Міжнародна економіка: в питаннях та відповідях - Козак Ю. Г. - 1.4.16. Якими є валютно-фінансові умови міжнародного кредиту?
Ефект Фішера пов'язує між собою відсоткові ставки і темпи інфляції (при формуванні відповіді використано: 92, с. 84-118].
Міжнародний ефект Фішера пов'язує очікувані зміни обмінного курсу з відмінністю відсоткових ставок в країнах обмінюваних валют. Формула очікуваної відсоткової зміни валютного курсу внаслідок різних відсоткових ставок у двох країнах для валют А і В така:
Де Є{є) - очікувана відсоткова зміна спотового курсу; г" і гу - відсоткові ставки валют А і В. Глобальний ефект Фішера зумовлюється міжнародним ефектом Фішера і купівельною спроможністю валют. Він пов'язує темпи інфляції і відсоткової ставки зі зміною валютних курсів, тобто показує спільний ефект цих умов.
Паритет купівельної спроможності валют виражається формулою:
Де ря, р,, - темпи інфляції валют А і В.
Якщо ми виділимо очікувані темпи інфляції {£(р)|. то виразимо паритет купівельної спроможності валют в одиницях очікуваних змін курсу
"спот":
Підставивши у рівнянні (6) рівняння (5) міжнародного ефекту Фішера, отримаємо
Рівняння (7) виражає взаємозв'язок між відсотковими ставками і відносними очікуваними темпами інфляції. Цей взаємозв'язок називають глобальним ефектом Фішера.
Це рівняння можна записати і так:
Глобальний ефект Фішера пов'язує відмінності в національних відсоткових ставках з очікуваними змінами у вартості обмінного курсу. Міжнародний ефект Фішера пов'язує відмінності в національних відсоткових ставках з очікуваними змінами у вартості обмінного курсу.
По суті, ці два ефекти Фішера говорять про одне і те ж.
1.4.15. Що собою являє рівновага міжнародних ринків капіталів?
Всі три типи ефекту Фішера пов'язують між собою:
А) відсоткові ставки й очікуваний рівень інфляції в міжнародній економіці;
Б) очікувані зміни обмінного курсу з відмінністю відсоткових ставок в країнах обмінюваних валют;
В) різницю між відсотковими ставками в різних країнах з різницею в очікуваних темпах інфляції в цих країнах. Вони закладають основи для розуміння того, як встановлюється рівновага міжнародного ринку капіталів. У сукупності вони становлять умови міжнародного паритету. Всі умови міжнародного паритету залежать одна від одної і впливають одна на одну.
Так, якщо паритет купівельної спроможності валюті міжнародний ефект Фішера характерні для ряду країн (наприклад, США, Німеччини, Японії, Великобританії), то реальна відсоткова ставка в цих країнах буде однаковою, незважаючи на відмінності здійснюваних цими країнами кредитно-грошової, податкової політик та інших чинників. Глобальний ефект Фішера, який пов'язує різницю між відсотковими ставками в різних країнах з різницею в очікуваних темпах інфляції в цих країнах, працює в тому випадку, якщо національні ринки капіталів функціонують як частини глобальної економічної системи. Якщо окремі держави хочуть самостійно, незалежно від ринкового господарства, вплинути на реальний процент, вони повинні використати такі інструменти, як податки, контроль над цінами, обмеження капіталів тощо, що неминуче відокремить ці країни від світових ринків.
Сумарні умови міжнародного валютного паритету, які описують взаємопов'язані умови рівноваги світового ринку капіталів, такі:
Незміщувані форвардні ставки: паритет відсоткових ставок:
Де / - форвардна надбавка до валюти країни або скидка з неї;
Є{) - позначення очікуваної вартості змінної, заключеної в дужки; є - відсоткова зміна обмінного курсу валюти (спотового курсу); т - відсоткова ставка; Р - темпи інфляції; А і В (а, Ь) - дві країни.
При оперуванні на практиці з п'ятьма умовами міжнародного валютного паритету потрібно провести безперервно компаундування.
Компаундинг - це спосіб безперервного обчислення темпів зміни (відсоткових ставок, інфляції, обмінних курсів) при нескінченно малому періоді часу між змінами.
Наприклад, накопичення в 1000 дол. з відсотковою ставкою 10% мри безперервному обчисленні становитиме не 1100 дол., а 1105,17 дол. Додатково 5,17 дол. відсоткового доходу проявились внаслідок отримання відсотків на відсотки при скороченні інтервалу компаундній і безперервного нарахування відсотка.
