основи майбутнього життя дітей. Воно забезпечує розуміння праці як вищої цінності людини і суспільства, повагу до людей праці, формує працьовитість, господарність, бережливе ставлення до суспільної і приватної власності, природних багатств, готовність до життєдіяльності в умовах ринкових відносин.
Художньо-естетичне виховання в сім'ї закладає основи естетичної культури дітей. У родині відбувається перше естетичне сприйняття прекрасного в природі і навколишній дійсності; формуються естетичні смаки і почуття; створюються умови для оволодіння надбаннями національного мистецтва, музики, побуту, ремесел тощо; виховується потреба створювати навколо себе прекрасне; розвиваються таланти і обдарування дітей.
Методи Сімейного виховання - це способи, шляхи, за допомогою яких здійснюється цілеспрямований педагогічний вплив батьків на свідомість і поведінку дітей. Вони не вирізняються від розглянутих вище загальних методів виховання, але мають свою специфіку: надзвичайно важливу роль у вихованні дітей відіграє особистий приклад батьків, їх авторитет; вплив на дитину є більш індивідуалізованим і здебільшого грунтується на її конкретних вчинках.
Всіма батьками використовуються: переконання (пояснення, настанова, порада, розповідь, навіювання та інші); вправи і привчання, організація різних доручень і обов'язків дітей, режиму їх навчання, праці та відпочинку; заохочення (похвала, подарунки, цікава для дітей перспектива), покарання (позбавлення задоволень, відмова від дружби). Сімейна педагогіка обережно підходить до покарання дітей і не схвалює методів, які шкодять фізичному і психічному здоров'ю дитини і принижують людську гідність.
Вибір методів залежить від педагогічної культури родини, її уявлення про цінності, розуміння мети виховання, ролі батьків у становленні особистості дитини, стилю взаємин в сім'ї та іншого. Тому методи несуть на собі яскравий відбиток виховних пріоритетів родини: одна хоче виховати покірність, і тому її методи спрямовані на те, щоб дитина безвідмовно виконувала вимоги дорослих; інша вважає більш важливим виховання самостійності, вияв ініціативи і, природно, знаходить для цього відповідні методи.
Різноманітними є Засоби Вирішення виховних завдань в сім'ї. Серед них: слово, фольклор, праця, домашній побут, духовний і моральний клімат родини, символи, атрибути, реліквії сім'ї та інше.
Важливе місце у вихованні дітей у сучасній родині мають зайняти трудові, моральні, естетичні та інші народні звичаї і традиції. Святкування сім'ями дат народного календаря, що включає дати і події, які мають як вселюдський, так і національний характер: День пам'яті (проводи) померлих людей, загиблих воїнів, День перемоги, День матері, Новий рік, Різдво, Великдень, Вербна неділя, Трійця, Івана Купала, Свято зажинок і обжинок, Свято знань, День сім'ї та
Національної незалежності. Дати родинного календаря: день родини, дні народження кожного члена сім'ї, сімейні ювілеї, роковини подружнього життя за участю дітей і онуків. Ці заходи сприятимуть єдності поколінь, міцності родини, засвоєнню кращих традицій українського народу, зростанню національної свідомості, самоповаги і поваги до інших народів.
Схожі статті
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - Тема 20. Родинне та суспільне виховання
1. Сім'я як специфічна педагогічна система 2. Сімейне виховання в різні періоди розвитку суспільства 3. Правові основи сімейного виховання 4. Взаємодія...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 7. Школи гуманістичного виховання
Кожна виховна система базується на цілях, які визначають напрям виховного процесу: на інтереси суспільства, держави чи на особистість...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 2. Умови і фактори визначення мети виховання
Упродовж тисячоліть зароджувалися, здійснювалися і відмирали цілі виховання, а також педагогічні системи, що їх реалізовували. Це означає, що ціль...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - Тема 1. Педагогіка: становлення, сучасний стан
Тема 1. Педагогіка: становлення, сучасний стан 1. Виникнення педагогіки як науки 2. Об'єкт, предмет і функції педагогіки 3. Зв'язок педагогіки з іншими...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 1. Виникнення педагогіки як науки
Тема 1. Педагогіка: становлення, сучасний стан 1. Виникнення педагогіки як науки 2. Об'єкт, предмет і функції педагогіки 3. Зв'язок педагогіки з іншими...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - Частина І. Загальні засади педагогіки
Тема 1. Педагогіка: становлення, сучасний стан 1. Виникнення педагогіки як науки 2. Об'єкт, предмет і функції педагогіки 3. Зв'язок педагогіки з іншими...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 2. Спадковість у людському розвитку
Людина є природною істотою. Як природне створіння вона наділена природними силами, задатками й здібностями, які впливають на соціальний розвиток та...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 3. Зародження та розвиток ідеї про всебічний розвиток особистості
Найвище призначення виховання - сформувати досконалу людину. Ідеали досконалої особистості у різних народів луже схожі. Вони включають розум, красу,...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 4. Філософські основи педагогіки
