Основи готельної справи - Руденко В. П. - 5.4. Тенденції розташування готельних комплексів у структурі міста
Готельні комплекси - це складні, часто унікальні споруди. їх розміщення у планувальній структурі міста є складним і відповідальним процесом. Вибір ділянки Для розташування готельного комплексу визначається цілою низкою чинників (див. рис. 1).
Рис. 1. Чинники вибору майданчика для будівництва готельних комплексів
Майданчик, обраний для будівництва готельного комплексу, повинен насамперед мати Достатню площу території З урахуванням специфіки експлуатації готельного комплексу та його ємності. Бажано, щоб ділянка була прямокутної форми і не більше, ніж із двох боків, була обмежена магістральними вулицями. Недоцільно розміщувати готельні комплекси на територіях із гострими кутами, оскільки це ускладнює процес проектування і будівництва готельної будівлі.
Майданчик повинен Мати добру транспортну доступність, зручні зв'язки із центром міста і вокзалами. Передбачається також наявність вільних територій для влаштування під' їздів і стоянок для пасажирських, екскурсійних автобусів, автомашин.
Крім цього, служба постачання численних і різноманітних груп приміщень комплексу (ресторани, торгівля) має свої спеціальні підсобні і складські зони, які передбачають окремий під'їзд вантажного транспорту та організацію незалежного його завантаження і розвантаження, зберігання товарів.
До ділянок для розміщення готельних комплексів потрібно ставити й архітектурно-ландшафтні вимоги: наявність озеленення, водних поверхонь, рельєфу. Бажано, щоб поруч із готелем знаходився парк, сад чи сквер.
При проектуванні готелів потрібно правильно використовувати рельєф і ландшафтне оточення для досягнення органічного зв' язку зовнішнього і внутрішнього простору. Особливо Доцільно розміщувати готелі на терасах, пагорбах. Так, великий американський готель "Хілтон" розташований на пагорбі й органічно вписаний у його планувальну структуру. Аналогічно вирішений готель "Кавальєрі" у Римі, при будівництві якого чудово використаний рельєф пагорба Монте-Марко.
У вітчизняній практиці ця тенденція набуває дедалі більшого поширення, особливо в Криму і Західній Україні. Рельєф і природне оточення є основними компонентами для досягнення естетичної виразності готельного комплексу. Тому потрібно зберігати й посилювати ландшафтні особливості ділянок за рахунок зміцнення природних домінант пагорбів, мисів, терас тощо. В жодному разі їх не можна руйнувати.
Однією з обов' язкових умов, якими повинен характеризуватися майданчик для будівництва готельного комплексу, є його екологічна комфортність. Він не повинен розміщуватися в екологічно кризових районах міст. Його санітарно-гігієнічні параметри (чистота повітряного басейну, рівень шуму, аерація, інсоляція) повинні відповідати нормативним вимогам.
При виборі ділянки варто також враховувати наявність міських інженерних комунікацій (водогін, каналізація, електрокабель), можливість телефонізації і під'єднання до існуючих інженерних міських мереж із врахуванням їхньої потужності та розміщення, що значно знижує обсягу вартості будівництва готельних комплексів.
5.4. Тенденції розташування готельних комплексів у структурі міста
Часто готелі виконують основну містобудівну функцію у будівництві і забудові великого відрізку магістралі, району, а іноді й цілого міста. Здебільшого це багатоповерхові будівлі, проте в деяких випадках врахування містобудівних вимог потребує обмеження поверховості готелів та істотно впливає на їхню об'ємно-просторову композицію.
