Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - Спекулятивні валютні операції
Строкові валютні угоди використовуються в спекулятивних цілях. Валютного спекулянта не цікавить реальність валютних курсів і наслідки, до яких можуть призвести спекулятивні операції. Для нього валюта - такий самий біржовий товар, як акції, сировина тощо. Спекулянта цікавить можливість отримання прибутку внаслідок зміни в короткочасній перспективі валютного курсу.
Спекулянти валют впливають на стан валютного ринку цілеспрямовано, купуючи або продаючи валюту, щоб добитися зниження валютного курсу або його підвищення. Граючи на підвищення або зниження курсу валют, вони можуть отримати прибуток або зазнати збитків. Валютна спекуляція досягає інколи таких масштабів, що їй безсилі протистояти валютні інтервенції центральних банків, хоча вони можуть здійснюватись на декілька мільярдів доларів на день.
Спекулятивні операції здійснюються на ринку спот і строковому ринку. На ринку спот, якщо спекулянт грає на підвищення курсу валюти, він купує її і тримає на депозиті в банку з метою продати при підвищені курсу валют. Прибуток спекулянта буде дорівнювати різниці між первісним низьким курсом спот, за яким він купував валюту, і більш високим теперішнім, за яким він продав валюту.
Якщо спекулянт грає на зниження курсу валюти, то він бере позику в іноземній валюті на певний строк, продає її за високим курсом (обмінює на національну валюту), а отримані кошти кладе на депозит у банку для отримання відсотків. Після закінчення строку позики, якщо курс спот іноземної валюти знизився, спекулянт купує іноземну валюту за низьким курсом для повернення позики. Прибуток спекулянта в цьому випадку дорівнює різниці між курсом спот при продажі і купівлі іноземної валюти.
Спекуляція на форвардному валютному ринку більш поширена і грунтується на припущенні про підвищення валютних курсів "спот" в майбутньому у порівнянні з форвардним курсом. Щоб уникнути ризику помилки відносно майбутнього курсу спот, професійний спекулянт валютою складає тисячі форвардних валютних угод, і, якщо передбачення про загальний характер змін валютних курсів будуть правильні, та його операції виявляться прибутковими.
Для спекуляції використовуються і валютні опціони. Спекулянт-покупець має можливість або використати опціон, або дозволити строкові по ньому сплинути. Він використовує опціон, коли це йому вигідно, тобто коли ціна виконання опціону буде вигідніша від ринкової. При підвищенні валютного курсу спот спекулянт-власник опціону кол зможе отримувати дедалі більший і більший прибуток. При зниженні валютного курсу спот даної валюти власник опціону може його використати до закінчення його строку. В цьому випадку збитки обмежуються величиною втраченої премії.
Спекулянт-власник опціону пут прагне продати валюту за ціною виконання опціону в той момент, коли вона буде вищою від ринкової.
У спекулятивних операціях беруть участь банки, фірми, ТНК. Спекулятивні операції, спрямовані на зниження або підвищення курсу валют, часто досягають десятків мільярдів доларів протягом декількох днів.
Валютна спекуляція значно посилилась в умовах плаваючих валютних курсів, оскільки їх коливання зросли.
Спекуляція на валютних курсах є однією з легальних форм валютного бізнесу, але вона часто негативно впливає на грошово-кредитну сферу та економіку в цілому. Спекуляція дестабілізує макроекономіку, коли спекулянти продають валюту, курс якої низький, сподіваючись, що він ще більше впаде. В той же час спекулятивні операції можуть стабілізувати макроекономіку, якщо спекулянти будуть купувати валюту, коли її курс низький, розраховуючи на його зростання в майбутньому.
Аналогічно з валютною спекуляцією діє прискорення або затримка платежів у певній валюті (лідз енд легз) з метою отримання прибутку.