Ми вже знаємо, що методологічною основою педагогіки є філософія. Сьогодні одночасно співіснують різні філософські напрями, які виступають у ролі...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 6. Побудова особистісно орієнтованих ситуацій
В основі виховної діяльності лежить специфічна технологія побудови особистісно орієнтованої ситуації. В узагальненому вигляді вона передбачає таку...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 6. Педагогічне управління колективом
У спрощеному розумінні управління - це уміння досягати поставленої мети, використовуючи працю, інтелект, мотиви поведінки інших людей. Управляти...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 3. Зв'язок педагогіки з іншими науками та її структура
Велике значення для розвитку педагогіки мають її зв'язки з іншими науками: філософією, психологією, фізіологією людини, генетикою, етнографією,...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 3. Педагогічний процес як система
Сучасна педагогічна теорія представляє педагогічний процес як динамічну систему. Слово "система" (від гр. systema - ціле, що складене з частин) означає...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 8. Загально - і конкретно-наукова методологія педагогіки
У вітчизняній науці категорія цінності стала предметом філософського осмислення, починаючи з 60-х років XIX століття, коли зріс інтерес до суб'єктивного...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 1. Поняття про мету виховання
1. Поняття про мету виховання 2. Умови і фактори визначення мети виховання 3. Зародження та розвиток ідеї про всебічний розвиток особистості 4. Мета...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - Тема 3. Мета виховання
1. Поняття про мету виховання 2. Умови і фактори визначення мети виховання 3. Зародження та розвиток ідеї про всебічний розвиток особистості 4. Мета...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 6. Основні тенденції розвитку освіти
У системі освіти XXI століття будуть, на думку вчених, проявлятися і впливати на реалізацію ідеї розвитку цілісної людської особистості такі тенденції:...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 3. Соціалізація і становлення особистості
Нагадаємо, що соціалізація є процесом і результатом засвоєння і подальшого активного відтворення індивідом соціального досвіду. У процесі спільної...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 7. Педагогічні цінності
У вітчизняній науці категорія цінності стала предметом філософського осмислення, починаючи з 60-х років XIX століття, коли зріс інтерес до суб'єктивного...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 1. Діагностика і вимірювання вихованості
1. Діагностика і вимірювання вихованості 2 Критерії вихованості 3. Ступені вихованості 4. Методи діагностики вихованості 1. Діагностика і вимірювання...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - Тема 19. Діагностика вихованості
1. Діагностика і вимірювання вихованості 2 Критерії вихованості 3. Ступені вихованості 4. Методи діагностики вихованості 1. Діагностика і вимірювання...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 1. Особистість і умови її розвитку
1. Особистість і умови її розвитку 2. Спадковість у людському розвитку 3. Соціалізація і становлення особистості 4. Роль виховання у розвитку людини і...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - Тема 2. Розвиток, соціалізація і виховання особистості
1. Особистість і умови її розвитку 2. Спадковість у людському розвитку 3. Соціалізація і становлення особистості 4. Роль виховання у розвитку людини і...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 4. Розвиток дитячого колективу
Теорія колективу детально розроблена видатним представником вітчизняної педагогіки А. С. Макаренком. Він сформулював закон життя колективу: рух - форма...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 7. Вибір методів виховання
Педагогічна підтримка - це спільне з вихованцем визначення його інтересів, цілей, можливостей та шляхів подолання перепон (проблем), які заважають йому...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 6. Методи педагогічної підтримки
Педагогічна підтримка - це спільне з вихованцем визначення його інтересів, цілей, можливостей та шляхів подолання перепон (проблем), які заважають йому...
-
У формуванні позитивного досвіду поведінки особистості, її переконань, ставлень до навколишньої дійсності вирішальну роль відіграє діяльність. У зв'язку...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 2. Класифікація методів виховання
Як і кожна педагогічна категорія, методи виховання мають свою історію. За допомогою методів досягалися різні цілі виховання. Одні педагоги вважали, що...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 1. Поняття про зміст виховання
1. Поняття про зміст виховання 2. Особливості змісту виховання в сучасній школі 3. Базова культура особистості: зміст і шляхи формування 3.1. Виховання...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - Тема 15. Зміст виховання
1. Поняття про зміст виховання 2. Особливості змісту виховання в сучасній школі 3. Базова культура особистості: зміст і шляхи формування 3.1. Виховання...
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 1. Сім'я як специфічна педагогічна система