Організація праці менеджера - Скібіцька Л. І. - 7.5. Документування управлінської діяльності в організації
Документування управлінської діяльності полягає у фіксації за встановленими правилами на папері або інших носіях управлінських дій в процесі їх здійснення або за їх підсумками, тобто у створенні управлінських документів.
Підставою для створення документів є необхідність засвідчення наявності і змісту управлінських дій, передача, зберігання і використання інформації протягом певного часу або постійно.
Управлінські документи за найменуванням, формою і складом реквізитів мають відповідати державним стандартам та іншим нормативним документам на організаційно-розпорядчу документацію.
Для забезпечення належної організації документування керівництвом визначається конкретний комплекс документів, необхідних і достатніх для документування діяльності організації.
Відбір форм і видів документів, необхідних для виконання управлінських та інших функцій здійснюється відповідно до переліків форм і видів документів, які розробляються для всіх напрямів діяльності організації і затверджується її керівником.
Управлінська діяльність організації здійснюється шляхом видання розпорядчих документів. Видання їх здійснюється відповідно до повноважень, визначених статутом, а також нормативними актами, прийнятими Комітетом у межах своєї компетенції.
Згідно зі статутом організація видає такі розпорядчі документи: накази, постанови та розпорядження.
Підставою для прийняття розпорядчих документів в організації є:
1. Конституція України, закони України, постанови Верховної Ради України, укази і розпорядження Президента України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України;
2. Здійснення виконавчої і розпорядчої діяльності з метою виконання покладених завдань відповідно до компетенції;
3. Потреба у правовому регулюванні діяльності апарату управління.
Розпорядчі документи видаються обов 'язково:
■ з організаційних питань: при утворенні, реорганізації, ліквідації структурних підрозділів, визначенні їх функцій і завдань, затвердженні структури організації, визначенні прав і обов' язків посадових осіб, відміни, зміни та призупинення дії раніше виданих наказів;
■ з питань планування, при визначенні порядку і строків складання планів; у разі зміни планових показників і встановлення додаткових планових завдань; при підсумках виконання планів;
■ з питань фінансування, при затвердженні звітів, зміні цільового витрачання асигнувань, розподілі та перерозподілі грошових коштів;
■ з питань кадрової роботи, праці і заробітної плати: призначення, переведення, звільнення працівників, при вирішенні питань про відзначення, дисциплінарні стягнення, про відрядження працівників; у разі преміювання, виплати одноразових грошових винагород, надання відпустки, проведення атестації та присвоєння рангів, підготовки та перепідготовки кадрів керівних працівників і фахівців організації.
В інших випадках питання про необхідність видання розпорядчих документів вирішується керівництвом організації.
Вирішення найбільш важливих питань, а також питань, що стосуються всіх або декількох структурних підрозділів, викладається, як правило, в наказах. Конкретні питання виконання і уточнення прийнятих рішень викладаються у розпорядженнях керівництва організації.
Розпорядчі документи, прийняті на основі єдиноначальності, не можуть скасовувати або змінювати розпорядчі документи колегіального органу.
З питань, що становлять взаємний інтерес і входять до компетенції різних органів, приймаються спільні розпорядчі документи. Ці документи приймаються у формі, що визначається органом, який готує проект відповідного документа.
Розпорядчі документи, що надходять до організації від вищих органів, якщо спосіб доведення не визначений у самому документі, доводяться до апарату управління в порядку, визначеному керівництвом.
Це може здійснюватися шляхом:
■ видання самостійних розпорядчих документів (наказів, розпоряджень, планів, заходів, графіків тощо), в яких викладається зміст одержуваного документа і засоби його виконання або вказівки на дії, що їх повинен здійснити виконавець;
■ розсилання копій документа, якщо він не потребує конкретизації завдань з його виконанню або надісланий до відома;
■ ознайомлення виконавців чи осіб, яких стосується даний документ, під розпис.
При потребі документи вищих органів розсилаються структурним підрозділам у вигляді ксерокопій разом із супровідним листом за підписом керівника структурного підрозділу в межах його повноважень.
Документи, що видаються на підставі розпорядчих документів вищих органів, повинні мати посилання на них із зазначенням найменування цих документів, дати, номерів і назв (заголовків).
Хід обговорення питань і рішення, що приймаються на засіданнях колегій, нарадах, фіксуються в протоколах. Протоколи оформляються на підставі записів, зроблених у ході засідань.
У разі якщо засідання стенографується, розшифрована і оформлена належним чином стенограма додається до протоколу.
Якщо хід засідання фіксується на магнітній плівці шляхом запису на магнітофоні чи диктофоні, то після засідання записані тексти виступів друкуються, додаються до матеріалів засідання, а також використовуються при складанні протоколів і рішень. Магнітні плівки із записами засідань передаються до архіву і зберігаються на загальних підставах.
Рішення доводиться до відома виконавців шляхом надсилання їм виписок з рішень або їх копій.