У практиці проектування і будівництва сучасних готелів сформувались кілька тенденцій. Основні з них такі:
- Житлова і громадська частини розміщені в одній будівлі, при цьому приміщення загального призначення - на нижніх поверхах, а житлові - над ними. У зв' язку з великим набором громадських приміщень, особливо в готелях великої місткості і високого рівня комфорту, площа забудови нижніх поверхів, де розміщуються ці приміщення, здебільшого перевищує площу забудови житлового поверху, створюючи своєрідний стилобат, над яким височіє житлова частина готелю. Такий проект широко розповсюджений; він дозволяє обмежити площу забудови, але потребує обов' язко-вого облаштування технічного поверху між житловою і громадською частинами будівлі;
- Житлова і громадська частини готелю розташовані в різних, проте взаємопов 'язаних між собою корпусах, які мають контрастну поверховість та об'ємно-просторову характеристику. Житлова частина переважно має меншу площу забудови і більшу поверховість порівняно з громадською частиною;
- Житлова і громадська частини готелю розміщені в самостійних, не пов' язаних між собою будівлях. Іноді цей прийом називають "павільйонним". Він забезпечує вільне рішення кожної групи приміщень і чітке функціональне та конструктивно-планувальне розчленування готелю, але потребує найбільшої площі забудови порівняно з іншими прийомами, тому використовується рідко, переважно в готельних комплексах, розташованих на малоосвоєних територіях.
Функціональне призначення готелів має великий вплив на їхнє розташування у планувальній структурі міста. Містобудівний аналіз розміщення готелів у планувальній структурі великих і найбільших міст дозволяє виділити кілька характерних Прийомів Їхнього розташування. Модель розміщення готелів у планувальній структурі міста така:
1) в центрі міста;
2) на територіях, прилеглих до центру;
3) в центрі житлових районів і мікрорайонів;
4) на порозі міста;
5) за межами міста.
Основною тенденцією повоєнного періоду було розміщення великих готелів у центрі міста. Вони були невід'ємним планувальним елементом центральних площ міста (готель "Москва" у Києві, "Харків" у Харкові та ін.), розташовувалися на центральних магістральних вулицях. Ця тенденція збереглася й до сьогодні. Практика експлуатації готелів показує, що найефективнішим є їхнє розміщення в центрі міст з багатьох причин, оскільки саме центр будь-якого міста, як правило, добре зв' язаний у транспортному відношенні з усіма районами та основними комунікаціями - вокзалами (залізничним, автовокзалом, аеровокзалом). На території історичного центру міста сконцентровані основні архітектурні та історичні пам' ятки, що створює комфортні умови для туристів, оскільки об' єкти їхніх інтересів знаходяться в зоні пішохідної доступності. Розташування готелів у центрі міста - важливий чинник економії часу для багатьох приїжджих людей. Тому будівництво готелів і надалі проводитиметься в центральній частині міста.
Вартість землі в центральних частинах міст постійно зростає і дедалі складніше виділити ділянку для будівництва. Виникає потреба зносити існуючі будівлі, що ще більше сприяє зростанню вартості нового будівництва. Ускладнені під'їзди, відсутні місця для будівництва стоянок, достатньо високий обсяг витрат тощо. У зв'язку з цим спостерігається тенденція децентралізації мережі міських готелів. Готельні будівлі найчастіше розташовують у зоні, прилеглій до центру. Тут значно більше придатних для будівництва територій, вартість землі нижча, комфортність середовища вища, шумове забруднення відносно невелике. Таке розміщення найоп-тимальніше і найпоширеніше. При цьому варіанті дещо погіршується транспортна доступність готелів стосовно центру, але економічні показники ефективності будівництва набагато вищі.
У зв'язку з тим, що сучасні найкращі готелі - це багатофункціональні комплекси, куди включені і власне готельний фонд, і різноманітні зали (виставкові, банкетні, конференц - та ін.), і численні харчові блоки, враховуючи зростаюче суспільне значення готелів, у вітчизняній і зарубіжній практиці останніми роками розвивається тенденція будівництва нових готелів як композиційних центрів житлових районів і мікрорайонів. Прикладами можуть слугувати нові готелі США, Німеччини, Італії, Скандинавії, Росії, України та інших країн.
Розміщення готелів на "порозі" міста І за його межами має свою специфіку. Такі готелі, здебільшого, призначені для автотуристів. Вони, як правило, розташовуються на основних автомагістралях міста, в зоні в'їзду до великих міст. Невід'ємною умовою ділянки повинні бути зручні місця для з' їзду із транспортних артерій і добра видимість будівлі на далеких підступах до неї.
