Основи охорони праці - Березуцький В. В. - 2.9.6. Методи аналізу виробничого травматизму
Аналіз виробничого травматизму проводиться з метою встановлення закономірностей виникнення травм на виробництві та розробки ефективних профілактичних заходів.
У процесі аналізу травматизму мають бути з'ясовані причини нещасних випадків і розроблені заходи щодо їх попередження.
Для аналізу виробничого травматизму застосовують чотири основних методи: статистичний, монографічний, економічний, метод фізичного і математичного моделювання.
Статистичний метод грунтується на вивченні причин травматизму за документами, що реєструють нещасні випадки (акти за формою Н-1, листки тимчасової непрацездатності), за певний період часу (квартал, півріччя, рік); у випадку професійних захворювань аналізуються дані карт обліку професійних захворювань за формою П-5, які складаються на підставі актів розслідування випадків профзахворювань.
Цей метод створює можливість визначити порівняльну динаміку травматизму за окремими галузями, підприємствами, цехами, ділянками одного підприємства і виявити закономірності чи ділянки зниження або підвищення рівня травматизму. Для оцінки рівнів травматизму користуються відносними показниками (коефіцієнтами) частоти, важкості і втрат.
За коефіцієнт частоти травматизму Кч береться кількість нещасних випадків, що припадають на тисячу працівників за певний період:
Де Т - число нещасних випадків за звітний період (за винятком важких та смертельних); Р - середньооблікова кількість працівників за той же період.
Коефіцієнт важкості травматизму Кт характеризує середня кількість днів непрацездатності, що припадають на один нещасний випадок:
Де Д - сумарна кількість днів непрацездатності за всіма нещасними випадками за звітний період.
За коефіцієнт втрат Кв (показник загального травматизму) береться кількість людино-діб непрацездатності, що припадають на 1000 працівників. У ці показники не включаються групові та смертельні нещасні випадки:
Зміна коефіцієнтів частоти, важкості і втрат протягом ряду періодів характеризує динаміку промислового травматизму й ефективність заходів щодо попередження травматизму.
При поглибленому статистичному аналізі травматизму, крім виявлення причин травматизму, робиться також аналіз нещасних випадків за джерелами і характером впливу на організм; за видами робіт чи виробничими операціями; за характером травм; аналізуються відомості про потерпілих (професія, стаж, стать, вік), дані про час події (місяць, година робочого дня, зміна). Отримана інформація орієнтує дослідників щодо небезпеки виробничої обстановки та питань розробки індивідуальних захисних засобів, дає змогу вжити попереджувальні заходи.
До різновидів статистичного аналізу відносять груповий і топографічний. Груповий метод аналізу травматизму грунтується на повторюваності нещасних випадків незалежно від тяжкості ушкоджень. Наявний матеріал розслідування розподіляється за групами з метою виявлення найчастіше повторюваних випадків (однакових за обставинами). Нещасні випадки групуються за окремими однорідними ознаками: видом робіт, обладнанням, кваліфікацією, спеціальністю, віком потерпілого, причинами нещасних випадків тощо.
Топографічний метод полягає у вивченні причин нещасних випадків щодо місця їх виникнення; ці місця систематично наносяться умовними знаками на плани ділянки, цеху, підприємства. Метод дає наочне уявлення про місця зосередження травматизму, які потребують відповідних профілактичних заходів. Статистичні методи дослідження дають загальну картину стану травматизму, установлюють його динаміку, виявляють певні залежності, але при цьому не вивчаються поглиблено умови, в яких стався нещасний випадок.
Монографічний метод включає детальне дослідження всього комплексу умов, у яких стався нещасний випадок: процеси, устаткування, матеріали, захисні засоби, умови виробничої обстановки та ін. У результаті дослідження виявляються не тільки причини нещасних випадків, а й приховані (потенційні) небезпечні та шкідливі фактори, що можуть призвести до травматизму.
Економічний метод полягає у визначенні економічного збитку від виробничого травматизму, а також в оцінці ефективності витрат, що спрямовані на попередження нещасних випадків, з метою оптимального розподілу коштів на заходи щодо охорони праці.
Метод фізичного і математичного моделювання застосовується на складних зразках техніки.
