Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 3.1. Системний підхід в управлінні операційною системою
3.1. Системний підхід в управлінні операційною системою
Методологічною основою операційного менеджменту є системний підхід, загальна теорія систем і кібернетика. Теорія операційного менеджменту створюється в межах основних принципів системного підходу.
Під системним підходом до управління операційною системою розуміють спосіб мислення стосовно організації та управління, а не набір готових принципів для менеджерів. Локальний підхід передбачає вивчення певної структури і функціональних особливостей її автономних елементів.
Системний підхід Розглядає кожен об'єкт як систему та орієнтує на виявлення в ньому різноманітних типів зв'язків і поєднання їх у єдину систему.
Вперше ідея системного підходу була сформульована російським вченим А. А. Богдановим в 1912-1918 роках в науковій праці "Загальна організаційна наука (тектологія)". В середині 30-х років ця ідея була відроджена А. Берталанфі в роботі "Загальна теорія систем". Багато цікавих і оригінальних моделей в області теорії та практики теорії систем запропоновано науковцями в добірках: "Організація та управління" під редакцією академіка А. І. Берга (1968 рік); "Проблеми методології системного дослідження" (1970 рік); в серії робіт М. І. Сетрова, В. Г. Афанасьєва та інших. Серед закордонних робіт в цій області можна виділити опубліковану в 1981 році роботу Дж. Гіга "Прикладна загальна теорія систем".
Системний підхід Тісно пов'язаний із загальною теорією систем. Він є методологією аналізу та синтезу об'єктів природи, науки і техніки, організаційних і виробничих комплексів як систем. Під Системою Розуміють сукупність або комбінацію взаємопов'язаних елементів або частин, що утворюють комплексне єдине ціле, які певним чином взаємодіють для досягнення заданої мети. Основні принципи системного підходу представлено на рис. 3.1.
Рис. 3.1. Основні принципи системного підходу в управлінні операційною системою
Оскільки люди є соціальним компонентом організацій, то організації є соціотехнічними системами [47].
При системному підході організація вивчається як цілісна система, для якої властива єдність її структурних і функціональних елементів. Між елементами в системі встановлюються певні відносини, що обумовлюють ті чи інші її властивості. Ці відносини і властивості є проявом головного принципу системного підходу - Цілісності системи.
Водночас, відповідно до загальної теорії систем, системний підхід передбачає декомпозицію системи, тобто поділ її на окремі елементи, дослідження їх властивостей як елементів цілого.
Одним із таких елементів організаційної системи є операційна система, яка виступає як частина цілого, що відособлюється внаслідок суспільного поділу праці та має здатність самостійно або у взаємодії з іншими системами задовольняти потреби потенційних споживачів за допомогою створюваних товарів і послуг.
З позиції системного підходу, виробництво - важлива сфера людської діяльності - представляє собою складну систему. Системами, що складаються з комплексу взаємопов'язаних об'єктів, є національна економіка, галузь промисловості, підприємство, цех, дільниця. Разом з тим складними системами є і комплекси функцій, види діяльності, що здійснюються на підприємствах. Як єдину складну систему можна розглядати всю діяльність підприємства, яка складається з мережі підпорядкованих менш складних систем.
Операційні системи являють собою особливий клас систем, що складаються з працюючих, засобів і предметів праці та інших елементів, необхідних для функціонування системи, в процесі діяльності якого створюються продукція та послуги.
Виробниче підприємство - це складна динамічна система, елементи якої взаємодіють між собою в єдиному процесі, створюють корисний ефект і завдяки цьому беруть участь у функціонуванні інших систем.
Елементи системи - це відносно відокремлені частини системи, які, не будучи системами даного типу, при їх безпосередній взаємодії створюють систему певного функціонального призначення. До елементів операційної системи належать робоча сила, предмети та засоби праці.
Розрізняють два основні Типи систем: закриті Та Відкриті. Закрита система Має жорсткі фіксовані межі, її дії не залежать від зовнішнього середовища. Прикладом такої системи може бути годинник, в якого взаємозалежні частини рухаються неперервно і дуже чітко. І поки годинник має джерело накопиченої енергії, він функціонує незалежно від зовнішнього середовища.
