Муніципальне право України - Погорілко В. Ф. - § 2. Статус голів районної, обласної, районної у місті ради
На відміну від порядку обрання голів сільських, селищних та міських рад, які, як уже зазначалося, обираються безпосередньо населенням територіальної громади, голови районної, обласної, районної у місті ради обираються відповідною радою з числа її депутатів у межах строку повноважень ради (чотири роки) шляхом таємного голосування.
Тобто голова ради обирається як депутат відповідної ради, а згодом - як її голова. Тому його повноваження починаються після обрання на першій сесії відповідної ради.
Голова ради виконує свої обов'язки до обрання голови ради нового скликання, крім випадків дострокового припинення повноважень голови ради, відповідно до Закону про місцеве самоврядування в Україні.
Голова районної та голова обласної ради, як і голови сільських, селищних і міських рад, відповідно до ч. 4 ст. 141 Конституції України, одночасно очолюють виконавчий апарат відповідних рад. Статус голів цих рад, згідно з ч. З ст. 141 Конституції України, визначається законом.
Як уже зазначалося, в разі дострокового припинення повноважень депутата районної, обласної, районної у місті ради автоматично достроково припиняються і повноваження голови відповідної ради.
Підстави дострокового припинення повноважень голів районних, обласних і районних у місті рад викладені у ст. 79 Закону про місцеве самоврядування України.
Питання про звільнення голови ради, відповідно до ст. 55 Закону про місцеве самоврядування, також може бути внесено на розгляд ради на вимогу не менше третини депутатів від загального складу ради.
Однією з умов для обрання голови є наявність необхідного правомочного складу ради, тобто присутність не менш як двох третин депутатів від загального складу ради, обраних до районних і обласних рад, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку. Особливістю статусу голів районних і обласних рад є те, що вони, як і самі ради, представляють спільні інтереси територіальних громад, сіл, селищ і міст (ст. 5 Закону).
Тому, згідно з ч. 4 ст. 55, голова ради є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед відповідною радою. Зокрема, голова може бути звільнений з посади радою, якщо за його звільнення проголосувало не менше двох третин депутатів від загального складу ради шляхом таємного голосування.
Голова ради працює у раді на постійній основі, не може мати інший представницький мандат, суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, у тому числі на громадських засадах (крім викладацької, наукової та творчої у позаробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток.
Статус голів районної, обласної, районної в місті рад у найбільшій мірі виявляється в повноваженнях, наданих їм законом, які умовно можна поділити на такі групи.
- Повноваження з організації роботи районної, обласної, районної в місті ради та органів, які нею створюються.
Голова відповідної ради скликає сесії, ради, повідомляє депутатів і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, про питання, які передбачається внести на розгляд ради, веде засідання ради.
Він також забезпечує підготовку сесій ради і питань, що виносяться на її розгляд, доведення рішень ради до виконавців, організовує контроль за їх виконанням.
Голова ради представляє раді кандидатури для обрання на посаду заступника голови ради; вносить на затвердження ради пропозиції щодо структури органів ради, її виконавчого апарату, витрат на їх утримання.
Пропозиції щодо утворення і обрання постійних комісій ради також вносяться на розгляд ради її головою.
Голова координує діяльність постійних комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їхніх рекомендацій.
Він також організовує надання депутатам допомоги у здійсненні ними своїх повноважень.
Голова ради організовує роботу президії (колегії) ради (в разі її створення), а також призначає і звільняє керівників та інших працівників структурних підрозділів виконавчого апарату ради. Голова ради підписує рішення та протоколи сесій ради. - Повноваження, які випливають із зв'язків голів відповідних рад з населенням та пов'язані з реалізацією волевиявлення громадян.
Голова відповідної ради забезпечує роботу з розгляду звернень громадян, а також веде особистий прийом громадян.
Він забезпечує гласність у роботі ради та її органів, обговорення громадянами проектів рішень ради, важливих питань місцевого значення, вивчення громадської думки. Голова оприлюднює рішення ради.
Важливою ділянкою роботи голови є організація, відповідно до законодавства, проведення референдумів і виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування.
- Розпорядчі та представницькі повноваження районних, обласних та районних у місті голів.
Голова відповідної ради здійснює керівництво виконавчим апаратом ради.
Він є розпорядником коштів, передбачених на утримання ради та її виконавчого апарату.
