Педагогіка - Фіцула М. М. - Неуспішність учнів і шляхи її подолання
За даними вчених, приблизно 12,5% учнів відчувають труднощі в навчанні, що значною мірою ускладнює роботу вчителя. На позначення цього явища у психолого-педагогічній літературі вживають поняття "неуспішність" і "відставання".
Неуспішність - невідповідність підготовки учнів вимогам змісту освіти, фіксована через певний період навчання (після вивчення розділу, наприкінці чверті, півріччя).
Неуспішність є наслідком процесу відставання, взаємопов'язана з ним, у ній синтезовано окремі відставання.
Відставання - невиконання вимог (або однієї з них) на одному з проміжних етапів того відрізка навчального процесу, який є тимчасовою межею для визначення успішності.
На думку Ю. Бабанського, причинами неуспішності учнів є слабкий розвиток мислення - 27%; низький рівень навичок навчальної праці - 18; негативне ставлення до навчання - 14; негативний вплив сім'ї, однолітків - 13; прогалини у знаннях -11; слабке здоров'я, втомлюваність - 9; слабка воля, недисциплінованість - 8%.
Загалом причинами неуспішності можуть бути загальне та глибоке відставання з багатьох предметів і 8а тривалий час, часткове або постійне відставання з кількох складних предметів, епізодичне відставання з одного або кількох навчальних предметів, яке можна подолати.
Свідченням неуспішності учня у навчанні є: а) нездатність пояснити, в чому полягає складність, завдання, намітити план самостійного його розв'язання, вказати, що нового отримано в результаті його розв'язання; б) відсутність його запитань щодо суті виучуваного, спроб знайти правильну відповідь, ігнорування додаткової до підручника літератури; в) пасивність і відволікання в ті моменти уроку, коли триває пошук, потрібні напруження думки, подолання труднощів; г) не реагування емоційно (міміка, жести) на успіхи і невдачі, нездатність оцінити свою роботу, відсутність самоконтролю; г) нездатність пояснити мету виконуваної роботи, сказати, на яке правило вона задана, невиконання вказівок правила, пропуск дій, плутання їх порядку, неспроможність перевірити отриманий результат і хід роботи; д) неспроможність відтворити визначення понять, формул, доведень, викласти систему понять, відійти від готового тексту; е) нерозуміння тексту, побудованого на вивченій системі понять.
Причини відставання у навчанні поділяють на такі групи: 1) недоліки фізичного та психічного розвитку (слабке здоров'я, нерозвинені пам'ять і мислення, відсутність навичок навчальної праці); 2) недостатній рівень вихованості (відсутність інтересу до навчання, слабка сила волі, недисциплінованість, відсутність почуття обов'язку і відповідальності); 8) недоліки в діяльності школи (відсутність у класі атмосфери поваги до знань, недоліки в методиці викладання, недостатня організація індивідуальної та самостійної роботи учнів, байдужість і слабка підготовка вчителя); 4) негативний вплив атмосфери в сім'ї (низький матеріальний рівень життя сім'ї, негативне ставлення батьків до школи, відрив дітей від навчальної праці та ін.).
За даними досліджень, ці причини по-різному впливають на хлопців і дівчат. Так, серед невстигаючих майже 80% хлопців і 20% дівчат. Слабке здоров'я є головною причиною неуспішності у хлопців удвічі рідше, ніж у дівчат. Недостатній рівень вихованості в хлопців трапляється втричі частіше, ніж у дівчат.
