Основи економічної теорії - Мамалуй О. О. - § 2. Макроекономічна рівновага в моделі "сукупний попит і сукупна пропозиція"
Макроекономічна рівновага означає рівність сукупного попиту (АD) і сукупної пропозиції (АS). Це зображено графічно на рисунку 22, де РО - рівень цін; ОQ - реальний обсяг виробництва; АD - крива сукупного попиту; АS - крива сукупної пропозиції.
Перетинання кривих АD і АS визначає загальний для всієї економіки Q1 рівноважний рівень цін Р1 та рівноважний обсяг виробництва продукції.
Національний дохід (НД) дорівнюватиме добуткові обсягу виробництва (Q1) на величину загального рівня цін (Р1).
Крива сукупного попиту АD означає кількість товарів та послуг, які споживачі готові придбати за кожного можливого рівня цін. Рух уздовж кривої АD відображає зміни сукупного попиту залежно від рівня цін. Сукупний попит визначається за формулою:
Де АD - сукупний попит; М - кількість грошей в обігу; V - швидкість обігу грошей у русі доходів; Р - рівень цін.
Між АD і рівнем цін (РО), за інших рівних умов, існує зворотна (або заперечна) залежність: чим нижчий рівень цін, тим більший обсяг національного продукту зможуть купити споживачі. Характер кривої АD аналогічний графіку індивідуального попиту, але чинники, або ефекти, що зумовлюють зміни сукупного попиту й індивідуального попиту, неоднакові.
Сукупний попит (АD) - це сума всіх витрат на кінцеві товари і послуги, вироблені в економіці. Він відображає зв'язок між обсягом сукупного випуску продукції, на який існує попит економічних агентів, та загальним рівнем цін в економіці.
Сукупний попит складається з таких структурних елементів: попит на споживчі товари та послуги (С); попит на інвестиційні товари (І); попит на товари та послуги з боку держави (СР); попит на наш експорт з боку іноземців (X). Таким чином.
На сукупний попит впливають такі цінові чинники. Зі зростанням рівня цін збільшується попит на гроші, що призводить до збільшення процентної ставки. Чим вона вища, тим більша частина споживачів прагне заощаджувати гроші та менше покувати. Спостерігається зростання приватних заощаджень, подорожчання кредитів і скорочення інвестицій підприємців, їх виробничих закупівель, тобто зменшується попит з боку приватних споживачів та підприємців. Діє "ефект процентної ставки, який знижує сукупний попит на реальний національний продукт, і крива АD набуває низхідного (з наближенням до осі абсцис) характеру.
Механізм впливу на сукупний попит "ефекту Пігу" (або "ефекту реальних касових залишків", чи "ефекту багатства") полягає в тому, що зі зростанням цін відбувається знецінення готівки у населення і цінних паперів, зниження їх купівельної спроможності, а значить, і багатства. Як наслідок виникає ажіотажний поточний попит, підвищення попиту та цін. І, навпаки, відбувається скорочення сукупного попиту в результаті відкладання купівлі товарів (особливо тривалого використання) за відсутності повноцінних грошей.
Коли ціни на товари та послуги на внутрішньому ринку вищі порівняно із зовнішнім ринком, спостерігається "ефект імпортних закупівель", вплив якого на сукупний попит призводить до збільшення закупівель дешевших імпортних товарів за кордоном та зниження сукупного попиту на товари всередині країни.
Внаслідок дії цінових чинників на сукупний попит відбувається зміщення точки на незмінній кривій АD.
Але на рівень сукупного попиту впливають також нецінові чинники, які змішують криву АD паралельно вниз чи вгору, їх можна згрупувати відповідно до чотирьох основних складових сукупного попиту (таблиця 9).
Споживчі витрати залежать від рівня доходів споживачів, що відображає зміщення кривої АD праворуч (вгору). Чинник очікування майбутнього зростання доходів збільшує витрати споживачів і сукупний попит. Чинник зростання заборгованості споживачів за вже придбані товари знижує поточні витрати та сукупний попит.
Політика зниження (збільшення) ставок податку породжує збільшення (зменшення) чистого доходу і збільшення (зменшення) сукупного попиту.
Таблиця 9.