Заміське розташування готелів породжує певні труднощі, пов' язані з доступністю центру міста і роботою окремих блоків готелю (ресторанів, перукарень, побутових закладів тощо), розрахованих і на обслуговування міського населення.
Запитання та завдання для самоконтролю
1. Розкрийте особливості, що були притаманні найпершим об'єктам розміщення.
2. Охарактеризуйте сучасні архітектурні концепції будівництва готельних комплексів.
3. Дайте характеристику основних чинників, що визначають вибір ділянки для розміщення готельного комплексу.
Назвіть та охарактеризуйте прийоми розміщення готелів у планувальній структурі міста. Наведіть приклади.
Схожі статті
-
Готельні комплекси - це складні, часто унікальні споруди. їх розміщення у планувальній структурі міста є складним і відповідальним процесом. Вибір...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 5.2. Сучасні архітектурні концепції готельних будівель
5. ПРИЗНАЧЕННЯ ГОТЕЛІВ, ЇХ РОЗТАШУВАННЯ У СТРУКТУРІ МІСТА 5.1. Розвиток архітектурних форм будівлі готелю. 5.2. Сучасні архітектурні концепції готельних...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 5. ПРИЗНАЧЕННЯ ГОТЕЛІВ, ЇХ РОЗТАШУВАННЯ У СТРУКТУРІ МІСТА
5. ПРИЗНАЧЕННЯ ГОТЕЛІВ, ЇХ РОЗТАШУВАННЯ У СТРУКТУРІ МІСТА 5.1. Розвиток архітектурних форм будівлі готелю. 5.2. Сучасні архітектурні концепції готельних...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 1.4. Особливості розвитку міжнародних готельних мереж
Поглиблення спеціалізації підприємств гостинності пов'язане з утворенням Міжнародних готельних мереж, Які відіграють величезну роль у розробці і...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 5.1. Розвиток архітектурних форм будівлі готелю
5. ПРИЗНАЧЕННЯ ГОТЕЛІВ, ЇХ РОЗТАШУВАННЯ У СТРУКТУРІ МІСТА 5.1. Розвиток архітектурних форм будівлі готелю. 5.2. Сучасні архітектурні концепції готельних...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 2.1. Зародження готельної справи в Україні
2.1. Зародження готельної справи в Україні. 2.2. Розвиток готельного господарства України в другій половині XIX - на початку XX ст. 2.3. Розвиток...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - РОЗДІЛ 2.ОСНОВНІ ФОНДИ ГОТЕЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА
5. ПРИЗНАЧЕННЯ ГОТЕЛІВ, ЇХ РОЗТАШУВАННЯ У СТРУКТУРІ МІСТА 5.1. Розвиток архітектурних форм будівлі готелю. 5.2. Сучасні архітектурні концепції готельних...
