Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - ГЛАВА 18. СВІТОВІ ФІНАНСОВІ ЦЕНТРИ
Ключові поняття
Світовий фінансовий центр; офшорні зони; класифікація офшорних центрів; способи використання офшорних центрів; тансферт прибутку; ротаційна компанія; офшорний банк.
18.1. Головні світові фінансові центри
В операціях світового фінансового ринку, беруть участь національні валютні, кредитні й фондові ринки, які тісно переплітаються з аналогічними світовими ринками. При цьому на основі величезних національних ринків, що виконують міжнародні операції, склалися світові фінансові центри: Нью-Йорк, Лондон, Цюріх, Люксембург, Франк-фурт-на-Майні, Сінгапур, Гонконг, Багамські Острови, Панама, Бахрейн та ін. У цих центрах зосереджені міжнародні банки, банківські консорціуми, фондові біржі, які здійснюють міжнародні валютні, кредитні операції, а також операції з цінними паперами й золотом.
Світові фінансові центри виникають у тих країнах, де:
§ стале валютно-економічне становище;
§ існує розвинута кредитна система і добре організована біржа;
§ помірне оподаткування;
§ пільгове валютне законодавство, яке дозволяє доступ іноземних позичальників і цінних паперів до біржового котирування;
§ зручне географічне становище:
§ відносна стабільність політичного режиму;
§ наявна стандартизація і високий ступінь інформаційних технологій безпаперових операцій на базі використання найновіших ЕОМ.
Найвпливовішими світовими фінансовими: центрами є Лондон, Нью-Йорк, Токіо [ЗО, с. 96-106; 47, с. 281-287; 92, с, 227-266].
Особливістю Нью-Йорку як фінансового центру є те, що він є тільки іноземним ринком капіталу і основним першоджерелом євродоларів. Головне місце серед складових цього фінансового центру має ринок банківських кредитів. Міжнародна діяльність великих американських банків пов'язана не тільки з кредитними операціями, а й із інвестиційними. Вони пропонують своїм клієнтам різноманітні операції з цінними паперами, розміщують цінні папери на первинному ринку, діють як брокери на вторинному ринку.
Ефективність нью-йоркського ринку капіталу досягається за рахунок випуску нових облігацій внутрішніми фінансовими інститутами за більш низькою ціною порівняно з іншими іноземними ринками.
Валютний ринок розвинутий слабо, але за такими показниками, як "обсяг обороту", "кількість валют, що обертаються" він вважається найбільшим у світі центром по торгівлі валютою.
Важливе місце посідає ринок цінних паперів, який зв'язує американські фінансові ринки з міжнародними фінансовими ринками. На Нью-Йорській фондовій біржі обертаються акції 2768 компаній із загальною вартістю 19,8 трлн дол. У 2004 р. щоденний обсяг торгів складав 46,1 блн дол. [ ]. На цьому ринку представлено великий вибір фінансових інструментів: акції, облігації, акції пайових фондів, депозитарні розписки, боргові папери, що конвертуються, індекс-акції, форварди, свопи, варанти тощо.
Ринок цінних паперів Нью-Йорка, як і загальний фондовий ринок США, привабливий для інвесторів усього світу відсутністю оподаткування для нерезидентів США. Там, де резидент заплатить 35%, нерезидент не заплатить нічого. Найбільш суттєвою характеристикою фондового ринку є налагоджуваний механізм регулюючого законодавства. Він найефективніший та найжорсткіший у світі. Інвестиційні компанії, фонди постійно контролюються з боку організацій, які видають ліцензії. Ринок золота значної ролі не відіграє.
Лондон - це фінансовий центр Європи. Він є найбільшим у світі національним фінансовим центром з однаково добре розвинутими ринками короткострокових кредитів і довготермінових позик, потужною біржею, високо поставленим страхуванням і фрахтовою справою та ін.
Для Лондона характерне домінування власне міжнародних складових над національними. Основою його фінансової могутності є не національний, а міжнародний валютний ринок і ринок позичкових капіталів. Однією з особливостей вважається здатність банків, бірж, вексельних маклерів швидко реагувати на будь-яку нову ситуацію і фінансові інновації. Лондон в якості світового фінансового центру виділяють чотири ринки: золота, валют, коротко - і середньострокового кредитування, страхування.