Паритет відсоткових ставок (/ - г", - г^) долара та ієни, якщо в Японії відсоткові ставки дорівнюють 6%, а в США - 9%, говорить про те, що форвардні ставки на японську ієну будуть продаватися з 3%- ною надбавкою до курсу "спот". Обчислена безпосереднім компаундингуванням відсоткова надбавка до курсу "спот" ієни становитиме 3,05% річного курсу змін. А річні відсоткові ставки відповідно дорівнюють 9,42% в СПІД і 6,18 - в Японії.
Річні темпи інфляції в США 7% і в Японії в 5% при перерахунку в безперервно обчислюванні темпи становитимуть 6.77% в США і 4,88 в Японії.
Очікувана зміна вартості ієни з урахуванням безперервного курсу дорівнює різниці в темпах інфляції (0,0677 - 0,0488 o 0,0189), тобто 1,89%, що відповідає річному темпу приросту в 1,91%.
При прогнозуванні і прийнятті рішень потрібно використати спосіб безперервного обчислення.
Де є - постійна Ейлера, яка має приблизне значення 2,71828, х - швидкість зміни А' в часі.
1.4.16. Якими є валютно-фінансові умови міжнародного кредиту?
Валютно-фінансові умови кредиту передбачають:
1. Валюту кредиту і валюту платежу.
Від правильного вибору валюти кредиту залежить те, чи потерпатиме кредитор збитки чи ні. На вибір валюти кредиту впливає рівень відсоткової ставки, практика міжнародних розрахунків, рівень інфляції, динаміка курсу валюти. Валюта платежу може співпадати з валютою кредиту, а може і не співпадати.
2. Сума (ліміт) кредиту.
Вона являє собою частину позичкового капіталу, яка надана позичальнику. При фірмовому кредитуванні сума кредиту вказується в кредитній угоді. Кредит може надаватись у вигляді часток, котрі розрізняються за своїми умовами.
3. Строк міжнародного кредиту.
На нього впливає цільове призначення кредиту, співвідношення попиту і пропозиції аналогічних кредитів; розмір контракту; національна законодавча база; міждержавні угоди.
Розрізняються повний і середній строки кредиту. Повний строк включає: період використання наданого кредиту, пільговий період (використаного кредиту), період погашення (коли здійснюється виплата основного боргу і відсотків). Він обчислюється від моменту початку використання кредиту до його остаточного погашення.
Середній строк кредиту включає: повний пільговий період і половину строку використання і погашення кредиту. Він використовується для порівняння ефективності кредитів з різними умовами, оскільки показує, в розрахунку на який період в середньому припадає вся сума позики.
4. Умови погашення кредиту
Бувають:
❖ з рівномірним погашенням рівними частками протягом погодженого терміну;
O з нерівномірним погашенням;
❖ з одноразовим погашенням всієї суми;
❖ з рівними річними внесками основної суми позики і відсотків.
5. Вартість кредиту.
Вона визначається за формулою:
Де 5 - загальна вартість кредиту; Іллі - сума кредиту; /? - загальна ставка відсотку (основна ставка за кредитом, комісійні, страхові внески, оплата юридичних та будь-яких інших послуг); Т, г - середній термін кредиту. Серед елементів вартості кредиту розрізняються договірні і приховані. Договірні - це витрати по кредиту, зумовлені угодою. Вони поділяються на основні і додаткові. До основних елементів відносяться:
❖ суми, які безпосередньо виплачуються позичальником кредитору;
❖ відсотки;
❖ витрати по оформленню застави комісії.
До додаткових елементів вартості кредиту відносяться суми, які виплачуються позичальникам третім особам (за гарантією). Окрім основного відсотка збирається банківська комісія: за переговори, за участь, за управління, за зобов'язання надати в розпорядження позичальника необхідні кошти, агентська комісія.
До прихованих елементів вартості кредиту відносяться витрати, які пов'язані з отриманням кредиту, але не зафіксовані в угоді (завищені ціни товарів по фірмовим кредитам, примусові депозити у певних розмірах відносно позики; завищення банком комісії за інкасацію документів тощо).
6. Розмір відсоткової ставки.
7. Вид забезпечення кредиту.
Це може бути відкриття цільових накопичуваних рахунків або застава активів або перепоступка прав по контрактам.
Схожі статті
-
Ефект Фішера пов'язує між собою відсоткові ставки і темпи інфляції (при формуванні відповіді використано: 92, с. 84-118]. Міжнародний ефект Фішера...
-
Ефект Фішера пов'язує між собою відсоткові ставки і темпи інфляції (при формуванні відповіді використано: 92, с. 84-118]. Міжнародний ефект Фішера...
-
Формування вартості міжнародного кредиту 1.4.10. В чому суть відсоткової ставки? Рух капіталу між країнами викликається відносним рівнем відсоткових...
-
Формування вартості міжнародного кредиту 1.4.10. В чому суть відсоткової ставки? Рух капіталу між країнами викликається відносним рівнем відсоткових...
