Основи готельної справи - Руденко В. П. - 10.1. Особливості процесу надання основних послуг у готелях
10.1. Особливості процесу надання основних послуг у готелях.
10.2. Додаткові готельні послуги як показник високої якості, конкурентоспроможності та культури обслуговування.
10.3. Якість обслуговування туристів у готелях - важливий чинник розвитку туризму.
10.3.1. Поняття якості послуг.
10.3.2. Чинники формування якості обслуговування.
10.3.3. Фактори впливу на якість обслуговування у готельних комплексах.
10.1. Особливості процесу надання основних послуг у готелях
Попит на готельні послуги має нерівномірний і сезонний характер, тому готелі, мотелі, кемпінги повинні мати достатній резерв номерного фонду, а також матеріальних і трудових ресурсів. Постійна готовність підприємств готельного господарства до зустрічі й обслуговування туристів потребує одночасної присутності впродовж доби адміністратора, реєстратора, портьє, носіїв багажу, покоївок та ін. Це значно зменшує ефективність використання праці персоналу. Однак вітчизняний та зарубіжний досвід свідчить про можливість подолання цього протиріччя. Наприклад, шляхом запровадження бригадної організації праці за принципом суміщення професій.
Характерною особливістю сучасного готельного обслуговування є централізація реалізації послуг. Великі готельні об'єднання формують спеціалізовані ланки для реалізації основних послуг. Тому частина операцій у процесі обслуговування туристів (попередній продаж, резервування місць тощо) виходить за рамки компетенції окремих ланок готельного господарства та зосереджується в спеціалізованих туристичних організаціях або самому підприємстві. Отже, на якість обслуговування в готелях впливає діяльність посередницьких ланок, що реалізовують їхні основні послуги.
Процес надання Основних послуг У готельній діяльності можна поділити на кілька основних етапів.
> інформація про послуги;
^ резервування (бронювання) місць;
> реалізація послуг;
^ зустріч і проводи туристів;
^ обслуговування під час перебування.
Початкова інформація Про характер основних послуг міститься у назві, місцезнаходженні та категорії засобу розміщення (готель, мотель, флайтель, туристичне селище тощо). Інші відомості, як-от: кількість і наявність вільних номерів; близькість до туристичних центрів і берега моря; пільги, що надаються певним категоріям клієнтів (молоді, сім'ям із дітьми, учасникам конгресів та ін.), туристи знаходять у рекламних проспектах. Ще детальнішу інформацію вони можуть одержати від туроператорів, тобто фірм, що здійснюють через мережу турагентів рекламу та збут турів.
Етап надання інформаційних послуг у готелях - один із найважливіших і часто визначальний. Вміле надання інформації повинно привертати увагу, збуджувати інтерес і бажання придбати послугу, тобто здійснити вибір готелю, номера, терміну перебування та ін. Водночас, інформаційну діяльність варто проводити з великим тактом, увагою та професіоналізмом.
Невипадково великі американські й англійські готельні корпорації значну увагу звертають на інформаційні послуги. Вони роблять усе для того, щоб зацікавити туриста та допомогти зупинити свій вибір на готелі, що найточніше відповідає його вимогам і формі відпочинку. В кожному описі готелю є невеличка рубрика під назвою "До Вашої уваги". Тут можна знайти коротку, цікаву інформацію про можливе місце проживання. Для точнішої орієнтації та полегшення вибору готелі групуються за інтересами туристів з відповідною організацією їхнього відпочинку.
Особлива увага звертається в інформації на пільги та можливості їх одержання: наприклад, пільгові ціни на дитячі путівки (дійсні тільки для дітей, які проживають у кімнаті разом із двома дорослими); безкоштовне вино та фрукти під час прибуття, чай і тістечко щодня, пляшка вина (на номер) щотижня; безкоштовний торт у день народження клієнта; щодекади безкоштовний прокат автомобіля (на номер); якщо турист відпочиває впродовж 2 тижнів у даному готелі, то адміністрація на свій власний розсуд може запропонувати певне його урізноманітнення: 1 тиждень - на одному курорті, а потім переїхати до контрастного курорту, при цьому одержавши знижку в оплаті до 75 відсотків та ін.