Голова ради представляє раду у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, трудовими колективами, адміністрацією підприємств, установ, організацій і громадянами, а також у зовнішніх відносинах відповідно до законодавства.
- Повноваження голів раду сфері законності і здійснення контрольної функції щодо діяльності голів районних, обласних, районних в містах рад.
Голова відповідної ради зобов'язаний за рішенням ради звертатися до суду стосовно визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад у сфері їх спільних інтересів, а також повноваження районних, обласних рад та їх органів.
Він звітує перед радою про свою діяльність не рідше одного разу на рік, а на вимогу не менш як третини депутатів - у визначений радою термін.
Голова районної, обласної, районної у місті ради вирішує інші питання, доручені йому радою, в межах своїх повноважень видає розпорядження.
Відповідно до ст. 56 Закону про місцеве самоврядування в Україні, голова районної, обласної, районної у місті ради може мати заступника. Як посадова особа заступник голови районної, обласної, районної у місті (в разі її створення) ради обирається відповідною радою у межах строку її повноважень з числа депутатів цієї ради шляхом таємного голосування і здійснює свої повноваження до обрання заступника голови ради нового скликання, крім випадків дострокового припинення його повноважень.
Для обрання заступника голови, як і для обрання голови ради, необхідна наявність не менше двох третин депутатів від загального складу ради.
Заступник голови ради може бути достроково звільнений з посади за рішенням ради, яке приймається шляхом таємного голосування. Питання про його звільнення може бути внесено на розгляд ради на вимогу не менше третини депутатів від загального складу ради або на вимогу голови ради.
Повноваження заступника голови відповідної ради визначаються рішенням ради або розпорядженням голови ради.
Заступник голови ради в разі відсутності голови ради або неможливості виконання ним своїх обов'язків з інших причин здійснює повноваження голови відповідної ради. Він працює у раді на постійній основі. На нього поширюються вимоги щодо обмеження сумісності його діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлені Законом для голови ради.
Свої особливості має статус голови та заступника районної у місті Києві ради.
Відповідно до ст. 15 Закону "Про столицю України - місто-герой Київ", голова та заступник голови районної у місті Києві ради обираються відповідною радою з числа її депутатів у межах строку повноважень ради шляхом таємного голосування.
Повноваження голови та заступника голови районної у місті Києві ради визначаються зазначеним Законом, статтями 55 і 56 Закону "Про місцеве самоврядування в Україні", іншими законами України.
Голова районної у місті Києві ради регулярно інформує районну раду на пленарних засіданнях про рішення державних органів, які стосуються діяльності органів місцевого самоврядування у місті Києві, а також про видані ним розпорядження.
Районна, обласна рада може також утворювати президію (колегію) ради. Президія (колегія) ради є дорадчим органом ради, який попередньо готує узгоджені пропозиції і рекомендації з питань, які передбачається внести на розгляд ради. Президія (колегія) ради може приймати рішення, які мають дорадчий характер.
До складу президії (колегії) ради входять голова ради, його заступник, голови постійних комісій ради, уповноважені представники депутатських груп і фракцій. Президія (колегія) ради діє на основі Положення про неї, яке затверджується радою. Цей орган утворюється з метою вивчення та узгодження пропозицій і рекомендацій, які надійшли до Президії від депутатських груп і фракцій.
Схожі статті
-
Муніципальне право України - Погорілко В. Ф. - § 1. Статус сільських, селищних, міських голів
§ 1. Статус сільських, селищних, міських голів Сільський, селищний, міський голова, згідно зі ст. 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в...
-
§ 1. Статус сільських, селищних, міських голів Сільський, селищний, міський голова, згідно зі ст. 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в...
-
Муніципальне право України - Погорілко В. Ф. - § 5. Форми і методи роботи депутатів місцевих рад
Тимчасові контрольні комісії є органами ради, що обираються з числа її депутатів для здійснення контролю з конкретно визначених радою питань, які...
-
Тимчасові контрольні комісії є органами ради, що обираються з числа її депутатів для здійснення контролю з конкретно визначених радою питань, які...
-
Постійні комісії обираються з числа депутатів ради з метою вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, що належать до її відання, здійснення...
-
Сесія є основною організаційно-правовою формою роботи сільських, селищних, міських, районних, обласних, районних у місті, а також міст Києва і...