Маніпулювання строками міжнародних розрахунків здійснюється в очікуванні різкої зміни валютного курсу, відсоткових ставок та інших обставин. Наприклад, імпортери, побоюючись зниження курсу національної валюти, прагнуть прискорювати платежі або купувати на строк іноземну валюту, оскільки вони програють при підвищенні курсу останньої. Експортери, навпаки, затримують одержання або переказ одержаної іноземної валюти і не здійснюють продажу на строк майбутніх надходжень.
Операції лідз енд легз широко використовуються ТНК і ТНБ при розрахунках між їх філіями і відділеннями в різних країнах.
Арбітражні операції
На валютному ринку зі спекулятивною метою здійснюються також арбітражні операції, тобто операції купівлі-продажу валюти з метою отримання прибутку. Від спекулятивних операцій вони відрізняються тим, що завжди є стабілізаційними, оскільки сприяють короткостроковому вирівнюванню валютних курсів на різних валютних ринках, а спекулятивні операції здійснюється для отримання максимального прибутку, завдяки різниці курсів іноземної та національної валюти.
Основними різновидами арбітражу на валютному ринку є власне валютний та відсотковий арбітраж.
Валютний арбітраж - це операція купівлі валюти на одному ринку з її одночасним продажем на іншому ринку та отримання прибутку на різниці валютних курсів.
На валютному ринку, де валюта має відносно низький курс, арбітражні операції збільшують попит на неї, і курс валюти починає підвищуватися, а на ринку, де валюта має високий курс, такі операції збільшують її пропозицію, і курс знижується.
Арбітражна операція, яку здійснює арбітражер, дає змогу отримати прибуток майже без ризику і не потребує інвестицій. Так, банк А (арбітражер) надає клієнтові послуги з купівлі-продажу валюти. Клієнт вважає, що ціна англійського фунта стерлінгів буде зростати відносно долара США. Він подає заявку до банку А на купівлю фунтів стерлінгів і вказує суму. Ділер банку зв'язується з банком-партнером В і отримує двостороннє котирування 1,4250/1,4255. Перед тим як надати це котирування клієнту, він включає до нього свої комісійні і надає клієнту нове котирування: 1,4248/1,4257. Потім банк А купує фунти у банку В за курсом 1,4255, продає їх клієнту за курсом 1,4257 і отримує прибуток на різниці курсу (1,4257 - 1,4255) без ризику. Ця операція здійснюється за рахунок коштів клієнта банку А, який для проведення цієї операції не інвестує кошти [3, с. 292]. Валютний арбітраж буває часовий та просторовий. При просторовому арбітражі арбітражер отримує прибуток завдяки різниці в цінах спот на ринках, розташованих у "різних просторах". При часовому валютному арбітражі прибуток отримується від різниці валютних курсів у часі (наприклад, валюта купується за курсом спот, розміщується на певний строк на депозиті і по закінченні цього терміну продається на цьому ж ринку за іншим курсом спот).
Відсотковий арбітраж пов'язаний з операціями на ринку капіталів. Ризик зміни валютного курсу виникає не тільки для експортерів та імпортерів товарів та послуг, а й для інвесторів. Для того щоб здійснити інвестицію за кордон слід спочатку конвертувати національну валюту у валюту країни, в яку здійснюється інвестиція. Коли настане час репатріювати прибуток або весь вкладений капітал, то валютний курс може стати нижчим, ніж у момент здійснення інвестицій, що завдасть збиток. Найбільш чітко цей ризик можна бачити на прикладі портфельних інвестицій у формі короткострокових банківських депозитів або придбання урядових цінних паперів. Короткостроковий капітал мігрує із країни в країну за причини різних відсоткових ставок і тим самим здійснює відсотковий арбітраж. Однак для здійснення інвестиції національна валюта повинна бути переведена у валюту країни, куди здійснюється інвестиція. Внаслідок цього виникає валютний ризик. Його можна покрити за рахунок механізму форвардних контрактів.
