Міжнародні економічні відносини - Амеліна І. В. - 2. Наслідки глобалізації та антиглобалізм
Глобалізація - це об'єктивний процес планетарного масштабу, який має як позитивні наслідки, так і негативні.
Позитивні наслідки.
Позитивне значення глобалізації важко переоцінити: примножуються можливості людства, більш повно враховуються всі сторони його життєдіяльності, створюються умови для гармонізації. Глобалізація світової економіки створює серйозну основу вирішення загальних проблем людства.
Як позитивні наслідки (переваги) глобалізаційних процесів можна назвати:
1. Глобалізація сприяє поглибленню спеціалізації і міжнародного поділу праці. У її умовах ефективніше розподіляються засоби і ресурси, що сприяє підвищенню середнього рівня життя і розширенню життєвих перспектив населення (при нижчих для нього витратах).
2. Важливою перевагою глобалізаційних процесів є економія на масштабах виробництва, що потенційно може призвести до скорочення витрат і зниження цін, а, отже, до економічного зростання.
3. Переваги глобалізації пов'язані також із виграшем від вільної торгівлі на взаємовигідній основі, що задовольняє всі сторони.
4. Глобалізація, підсилюючи конкуренцію, стимулює подальший розвиток нових технологій і розповсюдження їх серед країн. У її умовах темпи зростання прямих інвестицій набагато перевершують темпи зростання світової торгівлі, що є найважливішим чинником в трансферті промислових технологій, утворенні ТНК, що безпосередньо діють на національні економіки. Переваги глобалізації визначаються економічними вигодами від використання передового науково-технічного, технологічного і кваліфікаційного рівня провідних у відповідних областях зарубіжних країн в інших країнах, в цих випадках впровадження нових рішень відбувається в короткі терміни і при відносно менших витратах.
5. Глобалізація сприяє загостренню міжнародної конкуренції. Часом стверджується, що глобалізація веде до досконалої конкуренції. Але, мова швидше повинна йти про нові конкурентні сфери і про жорсткіше суперництво на традиційних ринках, яке стає не під силу окремій державі або корпорації. Адже до внутрішніх конкурентів приєднуються необмежені в діях сильні зовнішні. Глобалізаційні процеси в світовій економіці вигідні, перш за все, споживачам, оскільки конкуренція дає їм можливість вибору і знижує ціни.
6. Глобалізація може привести до підвищення продуктивності праці в результаті раціоналізації виробництва на глобальному рівні і розповсюдження передових технологій, а також конкурентного тиску на користь безперервного впровадження інновацій у світовому масштабі.
7. Глобалізація дає країнам можливість мобілізувати значний об'єм фінансових ресурсів, оскільки інвестори можуть використовувати ширший фінансовий інструментарій на збільшеній кількості ринків.
8. Глобалізація створює серйозну основу для вирішення загальних проблем людства, в першу чергу, екологічних, що обумовлено об'єднанням зусиль світової спільноти, консолідацією ресурсів, координацією дій в різних сферах.
Кінцевим результатом глобалізації, як сподіваються багато фахівців, повинне стати загальне підвищення добробуту в світі.
Негативні наслідки.
Глобалізаційні процеси найчастіше зустрічаються в розвинених країнах і викликають серйозні побоювання в світі, що розвивається. Це пов'язано з тим, що переваги глобалізації розподіляються нерівномірно. Сучасні глобалізаційні процеси розгортаються, перш за все, між промислово розвиненими країнами і лише в другу чергу охоплюють країни, що розвиваються. Глобалізація укріплює позиції першої групи країн, дає їм додаткові переваги. У той же час розгортання процесів глобалізації в рамках сучасного міжнародного поділу праці загрожує заморозити нинішнє положення менш розвинених країн, так званої світової периферії, які стають швидше об'єктами, ніж суб'єктами глобалізації.
Отже, ступінь позитивного впливу глобалізаційних процесів на економіку окремих країн залежить від місця, яке вони займають в світовій економіці, фактично основну частину переваг отримують багаті країни або індивіди.
Несправедливий розподіл благ від глобалізації породжує загрозу конфліктів на регіональному, національному і інтернаціональному рівнях. Відбувається не вирівнювання доходів, а швидше їх поляризація. В її процесі країни, що швидко розвиваються, входять в коло багатих держав, а бідні країни все більше відстають від них.
Замість того щоб знищувати або ослабляти прояви нерівності, інтеграція національних економік в світову систему, навпаки, підсилює їх і робить у багатьох відношеннях гострішими.
Глобалізація призводить до поглиблення неоднорідності, до виникнення нової моделі світу - світу 20:80, суспільства однієї п'ятої. 80 % всіх ресурсів контролює так званий "золотий мільярд", який охоплює лише п'яту частину населення планети (зокрема США і країни Західної Європи - 70 % світових ресурсів). 20 % процвітаючих країн розпоряджаються 84,7 % світового ВНП, на їх громадян доводиться 84,2 % світової торгівлі і 85,5 % заощаджень.
З 1960 року розрив між багатими і бідними країнами більш ніж подвоївся, що статистично підтверджує неспроможність всяких обіцянок справедливості в наданні допомоги країнам, що розвиваються.