-
2.1. Зародження готельної справи в Україні. 2.2. Розвиток готельного господарства України в другій половині XIX - на початку XX ст. 2.3. Розвиток...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 2. РОЗВИТОК ГОТЕЛЬНОЇ СПРАВИ В УКРАЇНІ
2.1. Зародження готельної справи в Україні. 2.2. Розвиток готельного господарства України в другій половині XIX - на початку XX ст. 2.3. Розвиток...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 3.3. Типи готельних підприємств за призначенням
Готель - це будівля (чи комплекс будівель) зі складним цілодобовим технологічним процесом, в якому клієнтам гарантується надання номерів (чи місць у...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 2.4. Сучасний стан розвитку готельного бізнесу в Україні
Мережа туристських підприємств активно формувалась наприкінці 70-х - упродовж 80-х рр. Як свідчить аналіз, більшість готелів, мотелів, кемпінгів,...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - Передмова
Сьогодні туризм посідає одне з провідних місць у структурі господарства багатьох країн світу. Його частка становить до 10% світового валового...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 3.1. Основні підходи до класифікації засобів розміщення
3.1. Основні підходи до класифікації засобів розміщення. 3.2. Класифікація засобів розміщення туристів за ВТО. 3.3. Типи готельних підприємств за...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 3. ВИДИ СУЧАСНИХ ЗАСОБІВ РОЗМІЩЕННЯ
3.1. Основні підходи до класифікації засобів розміщення. 3.2. Класифікація засобів розміщення туристів за ВТО. 3.3. Типи готельних підприємств за...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 4.4. Класифікація готелів в Україні і країнах СНД
Вперше класифікацію готельного фонду України було здійснено в 50-ті роки XX ст. у межах загальної для СРСР системи класифікації готелів і готельних...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 4.1. Проблеми створення міжнародної класифікації готелів
4.1. Проблеми створення міжнародної класифікації готелів. 4.2. Особливості американської класифікації готелів і мотелів. 4.3. Підходи до класифікації...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 4. СИСТЕМИ КЛАСИФІКАЦІЇ ГОТЕЛІВ У СВІТІ
4.1. Проблеми створення міжнародної класифікації готелів. 4.2. Особливості американської класифікації готелів і мотелів. 4.3. Підходи до класифікації...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 3.4. Спеціалізовані готелі
Серед спеціалізованих готелів особливе місце посідають: 1. Засоби розміщення для автотуристів: О Мотель - порівняно новий тип готелю, батьківщиною якого...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 1.3. Еволюція індустрії гостинності
Історія розвитку готельної справи нерозривно пов'язана з подорожами. Історія ж подорожування сягає своїм корінням ще часів античності - мандрівки...
-
На відміну від інших країн, у США немає єдиної офіційної, затвердженої урядом системи класифікації готелів. За Комфортабельністю Вони здебільшого...
-
На відміну від інших країн, у США немає єдиної офіційної, затвердженої урядом системи класифікації готелів. За Комфортабельністю Вони здебільшого...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 3.2. Класифікація засобів розміщення туристів за ВТО
У міжнародній практиці прийнята стандартна класифікація засобів розміщення, розроблена експертами Всесвітньої туристської організації (ВТО). Згідно з...
-
Упродовж 1926-1932 рр. приділялася увага і розвитку готельного господарства. У зв'язку зі скрутними соціально-побутовими умовами життя населення готельні...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 1.5. Проблеми і перспективи розвитку готельної індустрії
Потреба виживання малих і середніх підприємств готельного типу визначила нову тенденцію в спеціалізації, диверсифікації, концептуалізації та екологізації...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 1.2. Зміст основних понять готельного господарства
Важливою складовою туристичної діяльності є готельне господарство. Розвиток вітчизняного та міжнародного туризму значною мірою пов' язується з рівнем...
-
1. ПОНЯТТЯ "ГОСТИННОСТІ" І "ГОТЕЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА". РЕТРОСПЕКТИВНИЙ АНАЛІЗ РОЗВИТКУ ГОТЕЛЬНОЇ СПРАВИ 1.1. Терміни і визначення понятійного апарату...
-
1. ПОНЯТТЯ "ГОСТИННОСТІ" І "ГОТЕЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА". РЕТРОСПЕКТИВНИЙ АНАЛІЗ РОЗВИТКУ ГОТЕЛЬНОЇ СПРАВИ 1.1. Терміни і визначення понятійного апарату...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ГОТЕЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА
1. ПОНЯТТЯ "ГОСТИННОСТІ" І "ГОТЕЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА". РЕТРОСПЕКТИВНИЙ АНАЛІЗ РОЗВИТКУ ГОТЕЛЬНОЇ СПРАВИ 1.1. Терміни і визначення понятійного апарату...
-
Глава 7. Господарський комплекс України, його структура і трансформація в ринкових умовах 7.1. Економіка України як єдиний народногосподарський комплекс...
-
Управління підприємством здійснюється у відповідності з діючим законодавством і статутом підприємницької структури. Підприємство самостійно визначає...
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 5.4. Тенденції розташування готельних комплексів у структурі міста