Особисте споживання (С) | Інвестиції (І) | Державні закупівлі (СР) | Чистий експорт (X) |
Доходи споживачів | Процентні ставки | Зміни у Державних Витратах | Зміни в умовах Зовнішньої Торгівлі |
Очікування | Очікувані прибутки | Прийняття державних програм | Національний дохід в іноземних країнах |
Заборгованість | Рівень податків | Валютні курси | |
Податки | Технологія |
Рівень інвестиційних витрат залежить від змін процентної ставки; її зростання зумовлює зменшення інвестиційних витрат, закупівлі засобів виробництва; очікування підприємців, їх прогнози майбутнього прибутку, збільшення податків з підприємств спричинюють зниження їхнього прибутку, а отже, і витрат; необхідність впровадження нових технологій збільшує інвестування.
Рівень державних витрат залежить від прийняття різних урядових програм, від обсягу закупівель національного продукту бюджетними організаціями; зростання цих витрат збільшує сукупний попит і навпаки.
Зміни в обсязі чистого експорту країни за незмінного рівня цін впливають на зміщення кривої сукупного попиту АD: зниження обсягу національного експорту чи його зростання залежать від курсу, наприклад, гривні Якщо курс гривні знизиться, це збільшить експортні закупівлі з боку іноземних споживачів і зменшить імпорт товарів, збільшить попит на національний товар та сукупний попит (крива АD зміститься праворуч). Зі зростанням курсу національної валюти та знеціненням іноземної валюти товари країни подорожчають для імпортерів, що знизить обсяг чистого національного експорту і сукупний попит (крива АD зміститься ліворуч чи вниз).
Сукупна пропозиція - це загальна кількість кінцевих товарів та послуг, вироблених в економіці. Показниками сукупної пропозиції є валовий національний продукт (ВНП) та валовий внутрішній продукт (ВВП).
Крива сукупної пропозиції АБ показує, який обсяг сукупного випуску продукції пропонує виробник на ринку за означеного рівня цін. Сукупну пропозицію можна зобразити у вигляді формули:
АS = ОР, або:
АS = заробітна плата + рента + процент + прибуток.
Форма кривої АБ залежно від тривалості періоду, що розглядається, може бути різною (короткостроковий та довгостроковий періоди). З наведеного графіка (рис. 23) бачимо, що крива АS відрізняється від кривої пропозиції одиничного товару (мікрорівень) і складається з трьох відрізків: а - горизонтальний (кейнсіанський); б - висхідний (проміжний); в - вертикальний (класичний і неокласичний).
Класична школа економічної теорії вважає, що вся крива АБ є вертикальною, бо економіка працює на повну потужність і при повній зайнятості ресурсів. Класична модель описує поведінку економічних агентів в економіці в довгостроковому періоді (понад три роки). При цьому сукупна пропозиція аналізується за таких умов:
Обсяг випуску залежить тільки від кількості факторів виробництва та технології і не залежить від рівня цін; зміни у факторах виробництва та технології відбуваються повільно; економіка функціонує за умов повної "зайнятості" факторів виробництва; ціни і номінальна заробітна плата є гнучкими, їх зміни підтримують рівновагу на ринках.
Кейнсіанська школа відстоює концепцію, згідно з якою крива АS горизонтальна або висхідна. Горизонтальний відрізок кривої АS відповідає економіці у стані глибокого спаду і недовикористання всіх ресурсів. Проміжний відрізок кривої АS є висхідним і відображає таку ситуацію, коли збільшення реального обсягу національного виробництва супроводжується деяким зростанням цін як наслідок нерівномірного розвитку деяких галузей.
Кейнсіанська модель аналізує сукупну пропозицію в економіці за короткий проміжок часу (до трьох років) за таких умов: економіка функціонує при неповній "зайнятості" факторів виробництва; ціни і номінальна заробітна плата відносно стабільні, повільно реагують на ринкові коливання; реальний обсяг продукції, реальна заробітна плата рухливіші і швидко реагують на ринкові коливання. Крива АS має позитивний нахил і є горизонтальною.
На сукупну пропозицію та розміщення кривої АS впливають цінові та нецінові фактори. Наприклад, зі збільшенням рівня цін на ресурси збільшуються витрати виробництва і знижується сукупна пропозиція, а крива АS зміщується ліворуч (вгору) і навпаки.
Зростання продуктивності праці знижує вартість одиниці продукції і збільшує можливості суспільства щодо отримання великого реального обсягу національного виробництва за даного обсягу ресурсів і витрат. Зростання продуктивності зумовлює зміщення кривої АS праворуч, а зниження продуктивності змішує АS ліворуч.
Державна політика підвищення ставок оподаткування сприяє збільшенню витрат виробництва і скороченню сукупної пропозиції, крива АS зміщується ліворуч і навпаки.
Рівновага між АD і АS досягається у точці їх перетинання, при цьому виділяють три види рівноваги.