При здійсненні оперативних зв' язків з вищими органами, міністерствами, відомствами, підприємствами, організаціями і окремими громадянами в межах їхньої компетенції можна направляти листи, які мають право підписувати керівництво відповідно до розподілу обов' язків.
Якщо документ потребує негайного виконання, передача тексту службового документа може здійснюватися по телефону (телефонограма), телеграфу або факсу, що оформляється за встановленими правилами.
Робота з документами
Письмові документи - Це не тільки важливе джерело інформації для менеджера, але й засоби інформування інших працівників підприємства та спосіб доведення до виконавців прийнятих рішень. Прочитання і аналіз документів, накладення резолюцій, віз, оцінка відповідності щодо правил документування адміністративних, планових, фінансових та інших рішень, підписання документів, листування вимагають від менеджера навичок роботи з ними: скорочитання, дотримання правил складання резолюцій, знання діловодства і застосування сучасних засобів організаційної техніки.
Під час підготовки документації менеджеру слід чітко викладати свої думки в документах, щоб їх неможливо було двояко тлумачити. Слід пам'ятати і про те, що багатослівність заважає сприйняттю документа.
На кожній стадії складання документа - від початкового накреслення проекту до підписання кінцевого варіанту тексту - слід виявляти максимум уваги, враховуючи, що будь-яка зразу не виправлена неточність може зберегтися, тому що око до неї "звикає". Резолюція менеджера - це своєрідний висновок на документі. Вона має бути чіткою і стислою. Загальні резолюції "До відома і виконання", "Прошу розібратися" - часто є недостатніми. Якщо документ передається виконавцю і зі змісту зрозуміла суть справи, то краще обмежитися зазначенням прізвища виконавця "С. П. Іванову. Підпис. Дата". Якщо, згідно з документом, треба провести додаткову роботу, яка відрізняється від звичайно виконуваної працівниками діяльності, тоді резолюція може бути більш багатослівною.
Копії документів, розмножені для розсилання, підписує особисто менеджер. Це підвищує значимість документа. Підпис менеджера має бути розбірливим. Одним із найдієвіших способів заощадження часу і засобів на листування є впровадження типових текстів для регулярної кореспонденції. Це дає можливість зекономити час на складання і прочитання листів у 3-5 Разів.
Інтерес становить також складання кореспонденції за системою "відповідь-блискавка". У цьому випадку лист пишеться безпосередньо на бланку отриманого листа і надсилається відправнику. На підприємстві залишається копія цього листа з відповіддю.
Заповнення трафаретного тексту, написаного на бланку типового аркуша друкарським способом, скорочує у вісім разів витрати часу порівняно зі звичайною підготовкою листа. Прочитання трафаретних листів також прискорюється настільки, що забезпечує більшу ефективність їх застосування в адресата, зокрема у менеджера.
КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ
1. Розкрийте роль та місце документальної інформації в управлінні підприємством.
2. Дайте визначення документа.
3. Які Ви знаєте види документів.
4. Наведіть класифікацію документів.
5. Що означає процес документування.
6. Опишіть складові документального забезпечення діяльності підприємства.
7. Розкрийте поняття системи документації.
8. Наведіть класифікацію системи документації.
9. Що означає поняття уніфікації управлінських документів?
10. Розкрийте поняття стандартизації управлінських документів.
Схожі статті
-
Організація праці менеджера - Скібіцька Л. І. - Форма й зміст
Чому ж, незважаючи на вдавану простоту складання, згадування про посадову інструкцію асоціюється у керівників структурних підрозділів із зубним болем?...
-
Організація праці менеджера - Скібіцька Л. І. - 7.4. Система документації та її класифікація
У зв'язку із швидким зростанням обсягу інформації, яка використовується в управлінні, значення діловодства суттєво підвищується. Це потребує його...
-
Організація праці менеджера - Скібіцька Л. І. - Вимоги до здоров'я та способу життя
До особистісних рис менеджера включають також вимоги до стану його здоров'я та способу життя. Насамперед висока працездатність, стресовитривалість,...
-
3.1. Організація взаємодії як функція менеджменту. Делегування повноважень. 3.2. Основні види та принципи професійно-кваліфікаційного розподілу та...
-
Організація праці менеджера - Скібіцька Л. І. - 7. Документальне забезпечення праці менеджера
7.1. Роль та місце документальної інформації в управлінні підприємством. 7.2. Визначення документа. Види документів та їх класифікація. 7.3....
-
Головним завданням менеджера є ефективний вплив на процес виробництва на підприємстві. Результати його діяльності оцінюються за рівнем виконання...
-
3.1. Організація взаємодії як функція менеджменту. Делегування повноважень. 3.2. Основні види та принципи професійно-кваліфікаційного розподілу та...
-
До нормативних актів, які регламентуються організацією взаємодії та повноважень і відповідальність на підприємстві, відносяться положення про структурні...
