Мікроекономіка - Лісовий A. B. - 18.1. Мікроекономічний підхід до аналізу централізовано-планової економіки
У кожній країні під впливом різних обставин склалася своя система координації господарської діяльності окремих людей, підприємств, організацій з метою розв 'язання проблем: що виробляти, скільки і як виробляти, як використовувати обмежені ресурси та як розподілити також обмежені вироблені товари. Однак якщо зробити деякі узагальнення і скласти класифікацію економічних систем, то основною відмінною рисою між ними буде співвідношення ринкового і державного регулювання.
Виділяють три типи економічних систем:
1) вільний або чистий ринок;
2) змішана економіка:
3) централізовано-планова, або командна, економіка. Економіка України більшу частину XX століття була цент-
Ралізовано-плановою. Починаючи з 90-х років, економічна система України трансформується в напрямі різкого посилення ролі ринкових регуляторів.
У даній темі ми ознайомимося з основними характеристиками наведених вище типів економічних систем, з особливостями переходу України від адміністративно-командної до змішаної економіки.
18.1. Мікроекономічний підхід до аналізу централізовано-планової економіки
Щоб обгрунтувати необхідність переходу України та інших постсоціалістичних країн від централізовано-планової до змішаної' економіки, необхідно більш детально розглянути соціалістичну економічну систему, адже для того, щоб вилікувати хворобу, потрібно, перш за все, поставити правильний діагноз.
Основною генетичною рисою соціалізму є зрівнялівка або казка про те, що всі багатства країни будуть поділені порівну серед всіх її жителів. Ще в 1918 році Бердясв визначив, що "соціалізм - це ідеологія заздрості"'. Розглянемо детальніше дію принципу зрівнялівки на прикладі комуни, всі працівники якої різні за рівнем кваліфікації, але зароблені кошти між ними розподіляються порівну (принцип великого казана Мао)
Нехай N - кількість членів комуни; ЬЯ - трудова інтенсивність б-го члена комуни; ¥В - оплата його праці. Кінцева винагорода для кожного члена комуни становитиме:
Бюджетну лінію (18.1) можна записати у вигляді:
- ...... І3=^ц/м + 1г^/м (18.2)
На рис. 18.1 зображена бюджетна лінія для б-го індивіда за умов колективної та індивідуальної форми оплати праці.
Бюджетна лінія за умов зрівнялівки має такі особливості: вона нахилена під дуже гострим кутом (майже горизонтально) - це пояснюється розчиненням кожного індивідуального внеску в "загальному казані".
Якщо індивід взагалі не працює його винагорода становить величину:
М і
Рис. 18.1. Бюджетні лінії для індивіда за умов колективної та зрівняльної форми оплати праці
Його винагорода не зникає, тому що за зрівнялівки на неї впливає трудова активність інших індивідів. Тому бюджетна лінія за умов зрівняльного принципу починається значно вище від початку координат.
Якщо кількість членів комуни досить велика, а внесок кожного порівняно незначний і непомітний, то можна припустити, що більшість з них, працюючи, будуть оглядатися на інших, намагаючись обхитрити всіх: працювати менше, а отримувати як всі. Така ситуація наведена на рис. 18.2І.
IE - рівновага за умов індивідуальної оплати праці; TSE - тактична рівновага за умов зрівнялівки;
SSE - довгострокова рівновага за умов зрівнялівки;
IBL - бюджетна лінія за умов індивідуальної оплати праці; TSBL - бюджетна лінія індивіда за умов зрівнялівки в початковий момент;
SCBL - бюджетна лінія індивіда за умов зрівнялівки в довгостроковому періоді.
Участь у комуні є привабливою для індивідів, тому що кожний сподівається на зменшення своєї трудової активності за приблизно сталої активності інших. При такій ситуації точка рівноваги індивіда змістилася б з точки JE до точки TSE вздовж бюджетної лінії TSBL. Вигода ніби й очевидна: працюєш менше, а отримуєш майже стільки ж.
Але ця привабливість уявна. Адже кожний індивід міркує і діє однаково. У результаті трудова активність постійно знижується, що призводить до зменшення вмісту загального казана, до паралельного зміщення бюджетної лінії від TSBL до SCBL, деградації системи, погіршення добробуту кожного. Процес деградації показаний на рис. 18.2 рухом з точки TSE тактичної рівноваги за умов зрівнялівки до точки SSE довгострокової рівноваги. У цьому полягає пастка соціалізму.
Популярність соціалістичних ідей не лише на теренах колишнього Радянського Союзу, айв інших постсоціалістичних і навіть капіталістичних країнах пояснюється хибною надією на рух від точки IE до точки TSE. С
Економіст із світовим іменем Иозеф Шумпетср, що визнавав могутність соціалістичної теорії, вказував на її економіко-психологічний вплив на маси: "...Для мільйонів людських сердець марксистська ідея про соціалістичний рай на землі означала появу нового променя світла і нового сенсу життя. Можете назвати марксистську ідею фальшивкою, якщо хочете, чи карикатурою на віру, та все ж не можна не визнавати величі Марксового здобутку та не захоплюватись ним... Маркс досяг згаданого ефекту, бо, з одного боку, з непе-ревершеною переконливістю сформулював притаманне багатьом невдахам почуття, що їм перешкоджають і до них погано ставляться, тобто висловив їх автотерапеетичну життєву позицію, а з іншого боку, проголосив, що соціалістичний порятунок від цих вад - - неминучість, яку можна розумно довести"1.