Залежно від виду відставання у навчанні проводять відповідну навчальну роботу з учнями щодо його усунення. Подоланню епізодичного відставання сприяють: консультації щодо раціоналізації навчальної праці; посилення контролю за щоденною працею учнів; своєчасне реагування на окремі факти відставання, виявлення їх причин і вжиття оперативних заходів, спрямованих на їх - усунення; індивідуальні завдання з вивчення пропущеного; контроль за виконанням заданого. Для подолання стійкого відставання а одного предмета чи предметів одного профілю необхідні: вдосконалення методики викладання предмета; доступне розкриття навчального матеріалу, розвиток мислення учнів; диференціювання завдань з усунення прогалин у знаннях; спеціальне повторення недостатньо засвоєних тем; заходи, спрямовані на розвиток інтересу до навчального предмета. Щоб подолати стійке і широко профільне відставання учнів, слід вживати заходи щодо усунення епізодичного і часткового відставання; координувати дії всіх учителів із предметів, з яких учень не встигає.
У процесі подолання неуспішності загалом усувають прогалини в знаннях та навичках самостійної навчальної праці; розвивають в учнів увагу, уяву, пам'ять, мислення; долають негативне ставлення до навчання і виховують інтерес до знань; усувають зовнішні чинники, що спричинюють неуспішність.
Одним із шляхів подолання неуспішності є додаткові заняття з невстигаючими учнями. Переважно вони є індивідуальними, але іноді їх проводять з групою 3-5 учнів, які мають ті самі прогалини в знаннях. Більшість додаткових занять добровільні, але в окремих випадках вони є обов'язковими, їх проводять за призначенням вчителя. Для організації цих занять необхідно з'ясувати причини неуспішності учнів, встановити, чого не знає кожен з них, детально продумати розклад занять, який повинен відповідати вимогам шкільної гігієни і не переобтяжувати учнів заняттями. Додаткові заняття недоцільно проводити одразу по закінченні уроків.
Із самого початку організації занять з невстигаючим учнем украй важливо завоювати його довіру, переконати в тому, що єдиною метою занять є допомога у навчанні, пробудити в ньому віру у власні сили, бажання працювати якнайкраще.
Методи і прийоми занять з такими учнями повинні бути різноманітними і водночас суто індивідуальними. З учнями, які повільно засвоюють суть матеріалу, не відразу знаходять спосіб розв'язання задач, працюють більше, повільнішими темпами. Перевіряючи виконане завдання, від учня вимагають пояснення, просять розказати правило, навести відповідний приклад. З часом педагог пропонує новий вид роботи з поступовим ускладненням її від заняття до заняття. Підсумок додаткових занять підбивають після усунення відставання.
Подоланню неуспішності сприяють орієнтування педагогічного колективу на її профілактику, диференційований підхід до учнів, концентрування уваги на вдосконаленні методики викладання складних предметів, систематичне вивчення реальних навчальних можливостей учнів, ознайомлення вчителів з методикою подолання неуспішності, єдність їхніх дій, забезпечення внутрішкільного контролю за роботою з невстигаючими учнями.
Вирішальним у запобіганні й подоланні неуспішності учнів є належна підготовка вчителя до цієї діяльності. Для цього він зобов'язаний усвідомити значущість проблеми, уміти встановити причини неуспішності в кожному конкретному випадку, володіти методикою навчання невстигаючих учнів, підходити до них з "оптимістичною гіпотезою", виявляти терплячість, доброзичливість.
Певну роль у подоланні неуспішності школярів відіграють класи вирівнювання, укомплектовані на базі однієї або кількох початкових шкіл мікрорайону з дітей, які на час вступу до школи виявилися непідготовленими до систематичного навчання у звичайних умовах, а також з числа невстигаючих з основних предметів учнів першого і другого класів. У них спостерігаються затримання розвитку сприймання і мислення, послаблення пам'яті, нестійка увага, проте не настільки, щоб зарахувати їх до категорії дефективних. Такі діти потребують посиленої уваги, особливих зусиль. За два-три роки інтенсивної роботи вчителя вони долають відставання у знаннях від своїх однолітків із звичайних класів і можуть разом з ними успішно продовжувати навчання в середній школі.