Розвинені країни, використовуючи глобалізацію в своїх інтересах, прагнуть закріпити існуючий статус-кво. Великі побоювання викликає бажання США підсилити однополярність світу.
Неоднорідність світу виявляється і в наступних даних: всього лише 358мільярдерів володіють таким же багатством, як і 2,5мільярда осіб, разом узяті, майже третина населення Землі.
В умовах глобалізації можливий прояв руйнівного впливу, пов'язаного з цим процесом, що може призвести до розриву традиційних зв'язків усередині країни, деградації неконкурентоздатних виробництв, загостренню соціальних проблем, агресивному проникненню чужих даному суспільству ідей, цінностей, моделей поведінки. Як проблеми, глобалізаційних процесів у всіх країнах, можна назвати:
- нерівномірність розподілу переваг від глобалізації в розрізі окремих галузей національної економіки;
- можлива деіндустріалізація національних економік;
- можливість переходу контролю над економікою окремих країн від суверенних урядів в інші руки, зокрема до сильніших держав, ТНК або міжнародним організаціям;
- можлива дестабілізація фінансової сфери, потенційна регіональна або глобальна нестабільність обумовлена взаємозалежністю національних економік на світовому рівні. Локальні економічні коливання або кризи в одній країні можуть мати регіональні або навіть глобальні наслідки.
Антиглобалізм.
Антиглобалістський рух, виступаючий проти руйнівних (в першу чергу соціальних) наслідків технологічного прогресу є не менш органічним породженням глобалізації, чим світова фінансова або телекомунікаційна спільнота.
Його без всяких перебільшень можна назвати "оборотною стороною" сяючої медалі глобалізації. Більш того: цей рух є свого роду "вбудованим стабілізатором" технологічного і соціального розвитку, причому не тільки розвинених країн, але і всього людства.
Це феноменальний результат, якщо пригадати молодість антиглобалізму як суспільного явища: вперше він заявив про себе лише в кінці 1999 року - зривом міністерської конференції СОТ.
Істотно і те, що парадоксальне зародження антиглобалістського руху саме в розвинених країнах сприяло якщо і не усвідомленню, то, в усякому разі, відчуттю керуючими структурами, цих країн наявності аналогічної проблеми не тільки на міжнародній арені, але і в своїх власних суспільствах.
Орієнтація на проблеми нерівності, що зростає, як у внутрішньому, так і в міжнародному житті, а також сама постановка проблеми справедливості, що наполегливо витісняється з суспільної свідомості "новими багачами" з "інформаційного класу", дозволяє розглядати антиглобалістський рух як нову, стихійно виниклу і таку, що постійно розвивається ліву ініціативу, що має фундаментальне значення для всього подальшого розвитку людства.
У своїй основі, антиглобалістський рух направлений на досягнення соціальних цілей; джерело його рушійної сили - усвідомлення зростаючої нерівності, і її чіткої обумовленості процесами глобалізації.
Протестуючи проти руйнівних наслідків процесів глобалізації, антиглобалісти послідовно заперечують системи цінностей, що нав'язуються сучасному людству адептами глобалізації.
При всіх відмінностях в поглядах представники антиглобалістського руху в цілому прихильні традиційній гуманітарній системі цінностей, заснованій на гуманістичних ідеалах, уявленнях про необхідність солідарності і прагнення до справедливості як необхідної домінанти суспільного розвитку.
Схожі статті
-
1. Сутність та основні ознаки процесу глобалізації сучасного світового господарства Однією з основних ознак сучасного розвитку світового господарства є...
-
1. Сутність та основні ознаки процесу глобалізації сучасного світового господарства Однією з основних ознак сучасного розвитку світового господарства є...
-
Міжнародні економічні відносини - Амеліна І. В. - 2. Сутність та основні риси світового ринку праці
Одним із важливих елементів глобальної економічної системи, на яку перетворився світ наприкінці другого тисячоліття, є міжнародний ринок праці з його...
-
Міжнародні фінансові організації відіграють дедалі більшу роль у міжнародних економічних відносинах. Це пояснюється тим, що саме через канали цих...
-
Міжнародні економічні відносини - Амеліна І. В. - 6. Інтеграція України у світовий ринок праці
Зростання відкритості українського суспільства неминуче призводить до дедалі більшої участі України у міжнародному обміні робочою силою. Перехід до...
-
Міжнародні економічні відносини - Амеліна І. В. - 5. Соціально-економічні наслідки ММРС
Під впливом інформаційної революції у світовому господарстві по суті формується нове середовище. Змінюється звичний характер конкурентної боротьби. Поряд...
-
Міжнародні економічні відносини - Амеліна І. В. - 3. Еволюція світової валютної системи
Еволюція світової валютної системи визначається розвитком і потребами національної і світової економіки, змінами в розстановці сил в світі. Система...
-
Міжнародні економічні відносини - Амеліна І. В. - 3. Туристичні послуги
Розвиток туризму став можливий завдяки науково-технічному та соціально-економічному прогресу суспільства, тобто створенню інфраструктури туризму....