-
7.1. Роль та місце документальної інформації в управлінні підприємством. 7.2. Визначення документа. Види документів та їх класифікація. 7.3....
-
7.1. Роль та місце документальної інформації в управлінні підприємством. 7.2. Визначення документа. Види документів та їх класифікація. 7.3....
-
Організація праці менеджера - Скібіцька Л. І. - 1.5. Ролі менеджера
Роль - Це набір певних поведінських правил. Роль - Це комплекс зразків поводження, пов'язаних з виконанням яких-небудь функцій. Як і в театрі, у...
-
Організація праці менеджера - Скібіцька Л. І. - 1.3. Види та класифікація управлінської діяльності
1.4. Завдання менеджера в управлінні діяльністю підприємства Останнім часом через сильну конкуренцію між підприємствами різних країн і перенасиченості...
-
Організація праці менеджера - Скібіцька Л. І. - Ставлення персоналу до стратегічних змін
O Переміни - це зміна організаційної структури, продукції, технології, кадрів, повноважень, правил, стратегії: Переміни стосуються всіх організацій і...
-
Організація праці менеджера - Скібіцька Л. І. - 3.7. Подолання опору змінам
O Переміни - це зміна організаційної структури, продукції, технології, кадрів, повноважень, правил, стратегії: Переміни стосуються всіх організацій і...
-
Організація праці менеджера - Скібіцька Л. І. - 3.6. Організація командної роботи
Команда - Це спеціально підібрана група людей для об'єднання їхніх зусиль, спрямованих на розв'язання проблемної ситуації чи спільне виконання важливого...
-
Організація праці менеджера - Скібіцька Л. І. - Ділові якості
Ділові якості - це здатність знаходити у межах власної компетенції, наданих повноважень та засобів найкращий підхід до ситуацій та найкоротший шлях до...
-
У процесі адміністративної та господарської діяльності підприємств виникає необхідність у складанні низки документів. Робота з документами займає від 45...
-
Організація праці менеджера - Скібіцька Л. І. - Специфічні особливості управлінської праці
1) розумова праця працівників апарату управління складається з трьох видів діяльності: O організаційно-адміністративної і виховної (приймання і...
-
1.4. Завдання менеджера в управлінні діяльністю підприємства Останнім часом через сильну конкуренцію між підприємствами різних країн і перенасиченості...
-
Під розподілом праці В загальному визначенні розуміють відособленість (розмежування) діяльності людей у процесі спільної праці. Види суспільного...
-
Автоматизація роботи менеджера Термін "автоматизація" з'явився у пресі невдовзі після закінчення Другої світової війни Однак це слово не знайшло місця в...
-
Організація праці менеджера - Скібіцька Л. І. - 5.3. Особливості часу як ресурсу
Час - це найбільш дефіцитний ресурс, і якщо ним не керувати, то все інше також залишиться некерованим. Більше того, аналіз свого часу є, по суті єдиним...
-
Планування робочого часу менеджера має здійснюватися з урахуванням раціональної черговості проблем Спочатку слід планувати справи: O з фіксованим...
-
Організація праці менеджера - Скібіцька Л. І. - 2.5. Розподіл і кооперація праці
Під розподілом праці В загальному визначенні розуміють відособленість (розмежування) діяльності людей у процесі спільної праці. Види суспільного...
-
Організація праці менеджера - Скібіцька Л. І. - 4.2. Методи планування роботи менеджера
Після встановлення цілей починають власне планування праці. Керівнику важко або й неможливо розробити конкретні плани на більш-менш тривалий період, тому...
-
Організація праці менеджера - Скібіцька Л. І. - 4.1. Встановлення особистих цілей менеджера
4.1. Встановлення особистих цілей менеджера. 4.2. Методи планування роботи менеджера. 4.3. Вибір пріоритетності справ, принципи пріоритетності. 4.4....
-
Організація праці менеджера - Скібіцька Л. І. - 4. ПЛАНУВАННЯ ОСОБИСТОЇ РОБОТИ МЕНЕДЖЕРА
4.1. Встановлення особистих цілей менеджера. 4.2. Методи планування роботи менеджера. 4.3. Вибір пріоритетності справ, принципи пріоритетності. 4.4....
-
Організація праці менеджера - Скібіцька Л. І. - Основні напрями організаційних змін
O Переміни - це зміна організаційної структури, продукції, технології, кадрів, повноважень, правил, стратегії: Переміни стосуються всіх організацій і...
-
Організація праці менеджера - Скібіцька Л. І. - ВСТУП
Навчальний посібник з дисципліни "Організація праці менеджера" складений відповідно до місця та значення дисципліни за структурно-логічною схемою...
-
Організація праці менеджера - Скібіцька Л. І. - Морально-психічні якості
Вольові властивості Компетентна особа з розвиненими діловими якостями може виявитися не здатною керувати колективом, якщо їй не вистачає особистісних...
Організація праці менеджера - Скібіцька Л. І. - 7.5. Документування управлінської діяльності в організації