Примарність переваг соціалізму ілюструє рух з точки тактичної рівноваги TSE до точки довгострокової рівноваги SSE. Саме у цьому криється пастка соціалістичних ідей.
Ілюзія привабливості соціалізму в СРСР мала ще одне джерело. Неефективність соціалізму приховувалась колосальними природними ресурсами, які мала ця країна. Якщо розглянути бюджетне обмежсння з урахуванням "дарунків природи" (наприклад, сотні мільярдів "нафтодоларів").
Де Я - додаток до загального казана за рахунок продажу природних ресурсів, то можна помітити, що бюджетна лінія для кожного індивіда може істотно піднятися вгору за рахунок Я. Долю СРСР вирішила незла чи добра воля політиків, а економічна неефективність соціалізму та елементарна кон'юнктура ринку природних ресурсів (наприклад, зменшився видобуток і світова ціна нафти).
Об'єктивність оцінки централізовано-планової економіки вимагає аналізу її позитивних і негативних сторін. Позитивні аргументи:
Шляхом концентрації зусиль на окремих напрямах економічної діяльності центалізовано-планоза система може забезпечити досягнення передових позицій навіть при загальному відставанні економіки від найбільш передових країн. Наприклад, космонавтика, авіація, ядерне озброєння СРСР.
Командна економіка може забезпечити економічну і соціальну стабільність. У людини, яка нормально працює, практично немає можливості розбагатіти за короткий час, але й немає загрози злидарювати: кожному гарантована робота, хоча не завжди з високою зарплатою.
Командно-адміністративна економіка довела свою життєздатність у критичні періоди людської історії (війна, післявоєнна відбудова і т. д.). Держава, яка є єдиним розпорядником ресурсів, може мобілізувати їх в одному потрібному напрямі, свідомо обмежуючи споживання в інших сферах.
Негативні аргументи:
Тоталітарна система не використовує такого фактора розвитку людської цивілізації, як приватна власність на економічні ресурси. Держава оголосила всіх громадян сумісними власниками, але реальним розпорядником залишився державний апарат.
Централізовано-планова економіка залишає дуже вузькі рамки для вільної господарської ініціативи, виключає або суттєво обмежує підприємництво.
Соціалістичні форми господарювання стримують підвищення продуктивності праці, стимулюють витрати, а не економію. Для підвищення виробничих можливостей залучаються все нові й нові ресурси - до того часу, поки с можливості екстенсивного росту. Потенціал же інтенсивного росту цієї системи дуже обмежений.
Соціальне дармоїдство. В адміністративно-командній економіці оплачується будь-який господарський результат, навіть якщо він не може задовольнити потреби тих, для кого призначений. Соціалістична система - це експлуатація розумних та роботящих дурними та ледачими1. Поганий результат одних підприємств буде оплачений добрим результатом інших.
У цілому потрібно визнати, що історичний досвід показав обмеженість командної економіки. Масштабне і глибоке державне регулювання знижує ефективність економічної системи, обмежує економічні права людей, не залишає місця для ініціативи.
Схожі статті
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - Тема 18. Трансформаційні ефекти та мікросистема
У кожній країні під впливом різних обставин склалася своя система координації господарської діяльності окремих людей, підприємств, організацій з метою...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - 3.5. Рівняння рівноваги: ординалістський підхід
Розглянемо пару абсолютно необхідних благ за співвідношенням між параметрами кривих байдужості та бюджетною лінією у стані рівноваги. Абсолютно...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - 1.3. Методологія мікроекономічного аналізу. Мікроекономічні моделі
Досягнення цілей мікроекономіки пов'язане з використанням певних методів пізнання економічного життя суспільства. Одними з основних методі в дослідження...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - 7.2. Ізоквантна варіація факторів виробництва
Як вже зазначалося, процес виробництва в мікроекономіці розглядається як процес перетворення ресурсів на готову про-дукцію та описується виробничою...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - 7.1. Частинна варіація факторів виробництва
Як вже зазначалося, процес виробництва в мікроекономіці розглядається як процес перетворення ресурсів на готову про-дукцію та описується виробничою...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - Тема 7. Варіації факторів виробництва та оптимум товаровиробника
Як вже зазначалося, процес виробництва в мікроекономіці розглядається як процес перетворення ресурсів на готову про-дукцію та описується виробничою...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - 4.3. Ефект заміщення та ефект доходу
При дослідженні кривих "дохід - споживання" та кривих Енгеля ми вважали змінним лише дохід, а інші фактори попиту - постійними. Але якщо вважати дохід...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - 7.4. Оптимум виробника
У довгостроковому періоді всі фактори виробництва є змінними. Підприємство, намагаючись збільшити обсяги виробництва продукції, залучає все більше...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - 7.3. Пропорційна варіація факторів виробництва
У довгостроковому періоді всі фактори виробництва є змінними. Підприємство, намагаючись збільшити обсяги виробництва продукції, залучає все більше...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - 4.2. Реакція споживача на зміну цін товарів