Поряд із традиційними методами аналізу травматизму можна відзначити деякі нові напрямки, характерні для дослідження умов безпеки праці та попередження травматизму:
- комплекс методів математичної статистики, наприклад, методи дисперсійного і кореляційного аналізу;
- метод наукового прогнозування безпеки праці. Він служить для ймовірнісної оцінки динаміки травматизму, передбачення утворення несприятливих факторів у нових виробництвах чи технологіях і розробки для них відповідних вимог техніки безпеки;
- розробка автоматизованих систем оперативного обліку і попередження травматизму, що мають стати однією з ланок автоматизованої системи управління охороною праці;
- розробка методик комплексної оцінки безпеки технологічних процесів та устаткування на стадії їх проектування, виготовлення й експлуатації;
- ергономічний метод, що грунтується на комплексному вивченні систем "людина - машина - виробниче середовище" (ЛМС) з урахуванням функціональних можливостей людини у процесі праці;
- детерміністичні методи, які створюють можливість виявити об'єктивний закономірний взаємозв'язок умов праці й існуючу зумовленість випадків травматизму (наприклад, метод мережного моделювання застосовується при аналізі випадків травматизму, що стали результатом дії кількох факторів; методи спостережень, анкетування встановлюють в основному причини психофізіологічного характеру; метод експертних оцінок дає змогу дійти висновків на підставі узагальненого досвіду та інтуїції фахівців, що займаються питаннями охорони праці). Для оперативного обліку та обробки інформації про травматизм і профзахворювання можуть бути використані ручні і машинні системи (ПЕОМ).
Прогнозування травматизму здійснюється звичайно з використанням статистичних даних щодо Кч, Кт, Кв за кілька років роботи, це створює можливість екстраполювати криву, що описує застосування зазначених показників, на найближчий календарний період. Прогнозування травматизму і професійних захворювань, а також динаміки зміни умов праці є однією з основ створення систем управління (менеджменту) охороною праці (СУОП).
Методи прогнозування помилок людини. Ці методи грунтуються на класичному аналізі, що містить у собі наступні етапи:
- складання переліку основних відмов системи ЛМС;
- складання переліку й аналізу дій людини;
- оцінювання частоти помилок людини;
- визначення впливу частоти помилок людини на інтенсивність відмов розглянутої системи;
- вироблення рекомендацій, внесення необхідних змін у розглянуту систему і обчислення нових значень інтенсивності відмов.
Надійність людини в системі "людина - машина - виробниче середовище" відіграє дуже важливу роль. Але в розглянутих причинах невиконання завдання враховуються не тільки помилки, а й безпомилкові дії, які, проте, призведуть до катастрофи або аварії в силу тих чи інших обставин. При розгляді причин окремо слід звернути увагу на технічні причини, які, здавалося б, до людини стосунку не мають. Надійність машини визначається її справним станом, за яким наглядає людина. Якщо людина в силу своєї некомпетентності чи безвідповідальності доводить технічний стан машини до такого, що супроводжується виходом машини з ладу, то першою причиною виходу машини з ладу буде ненадійність людини як фахівця, що обслуговує машину, а потім - технічна несправність. Ризик виходу машини з ладу в цьому випадку є перш за все функцією діяльності людини. Більш докладно ці питання розглядаються в курсі "Безпека життєдіяльності".
Метод дерева несправностей застосовується при аналізі складних систем. Загальна процедура аналізу дерева несправностей полягає у виконанні наступних етапів:
- визначення небажаної (завершальної) події в розглянутій системі;
- ретельне вивчення можливої поведінки і передбачуваного режиму використання системи;
- визначення функціональних властивостей подій вищого рівня для з'ясування причин тих чи інших несправностей системи і проведення більш глибокого аналізу поведінки системи з метою виявлення логічного взаємозв'язку подій нижчого рівня, здатних призвести до відмови системи;
- побудова дерева несправностей для логічно пов'язаних подій на вході. Ці події мають визначатися в термінах ідентифікованих незалежних первинних відмов.
Щоб одержати кількісні результати для завершальної небажаної події дерева, необхідно задати ймовірність відмови, коефіцієнт готовності, інтенсивність відмов та інші показники, які характеризують первинні події, за умови, що події дерева несправностей не є надлишковими.
Більш точний і систематичний аналіз передбачає виконання таких процедур, як: 1) визначення границь системи; 2) побудова дерева несправностей; 3) якісна оцінка; 4) кількісна оцінка.
Приклад. Потрібно побудувати дерево несправностей для простої системи - освітлення робочого місця, у якій є вимикач та електрична лампочка (рис. 2.14). Вважається, що відмова вимикача полягає лише в тому, що він замикається, а завершальною подією є відсутність освітлення в кімнаті. Основними, або первинними, подіями дерева несправностей є: 1) відмова джерела живлення Е}; 2) відмова запобіжника Е2; 3) відмова вимикача Е3; 4) перегоряння лампочки Е4. При аналізі дерево несправностей показує, що первинні події - це входи схем ЧИ: при настанні кожної з чотирьох первинних подій Е., Е2, Е3, Е4 здійснюється завершальна подія (відсутність світла у робочому приміщені).