-
Одним з напрямків валютної політики є прогнозування валютного курсу, яке здійснюється банками, фірмами, ТНК. Метою прогнозування є поліпшення страхування...
-
Одним з напрямків валютної політики є прогнозування валютного курсу, яке здійснюється банками, фірмами, ТНК. Метою прогнозування є поліпшення страхування...
-
Міжнародне переміщення капіталу - це досить розвинута складова міжнародного переміщення чинників виробництва. В сучасних умовах мобільність капіталу...
-
Спотовий ринок - це ринок, на якому здійснюються операції поточного, негайного (або касового) обміну валютами між двома країнами. Дві сторони...
-
Міжнародне переміщення капіталу - це досить розвинута складова міжнародного переміщення чинників виробництва. В сучасних умовах мобільність капіталу...
-
Формування вартості міжнародного кредиту 1.4.10. В чому суть відсоткової ставки? Рух капіталу між країнами викликається відносним рівнем відсоткових...
-
Відсоткові ставки в різних країнах рідко співпадають за розміром. Діапазон їх на різних ринках світу досить широкий. Інвестори прагнуть перемістити кошти...
-
Відсоткові ставки в різних країнах рідко співпадають за розміром. Діапазон їх на різних ринках світу досить широкий. Інвестори прагнуть перемістити кошти...
-
Формування вартості міжнародного кредиту 1.4.10. В чому суть відсоткової ставки? Рух капіталу між країнами викликається відносним рівнем відсоткових...
-
Зміни валютних курсів часто ідуть слідом за збільшенням розриву у відсоткових ставках у двох або більше країнах. Якщо відсоткова ставки в даній країні...
-
Процес формування в Україні власної валютної політики почав здійснюватись після проголошення незалежності у серпні 1991 р. та виходу з рубльової зони у...
-
Система "золотого стандарту" За системи "золотого стандарту" всі національні валюти мали фіксований золотий зміст. Наприклад, 1 англійський фунт...
-
Всі учасники міжнародного валютного ринку піддаються валютним ризикам, тобто небезпеці втрат при здійсненні тих чи інших операцій. Валютні ризики...
-
Міжнародна економіка: в питаннях та відповідях - Козак Ю. Г. - 1.4.7. Що таке валютні ризики?
Всі учасники міжнародного валютного ринку піддаються валютним ризикам, тобто небезпеці втрат при здійсненні тих чи інших операцій. Валютні ризики...
-
Валютні опціони і контракти схожі на ф'ючерсні угоди. В них визначаються кількість валют, строк погашення і ціна виконання. Так само як ф'ючерси,...
-
Міжнародна економіка: в питаннях та відповідях - Козак Ю. Г. - 1.4.5. Що таке валютні опціони?
Валютні опціони і контракти схожі на ф'ючерсні угоди. В них визначаються кількість валют, строк погашення і ціна виконання. Так само як ф'ючерси,...
-
Спотовий ринок - це ринок, на якому здійснюються операції поточного, негайного (або касового) обміну валютами між двома країнами. Дві сторони...
-
Зміни валютних курсів часто ідуть слідом за збільшенням розриву у відсоткових ставках у двох або більше країнах. Якщо відсоткова ставки в даній країні...
-
Міжнародна торгівля не особлива сфера міжнародної економіки. Вона має ряд специфічних рис, котрі відрізняють міжнародну торгівлю від внутрінаціональної:...
-
Перехід від золотовалютного стандарту до нової системи валютних відносин зайняв декілька років. Після першого істотного кроку - припинення обміну доларів...
-
Одним з найбільш важливих і складних питань при продажу і купівлі ліцензій є визначення ліцензійних платежів (ціни ліцензій). Ліцензійні платежі - це...
-
Міжнародна торгівля ліцензіями є основним економічним механізмом міжнародного технологічного обміну і наразі набула широкого і швидкого поширення....
-
В ринковій економіці ціни на товари і послуги визначаються попитом і пропозицією, тобто є ринковими цінами. Валютні курси - це ціни валют. Чи...
-
"Обмінний валютний курс" - це: - кількість одиниць однієї валюти, необхідна для придбання одиниці іншої валюти; - ринкові ціни однієї валюти, виражені в...
-
У сфері сучасних валютних відносин борються дві тенденції. З одного боку - прагнення до більш тісного безперервного погодження економічної політики,...
-
"Обмінний валютний курс" - це: - кількість одиниць однієї валюти, необхідна для придбання одиниці іншої валюти; - ринкові ціни однієї валюти, виражені в...
Міжнародна економіка: в питаннях та відповідях - Козак Ю. Г. - 1.4.16. Якими є валютно-фінансові умови міжнародного кредиту?