Відкрита система Характеризується взаємодією із зовнішнім середовищем. Така система не є самозабезпеченою, вона залежить від енергії, інформації та матеріалів, які надходять ззовні. Для того, щоб продовжувати своє функціонування, вона повинна мати властивість пристосовуватися до змін зовнішнього середовища. Всі підприємства, фірми, організації є відкритими системами. Виживання будь-якого підприємства залежить від дії оточення.
Системі притаманні певні функції, вона характеризується:
O специфічною поведінкою;
O закономірностями розвитку;
O результатами;
O характеристиками місця і часу;
O обсягом, широтою, швидкістю, складом і спрямованістю зміни і розвитку.
Для всіх виробничих динамічних систем характерна реалізація функцій обробки, передавання, зберігання та управління інформаційними, енергетичними та технологічними процесами. Функція системи Характеризує прояв її властивостей у даній сукупності відносин і являє собою спосіб дії системи при взаємодії із зовнішнім середовищем. Функція системи виступає проявом її якісних властивостей у взаємодії з іншими об'єктами системного і несистемного порядку. Зміна зовнішніх умов спричиняє зміну способу дії системи при її взаємодії із зовнішнім середовищем, тобто призводить до зміни функції системи.
Функція є найбільш змінною, мобільною стороною системи. Консервативнішою до змін є структура системи. Структура виробничої системи - це сукупність елементів та їх сталих зв'язків, що забезпечують цілісність системи і тотожність її самій собі, тобто збереження основних властивостей при різноманітних зовнішніх та внутрішніх змінах. Цілісність виробничої структури є однією з основних властивостей.
Всі елементи виробничої системи функціонують з єдиною загальною метою - розробкою, проектуванням і виготовленням необхідної продукції. Великі складові частини системи, такі як виробнича дільниця, цех часто самі виступають системами. Вони можуть, в свою чергу, складатися із дрібніших підсистем (бригада, робоче місце). Отже, Підсистема - це сукупність взаємопов'язаних і взаємодіючих елементів, які реалізують певну групу функцій системи. Належність підсистеми до того чи іншого рівня системи зумовлює наявна сукупність визначених властивостей.
Для системи характерна не тільки наявність зв'язків між її складовими (певна організованість системи), а й нерозривна єдність із зовнішнім середовищем, у взаємодії з яким система виявляє свою цілісність. Кожну систему можна розглядати як підсистему (елемент) іншої системи вищого порядку (надсистеми), і одночасно елементи даної системи можуть виступати як системи нижчого порядку. Багаторівневість (ієрархічність) є характерною рисою складних систем. Окремі рівні системи реалізують певні функції, а цілісне функціонування системи є результатом взаємодії її елементів всіх ієрархічних рівнів.
Розуміння того, що підприємства та організації є складними відкритими системами, до складу яких входить кілька взаємозалежних підсистем, допомагає менеджерові позбутися одностороннього діагностування проблем і прийняття коригувальних дій. Тільки застосування теорії систем в управлінні операційними системами і виробництвом дасть змогу побачити підприємство в єдності складових його частин, які нерозривно пов'язані із зовнішнім середовищем. Ця теорія допомагає інтегрувати внески всіх шкіл, які в різні часи домінували в теорії та практиці управління виробничою діяльністю.
Схожі статті
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - Розділ 3. Операційна система організації
3.1. Системний підхід в управлінні операційною системою Методологічною основою операційного менеджменту є системний підхід, загальна теорія систем і...
-
Операційний менеджмент багатьма науковцями та практиками трактується дещо по різному в зв'язку з його багатогранністю та пошуком найбільш вдалого...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - Вступ
Для ефективного управління сучасними господарюючими суб'єктами та прийняття відповідних управлінських рішень керівники різних рівнів потребують...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - Розділ 2. Операційна стратегія
2.1. Загальна характеристика змісту операційної стратегії підприємства Операційна стратегія відноситься до одного з функціональних напрямів корпоративної...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 1.5. Функції, методи і принципи операційного менеджменту
Суть Управління Полягає в досягненні підприємством його мети при найбільш оптимальному використанні ресурсів і максимальному виході цільового продукту....
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 1.4. Процес реалізації операційного менеджменту
Предметом дисципліни операційний менеджмент є вивчення науково-обгрунтованих форм і методів управління процесами створення операційної системи і способів...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 2.5. Формування стратегії виробництва товару
Як уже зазначалося, загальна (ділова) стратегія підприємства розробляється на основі корпоративної і визначає основні напрямки його діяльності. Виробнича...