Переваги і хиби методу дерева несправностей такі. Метод дає уявлення про поведінку системи, але потребує від фахівців глибокого розуміння системи і конкретного розгляду щоразу тільки однієї певної відмови; допомагає дедуктивно виявляти відмови; дає конструкторам, користувачам і керівникам можливе наочне обгрунтування конструктивних змін та аналізу компромісних рішень; створює можливість виконувати кількісний і якісний аналіз надійності; полегшує аналіз надійності складних систем. Але найголовніша його перевага - це те, що він розвиває навички логічного мислення, що дуже необхідно в практичній діяльності фахівців будь-якого рівня і роду занять.
Метод дуже добре себе зарекомендував при розслідуванні нещасних випадків, коли необхідно розглянути складне нагромадження різних причин у часі. Приклади використання цього методу при розслідуванні наведені у практикумі з "Охорони праці".
Контрольні запитання та завдання
1. Поясніть поняття "нещасний випадок, "травма", "професійні захворювання", "гострі і хронічні отруєння".
2. . Наведіть класифікації нещасних випадків за видами відповідальності, за важкістю наслідків, за зв'язком із виробничою діяльністю.
3. Наведіть характеристику травм.
4. Який порядок розслідування нещасних випадків?
5. Який порядок розслідування професійних захворювань?
6. Назвіть особливості спеціального розслідування.
7. Які основні причини виробничого травматизму?
8. Наведіть методи аналізу виробничого травматизму.
9. Які існують основні методи і засоби забезпечення безпеки?
10. У чому полягає процедура методу дерева несправностей?
Схожі статті
-
Основи охорони праці - Березуцький В. В. - Завдання та функції управління охороною праці
Основними завданнями управління охороною праці є: 1) опрацювання заходів щодо здійснення державної політики з охорони праці на регіональному та...
-
Основи охорони праці - Березуцький В. В. - 1.2.1. Загальні положення
1.2.1. Загальні положення Концепція управління охороною праці (далі - Концепція) спрямована на реалізацію положень Конституції та Законів України щодо...
-
Основи охорони праці - Березуцький В. В. - 2.9.1. Спеціальне розслідування нещасних випадків
Спеціальному розслідуванню підлягають: - нещасні випадки зі смертельним наслідком; - групові нещасні випадки, які сталися одночасно з двома і більше...
-
Основи охорони праці - Березуцький В. В. - 2.6.9. Фінансування страхування від нещасного випадку
Розділ дев'ятий Закону про соціальне страхування розглядає питання фінансування страхування. Фонд соціального страхування від нещасних випадків збирає та...
-
Забезпечення безпеки названих об'єктів досягається шляхом проведення таких заходів: - підвищення якості проектних рішень щодо безпечних і нешкідливих...
-
Основи охорони праці - Березуцький В. В. - 1.2. Концепція управління охороною праці в Україні
1.2.1. Загальні положення Концепція управління охороною праці (далі - Концепція) спрямована на реалізацію положень Конституції та Законів України щодо...
-
Основи охорони праці - Березуцький В. В. - 2. МЕНЕДЖМЕНТ ОХОРОНИ ПРАЦІ НА ПІДПРИЄМСТВАХ УКРАЇНИ
2.1. Загальнотеоретичні і методичні основи охорони праці Кожна наука має свій об'єкт, предмет і засоби пізнання або вивчення, а також закони, що виявлені...
-
Основи охорони праці - Березуцький В. В. - Розслідування та облік нещасних випадків
Розслідування та облік нещасних випадків на підприємствах проводиться керівником чи уповноваженим ним органом відповідно до Положення про розслідування і...
-
Основи охорони праці - Березуцький В. В. - 1.1. Сучасний стан охорони праці в Україні та за кордоном
1.1. Сучасний стан охорони праці в Україні та за кордоном Сучасний стан охорони праці в Україні можна охарактеризувати як такий, що викликає серйозне...
-
Основи охорони праці - Березуцький В. В. - Регламентація процесу праці
Ця галузь діяльності СУОП регулюється законами і спеціальними положеннями. Розробляє і приймає нові закони Верховна Рада України, а державні міжгалузеві...
-
Основи охорони праці - Березуцький В. В. - Навчання з питань охорони праці
Ця галузь діяльності СУОП регулюється законами і спеціальними положеннями. Розробляє і приймає нові закони Верховна Рада України, а державні міжгалузеві...