Таким чином, в основі відсоткового арбітражу є прагнення економічних суб'єктів (інвесторів) вкласти наявну суму грошей у валюту, що приносить найбільший прибуток. Валютний ризик, пов'язаний із вкладенням коштів за межі вітчизняного валютного ринку, можна зменшити завдяки укладанню зворотної угоди на строк. Інвестор порівнює відсотковий прибуток, який він отримує у своїй країні, з прибутком, вираженим у вітчизняній валюті, від вкладення коштів за кордоном. Інвестор, крім іноземної відсоткової ставки, враховує також значення поточного та строкового валютних курсів.
Відсоткові ставки в різних країнах рідко збігаються за розміром. Діапазон їх на різних ринках світу досить широкий. Інвестори прагнуть перемістити кошти з ринку з низькою відсотковою ставкою на ринок з більш високою. Для цього вони здійснюють операцію відсоткового арбітражу. Якщо інвестори хочуть зберегти капітал і отримати прибуток, вони робитимуть покритий (забезпечений) арбітраж. Покритий відсотковий арбітраж передбачає обмін однієї валюти на іншу. Відбувається процес позичання грошових коштів в одній країні і конвертація їх у валюту іншої країни, в котрій ці кошти віддаються в кредит. Забезпечення означає, що ризик зворотної конвертації у валюту, в котрій була надана позика, для оплати позики з настанням строку платежу, усувається придбанням цієї валюти на форвардному ринку. Одночасна купівля валюти на умовах спот та її форвардний продаж, тобто операція своп, зменшує або усуває операційний ризик. Своп має ціну. Ця ціна (витрати) повинна бути вирахувана з різниці відсоткових ставок валют, з якими здійснюється арбітраж, щоб отримати чистий прибуток.
Розглянемо порядок вибору відсоткового арбітражу для визначення вигідності того чи іншого його варіанту (табл. 19.1) [92, с. 99-100].
Розглянемо два варіанти переміщення грошових коштів: з Нью-Йорка в Цюріх та з Нью-Йорка в Париж.
Чистий прибуток від арбітражу коштів з Нью-Йорка в Цюріх = відсотковий спред (різниця відсоткових ставок валют, з якими здійснюється арбітраж) мінус ціна свопа (4,25% - 3,25%) - 0,9% = 0,10%.
Чистий прибуток від арбітражу з Нью-Йорка в Париж - (6,50% - 3,25%) - 3,30% = -0,05%. Чистий прибуток буде від'ємним. В усіх випадках позитивного прибутку він буде незначним.
Оскільки операція відсоткового арбітражу пов'язана з попитом і пропозицією як на спотові, так і на форвардні угоди, ця операція впливає на спотові і форвардні обмінні курси [85, с. 84-86].
Відсотковий арбітраж (наприклад, переміщення американського долара в країну В) включає три операції:
1) позика долара і конвертування його у валюту країни В
2) надання кредиту в країні В
Відношення форвардного курсу до спотового для євро становитиме 1,0189.
При встановленні ставок форвардних курсів для своїх клієнтів, банки спираються на паритет відсоткових ставок. Відхилення від паритету відсоткових ставок можуть бути викликані перешкодами, які чиняться арбітражу.
Отже, відсотковий арбітраж базується на використанні банками різниці між відсотковими ставками на різних ринках. Власник валюти прагне одержати вищий прибуток, ніж який він мав би отримати, вкладаючи її безпосередньо без обміну на іншу валюту. Відсотковий арбітраж полягає у отриманні позики на іноземному ринку капіталів, де відсоткові ставки нижчі, і розміщення еквівалента запозичень іноземної валюти на національному ринку капіталу, де відсоткова ставка вища. Ризики від зміни валютних курсів можуть бути знижені шляхом укладання форвардних контрактів на обмін валюти на строк дії позики або депозиту.
