Міжнародне приватне право - Довгерт A. C. - 2.2. Основні підходи до кодифікації та розвиток законодавства у сфері МПрП
8. Підходи до кодифікації норм МПрП (це стосується насамперед колізійного права) зазвичай розрізняють за критерієм форми закріплення відповідних положень у національному законодавстві (типу та форми відповідного законодавчого акта).
Як правило, національні кодифікації МПрП йдуть одним із двох шляхів: а) включення норм МПрП у цивільні кодекси або у вступні закони до цих кодексів та в інші кодекси у різних сферах (умовно - галузева кодифікація) або б) прийняття окремих законів про МПрП (автономна кодифікація). Прийняття спеціальних комплексних законів є переважною тенденцією кодифікаційного процесу другої половини XX ст. і сьогодення. Існує також третій шлях - запровадження комплексу спеціальних законів у сфері МПрП або наявність розрізнених норм МПрП у багатьох нормативних актах (альтернативні варіанти кодифікації") - порівняно рідке явище.
9. Автономна кодифікація. Прийняття окремих законів з питань МПрП фактично є черговим, новітнім етапом розвитку процесів кодифікації колізійного права у світі. Законодавча робота йшла у цьому напрямі поступово - від включення розрізнених колізійних норм у різноманітні акти (наприклад, з питань правового статусу іноземців) у другій половині XIX ст., від закріплення колізійних норм у цивільних кодексах на початку та в середині XX ст. до "відокремлення" цих норм МПрП у другій половині XX ст.
Очевидно, МПрП регулює весь комплекс приватноправових відносин, ускладнених іноземним елементом, включаючи цивільні, сімейні, трудові відносини, специфічні питання зовнішньоекономічної діяльності, торговельного мореплавства, повітряного права тощо. Сфера дії МПрП не зводиться виключно до питань цивільного права (якщо цивільне право розуміти як складову приватного), отже, в цьому разі систематизація усього комплексу колізійних норм певної держави в окремому законі видається логічною.
Так само до всього комплексу колізійних норм у різних сферах правовідносин застосовуються загальні положення, що обумовлюють порядок дії колізійних норм і обмежень в інтересах суверенної держави, певних випадків застосування іноземного права (норми щодо правової кваліфікації, відсилання, застереження про публічний порядок, обходу закону тощо). Зрозуміло, що закріплення таких положень в окремому законі забезпечує можливість їх застосування до будь-якої сфери матеріального приватного права.
10. Автономні кодифікації МПрП зазвичай мають чітку структуру. У першому розділі викладено загальні поняття МПрП. Наступні розділи містять колізійні норми, структуровані, як правило, за сферою регулювання. Дедалі частіше у закони про МПрП включаються також розділи, присвячені питанням міжнародного цивільного процесу.
Одним із найбільш детально опрацьованих законів з МПрП є швейцарський закон 1987 р. (набув чинності 1989 p.). Закон, на який значною мірою вплинули правові традиції common law, складається з 200 статей і приділяє багато уваги процесуальним питанням. Кожен розділ швейцарського закону містить положення щодо юрисдикції, колізійного регулювання та виконання іноземних рішень. Унікальна за логікою і практичністю структура та детальне закріплення норм з майже усіх питань МПрП дають підстави вважати швейцарський закон однією з найкращих кодифікацій міжнародного приватного права (повний текст Федерального закону Швейцарської конфедерації українською мовою див.: Кисіль В. І. Міжнародне приватне право: питання кодифікації'. - Вид. 2-ге. - К., 2005. - С. 361-421).
Першим в історії окремим законодавчим актом з МПрП став японський Ногеі 1898 р. Цей закон мав 34 статті, не був чітко структурованим і являв собою перелік довільно розміщених колізійних норм та загальних положень МПрП. У 2006 р. закон був суттєво перероблений. Новий закон, що набув чинності 2007 p., складається з трьох глав (загальні правила, загальні правила щодо законів та загальні правила щодо застосовуваного права). Остання глава містить 7 розділів і істотно доопрацьована, особливо в частині колізійного регулювання договірного права та позадоговірних зобов'язань.