-
Міжнародні економічні відносини - Амеліна І. В. - Фактори розвитку МЕІ
1. Розвиток виробничих сил. 2. Поглиблення МПП - спеціалізація і кооперування країн сприяють їх об'єднанню. 3. Міжнародна торгівля - сприяє встановленню...
-
1. Передумови розвитку МЕВ як структурного елементу світового господарства Особливістю функціонування світового господарства на початку ХХІ століття є...
-
Міжнародні економічні відносини - Амеліна І. В. - 2. Елементи валютної системи
1. Поняття світової валютної системи Поняття світової валютної системи базується на понятті світових валютних відносин. Міжнародні валютні відносини - це...
-
Міжнародні економічні відносини - Амеліна І. В. - 1. Поняття світової валютної системи
1. Поняття світової валютної системи Поняття світової валютної системи базується на понятті світових валютних відносин. Міжнародні валютні відносини - це...
-
1. Сутність і особливості міжнародної міграції робочої сили (ММРС) Міжнародна міграція робочої сили - це рух робочої сили між країнами світу. Це процес...
-
Міжнародні економічні відносини - Амеліна І. В. - Тема 8. Міжнародна міграція робочої сили
1. Сутність і особливості міжнародної міграції робочої сили (ММРС) Міжнародна міграція робочої сили - це рух робочої сили між країнами світу. Це процес...
-
1. Поняття світової валютної системи Поняття світової валютної системи базується на понятті світових валютних відносин. Міжнародні валютні відносини - це...
-
Міжнародні економічні відносини - Амеліна І. В. - 4. Валютний курс, його види і системи
Валютний курс - ціна грошової одиниці країни, виражена в грошовій одиниці іншої країни. Безліч валютних курсів можна класифікувати по різних ознаках....
-
Міжнародні економічні відносини - Амеліна І. В. - Цілі МЕІ
1. Розвиток виробничих сил. 2. Поглиблення МПП - спеціалізація і кооперування країн сприяють їх об'єднанню. 3. Міжнародна торгівля - сприяє встановленню...
-
1. Передумови розвитку МЕВ як структурного елементу світового господарства Особливістю функціонування світового господарства на початку ХХІ століття є...
-
Міжнародні економічні відносини - Амеліна І. В. - Тема 9. Міжнародні науково-технічні зв'язки
1. Світовий ринок технологій Технологія - сукупність знань про використання або удосконалення машин, устаткування, що забезпечують обробку, виготовлення,...
-
Поглиблення міжнародної господарської співпраці дозволяє використовувати світовий досвід щодо здійснення регіональних перетворень. Це обумовлює зростання...
-
Поглиблення міжнародної господарської співпраці дозволяє використовувати світовий досвід щодо здійснення регіональних перетворень. Це обумовлює зростання...
-
Міжнародні економічні відносини - Амеліна І. В. - 3. Економічні закони і принципи розвитку МЕВ
Основні економічні закони розвитку МЕВ і світового господарства : 1. Закон вартості - це об'єктивний економічний закон товарного виробництва, згідно з...
-
Міжнародні економічні відносини - Амеліна І. В. - 7. Регулювання міжнародної торгівлі послугами
Держави різними засобами обмежують і регулюють міжнародну торгівлю послугами. До таких засобів належать: 1. Обмеження на пересування людей і на їхнє...
-
Міжнародні економічні відносини - Амеліна І. В. - 1. Предмет і завдання курсу "МЕВ"
Поглиблення міжнародної господарської співпраці дозволяє використовувати світовий досвід щодо здійснення регіональних перетворень. Це обумовлює зростання...
-
Міжнародні економічні відносини - Амеліна І. В. - Термінологічній словник
Банківська гарантія - це письмове зобов'язання банка, страхової компанії або іншої юридичної чи фізичної особи виплатити зазначену в ньому грошову суму в...
-
Банківська гарантія - це письмове зобов'язання банка, страхової компанії або іншої юридичної чи фізичної особи виплатити зазначену в ньому грошову суму в...
-
Міжнародні економічні відносини - Амеліна І. В. - 1. Система міжнародних послуг
1. Система міжнародних послуг Під широким терміном "міжнародна торгівля" можна розуміти не тільки відносини купівлі продажу товарів, а й послуг. Світовий...
-
Міжнародні економічні відносини - Амеліна І. В. - Тема 4. Міжнародна торгівля послугами
1. Система міжнародних послуг Під широким терміном "міжнародна торгівля" можна розуміти не тільки відносини купівлі продажу товарів, а й послуг. Світовий...
-
Тема 3. Міжнародні торговельні відносини 1. Міжнародна торгівля як основна форма МЕВ, її структура та динаміка розвитку Традиційною і найрозвинутішою...
-
Міжнародні економічні відносини - Амеліна І. В. - Тема 3. Міжнародні торговельні відносини
Тема 3. Міжнародні торговельні відносини 1. Міжнародна торгівля як основна форма МЕВ, її структура та динаміка розвитку Традиційною і найрозвинутішою...
Міжнародні економічні відносини - Амеліна І. В. - 2. Наслідки глобалізації та антиглобалізм