-
2.1. Загальна характеристика змісту операційної стратегії підприємства Операційна стратегія відноситься до одного з функціональних напрямів корпоративної...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 1.3. Цілі та завдання операційного менеджменту
Предметом дисципліни операційний менеджмент є вивчення науково-обгрунтованих форм і методів управління процесами створення операційної системи і способів...
-
1.1. Сутність, сфера та організація виробничої діяльності людей. Взаємозв'язок функції організації з управлінням Будь-яке підприємство в процесі свого...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 2.2. Сутність операційної стратегії
Операційна стратегія в сучасній літературі з управління розглядається як загальна політика і плани використання ресурсів підприємств, націлені на...
-
1.1. Сутність, сфера та організація виробничої діяльності людей. Взаємозв'язок функції організації з управлінням Будь-яке підприємство в процесі свого...
-
2.1. Системний підхід в управлінні економікою Системний підхід в ухваленні управлінських рішень Ухвалення раціональних рішень вимагає цілісного...
-
На підприємствах, зайнятих обслуговуванням, операційна стратегія, як правило, невіддільна від корпоративної. Для більшості таких підприємств система...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 2.4. Робочі рамки операційної стратегії у виробництві
Виробнича стратегія не може реалізовуватися ізольовано, вона повинна бути пов'язана зі споживачами (по вертикалі) і з іншими елементами структури...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 2.7. Розробка стратегії процесу
На підприємствах, зайнятих обслуговуванням, операційна стратегія, як правило, невіддільна від корпоративної. Для більшості таких підприємств система...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 2.3. Операційні пріоритети
Відповідно до ранніх робіт С. Уікхема Скіннера з Гарвардської бізнес-школи і більш пізніх досліджень Террі Хілла з Лондонської бізнес-школи розрізняють...
-
2.1. Системний підхід в управлінні економікою Системний підхід в ухваленні управлінських рішень Ухвалення раціональних рішень вимагає цілісного...
-
1. Сутність системного та ситуаційного підходів до операційного менеджменту Розпочинаючи самостійну роботу над ви вченням даної теми слід з'ясування...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - Розділ 4. Менеджмент як система
4.1. Поняття системи й системного підходу в менеджменті В античній філософії (Евклід, Платон, Аристотель) з'явилися перші уявлення про систему, яка...
-
Операційний менеджмент - Михайловська О. В. - 3. Класифікація та особливості операційних систем
Самостійне ознайомлення зданим питанням є необхідним тому, що вивчення класифікації] особливостей операційних систем є невід'ємним кроком у вивченні...
-
Менеджмент організацій - Федулова Л. І. - 1.7. Організація як система
Сучасна управлінська парадигма формувалася під впливом різних підходів до моделі організації як об'єкта управління. На її основні положення вплинули й...
-
Менеджмент підприємства - Хомяков В. І. - Системний підхід до управління операціями (виробництвом)
Менеджери, особливо вищого рівня, повинні бачити перспективу для організації в цілому і для зв'язків організації з зовнішнім середовищем. Менеджери мають...
-
Менеджмент підприємства - Хомяков В. І. - 2.5. Системний підхід
Менеджери, особливо вищого рівня, повинні бачити перспективу для організації в цілому і для зв'язків організації з зовнішнім середовищем. Менеджери мають...
-
2.1. Системний підхід в управлінні економікою Системний підхід в ухваленні управлінських рішень Ухвалення раціональних рішень вимагає цілісного...
-
1. Сутність системного та ситуаційного підходів до операційного менеджменту Розпочинаючи самостійну роботу над ви вченням даної теми слід з'ясування...
-
Під організацією в теорії управління розуміють соціальне утворення, об'єднання груп людей, які вступають у певні соціально-економічні та...
-
Математика, статистика, інженерні науки й пов'язані з ними залузі знання внесли істотний вклад у теорію управління. Першим їх почав застосовувати...
-
При самостійному опрацюванні теми дане питання слід розглядати як логічне продовження попереднього. Базовими підручниками для самостійного опрацювання є...
-
Менеджмент організацій - Шморгун Л. Г. - Тема 1. СИСТЕМНИЙ ПІДХІД ДО УПРАВЛІННЯ ОРГАНІЗАЦІЄЮ
Тема 1. Системний підхід до управління організацією Тема 2. Структура організації як об'єкта управління Тема 3. Організація управління підприємством Тема...
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 3.1. Системний підхід в управлінні операційною системою