Закон Таїланду 1938 р. про конфлікт законів містить 7 розділів, що стосуються відповідно загальних положень МПрП, статусу осіб, зобов'язань, речей, сім'ї та спадкування.
У Польщі окремий закон про МПрП з'явився у 1926 р. і містив загальні положення і колізійні норми щодо цивільного, сімейного і трудового права. Пізніше цей закон було реформовано (1965 р. і 2011 p.). Окремі кодифікації МПрП з'явились у Чехословаччині (закон 1963 р. наразі зберігає чинність на території Чехії) та Албанії (кодифікація 1964 р. сьогодні замінений новим Законом № 10428 від 2 червня 2011 p.).
Друга половина XX ст. характеризувалася бурхливим розвитком автономних кодифікацій МПрП. Окремі закони було прийнято в Австрії (1978 р.), Угорщині (1979 р.), Югославії 1982 р. (югославський Закон із відповідними змінами і доповненнями зберігає чинність у Сербії, Хорватії та Чорногорії; він також діяв у Македонії до заміни його оновленим Законом про МПрП 2007 р.), Туреччині (закон щодо МПрП 1982 р. реформовано у 2007 р.), Швейцарії (1989 р.), Румунії(1992 р.), Венесуелі (1998 р.), Італії (1995 р.), Ліхтенштейні (1996 р.), Грузії (1998 р.), Тунісі (1998 р.).
Окремо слід відзначити німецьку кодифікацію. Протягом тривалого часу в Німеччині колізійні норми були закріплені у Вступному законі до Німецького цивільного уложення (ЕВОВ). У 1986 р. набув чинності Закон про нове регулювання в області міжнародного приватного права, яким було не лише замінено відповідні статті Вступного закону, а й значно розширено сферу колізійного регулювання шляхом включення до цього акту правил Римської конвенції 1980 р. про право, що застосовується до договірних відносин, та норм процесуального характеру (щодо підсудності). Відтак у німецьких юристів виникли підстави називати цей документ Законом про міжнародне приватне право 1986 р., який має систему колізійних норм з питань форми правочинів, шлюбно-сімейних відносин, опіки та піклування, спадкового права, зобов'язань (як договірних, так і позадоговірних), трудового права та процесу.
У штаті Луїзіана (США) 1991 р. був прийнятий Закон про міжнародне приватне право (набув чинності з січня 1992 р.).
З початку XXI ст. окремі закони про МПрП прийнято в Азербайджані (2000 р.), Естонії (2002 р.). Бельгії (2004 р.), Болгарії (2005 р.), Україні (2005 р.). Зрештою, 2011 р. до держав, що кодифікували МПрП у вигляді окремого закону, приєднався Китай, систематизувавши колізійні норми, що містилися у розрізнених правових актах.
11. Галузева кодифікація. Характерними ознаками кодифікації МПрП за галузевим принципом є, як правило, набагато менший, порівняно із автономними кодифікаціями, обсяг регулювання, менша увага до загальних положень МПрП, а також фіксація колізійних норм та положень міжнародного цивільного процесу у різних нормативних актах - зазвичай відповідно у цивільних та цивільних процесуальних кодексах.
До держав, які обрали шлях галузевої кодифікації МПрП, належать: Франція (ЦК 1804 р.; слід враховувати, що у 1969 р. був підготовлений проект закону про МПрП Франції); Іспанія (Вступний закон до Цивільного кодексу 1974 р.) Мексика (ЦК 1928 р.); Уругвай (1941 р. ЦК доповнено додатком, що містить колізійні норми та деякі норми щодо юрисдикції); Бразилія (Вступний закон до ЦК 1942 р.); Єгипет (Вступний титул ЦК 1948 р.) Сирія (ЦК 1949 р.); Ірак (ЦК 1951 р.); Лівія (ЦК 1954 р.); Португалія (ЦК 1966 р.); Алжир (ЦК 1975 р.); Перу (ЦК 1984 р.); канадська провінція Квебек (Книга 10 ЦК 1991 р.), Данія (Книга 10 ЦК 2011 р.).