Перетинання кривих АD і АS на горизонтальному відрізку (а) кривої пропозиції, де рух до рівноважного реального обсягу національного продукту не супроводжується змінами рівня цін, зумовлено залученням до виробництва невикористаних ресурсів.
Криві АD і АS можуть перетинатися на проміжному відрізку кривої пропозиції (б), де зміни цін виключають надвиробництво чи недовиробництво товарів і послуг.
Перетинання кривих АD і АS на вертикальному відрізку кривої пропозиції (в) вказує, що збільшення сукупної пропозиції практично неможливо через максимальне використання виробничих можливостей та відсутність резервів, що зумовлюють зростання цін.
За незмінної сукупності пропозиції зміщення кривої АD праворуч на "кейнсіанській ділянці" (а) збільшує реальний обсяг національного виробництва та зайнятість, але не змінює рівня цін.
На проміжному відрізку (б) кривої АS зростання попиту збільшує і реальний обсяг виробництва, і рівень цін. На класичному відрізку (в) зростання попиту збільшує ціни, але не змінює реального обсягу виробництва.
При зміщенні кривої сукупного попиту АD ліворуч спостерігається "ефект храповика", сутність якого в тому, що ціни легко збільшуються, але не одразу спадають при зменшенні сукупного попиту. Тому зростання сукупного попиту в короткостроковому періоді збільшує рівень цін, а його зниження не завжди зумовлює відповідний спад цін.
Зміщення кривої сукупної пропозиції АБ також впливає на рівноважний рівень цін і обсяг національного виробництва: зміщення кривої АS ліворуч призведе до інфляції витрат і відповідного зростання цін, а зміщення праворуч - до збільшення реального обсягу національного виробництва і зниження цін.
Отже, головна умова макроекономічної рівноваги - пропорційність та збалансованість між сукупним попитом та сукупною пропозицією. Це забезпечує рівноважний обсяг національного виробництва.
Схожі статті
-
§ 1. Економічна рівновага: сутність, види та передумови Проблема макроекономічної рівноваги - одна з основних в економічній теорії і привертає до себе...
-
§ 1. Ринок праці. Попит на працю. Пропозиція праці. Економічна природа заробітної плати Становлення ринку праці почалося у доіндустріальному суспільстві....
-
Основи економічної теорії - Мамалуй О. О. - § 1. Економічна рівновага: сутність, види та передумови
§ 1. Економічна рівновага: сутність, види та передумови Проблема макроекономічної рівноваги - одна з основних в економічній теорії і привертає до себе...
-
Для розуміння поведінки споживача в ринковому середовищі необхідне знання закономірностей самого процесу споживання. Одним з положень, на якому базується...
-
Основи економічної теорії - Мамалуй О. О. - § 5. Види, структура та інфраструктура ринку
Економіка функціонує як складна система трьох взаємопов'язаних рівнів: мікрорівень - господарські одиниці; метарівень - галузеві структури ринку (банки,...
-
Основи економічної теорії - Мамалуй О. О. - § 2. Попит та пропозиція капіталу. Дисконтування
Оскільки капітал як чинник виробництва має природну властивість давати дохід, він користується попитом у ринковому господарстві. Суб'єктом попиту на...
-
Основи економічної теорії - Мамалуй О. О. - Глава 11. Ринок праці. Заробітна плата
§ 1. Ринок праці. Попит на працю. Пропозиція праці. Економічна природа заробітної плати Становлення ринку праці почалося у доіндустріальному суспільстві....
-
Глава 20. Основні результати і показники макроекономіки § 1. Система макроекономічних показників, їх зміст, форми, структура У світовій практиці...
-
Основи економічної теорії - Мамалуй О. О. - Глава 20. Основні результати і показники макроекономіки
Глава 20. Основні результати і показники макроекономіки § 1. Система макроекономічних показників, їх зміст, форми, структура У світовій практиці...
-
Основи економічної теорії - Мамалуй О. О. - Розділ V. МАКРОЕКОНОМІКА
Глава 20. Основні результати і показники макроекономіки § 1. Система макроекономічних показників, їх зміст, форми, структура У світовій практиці...
-
Основи економічної теорії - Мамалуй О. О. - § 4. Еластичність попиту залежно від цін та доходу
Для розуміння поведінки споживача в ринковому середовищі необхідне знання закономірностей самого процесу споживання. Одним з положень, на якому базується...