-
Відповідно до ст. 10 Закону "Про місцеве самоврядування в Україні", порядок формування та організація діяльності місцевих рад визначається Конституцією...
-
Правовий статус представницьких органів місцевого самоврядування розуміється як сукупність їх прав і обов'язків, які визначаються Конституцією України,...
-
Муніципальне право України - Погорілко В. Ф. - § 3. Система місцевого самоврядування
Місцеве самоврядування є не тільки гарантованим державою правом, реальною здатністю та багатогранною соціально-корисною діяльністю, а й певною соціальною...
-
Муніципальне право України - Погорілко В. Ф. - § 2. Основні принципи місцевого самоврядування
Під принципом (лат. рrincipium - основа, засада) слід розуміти суб'єктивно усвідомлену в науці об'єктивну закономірність, притаманну будь-якому...
-
§ 1. Поняття місцевих рад як представницьких органів місцевого самоврядування і їх види Одними з представницьких органів територіальних громад згідно з...
-
Терміни "система державних органів виконавчої влади", "вертикаль виконавчої влади", "виконавча вертикаль", ""президентська вертикаль", "урядова...
-
§ 1. Поняття форм і методів діяльності представницьких органів місцевого самоврядування Функції і повноваження місцевих рад здійснюються за допомогою...
-
§ 1. Поняття форм і методів діяльності представницьких органів місцевого самоврядування Функції і повноваження місцевих рад здійснюються за допомогою...
-
Конституція України, Закон про місцеве самоврядування та інші закони наділяють місцеві ради повноваженнями - правами й обов'язками, які випливають із...
-
Муніципальне право України - Погорілко В. Ф. - § 2. Історія муніципального права України
Місцеве самоврядування кожної країни, так само як і організація та здійснення в країні державної влади, всебічно відображає традиції народу, його...
-
§ 1. Поняття місцевих рад як представницьких органів місцевого самоврядування і їх види Одними з представницьких органів територіальних громад згідно з...
-
§ 1. Поняття місцевих рад як представницьких органів місцевого самоврядування і їх види Одними з представницьких органів територіальних громад згідно з...
-
§ 1. Муніципальне право як наука Поняття, предмет та система науки муніципального права. Наука муніципального права являє собою сукупність знань,...
-
Поняття, предмет і завдання муніципального права як навчальної дисципліни Правове положення місцевого самоврядування як самостійної форми в механізмі...
-
Муніципальне право України - Погорілко В. Ф. - § 4. Форми діяльності територіальних громад
Основними формами діяльності територіальних громад є форми їх безпосереднього (прямого) волевиявлення, спрямовані на забезпечення здійснення...
-
§ 1. Повноваження органів державної влади у сфері місцевого самоврядування У Конституції України встановлені основні начала організації та діяльності...
-
§ 1. Повноваження органів державної влади у сфері місцевого самоврядування У Конституції України встановлені основні начала організації та діяльності...
-
Муніципальне право України - Погорілко В. Ф. - § 3. Муніципальне право як навчальна дисципліна
Поняття, предмет і завдання муніципального права як навчальної дисципліни Правове положення місцевого самоврядування як самостійної форми в механізмі...
-
§ 1. Муніципальне право як наука Поняття, предмет та система науки муніципального права. Наука муніципального права являє собою сукупність знань,...
-
Муніципальне право України - Погорілко В. Ф. - § 1. Муніципальне право як наука
§ 1. Муніципальне право як наука Поняття, предмет та система науки муніципального права. Наука муніципального права являє собою сукупність знань,...
-
Муніципальне право України - Погорілко В. Ф. - § 1. Поняття місцевого самоврядування
Загальні засади місцевого самоврядування в Україні визначаються Конституцією України, чинним Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі...
-
Загальні засади місцевого самоврядування в Україні визначаються Конституцією України, чинним Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі...
-
Муніципальне право України - Погорілко В. Ф. - § 3. Джерела муніципального права України
Система джерел муніципального права є однією з найбільших розгалужених серед джерел інших галузей права, що значною мірою зумовило порівняно швидке...
-
Муніципальне право України - Погорілко В. Ф. - § 3. Функції і повноваження територіальних громад
Найважливішим компонентом правового (конституційного) статусу територіальних колективів виступають належні їм функції. У науковій літературі за останні...
Муніципальне право України - Погорілко В. Ф. - § 2. Статус голів районної, обласної, районної у місті ради