У Російській Федерації головним джерелом колізійного права є розділ VI Цивільного кодексу, прийнятого у 2001 р. При цьому окремі колізійні норми містяться у Сімейному кодексі, Кодексі торговельного мореплавства, Трудовому та Земельному кодексах, а також у численних федеральних законах щодо статусу іноземців, інвестування, валютного регулювання тощо.
Шляхом включення норм МПрП до цивільних кодексів пішли більшість пострадянських країн, за винятком Грузії, Азербайджану, Естонії та України.
У законодавстві Куби та Монголії колізійні норми містяться як у цивільних, так і у сімейних та трудових кодексах.
Протягом XX ст. цивільне законодавство багатьох країн, що дотримуються галузевої кодифікації МПрП, зазнало реформ, які віддзеркалюють нові підходи до колізійного регулювання.
12. Альтернативні варіанти кодифікації. Альтернативою двом основним формам кодифікації МПрП нині є втілення фрагментарних колізійних норм і подекуди загальних положень МПрП у розрізнених нормативних актах. Тепер такий підхід передусім притаманний державам, у яких закон не вважається першочерговим джерелом права (США, Велика Британія та країни Британської Співдружності). Фрагментарне колізійне регулювання діє сьогодні у Нідерландах та Ізраїлі. У доктрині і практиці США часто робляться посилання на неофіційну компіляцію - другий Звід правил про конфлікт законів (Restatement II), яка, втім, не має сили закону.
У доктрині мали місце спроби пошуку компромісу між автономною та галузевою кодифікаціями МПрП. Висувалася ідея так званої "кумулятивної" кодифікації", тобто прийняття порівняно невеликого закону, в якому були б викладені загальні положення МПрП, та включення колізійних норм у відповідні галузеві акти (див. Звеков В. П., Марышева Н. И. Развитие законодательства о международном частном праве // Журнал российского права. -1997. - № 1. - С. 131; Международное частное право: учебник I отв. ред. Г. К. Дмитриева. - М., 2000. - С. 87). На практиці такий підхід досі не реалізований.
Схожі статті
-
2.1. Передумови кодифікації МПрП. Загальна характеристика законодавчих процесів 6. Говорячи про національне законодавство як про джерело МПрП, у кожній...
-
2.1. Передумови кодифікації МПрП. Загальна характеристика законодавчих процесів 6. Говорячи про національне законодавство як про джерело МПрП, у кожній...
-
Міжнародне приватне право - Довгерт A. C. - 2. Нормативний склад міжнародного приватного права
10. Специфіка правовідносин МПрП породжує особливості його нормативного складу. Навіть на інтуїтивному рівні можна окреслити основні групи норм МПрП....
-
1. Первісні колізійні норми. Питання існування колізійних принципів і норм МПрП у дофеодальний період є дискусійним. Протягом багатьох років саму...
-
Міжнародне приватне право - Довгерт A. C. - 1. Поняття і види джерел міжнародного приватного права
1. Поняття і види джерел міжнародного приватного права 1. Говорячи про джерела права взагалі, мають на увазі насамперед способи закріплення та...
-
1. Поняття і види джерел міжнародного приватного права 1. Говорячи про джерела права взагалі, мають на увазі насамперед способи закріплення та...
-
20. Наука МПрП своїми витоками сягає ще в Середньовіччя (див. главу 2). Але тільки після утворення європейської системи суверенних держав та значного...
-
1. Загальні зауваження 1. Передумови та чинники виникнення міжнародного приватного права. Виникнення МПрП як позитивного (об'єктивного), передусім,...
-
1. Тенденції розвитку МПрП у XX ст. Починаючи з другої половини XX ст. і донині питання МПрП у правовій доктрині є надзвичайно популярними. У цей період...
-
1. Внесок російських учених у розвиток науки МПрП. Слідуючи загальносвітовим тенденціям, наука в Росії не могла лишатися осторонь питань міжнародного...
-
1. Становлення науки міжнародного приватного права на теренах України в останню чверть XIX ст. - на початку XX ст. 1. В історії становлення та розвитку...