-
Основи економічної теорії - Мамалуй О. О. - § 1. Економічні витрати підприємства: сутність та види
§ 1. Економічні витрати підприємства: сутність та види Виробництво товарів потребує певних витрат економічних ресурсів: землі, капіталу, праці,...
-
Основи економічної теорії - Мамалуй О. О. - Глава 10. Витрати і доходи фірми. Механізм ціноутворення
§ 1. Економічні витрати підприємства: сутність та види Виробництво товарів потребує певних витрат економічних ресурсів: землі, капіталу, праці,...
-
Кожне підприємство має свою особливу цінову стратегію, яка великою мірою залежить від задач ціноутворення та тих цілей, які фірма прагне досягти за...
-
Економіку товарного виробництва регулює особлива сукупність економічних законів, зокрема закон вартості, закони попиту і пропозиції, грошового обігу та...
-
Основи економічної теорії - Дзюбик С. Д. - Розділ 6. СУКУПНИЙ ПОПИТ І СУКУПНА ПРОПОЗИЦІЯ
У попередньому розділі були розглянуті криві попиту і пропозиції для окремих товарів. Вони допомогли зрозуміти, чому рівноважна ціна одного товару...
-
Основи економічної теорії - Мамалуй О. О. - § 2. Основні концепції маркетингу
У розвинутих країнах концепція маркетингу пройшла досить тривалу еволюцію. Характеризуючи її, зарубіжні спеціалісти виділяють: етапи (ери) маркетингу (В....
-
Як відомо, інвестиціями називають вкладення грошових коштів у відтворення капіталу (його підтримка та збільшення). Інвестиції реалізуються шляхом прямих...
-
Основи економічної теорії - Мамалуй О. О. - Історія ринкових реформ в Україні
В середині XIX ст. на порозі ринкових перетворень опинилися три великі держави: Китай, Японія і Російська імперія, в складі якої перебувала більша...
-
Розрізняють ринок праці з досконалою і недосконалою конкуренцією. Модель конкурентного ринку праці - складова класичної (неокласичної) теорії "цінової...
-
Основи економічної теорії - Мамалуй О. О. - § 2. Основні категорії товарного виробництва
Товарному виробництву притаманна власна сукупність економічних категорій, які відображають його сутність. Центральне місце серед цього категоріального...
-
Основи економічної теорії - Мамалуй О. О. - Вплив сучасних тенденцій розвитку світового господарства
В середині XIX ст. на порозі ринкових перетворень опинилися три великі держави: Китай, Японія і Російська імперія, в складі якої перебувала більша...
-
Основи економічної теорії - Мамалуй О. О. - § 4. Ринок: сутність, характерні риси та функції
Особливу гостроту ця проблема ринку набула сьогодні, коли багато країн почали здійснювати перехід до регульованих ринкових відносин. Ринок - це...
-
Основи економічної теорії - Мамалуй О. О. - Стартові умови ринкових перетворень в Україні
В середині XIX ст. на порозі ринкових перетворень опинилися три великі держави: Китай, Японія і Російська імперія, в складі якої перебувала більша...
-
Основи економічної теорії - Мамалуй О. О. - § 3. Основні напрями сучасної економічної науки
Сучасна зарубіжна економічна наука характеризується неоднорідністю, наявністю кількох напрямів, шкіл, течій. Це пов'язано з теоретичним відображенням...
-
Основи економічної теорії - Мамалуй О. О. - § 3. Поняття "перехідна економіка"
Еволюцію економіки можна уявити у вигляді циклічного процесу руху економіки від одного сталого (урівноваженого) стану через період його порушення та...
-
Основи економічної теорії - Мамалуй О. О. - § 3. Прийняття рішень. Моделі та методи прийняття рішень
Прийняття рішень, як і обмін інформацією, є складовою будь-якої управлінської діяльності. Тому в необхідності прийняття рішень - складних і простих,...
-
Методологія економічної теорії - це сукупність методів пізнання економічних явищ і процесів, категорій і законів. Метод - система засобів, заходів,...
-
Основи економічної теорії - Мамалуй О. О. - § 1. Предмет курсу "Основи економічної теорії"
В умовах розвитку нових форм господарювання виникає необхідність набуття та постійного оновлення економічних знань, що потребує вивчення основ...
-
Основи економічної теорії - Мамалуй О. О. - § 3. Сегментація ринку
Менеджер, щоб підвищити конкурентоспроможність підприємства та збільшити його частку на ринку, повинен починати не з аналізу виробничих та технологічних...
Основи економічної теорії - Мамалуй О. О. - § 2. Макроекономічна рівновага в моделі "сукупний попит і сукупна пропозиція"