Важливим чинником успішної роботи класів вирівнювання є відносна однорідність складу учнів, порівняно однакова їх шкільна зрілість. Учителі мають змогу маневрувати навчальним матеріалом, використовувати його відповідно до обставин, що склалися під час вивчення певної теми; за необхідності - тимчасово сповільнити темп засвоєння навчальної програми окремими учнями, класом. Головним є належне засвоєння матеріалу кожним учнем, усунення прогалин у знаннях, розвиток уміння вчитися, що створює передумови для подолання колишнього відставання. Певне значення має також наповнення класів вирівнювання (не більше 20 дітей). У таких класах працюють учителі високої кваліфікації, здатні творчо організувати пізнавальну діяльність учнів.
У зарубіжних країнах неуспішність учнів долають індивідуалізацією навчання, створенням особливих класів вирівнювання* Для відстаючих готують програмовані посібники, створюють спеціальні комп'ютерні програми для індивідуальної роботи.
Запитання. Завдання
1. Які особливі здібності притаманні обдарованим школярам?
2. Охарактеризуйте проблеми, які виникають в роботі вчителя з обдарованими учнями на уроці. Як їх вирішувати?
3. Які умови створюють для розвитку обдарованості учнів у позакласній та позашкільній навчально-виховній роботі?
4. Розкрийте причини, що зумовлюють неуспішність учнів у школі.
5. Які ознаки неуспішності учня у навчанні?
6. Охарактеризуйте можливі шляхи попередження неуспішності учнів з предмета вашого фаху.
7. Змоделюйте методику роботи вчителя з подолання прогалин в знаннях учня.
Література
Глуханюк Д. Оцінка-засіб не тільки заохочення // Обрій. -1996. -
№1
Гульбух Ю. 3. Розумово обдарована дитина: Психологія, діагностика, педагогіка. - К.: Віпол, 1993. - 75 с.
Дидактика современной школы. - К., 1987.'
Лихачев в. Т. Педагогика: Курс лекций. - М., 1993.
Цетлин в. С. Неуспеваемость школьников и ее предупреждение. - М., 1977.
Чудновский В., Юркевич в. С. Одаренность: дар или испытание? - М.. 1990.
Схожі статті
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Психолого-педагогічні основи навчально-пізнавальної діяльності учнів
Ефективність процесу навчання залежить від психологічної підготовленості учнів до навчально-пізнавальної діяльності, яка передбачає: усвідомлення учнем...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Методи стимулювання навчальної діяльності учнів
Методи стимулювання навчальної діяльності учнів спрямовані на формування позитивних мотивів учіння. що стимулюють пізнавальну активність і сприяють...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Домашня навчальна робота учнів
Метою її як форми організації пізнавальної діяльності учнів є розширення знань учнів, привчання їх до регулярної самостійної навчальної роботи,...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Оцінювання результатів навчально-пізнавальної діяльності учнів
Об'єктом оцінювання навчальних досягнень учнів є знання, вміння та навички, досвід творчої діяльності, емоційно-ціннісного ставлення до навколишньої...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Зарубіжна практика контролю успішності учнів
Об'єктом оцінювання навчальних досягнень учнів є знання, вміння та навички, досвід творчої діяльності, емоційно-ціннісного ставлення до навколишньої...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Сутність і основні види контролю успішності учнів
Сутність і основні види контролю успішності учнів Обов'язковим компонентом навчально-виховного процесу у школі є контроль знань, умінь і навичок, тобто...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Проблема навчання обдарованих дітей
Проблема навчання обдарованих дітей Одним з важливих напрямів діяльності вчителя в загальноосвітній школі є його робота з учнями, які мають особливі...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - 2.7. Вибрані проблеми дидактики
Проблема навчання обдарованих дітей Одним з важливих напрямів діяльності вчителя в загальноосвітній школі є його робота з учнями, які мають особливі...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Безпосередня підготовка до уроку
Успіх уроку значною мірою залежить від підготовки до нього вчителя. Складається вона з попереднього і безпосереднього етапів. Попередня підготовка до...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Попередня підготовка до уроку
Успіх уроку значною мірою залежить від підготовки до нього вчителя. Складається вона з попереднього і безпосереднього етапів. Попередня підготовка до...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Підготовка вчителя до уроку
Успіх уроку значною мірою залежить від підготовки до нього вчителя. Складається вона з попереднього і безпосереднього етапів. Попередня підготовка до...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Сприймання
Ефективність процесу навчання залежить від психологічної підготовленості учнів до навчально-пізнавальної діяльності, яка передбачає: усвідомлення учнем...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Основні принципи навчання
Навчання як цілеспрямований, системний і послідовний процес підпорядковане певній системі принципів, дотримання яких забезпечує його ефективність....