Ринок золота діє з 1919 p., що стало наслідком демонетизації золота. Золото отримало властивість бути переважно звичайним товаром з ціною, яка виражається в кредитно-паперових грошах.
Лондонський валютний ринок найбільший у світі. Через його валютну біржу проходить 30% усіх контрактів з валютою, а обсяг валютних угод становить близько 1 ООО млрд дол. на день.
Перетворенню Лондона на провідний світовий валютний ринок сприяла максимальна свобода валютних операцій. Обмеження такої свободи в інших світових фінансових центрах не дозволило валютним ринкам розвинутись до конкурентного рівня.
Ринок банківських кредитів займає провідне місце в світі. У Лондоні розташована велика кількість іноземних банків, а англійські банки мають широку мережу своїх закордонних філій. Завдяки концентрації великих банків світу в Лондоні, цей фінансовий центр став головним з кредитних операцій, де позичальники можуть отримувати будь-які суми. Основним позичальником лондонського міжнародного кредитного ринку є Велика Британія. Англійські фірми та компанії одержують від американських банків у Лондоні в 4 рази більше іноземної валюти, ніж від клірингових англійських банків. Орієнтація лондонського міжнародного кредитного ринку на потреби Великої Британії зумовлює його спеціалізацію в галузі переважно коротко - і середньострокового кредитування. У сфері міжнародної торгівлі цінними паперами Лондон успішно конкурує з іншими ринками. Цьому сприяло перетворення в 1986 р. Лондонської фондової біржі в Міжнародну фондову біржу, оснащену цілком комп'ютеризованою електронною системою біржових котирувань. Фондова біржа Лондона в міжнародній сфері відіграє роль котирувального центру.
Лондонська фондова біржа - найінтернаціональніша фондова біржа у світі щодо кількості торгуючих на неї іноземних компаній: більше 445 міжнародних компаній із 63 країн мають лістинг у Лондоні. Біржа включає декілька ринків: ринок урядових цінних паперів, ринок акцій та облігацій місцевих фірм і компаній, ринок іноземних паперів, ринок південноафриканських золотопромислових компаній та ін.
Загальний обсяг торгів за участю міжнародних компаній перевищує обсяги провідних світових бірж, включаючи Нью-Йоркську фондову біржу. Середній обсяг торгів становить 199 тис. угод щоденно, а середній денний оборот досягає 22,5 млрд дол. США [ ].
Токіо стає міжнародним фінансовим центром після 1970 р. Зміцненню його позицій сприяло:
§ зростання випуску державних облігацій, що обумовило розвиток їх вторинного ринку;
§ випуск іноземними позичальниками в Токіо облігацій у єнах, а пізніше - в іноземній валюті;
§ лібералізація ринків єни та капіталу, що дало можливість іноземним банкам та компаніям з торгівлі цінними паперами активно працювати на ринку цінних паперів;
§ збільшення іноземних капіталовкладень у японські облігації та акції;
§ зростання відкритості грошового ринку. Найбільша активність іноземних учасників спостерігається на ринку онкольних позичок (це - короткостроковий комерційний кредит, який сплачується позичальником за першою вимогою кредитора), депозитних сертифікатів та короткострокових комерційних векселів.
Токіо є крупним міжнародним валютним ринком завдяки великому щоденному обороту іноземної валюти, особливо в угодах єна/долар.
Токійська фондова біржа - одна з найбільших бірж світу, але як торговий майданчик поступово втрачає популярність. Загальна кількість зареєстрованих на ній компаній не змінюється вже десятиліття. Іноземні інвестори вважають, що правила л істин гу на біржі занадто жорсткі, і дотримання правил публікації обходяться дорого. Взагалі біржа виконує функції котирування цінних паперів.
На Токійському фінансовому центрі оперують уповноважені японські банки (валютні банки) та іноземні банки, які займаються кредитуванням промисловості та торгівлі в єнах та іноземній валюті, наданням кредитів закордонним японським підприємствам через свої материнські банки, обліком експортних векселів тощо.
Фінансові центри працюють цілодобово, керуючи рухом міжнародних фінансових потоків. Ефективність міжнародних валютно-кредитних і розрахункових операцій забезпечує Світова міжбанківська фінансова телекомунікаційна мережа, яка не визнає національних кордонів (СВІФТ). Основне її завдання полягає в передаванні будь-якої банківської й фінансової інформації на базі засобів обчислювальної техніки. Звичайні повідомлення передаються протягом 10 хвилин, термінові - 1 хвилини.
