Основи екології - Мягченко О. П. - 4.5.1. Структура екологічного права України
Декларація "Про незалежність України", Конституція України. Поняття про екологічну політику в Україні. Національна і глобальна екологічна політика. Програма дій на ХХІ століття. Основні напрями законодавства України - природоохоронне - Закони України: "Про охорону навколишнього природного середовища", "Водний кодекс", "Земельний кодекс", "Про охорону атмосферного повітря", "Про охорону рослин", "Про тваринний світ";ресурсо- Охоронне право:
"Пронадра", "Гірничий кодекс", "Лісовий кодекс";антропо-охоронне: "Про охорону здоров'я", "Про санітарно-епідемічне благополуччя населення", "Про екологічну експертизу", "Про відходи", "Про охорону праці", національна програма "Репродуктивне здоров'я". Нормативні документи та основні їх вимоги щодо забезпечення безпеки життєдіяльності населення: норми, правила, інструкції.
Законодавство - це сукупність етично-моральних настанов, вироблених суспільством на протязі свого існування, та сукупності законів, затверджених державою, які стоять на сторожі здоров'я, безпеки природи та людини. Актуальним у забезпеченні екологічної грамотності є знання про явні, скриті або можливі небезпеки. Знання - це застосована у практиці інформація, зокрема юридична, і згідно з чинним законодавством громадянин має право на її отримання. Вся система законодавства базується на певних концепціях, засадах, зокрема на положеннях, які проголошені в Декларації про державний суверенітет України, яка формує національну екологічну безпеку.
Право - це система загальнообов'язкових правил поводження, соціальних норм, встановлених суспільством або санкціонованих державою, які відбивають волю панівного класу або всього народу і спрямовані на врегулювання суспільних відносин. Для забезпечення прав людини держава має примусовий апарат.
Екологічне право регулює екологічні суспільні відносини, визначає морально-етичні цінності і визначає найбільш ефективні шляхи використання природних ресурсів, екологічну безпеку громадян і захист їхніх прав у цій сфері.
Існує Суб'єктивне право - як оцінка можливої поведінки громадян, фізичних осіб або організацій - юридичних осіб. Воно залежить від культури, моралі суспільства, спрямованих на досягнення певної цілі, пов'язаної із задоволенням інтересів, потреб (на жаль, не завжди законних). До цього відносять екологічні права, зокрема право на безпечне для життя і здоров'я, стан природного середовища.
Це одне з фундаментальних прав людини, закріплених у міжнародних правових актах, Декларації про державний суверенітет України, Конституції України, законах України. Захист екологічних прав людини і громадських організацій - одне з пріоритетних напрямків права, юриспруденції.
4.5.1. Структура екологічного права України
Зародки національного природоохоронного законодавства сягають в часи Київської Русі. В збірці законів "Руська правда" княжої держави Київської Русі містилося чимало регламентацій, які стосувалися термінів полювання на тих чи інших тварин, існувала заборона виловлювати деякі породи риб під час нересту, містилося чимало засторог щодо збереження та використання природно адекватних засобів землеробства, бортництва, броварства, інших промислів та ремесел. Тоді ж було передбачено також і певні кари, переважно грошові, за порушення вимог "Руської правди". В князівські часи фактично було закладено і початки формування заповідних територій - "мисливських угідь", на яких лише зрідка відбувалися полювання та лови. У козацько-гетьманській державі, після княжої епохи, українське природоохоронне законодавство живилося джерелами різних епох та походження: звичаєвим правом та повсякденними традиціями; традиційним законодавством княжої та литовсько-руської доби; магдебурзьким правом; законотворчою діяльністю національної держави у вигляді гетьманських універсалів. Через своєрідне становище тогочасної України на її законодавство нашаровувались правничі вимоги сусідніх держав - Польщі, Росії, Австрії.
Сучасне екологічне право в Україні спирається на законодавчі та інші регулятивні акти двоякого роду: з одного боку, практично і дотепер в Україні діють норми та стандарти, прийняті ще в колишньому Союзі РСР, з іншого - активно напрацьовується та створюється національне екологічне законодавство з врахуванням норм міжнародного права. Україна - член світового співтовариства і повинна враховувати та дотримуватися його правових норм.