Схожі статті
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 19.2. Угоди на міжнародному валютному ринку
На міжнародному валютному ринку укладаються різні види угод за конверсійними операціями. Конверсійні операції являють собою угоди, що укладаються на...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 14.4. Види валютних курсів залежно від ступеня гнучкості
У міжнародній практиці використовують такі основні режими валютних курсів: фіксовані, плаваючі (гнучкі), компромісні. Режим фіксованих валютних курсів -...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - РОЗДІЛ 4. СВІТОВА ВАЛЮТНА СИСТЕМА ТА ПРИНЦИПИ її ФУНКЦІОНУВАННЯ
РОЗДІЛ 4. СВІТОВА ВАЛЮТНА СИСТЕМА ТА ПРИНЦИПИ її ФУНКЦІОНУВАННЯ ГЛАВА 14. ВАЛЮТА ТА ВАЛЮТНІ КУРСИ Ключові поняття Валюта; національна валюта; іноземна...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 14.1. Сутність валюти та валютного курсу
РОЗДІЛ 4. СВІТОВА ВАЛЮТНА СИСТЕМА ТА ПРИНЦИПИ її ФУНКЦІОНУВАННЯ ГЛАВА 14. ВАЛЮТА ТА ВАЛЮТНІ КУРСИ Ключові поняття Валюта; національна валюта; іноземна...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - ГЛАВА 14. ВАЛЮТА ТА ВАЛЮТНІ КУРСИ
РОЗДІЛ 4. СВІТОВА ВАЛЮТНА СИСТЕМА ТА ПРИНЦИПИ її ФУНКЦІОНУВАННЯ ГЛАВА 14. ВАЛЮТА ТА ВАЛЮТНІ КУРСИ Ключові поняття Валюта; національна валюта; іноземна...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - ГЛАВА 19. МІЖНАРОДНИЙ ВАЛЮТНИЙ РИНОК
ГЛАВА 19. МІЖНАРОДНИЙ ВАЛЮТНИЙ РИНОК Ключові поняття Міжнародний валютний ринок; конверсійні операції; ринок спот; курс спот; серед; форвардний ринок;...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - РОЗДІЛ 6. МІЖНАРОДНІ ФІНАНСОВІ РИНКИ
ГЛАВА 19. МІЖНАРОДНИЙ ВАЛЮТНИЙ РИНОК Ключові поняття Міжнародний валютний ринок; конверсійні операції; ринок спот; курс спот; серед; форвардний ринок;...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 14.8. Прогнозування валютного курсу
Одним з напрямів валютної політики є прогнозування валютного курсу, яке здійснюють банки, фірми, ТНК. Метою прогнозування є поліпшення страхування...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 14.7. Чинники, що впливають на валютний курс
Розуміння суті валютних курсів і видів їх котирування дозволяє порівнювати експортну ціну товару з ціною внутрішнього ринку і тим самим з'ясувати,...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 14.6. Залежність цін від зміни валютного курсу
Розуміння суті валютних курсів і видів їх котирування дозволяє порівнювати експортну ціну товару з ціною внутрішнього ринку і тим самим з'ясувати,...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 19.1. Сутність міжнародного валютного ринку
ГЛАВА 19. МІЖНАРОДНИЙ ВАЛЮТНИЙ РИНОК Ключові поняття Міжнародний валютний ринок; конверсійні операції; ринок спот; курс спот; серед; форвардний ринок;...