Схожі статті
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - ГЛАВА 14. ВАЛЮТА ТА ВАЛЮТНІ КУРСИ
РОЗДІЛ 4. СВІТОВА ВАЛЮТНА СИСТЕМА ТА ПРИНЦИПИ її ФУНКЦІОНУВАННЯ ГЛАВА 14. ВАЛЮТА ТА ВАЛЮТНІ КУРСИ Ключові поняття Валюта; національна валюта; іноземна...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 17.2. Світовий фінансовий ринок
Світовий фінансовий ринок традиційно поділяється на міжнародні валютні ринки, міжнародні ринки боргових зобов'язань, міжнародні ринки цінних паперів,...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - Світові ринки сировинних товарів
Світовий ринок підшипників. Світові продажі підшипників усіх типів щорічно зростають на 6,5 % і зараз досягли на 42 млрд. дол., у тому числі в Північній...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - ГЛАВА 5. АЛЬТЕРНАТИВНІ ТЕОРІЇ МІЖНАРОДНОЇ ТОРГІВЛІ
Ключові поняття Теорія технологічного розриву; теорія життєвого циклу продукції; теорія представницького попиту; теорія економії на масштабах...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 14.1. Сутність валюти та валютного курсу
РОЗДІЛ 4. СВІТОВА ВАЛЮТНА СИСТЕМА ТА ПРИНЦИПИ її ФУНКЦІОНУВАННЯ ГЛАВА 14. ВАЛЮТА ТА ВАЛЮТНІ КУРСИ Ключові поняття Валюта; національна валюта; іноземна...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 17.3. Розвиток світової фінансової системи в сучасних умовах
Сукупність фінансових ринків та фінансових інститутів (установ), що функціонують у правовому й податковому середовищі міжнародного бізнесу, створюють...
-
РОЗДІЛ 4. СВІТОВА ВАЛЮТНА СИСТЕМА ТА ПРИНЦИПИ її ФУНКЦІОНУВАННЯ ГЛАВА 14. ВАЛЮТА ТА ВАЛЮТНІ КУРСИ Ключові поняття Валюта; національна валюта; іноземна...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - РОЗДІЛ 4. СВІТОВА ВАЛЮТНА СИСТЕМА ТА ПРИНЦИПИ її ФУНКЦІОНУВАННЯ
РОЗДІЛ 4. СВІТОВА ВАЛЮТНА СИСТЕМА ТА ПРИНЦИПИ її ФУНКЦІОНУВАННЯ ГЛАВА 14. ВАЛЮТА ТА ВАЛЮТНІ КУРСИ Ключові поняття Валюта; національна валюта; іноземна...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - Основні форми міжнародного кредитування
В русі позичкових капіталів важлива роль відводиться строкам виконання боргових зобов'язань (реалізації майнових прав). Строки виконання боргових...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - ГЛАВА 8. МІЖНАРОДНИЙ РУХ КАПІТАЛУ
Ключові поняття Міжнародний рух капіталу; прямі іноземні інвестиції; чинники прямих іноземних інвестицій; технологічний трансфер; приймаюча країна;...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - ГЛАВА 16. ЕВОЛЮЦІЯ СВІТОВОЇ ВАЛЮТНОЇ СИСТЕМИ
Ключові поняття Світова валютна система; система "золотого стандарту"; Паризька валютна система; Генуезька валютна система; Бреттон-Вудська валютна...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - ГЛАВА 15. ВАЛЮТНІ ВІДНОСИНИ ТА ПЛАТІЖНИЙ БАЛАНС
Ключові поняття Валютні відносини; валютна політика; міжнародні розрахунки; акредитив; інкасо; валютний кліринг; платіжний баланс; рахунок поточних...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - Світові ринки промислових товарів
До промислових товарів, згідно зі Стандартною міжнародною торговельною класифікацією, відносяться: "Хімічні продукти (розділ 5) ", "Оброблені вироби,...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 7.4. Стан та структура світового ринку комерційних послуг
Надання послуг є найбільш динамічною статею зовнішньої торгівлі. Дедалі більша кількість видів послуг стає ринковим товаром і реєструється на рахунку...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 14.4. Види валютних курсів залежно від ступеня гнучкості
У міжнародній практиці використовують такі основні режими валютних курсів: фіксовані, плаваючі (гнучкі), компромісні. Режим фіксованих валютних курсів -...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 5.2. Теорія життєвого циклу продукції
Ключові поняття Теорія технологічного розриву; теорія життєвого циклу продукції; теорія представницького попиту; теорія економії на масштабах...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 5.1. Теорія технологічного розриву
Ключові поняття Теорія технологічного розриву; теорія життєвого циклу продукції; теорія представницького попиту; теорія економії на масштабах...