Всю сукупність законів України можна класифікувати за двома напрямами - за характером дії законів - універсального, широкого, вузького та за об'єктами їх дії - природоохоронні, антропоохоронні та ресурсоохоронні.
Основними законами універсального характеру дії є Декларація про державний суверенітет (16.07.90), Конституція України (28.06.96),Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища" (25.06.91).
Декларовані положення Конституції знаходять прямий відбиток у багатьох інших законах. Все екологічне законодавство України можна розділити на три напрямки: антропоохоронний - закони, які охороняють людину, її права на безпечне довкілля, як це стверджують Декларація про суверенітет та Конституція; Природоохоронний - закони, які охороняють природу як єдине ціле, та Ресурсоохо-ронний напрямок - закони, які регулюють використання природних ресурсів на території держави.
Законів багато, але через низький рівень еколого-правових знань, екологічної свідомості і культури населення, державних чиновників і загального правового нігілізму, недостатнє усвідомлення пріоритетності екологічних проблем і недостатньої уваги до них в діяльності державних, правоохоронних органів вони не завжди виконуються. В цьому причини неефективного застосування норм екологічного законодавства - українського та міжнародного і як результат - зневажання екологічними правами громадян, виникнення негативної екологічної ситуації в державі, яка загрожує безпеці нації, цивілізації.
Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища" (25.06.91) є основним, корінним документом в природоохоронному законодавстві. Цей документ в системі екологічного права умовно вважають природоохоронною конституцією. Відповідно до ст. 3 він встановлює основні принципи: пріоритетність вимог екологічної безпеки, гарантує екологічно безпечне середовище для життя і здоров'я людей; гласність і демократизм у прийнятті рішень, реалізація яких впливає на стан природного середовища; формування у свідомості населення екологічного світогляду.
Цей закон визначає правові, економічні і соціальні основи організації охорони природного середовища в інтересах людей. Для того, щоб ці інтереси задовольнялися найбільш повно, необхідно підвищувати екологічну культуру всього населення, рівень екологічних знань спеціалістів всіх професій - технічних, аграрних, медичних, педагогічних напрямків. Саме тому в ст. 7 цього закону записано, що Екологічні знання є обов'язковою кваліфікаційною ознакою для всіх посадових осіб.
Хоча тут слід зазначити, що дотепер в Україні, на відміну від багатьох держав, у шкільному циклі навчання відсутній нормативний навчальний предмет екологічного змісту. Цей закон вимагає упереджуючого характеру екологічних заходів, екологізації виробництва, обов'язковості екологічної експертизи, узгодження екологічних, економічних і соціальних інтересів, утримання плати за забруднення природного середовища і погіршення його якостей, компенсації заподіяної шкоди природі і людям.
Питання
1. Яка структура екологічного законодавства України?
2. Які права гарантує людині держава?
3. В чому важливість Декларації про незалежність України?
4. Охарактеризуйте основні положення закону про охорону природного середовища.
5. Охарактеризуйте основні положення Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
Схожі статті
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 4.5. Основи екологічного права
Декларація "Про незалежність України", Конституція України. Поняття про екологічну політику в Україні. Національна і глобальна екологічна політика....
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.10.7. Основи екологічної безпеки і безпека життєдіяльності
Економічна доцільність екологічної діяльності підприємства визначається реальним економічним ефектом від природоохоронних заходів. Це передбачає: вибір...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.10.6. Економічна доцільність екологічної діяльності
Економічна доцільність екологічної діяльності підприємства визначається реальним економічним ефектом від природоохоронних заходів. Це передбачає: вибір...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.9.13. Основи екологічного менеджменту та аудиту
Починаючи з 1991 р., з моменту проголошення Декларації про державний суверенітет, Україна формує власну екологічну політику як складову частину...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 3.9. Міжнародні природоохоронні організації
На основі чинного законодавства державна влада організує контроль за станом природного середовища. В структурі державної влади - від Верховної Ради до...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 3.8. Органи охорони природи в Україні
На основі чинного законодавства державна влада організує контроль за станом природного середовища. В структурі державної влади - від Верховної Ради до...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - Розділ 3. Екологічні проблеми України, її регіонів
Сучасний стан навколишнього природного середовища України. Причини розростання екологічної кризи. Екологічний стан регіонів України, наслідки аварії на...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.9.11. Радіоактивний фон території України
Майже всю територію України складають древні докембрійські породи - граніти, гнейси, глини, які містять радіоактивні елементи і тому майже для всієї...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.8.3.5. Екологічні проблеми питної води
Більше мільярда людей використовують неякісну воду. Через це щорічно вмирають три з половиною мільйони дітей. Більшість українців споживають воду з...