Резервування місць у готелях, Мотелях та інших засобах розміщення дозволяє персоналу краще підготуватися до обслуговування туристів, а останнім раціональніше провести дозвілля в туристичних центрах. Останнім часом резервування місць здійснюють не тільки організовані, але й неорганізовані туристи. Відмінність полягає в тому, що перші резервують основні готельні послуги через посередницьку ланку, а другі - безпосередньо.
У сучасних готелях застосовуються найрізноманітніші форми бронювання місць - усна, письмова, телефонна, телексна, телеграфна, Internet та ін. Під час використання автоматичних апаратів для резервування застосовуються спеціальні міжнародні готельні коди.
Резервування номерів у кемпінгах, бунгало, туристичних базах здійснюється в два Етапи. Перший включає запит на бронювання з боку посередницької ланки чи туриста і повинна містити такі традиційні відомості: ім'я туриста, вид послуг (ночівля, напівпансіон або повний пансіон), термін перебування. Другий - опрацювання матеріалів щодо резервування. Тільки позитивна відповідь дає підставу туристу вважати місце заброньованим.
Сучасний рівень комп'ютеризації системи управління в готелях дозволяє здійснювати бронювання та його підтвердження практично одночасно. Висока економічна ефективність використання комп' ютерного бронювання спонукала їх власників боротися за вплив на ринку туристичних агентств. Для залучення тура-гентів компанії розширюють сферу застосування своїх систем бронювання, включаючи до їх програми широке коло Послуг: бронювання готельних місць, прокат автомобілів, страхування автомобілів, страхування авіапасажирів, оформлення квитків і закордонних паспортів і навіть оформлення замовлень на квіти.
Реалізація основних послуг Може здійснюватись як безпосередньо в готелях, мотелях, кемпінгах, так і в спеціалізованих агенціях та службах готельних підприємств або туристичних організаціях. Отже, реалізація основних послуг може бути централізованою, децентралізованою та Комбінованою.
Для Централізованого продажу готель попередньо укладає договір з туристичною фірмою про реалізацію основних послуг. Як правило, остання реалізовує основні послуги кількох готельних підприємств, що дозволяє туристам обирати з великого розмаїття видів і розрядів той засіб розміщення, що відповідає їхнім вимогам. Така форма продажу основних послуг допомагає досягти найбільшого завантаження готелів.
Однак, централізована реалізація готельних послуг не створює можливостей для задоволення індивідуальних потреб і побажань окремих туристів. Таке завдання може вирішити Децентралізований продаж, який здійснюється персоналом готелю, мотелю, кемпінгу. Ця форма реалізації послуг може привести до ускладнень із завантаженням місць і до збільшення витрат на рекламу й обслуговуючий персонал.
Вища якість обслуговування й ефективність готельної діяльності досягаються за умови застосування Комбінованих форм продажу послуг, коли у ньому беруть участь готельні підприємства і туристичні агентства. Така форма продажу дозволяє поєднувати переваги та долати недоліки централізованого й децентралізованого продажу.
Зустріч і розміщення туристів У готелях включає: перенесення багажу, реєстрацію клієнта, видачу ключів і супровід до номера. Разом із ключем доцільно видавати туристові візитну картку, яку називають "паспортом готелю" (див. додаток Є). У ньому вказують назву готелю, його адресу, категорію та ін. Додатково до нього вписуються номер кімнати, термін перебування, транспортні зв'язки готелю. Зворотний бік такого "паспорта" чи "візитівки" заповнюють будь-якою рекламною інформацією стосовно діяльності додаткових служб, проведення різноманітних заходів, а для полегшення орієнтації туристів наводять схему району, де розташований готель.
Розподіл туристів за номерами Здійснюється службою прийому і розміщення за участю керівника туристичної групи, гіда-перекладача. Основними вимогами у процесі прийому клієнтів є: Оперативність, чіткість і швидкість оформлення документації. Правилами прийому туристів передбачені такі граничні Терміни оформлення та розміщення:
- для індивідуального туриста - до 5 хвилин;
- групи до 30 осіб - 15 хвилин;
- групи до 100 осіб - 40 хвилин;
- понад 100 осіб - у межах години.
До номерів гості супроводжуються відповідними працівниками готелю (коридорними, носіями багажу та ін.), які повинні допомогти туристам перенести багаж і показати номер, ознайомити з особливостями користування різним устаткуванням.