При дослідженні кривих "дохід - споживання" та кривих Енгеля ми вважали змінним лише дохід, а інші фактори попиту - постійними. Але якщо вважати дохід...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - 3.4. Рівновага споживача
Як зазначалося, вибір споживача залежить не тільки від його уподобань і переваг, а й від бюджету. Бюджет - це кількість грошей, яка доступна споживачеві...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - 3.3. Бюджетні обмеження і можливості споживача
Як зазначалося, вибір споживача залежить не тільки від його уподобань і переваг, а й від бюджету. Бюджет - це кількість грошей, яка доступна споживачеві...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - 1.1. Мікроекономіка як складова частина теоретичної економіки
В умовах трансформації старої командно-адміністративної економіки та переходу до змішаної економічної системи всім сучасним людям необхідний, як мінімум,...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - Тема 11. Олігополія
Поведінка виробника на олігополістинному ринку є найскладнішою для прогнозування, тому що потрібно враховувати реакцію конкурентів на певні дії виробника...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - 3.2. Криві байдужості, їх властивості
Крива байдужості - це крива, кожна точка якої характеризує споживацький вибір у вигляді певного набору товарів чи послуг (ринковий кошик або кошик...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - 11.3. Ефективність олігополії
Поведінка виробника на олігополістинному ринку є найскладнішою для прогнозування, тому що потрібно враховувати реакцію конкурентів на певні дії виробника...
-
Поведінка виробника на олігополістинному ринку є найскладнішою для прогнозування, тому що потрібно враховувати реакцію конкурентів на певні дії виробника...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - 11.1. Теоретичні моделі олігополії
Поведінка виробника на олігополістинному ринку є найскладнішою для прогнозування, тому що потрібно враховувати реакцію конкурентів на певні дії виробника...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - 1.2. Суб'єкти та об'єкти економічних відносин на мікрорівні
Об'єктом досліджень у мікроекономіці є мікросистема. Мікросистема - це система економічних відносин між господарюючими суб'єктами. Аналізувати...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - 10.2. Визначення цін та обсягів виробництва монополістом
Повною протилежністю ринку чистої конкуренції є ринок чистої монополії (монопольний ринок). Це такий вид ринку, де діє лише один виробник певної...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - 10.1. Модель чистої монополії та її характеристики
Повною протилежністю ринку чистої конкуренції є ринок чистої монополії (монопольний ринок). Це такий вид ринку, де діє лише один виробник певної...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - Тема 10. Монопольний ринок
Повною протилежністю ринку чистої конкуренції є ринок чистої монополії (монопольний ринок). Це такий вид ринку, де діє лише один виробник певної...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - 9.4. Ефективність ринку досконалої конкуренції
Тема 9. Ринок досконалої конкуренції Як відомо, метою кожного підприємця є отримання прибутку. Однак обсяги прибутку залежать від ринкової ситуації, від...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - 9.3. Ринок досконалої конкуренції в довгостроковому періоді
Тема 9. Ринок досконалої конкуренції Як відомо, метою кожного підприємця є отримання прибутку. Однак обсяги прибутку залежать від ринкової ситуації, від...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - 9.2. Ринкова поведінка підприємства в короткостроковому періоді
Тема 9. Ринок досконалої конкуренції Як відомо, метою кожного підприємця є отримання прибутку. Однак обсяги прибутку залежать від ринкової ситуації, від...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - 9.1. Модель ринку досконалої конкуренції та її характеристики
Тема 9. Ринок досконалої конкуренції Як відомо, метою кожного підприємця є отримання прибутку. Однак обсяги прибутку залежать від ринкової ситуації, від...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - Тема 9. Ринок досконалої конкуренції
Тема 9. Ринок досконалої конкуренції Як відомо, метою кожного підприємця є отримання прибутку. Однак обсяги прибутку залежать від ринкової ситуації, від...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - 2. ТЕОРІЯ ПІДПРИЄМСТВА:ВИРОБНИЦТВО І ВИТРАТИ
Тема 6. Мікроекономічна модель підприємства Для існування людини, для задоволення її потреб потрібні певні блага: продукти харчування, одяг, взуття,...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - 2.3. Поняття рівноваги споживача. Другий закон Госсена
Рівновага споживача - це оптимальний набір товарів, що максимізус корисність при певному обмеженому рівні бюджету (доходу) споживача. Така рівновага...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - 3.1. Вибір споживача з ординалістських позицій
Усі люди, як споживачі різних благ, щодня стикаються з проблемою вибору. Які продукти харчування споживати? Який одяг носити? В яку школу віддати дітей?...
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - 18.1. Мікроекономічний підхід до аналізу централізовано-планової економіки