-
Проблему взаємовідносин між людиною, суспільством і навколишнім середовищем (це питання сучасної соціальної екології) розглядали ще античні мислителі -...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 1.3.4. Закони біосфери
Біосфера Землі - частина космічної системи, якій притаманні певні функції, властивості, що обумовлюються законами Всесвіту - законами хімії, фізики,...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 4.2. Біологічні, соціальні аспекти екології людини
Бурхливий розвиток галузі знань про залежність людини, її здоров'я від стану природи прийшовся на 60-ті рр. XX ст. Вже в 1921 р. з'явився термін...
-
Законодавчий економічний механізм охорони природи вимагає: обов'язковість обліку і соціально-економічної оцінки природних ресурсів державними органами...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 1.3.3. Основні функції біосфери
Біосфера Землі - частина космічної системи, якій притаманні певні функції, властивості, що обумовлюються законами Всесвіту - законами хімії, фізики,...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.5. Поняття про методи оцінки екологічного стану
Кінцевою метою природоохоронних заходів є забезпечення такого вмісту шкідливих речовин у повітрі, воді чи грунті, який шкідливо не вплине на якість...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 4.4.1. Екологічна освіта і виховання за кордоном
Цей процес за кордоном почався значно раніше, ніж в нашій країні. Значення цієї проблеми для суспільства, для його економічного розвитку очевидно і вкрай...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 4.4. Екологічна освіта і виховання в Україні
Екологічне виховання - невід'ємна складова навчально-виховної роботи. Форми організації екологічної освіти і виховання. Питання екологічного виховання в...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 1.3.1. Еволюція біосфери Землі
Еволюція - це результат сукупної дії багатьох факторів і передусім - хімічних. Саме хімічні реакції складають основу всіх процесів у будь-якому...
-
Майже всю територію України складають древні докембрійські породи - граніти, гнейси, глини, які містять радіоактивні елементи і тому майже для всієї...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - Вступ
Сучасні екологічні проблеми всього світу, України та її регіонів тісно пов'язані між собою, тому фахівцю будь-якої спеціальності необхідно орієнтуватися...
-
Історія виникнення і розвитку міжнародних созологічних органів охорони природи. Роль Організації Об'єднаних Націй, її структурних підрозділів у...
-
Сучасний стан навколишнього природного середовища України. Причини розростання екологічної кризи. Екологічний стан регіонів України, наслідки аварії на...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - Передмова
Сучасні екологічні проблеми всього світу, України та її регіонів тісно пов'язані між собою, тому фахівцю будь-якої спеціальності необхідно орієнтуватися...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.8.3.4. Проблеми малих рік України
Дніпро - найбільша ріка України, третя в Європі після Дунаю і Волги. Його довжина 2201 км, в межах України 981, площа водозбірного басейну 504 тис. кв....
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.8.3.2. Водні ресурси України
Океан - неперервна водна оболонка планети, яка оточує всі материки. Водна поверхня Океану займає 70,8% поверхні планети, або 361,06 млн кв. км, об'єм...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.9.4. Лісовий покрив України
Він знаходиться в кризовому стані. При загальній площі держави 603,8 млн га і населенні близько 47 млн на одну людину припадає близько 1,5 га лісу. В...
-
Необхідність нового екологічного мислення, як нової філософсько-екологічної парадигми. Необхідність сталого гармонійного розвитку суспільства в стосунках...
-
Зелена книга України є державним документом, в якому зведені відомості про сучасний стан рідкісних, зникаючих і типових природних рослинних угрупувань...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.8.7. Зелена книга України
Зелена книга України є державним документом, в якому зведені відомості про сучасний стан рідкісних, зникаючих і типових природних рослинних угрупувань...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.4.1. Мінеральні ресурси України
В Україні зосереджені світові запаси марганцю, заліза, виявлені родовища золота в Закарпатті, на берегах р. Сури поблизу Нікополя. У Кіровоградській...
Основи екології - Мягченко О. П. - 4.5.1. Структура екологічного права України