Служба прийому повинна звертати особливу увагу на постійних гостей: їм пропонують номери, де вони раніше зупинялися; організовують ювілейні зустрічі (п'яте чи десяте відвідування готелю), підносять їм квіти, сувеніри та проявляють інші знаки уваги. Як правило, постійні гості реєструються додатково, дані таких карток використовують для привітання їх із днем народження, різдвяними святами тощо.
Завершальний етап надання основних послуг у готелі - оплата та виїзд. У день від'їзду проживаючий повинен попередити персонал поверху про час свого від' їзду та провести повний розрахунок. Для розрахунку індивідуальних туристів застосовуються різні системи та форми. Дедалі активніше застосовується кредитна система. Маючи кредитну картку, клієнт може користуватися різноманітними послугами (ночівлею, харчуванням, побутовим обслуговуванням, басейном, сауною та ін.) Після надання окремих послуг відповідні працівники, використовуючи реєстраційну машину, за певним кодом відображають вид і ціну послуги.
Організовані туристи, як правило, оплачують основні послуги заздалегідь. Причому досить часто до ціни за основну послугу додається плата за користування різноманітними спорудами готелю (мотелю) - спортивним залом, басейном, сауною, дитячим майданчиком та ін., що створює ілюзію безкоштовності цих послуг.
Виїзд і проводи Туристів як останній етап надання основних послуг супроводжується, як правило, піднесенням багажу до автомобіля перед готелем, викликом таксі, наданням допомоги в упакуванні речей та ін.
Зазначені етапи надання основних послуг взаємопов'язані та взаємозумовлені, кожен окремо й усі загалом визначають якість готельних послуг.
Схожі статті
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 10. ОРГАНІЗАЦІЯ НАДАННЯ ОСНОВНИХ І ДОДАТКОВИХ ПОСЛУГ
10.1. Особливості процесу надання основних послуг у готелях. 10.2. Додаткові готельні послуги як показник високої якості, конкурентоспроможності та...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 1.2. Зміст основних понять готельного господарства
Важливою складовою туристичної діяльності є готельне господарство. Розвиток вітчизняного та міжнародного туризму значною мірою пов' язується з рівнем...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 9. ОСОБЛИВОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ ГОТЕЛЬНИХ СЛУЖБ
9.1. Підходи до класифікації служб і відділів готельних комплексів. 9.2. Склад і функції готельних служб. 9.2.1. Організація вищої управлінської ланки...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 1.5. Проблеми і перспективи розвитку готельної індустрії
Потреба виживання малих і середніх підприємств готельного типу визначила нову тенденцію в спеціалізації, диверсифікації, концептуалізації та екологізації...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 1.4. Особливості розвитку міжнародних готельних мереж
Поглиблення спеціалізації підприємств гостинності пов'язане з утворенням Міжнародних готельних мереж, Які відіграють величезну роль у розробці і...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 9.2. Склад і функції готельних служб
9.1. Підходи до класифікації служб і відділів готельних комплексів. 9.2. Склад і функції готельних служб. 9.2.1. Організація вищої управлінської ланки...
-
9.1. Підходи до класифікації служб і відділів готельних комплексів. 9.2. Склад і функції готельних служб. 9.2.1. Організація вищої управлінської ланки...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 5.2. Сучасні архітектурні концепції готельних будівель
5. ПРИЗНАЧЕННЯ ГОТЕЛІВ, ЇХ РОЗТАШУВАННЯ У СТРУКТУРІ МІСТА 5.1. Розвиток архітектурних форм будівлі готелю. 5.2. Сучасні архітектурні концепції готельних...
-
Із точки зору клієнтів служба обслуговування є найважливішою в готелі, оскільки персонал саме цієї служби працює у постійному контакті з гостями і...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 5.1. Розвиток архітектурних форм будівлі готелю
5. ПРИЗНАЧЕННЯ ГОТЕЛІВ, ЇХ РОЗТАШУВАННЯ У СТРУКТУРІ МІСТА 5.1. Розвиток архітектурних форм будівлі готелю. 5.2. Сучасні архітектурні концепції готельних...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 5. ПРИЗНАЧЕННЯ ГОТЕЛІВ, ЇХ РОЗТАШУВАННЯ У СТРУКТУРІ МІСТА
5. ПРИЗНАЧЕННЯ ГОТЕЛІВ, ЇХ РОЗТАШУВАННЯ У СТРУКТУРІ МІСТА 5.1. Розвиток архітектурних форм будівлі готелю. 5.2. Сучасні архітектурні концепції готельних...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - РОЗДІЛ 2.ОСНОВНІ ФОНДИ ГОТЕЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА
5. ПРИЗНАЧЕННЯ ГОТЕЛІВ, ЇХ РОЗТАШУВАННЯ У СТРУКТУРІ МІСТА 5.1. Розвиток архітектурних форм будівлі готелю. 5.2. Сучасні архітектурні концепції готельних...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 7.2.2. Особливості організації житлових приміщень
Блок приміщень житлової групи - основний у готелях будь-якого типу. Ці приміщення становлять понад 50 % об'єму будівлі і є житловими кімнатами -...