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Шкільний компонент змісту освіти
Вимоги держави і суспільства до змісту, обсягу та рівня загальноосвітньої підготовки громадян України визначає державний стандарт загальної середньої...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Державний компонент змісту освіти
Вимоги держави і суспільства до змісту, обсягу та рівня загальноосвітньої підготовки громадян України визначає державний стандарт загальної середньої...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Поняття про форми організації навчання
Засвоєння знань учнями залежить не лише від методів і прийомів навчання, а й від форм організації навчальної роботи. Форма організації навчання -...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Технологія розвивального навчання
Важливість групової організації навчальної праці полягає Таблиця 2. Основні відмінності психолого-педагогічних підходів традиційної та особистісно...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Технологія групової навчальної діяльності школярів
Важливість групової організації навчальної праці полягає Таблиця 2. Основні відмінності психолого-педагогічних підходів традиційної та особистісно...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Методи стимулювання обов'язку і відповідальності в навчанні
Методи стимулювання навчальної діяльності учнів спрямовані на формування позитивних мотивів учіння. що стимулюють пізнавальну активність і сприяють...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Методи формування пізнавальних інтересів
Методи стимулювання навчальної діяльності учнів спрямовані на формування позитивних мотивів учіння. що стимулюють пізнавальну активність і сприяють...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Особливості навчальних планів, програм і підручників
Вимоги держави і суспільства до змісту, обсягу та рівня загальноосвітньої підготовки громадян України визначає державний стандарт загальної середньої...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Структура діяльності вчителя в навчальному процесі
Процес оволодіння знаннями, вміннями і навичками становить пізнавальну діяльність учнів, якою керує вчитель. Роль керівника навчального процесу не...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Дидактика як галузь педагогіки
2.1. Сутність процесу навчання Дидактика як галузь педагогіки Ефективна організація навчання потребує всебічного наукового обгрунтування змісту освіти,...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Індивідуальна робота
Важливим моментом у процесі навчання є індивідуальний підхід до учнів. Існують такі способи індивідуалізації навчання: під час пояснення нового матеріалу...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Урок як основна форма організації навчання
Основною організаційною формою навчання в сучасній школі є урок. Урок - форма організації навчання, за якої заняття проводить учитель з групою учнів...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - 2.1. Сутність процесу навчання
2.1. Сутність процесу навчання Дидактика як галузь педагогіки Ефективна організація навчання потребує всебічного наукового обгрунтування змісту освіти,...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Технологія навчання як дослідження
Творча особистість володіє високим рівнем знань, потягом до нового, оригінального, вміє відкинути звичайне, шаблонне, їй притаманні творчі здібності, які...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Технологія формування творчої особистості
Творча особистість володіє високим рівнем знань, потягом до нового, оригінального, вміє відкинути звичайне, шаблонне, їй притаманні творчі здібності, які...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Виховна функція навчання
Сутність її полягає в розвитку учнів у процесі навчання. Розвиваюче навчання сприяє розвиткові мислення, формуванню волі, емоційно-почуттєвої сфери,...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Інші методи навчально-пізнавальної діяльності
У своїй навчальній діяльності вчителі використовують методи навчання, які не охоплені розглянутою класифікацією. Пояснювально-ілюстративний метод...
Педагогіка - Фіцула М. М. - Неуспішність учнів і шляхи її подолання