-
ГЛАВА 12. НАЦІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА В СИСТЕМІ СВІТОВОГО ГОСПОДАРСТВА. КЛАСИФІКАЦІЯ КРАЇН СВІТУ Ключові поняття Економічний потенціал; типи економічного...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - ГЛАВА 11. МІЖНАРОДНА ПЕРЕДАЧА ТЕХНОЛОГІЙ
Ключові поняття Міжнародний технологічний обмін; комерційні та некомерційні форми технологічного обміну; матеріальні та нематеріальні види технологій;...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 17.1. Міжнародні фінансові потоки
ГЛАВА 17. ХАРАКТЕРИСТИКА СВІТОВОЇ ФІНАНСОВОЇ СИСТЕМИ Ключові поняття: Світовий фінансовий ринок, міжнародні фінансові потоки, євроринок, евровалюта,...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - ГЛАВА 17. ХАРАКТЕРИСТИКА СВІТОВОЇ ФІНАНСОВОЇ СИСТЕМИ
ГЛАВА 17. ХАРАКТЕРИСТИКА СВІТОВОЇ ФІНАНСОВОЇ СИСТЕМИ Ключові поняття: Світовий фінансовий ринок, міжнародні фінансові потоки, євроринок, евровалюта,...
-
Ключові поняття Транснаціональні корпорації; критерії транс національності; організаційна структура ТНК; зовнішнє середовище ТНК; прямі іноземні...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - Фінансові методи торговельної політики
Метою фінансування як методу регулювання міжнародної торгівлі, зокрема розширення експорту, є дискримінація іноземних компаній на користь національних...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - ГЛАВА 3. КЛАСИЧНІ ТЕОРІЇ МІЖНАРОДНОЇ ТОРГІВЛІ
Ключові поняття Меркантилізм; теорія абсолютних переваг; вигоди від міжнародної торгівлі; теорія порівняльних переваг; альтернативні (відносні) витрати;...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - ГЛАВА 2. СУТНІСТЬ МІЖНАРОДНОЇ ТОРГІВЛІ ТА БАЗОВІ ПОНЯТТЯ
РОЗДІЛ 1. МІЖНАРОДНА ТОРГІВЛЯ ТОВАРАМИ ТА ПОСЛУГАМИ ГЛАВА 2. СУТНІСТЬ МІЖНАРОДНОЇ ТОРГІВЛІ ТА БАЗОВІ ПОНЯТТЯ Ключові поняття Міжнародна торгівля;...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 9.2. Загальні тенденції руху прямих іноземних інвестицій ТНК
Роль ТНК на міжнародному ринку інвестицій зростає. На їх частку припадає переважна кількість угод. Прямі іноземні інвестиції здійснюються, як правило,...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 8.3. Міжнародні портфельні інвестиції
Під міжнародними портфельними інвестиціями розуміють вкладення капіталу в іноземні цінні папери, які не дають інвестору права реально контролювати об'єкт...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - 8.1. Сутність та форми міжнародного руху капіталу
Ключові поняття Міжнародний рух капіталу; прямі іноземні інвестиції; чинники прямих іноземних інвестицій; технологічний трансфер; приймаюча країна;...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - Економічний союз
Інтеграційні процеси відбуваються з неоднаковою глибиною й інтенсивністю в різних регіональних угрупованнях. Це залежить від загального рівня розвитку...
-
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - Спільний ринок
Інтеграційні процеси відбуваються з неоднаковою глибиною й інтенсивністю в різних регіональних угрупованнях. Це залежить від загального рівня розвитку...
Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - ГЛАВА 18. СВІТОВІ ФІНАНСОВІ ЦЕНТРИ