-
На відміну від інших країн, у США немає єдиної офіційної, затвердженої урядом системи класифікації готелів. За Комфортабельністю Вони здебільшого...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 3.3. Типи готельних підприємств за призначенням
Готель - це будівля (чи комплекс будівель) зі складним цілодобовим технологічним процесом, в якому клієнтам гарантується надання номерів (чи місць у...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 3.2. Класифікація засобів розміщення туристів за ВТО
У міжнародній практиці прийнята стандартна класифікація засобів розміщення, розроблена експертами Всесвітньої туристської організації (ВТО). Згідно з...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 3.1. Основні підходи до класифікації засобів розміщення
3.1. Основні підходи до класифікації засобів розміщення. 3.2. Класифікація засобів розміщення туристів за ВТО. 3.3. Типи готельних підприємств за...
-
7. ФОРМУВАННЯ ПРЕДМЕТНО-ПРОСТОРОВОГО СЕРЕДОВИЩА ГОТЕЛЮ 7.1. Організація прилеглої території навколо готельних будівель. 7.2. Функціональна організація...
-
Основні фонди готельного господарства враховуються в натуральній та вартісній формах. Особливо важливе значення мають Вартісні показники, Оскільки...
-
Готельні комплекси - це складні, часто унікальні споруди. їх розміщення у планувальній структурі міста є складним і відповідальним процесом. Вибір...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 4.4. Класифікація готелів в Україні і країнах СНД
Вперше класифікацію готельного фонду України було здійснено в 50-ті роки XX ст. у межах загальної для СРСР системи класифікації готелів і готельних...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 8.4. Слабкострумове господарство
Освітлення номерного фонду і місць загального користування сучасних готельних комплексів, а також слабкострумові пристрої, за допомогою яких можна...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 8.3. Електроустаткування
Освітлення номерного фонду і місць загального користування сучасних готельних комплексів, а також слабкострумові пристрої, за допомогою яких можна...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 7.2.5. Приміщення господарського і складського призначення
Блок групи приміщень адміністрації Розміщується здебільшого на першому чи другому поверсі будівлі готелю. Приміщення адміністрації повинні мати зручний...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 7.2.4. Організація адміністративних приміщень
Блок групи приміщень адміністрації Розміщується здебільшого на першому чи другому поверсі будівлі готелю. Приміщення адміністрації повинні мати зручний...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 3. ВИДИ СУЧАСНИХ ЗАСОБІВ РОЗМІЩЕННЯ
3.1. Основні підходи до класифікації засобів розміщення. 3.2. Класифікація засобів розміщення туристів за ВТО. 3.3. Типи готельних підприємств за...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 7.2.1. Організація приміщень вестибульної групи
Сучасні підприємства готельного господарства - це складний комплексний об' єкт, до якого входить велика кількість приміщень різного функціонального...
-
Сучасні підприємства готельного господарства - це складний комплексний об' єкт, до якого входить велика кількість приміщень різного функціонального...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 4.1. Проблеми створення міжнародної класифікації готелів
4.1. Проблеми створення міжнародної класифікації готелів. 4.2. Особливості американської класифікації готелів і мотелів. 4.3. Підходи до класифікації...
-
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 4. СИСТЕМИ КЛАСИФІКАЦІЇ ГОТЕЛІВ У СВІТІ
4.1. Проблеми створення міжнародної класифікації готелів. 4.2. Особливості американської класифікації готелів і мотелів. 4.3. Підходи до класифікації...
Основи готельної справи - Руденко В. П. - 10.1. Особливості процесу надання основних послуг у готелях