-
Основи охорони праці - Березуцький В. В. - Професійний добір
Ця галузь діяльності СУОП регулюється законами і спеціальними положеннями. Розробляє і приймає нові закони Верховна Рада України, а державні міжгалузеві...
-
Основи охорони праці - Березуцький В. В. - Розробка, прийняття і скасування нормативних актів
Ця галузь діяльності СУОП регулюється законами і спеціальними положеннями. Розробляє і приймає нові закони Верховна Рада України, а державні міжгалузеві...
-
Основи охорони праці - Березуцький В. В. - 2.1. Загальнотеоретичні і методичні основи охорони праці
2.1. Загальнотеоретичні і методичні основи охорони праці Кожна наука має свій об'єкт, предмет і засоби пізнання або вивчення, а також закони, що виявлені...
-
Основи охорони праці - Березуцький В. В. - 2.9. Розслідування та облік виробничого травматизму
Для обгрунтованої розробки заходів щодо профілактики виробничого травматизму важливим є своєчасне і правильне виявлення його причин. Порядок...
-
Розділ десятий Закону про соціальне страхування розглядає питання про відповідальність при страхуванні від нещасних випадків. Фонд соціального...
-
Основи охорони праці - Березуцький В. В. - 2.6.3. Обов'язки Фонду страхування від нещасних випадків
У розділі третьому Закону про соціальне страхування розглянуті обов'язки Фонду. Уразі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від...
-
Основи охорони праці - Березуцький В. В. - 2.5.1. Правове регулювання питань охорони праці
2.5.1. Правове регулювання питань охорони праці Конституція України до соціальних прав включає право кожного на належні, безпечні й здорові умови праці....
-
Основи охорони праці - Березуцький В. В. - 2.5. Законодавство з охорони праці
2.5.1. Правове регулювання питань охорони праці Конституція України до соціальних прав включає право кожного на належні, безпечні й здорові умови праці....
-
Основи охорони праці - Березуцький В. В. - Розслідування та облік аварій
Розслідування та облік нещасних випадків на підприємствах проводиться керівником чи уповноваженим ним органом відповідно до Положення про розслідування і...
-
Основи охорони праці - Березуцький В. В. - 1. ЗАГАЛЬНІ ПИТАННЯ ОХОРОНИ ПРАЦІ
1.1. Сучасний стан охорони праці в Україні та за кордоном Сучасний стан охорони праці в Україні можна охарактеризувати як такий, що викликає серйозне...
-
Основи охорони праці - Березуцький В. В. - 1.2.3. Реформування у сфері управління охороною праці
Органи державного управління охороною праці Концепція передбачає збереження наступної багаторівневої структури державного управління охороною праці: -...
-
2.3.1. Загальні положення системи управління охороною праці Виходячи з визначення науки "охорона праці", система охорони праці поєднує сукупність...
-
Основи охорони праці - Березуцький В. В. - 2.3. Система управління охороною праці в Україні
2.3.1. Загальні положення системи управління охороною праці Виходячи з визначення науки "охорона праці", система охорони праці поєднує сукупність...
-
Основи охорони праці - Березуцький В. В. - 2.2. Система працеохоронного менеджменту і його рівні
Для управління необхідно, насамперед, уявляти, чим ми керуємо, що є об'єктом управління. Використовуючи системний підхід і вважаючи, що кожна система...
-
Основи охорони праці - Березуцький В. В. - Органи державного управління охороною праці
Органи державного управління охороною праці Концепція передбачає збереження наступної багаторівневої структури державного управління охороною праці: -...
-
Основи охорони праці - Березуцький В. В. - Міжнародне співробітництво
Фінансування охорони праці здійснюється роботодавцем. Фінансування профілактичних заходів з охорони праці, виконання загальнодержавної, галузевих та...
-
Основи охорони праці - Березуцький В. В. - 2.9.5. Причини виробничого травматизму
Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне страхування від нещасних випадків на виробництві і профзахворювань, що призвели до втрати...
-
Основи охорони праці - Березуцький В. В. - 2.9.4. Страховий ризик і страховий випадок
Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне страхування від нещасних випадків на виробництві і профзахворювань, що призвели до втрати...
-
Основи охорони праці - Березуцький В. В. - 2.9.3. Розслідування та облік аварій
На підприємстві відповідно до вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів з питань захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та...
Основи охорони праці - Березуцький В. В. - 2.9.6. Методи аналізу виробничого травматизму