-
Міжнародне приватне право - Довгерт A. C. - 4. Німецька доктрина у XIX ст
1. Передумови. Початок XIX ст. характеризувався бурхливим розвитком міжнародного цивільного і торговельного обігу. Іншою важливою тенденцією стало...
-
16. Сучасний період розвитку науки МПрП в Україні (1992 р. і дотепер) характеризується значним розширенням досліджень у цій сфері, зумовлених багатьма...
-
1. Становлення науки міжнародного приватного права на теренах України в останню чверть XIX ст. - на початку XX ст. 1. В історії становлення та розвитку...
-
25. Уже у самому предметі МПрП (міжнародні, але приватноправові відносини) та, відповідно, у складі його норм (одні прийняті національним законодавцем, а...
-
1. Передумови. З X ст. починається зростання економічного і культурного значення міст Північної та Середньої Італії, які досягли найбільшого піднесення у...
-
Запропонований підручник з міжнародного приватного права (Загальна частина) підготовлено з урахуванням новітніх наукових досліджень, виконаних протягом...
-
9. Дослідження з МПрП у радянській Україні у 20-40-х роках XX ст. проводив лише Володимир Михайлович Корецький (1890-1984). Професор В. М. Корецький,...
-
1. Передумови. В Італії XIX ст. концепції МПрП формувались на фоні суперництва з Австрією, а також невдалої революції 1848- 1849 рр., метою якої було...
-
Міжнародне приватне право - Довгерт A. C. - 5. Італійська доктрина у XIX ст
1. Передумови. В Італії XIX ст. концепції МПрП формувались на фоні суперництва з Австрією, а також невдалої революції 1848- 1849 рр., метою якої було...
-
Міжнародне приватне право - Довгерт A. C. - РОЗДІЛ І. Вступ до міжнародного приватного права
Запропонований підручник з міжнародного приватного права (Загальна частина) підготовлено з урахуванням новітніх наукових досліджень, виконаних протягом...
-
Запропонований підручник з міжнародного приватного права (Загальна частина) підготовлено з урахуванням новітніх наукових досліджень, виконаних протягом...
-
Міжнародне приватне право - Довгерт A. C. - Передмова
Запропонований підручник з міжнародного приватного права (Загальна частина) підготовлено з урахуванням новітніх наукових досліджень, виконаних протягом...
-
Розкрити всі характерні ознаки і риси будь-якого явища правової дійсності можна через його класифікацію. Міжнародно-правові норми класифікують за різними...
-
Міжнародне приватне право - Фединяк Г. С. - 6. Зближення національного законодавства різних держав
Судова та арбітражна практика - це погляди суддів на вирішення певного питання, зафіксовані у рішеннях суду. Одним із проявів судової (арбітражної)...
-
Цивільне право України - Дзера О. В. - 3. Характеристика окремих джерел цивільного права
Як уже зазначалося, коло джерел цивільного права не обмежується нормами ЦК України. Значне місце серед цих джерел посідають норми інших кодексів України,...
-
Цивільне право. Том 1 - Борисова В. І. - 3. Застосування актів цивільного законодавства
Застосування норм права - одна з форм (способів) реалізації права, що є активним здійсненням тих правил поведінки, які сформульовані у правових нормах....
-
Міжнародне публічне право - Репецький В. М. - 3.2. Види норм міжнародного права
Розкрити всі характерні ознаки і риси будь-якого явища правової дійсності можна через його класифікацію. Міжнародно-правові норми класифікують за різними...
-
Міжнародне приватне право - Фединяк Г. С. - 2. Внутрішнє законодавство
Термін "внутрішнє законодавство" тут вживається у широкому розумінні. Маються на увазі не тільки закони, але й підзаконні акти держави. Належність норм...
-
Міжнародне приватне право - Фединяк Г. С. - 2. Основні способи вирішення питання кваліфікації
Кваліфікація обставин справи (суті спору) чи норми права може бути різною залежно від того, принципи якої правової системи застосовуватимуться. Тому...
Міжнародне приватне право - Довгерт A. C. - 2.2. Основні підходи до кодифікації та розвиток законодавства у сфері МПрП