-
РОЗДІЛ 4. СВІТОВА ВАЛЮТНА СИСТЕМА ТА ПРИНЦИПИ її ФУНКЦІОНУВАННЯ ГЛАВА 14. ВАЛЮТА ТА ВАЛЮТНІ КУРСИ Ключові поняття Валюта; національна валюта; іноземна...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - ГЛАВА 15. ВАЛЮТНІ ВІДНОСИНИ ТА ПЛАТІЖНИЙ БАЛАНС
Ключові поняття Валютні відносини; валютна політика; міжнародні розрахунки; акредитив; інкасо; валютний кліринг; платіжний баланс; рахунок поточних...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 16.3. Ямайська валютна система
Перехід від золотовалютного стандарту до нової системи валютних відносин зайняв декілька років. Після першого істотного кроку - припинення обміну доларів...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 16.1. Золотий та золотодевізннй стандарт
Ключові поняття Світова валютна система; система "золотого стандарту"; Паризька валютна система; Генуезька валютна система; Бреттон-Вудська валютна...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - ГЛАВА 16. ЕВОЛЮЦІЯ СВІТОВОЇ ВАЛЮТНОЇ СИСТЕМИ
Ключові поняття Світова валютна система; система "золотого стандарту"; Паризька валютна система; Генуезька валютна система; Бреттон-Вудська валютна...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 15.1. Сутність валютних відносин та валютної політики
Ключові поняття Валютні відносини; валютна політика; міжнародні розрахунки; акредитив; інкасо; валютний кліринг; платіжний баланс; рахунок поточних...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 14.5. Попит та пропозиція на іноземну валюту
Попит на іноземну валюту виникає внаслідок необхідності купівлі товарів і послуг за рубежем. Попит на валюту будь-якої країни на валютному ринку свідчить...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 17.2. Світовий фінансовий ринок
Світовий фінансовий ринок традиційно поділяється на міжнародні валютні ринки, міжнародні ринки боргових зобов'язань, міжнародні ринки цінних паперів,...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 15.5. Конвертованість національної валюти
Валютний ринок реагує на стан платіжного балансу зміною курсу валюти. Звичайно після офіційного повідомлення про зростаючий дефіцит поточного балансу...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 14.3. Крос-курс та тристоронній арбітраж
Для оцінки темпів економічного розвитку використовують декілька розрахункових видів валютних курсів. Номінальний валютний курс. Це - курс між двома...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 14.2. Розрахункові види валютних курсів
Для оцінки темпів економічного розвитку використовують декілька розрахункових видів валютних курсів. Номінальний валютний курс. Це - курс між двома...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - РОЗДІЛ 1. МІЖНАРОДНА ТОРГІВЛЯ ТОВАРАМИ ТА ПОСЛУГАМИ
РОЗДІЛ 1. МІЖНАРОДНА ТОРГІВЛЯ ТОВАРАМИ ТА ПОСЛУГАМИ ГЛАВА 2. СУТНІСТЬ МІЖНАРОДНОЇ ТОРГІВЛІ ТА БАЗОВІ ПОНЯТТЯ Ключові поняття Міжнародна торгівля;...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 15.4. Балансування статей платіжного балансу
Рахунок поточних операцій і рахунок операцій з капіталом і фінансовими інструментами, за винятком короткострокового капіталу і резервних активів, разом...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - Юрисдикції з помірним оподаткуванням і нетипові офшорні центри
Це невеликий острів в Атлантичному океані, розташований за 225 милях на схід від Пуерто-Рико. Колишнє британське володіння. Відрізняється від інших...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - Валютні ф'ючерси
У 70-х роках на ряді бірж з'явилися ф'ючерсні і опціонні валютні операції - нова спеціальна форма спекулятивних Угод і хеджування валютних ризиків з...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - Невіс
Це невеликий острів в Атлантичному океані, розташований за 225 милях на схід від Пуерто-Рико. Колишнє британське володіння. Відрізняється від інших...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 15.2. Міжнародні розрахунки
Основною формою валютних відносин є міжнародні розрахунки, які проводяться з міжнародних операцій (комерційних і неко. мерційних платежів) і...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 6.2. Тарифні методи регулювання міжнародної торгівлі
Митний тариф - основний і найдавніший інструмент зовнішньоторговельної політики. Це систематизований звід ставок мита, яким обкладаються товари й інші...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 2.1. Загальна характеристика міжнародної торгівлі
РОЗДІЛ 1. МІЖНАРОДНА ТОРГІВЛЯ ТОВАРАМИ ТА ПОСЛУГАМИ ГЛАВА 2. СУТНІСТЬ МІЖНАРОДНОЇ ТОРГІВЛІ ТА БАЗОВІ ПОНЯТТЯ Ключові поняття Міжнародна торгівля;...
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - Спекулятивні валютні операції