Механізм економічної політики - Уманців Ю. М. - 9.4. Світовий досвід щодо захисту конкуренції та антимонопольного регулювання
В умовах глобалізації конкурентна політика не може залишатися обмеженою рамками певних країн, вона стає предметом міждержавної координації та взаємодії. Проблеми розвитку конкуренції перебувають у центрі уваги міжнародних економічних організацій. Конкурентна політика окремої країни в цих умовах не може розроблятися і запроваджуватися у відриві від світового досвіду прийняття і застосування конкурентного законодавства.
Історія розвитку економіки країн світу вміщує великий досвід вирішення проблеми регулювання конкурентних відносин. У країнах з ринковою економікою гарантом конкуренції та самостійності підприємництва виступає держава, котра ініціює розвиток систем організаційно-правової підтримки конкурентного середовища та запобігання проявам монополізму.
Незалежно від особливостей національних моделей конкурентної політики в усіх країнах забороненими є дії, що стосуються горизонтальної фіксації цін, змови про частку ринку, домовленостей про взаємний продаж, пов'язаних продажів тощо. В усіх країнах світу постійно відбувається пошук оптимального співвідношення формально-юридичних та економі-ко-аналітичних методів та інструментів захисту економічної конкуренції в умовах підвищення міжнародної конкурентоспроможності національних економік.
Генеральна асамблея ООН прийняла ще у 1980 р. Комплекс принципів і правил ООН з питань конкуренції, що зафіксовані в резолюції Генеральної асамблеї ООН № 35/63 від 5 грудня 1980 р. і в Типовому законі з питань конкуренції, прийнятому ЮНКТАД (Конференція ООН з торгівлі та розвитку - орган Генеральної асамблеї ООН, заснований у 1964 р.). З цього часу в світі розпочався бурхливий процес прийняття конкурентного законодавства, налагодження співпраці між державою і підприємцями з метою ефективного виконання цього законодавства. До основних принципів Комплексу принципів і правил ООН з питань конкуренції, зокрема, відносяться: заборона картелів (заборона угод про встановлення цін, у тому числі цін на експортні та імпортні товари, зговорів щодо заявки або фальсифікації заявки, угод про розподіл ринків або споживачів тощо); заборона вертикальних обмежень і здійснення контролю за злиттям, якщо внаслідок злиття підприємства (фірми) набувають домінуючого становища тощо.
Важливо, що Комплекс принципів і правил ООН з питань конкуренції дає змогу країнам, що розвиваються, не застосовувати жорстких правил конкуренції до певних секторів економіки з причин, пов'язаних із соціально-економічним розвитком цих країн. Все більшого значення набуває багатостороння конкурентна система в межах Світової організації торгівлі (СОТ).
Конкурентна політика використовується в розвинених країнах світу вже понад сто років. За цей час накопичено великий досвід регулювання діяльності монополій і стимулювання економічної конкуренції. Досвід розвинених країн показує, що ефективність конкурентної політики не завжди відповідала тим задумам, які були в основі її розробки. Дієвість конкурентної політики багато в чому залежала від тієї рішучості, з якою уряд впроваджував їх у життя, і від інтерпретації їх судами.
У світовій практиці розмежовуються дві системи конкурентної політики:
O американська, яка спрямовується, головним чином, проти монополії як структурної одиниці;
O європейська, яка має регулятивний характер і спрямовується, головним чином, на протидію негативним проявам ринкової влади монополій.
У Сполучених Штатах Америки конкуренцію як ідеал американського підприємництва взято під активний та дієвий захист держави. Основа антимонопольної політики США - анти-трестівське законодавство - зведення юридичних актів, що визначають допустимість тієї чи іншої ділової практики суб'єктів господарювання з точки зору її впливу на конкуренцію. Визначені законами види монополістичної практики вважаються незаконними незалежно від їхнього впливу на конкуренцію. Має місце ефективний контроль за засобами досягнення та збереження монопольного становища на ринку.
Європейську конкурентну політику побудовано на принципах регулювання І обмеження монополістичної діяльності, на відміну від законодавства американського типу, де моно полії є формально заборонені.
Національний та наднаціональний рівні конкурентного законодавства в Європі створювалися за умов інтеграційних процесів в економіці та посилення міжнародної конкуренції У кожній країні Європейського Союзу діє національне конкурентне законодавство, скоординоване із загальноєвропейським. Конкурентна політика ЄС має регулятивний характер: спрямована проти недобросовісних монополістичних прийомів.
В основу європейського конкурентного законодавства відносять дві статті Римського договору 1957 р. про утворення Європейського економічного співтовариства. Йдеться про ст. 81, яка забороняє фіксувати ціни (картелі), обмежувати або контролювати економіку, ділити ринок, дискримінувати, нав'язувати товари або умови та ст. 82, яка забороняє зловживання домінуючим ринковим становищем - встановлювати нечесні (наприклад, завищені) ціни та умови торгівлі, обмежувати виробництва, ринки чи технічний розвиток на шкоду споживачам.
В Європі створено дієвий режим контролю за антиконкурентною діяльністю. Поліпшення умов конкуренції є одним із головних критеріїв членства в ЄС. Конкурентна політика ЄС має на меті розвиток ринково-конкурентного середовища як у межах окремих країн, так і забезпечення належного рівня взаємодії учасників спільного ринку країн - членів ЄС. Конкурентна політика є однією з основних передумов інтеграції окремих національних ринків у загальний європейський ринок з подальшим виходом на світовий.
Досить високу ефективність конкурентної політики в європейських країнах забезпечує так званий перехресний контроль, коли процес реалізації конкурентної політики розділений між кількома органами: один здійснює розслідування, другий приймає рішення, третій (дорадчий) дає незалежну оцінку того, що відбувається у сфері конкуренції.
Протягом останніх років конкурентна політика та конкурентне законодавство ЄС зазнали істотних змін порівняно з початком 60-х рр. XX ст., коли формувалася загальноєвропейська політика у сфері конкуренції. Нові підходи до конкурентної політики базуються на новому - більш економічному, ніж правовому - підході до змісту конкуренції та конкурентних відносин.
Переорієнтовуючи конкурентну політику, Європейська Комісія (незалежна колегіальна установа, яка відображає загальні інтереси ЄС, формується з авторитетних та компетентних комісарів), прагне подвійної мети - досягнення ефективнішого правозастосування та забезпечення більшої правової безпеки зацікавлених сторін. Для цього ЄС використовує такі інструменти:
O визначення мінімально необхідних правил та засобів застосування заборонних заходів на обмежувальні торговельні дії та державні субсидії;
O розширення вже існуючих та створення нових блочних винятків з метою створення так званих безпечних "гаваней" для підприємств та країн - членів ЄС і звільнення їх (а також і самої Комісії) від адміністративних навантажень у вигляді повідомлень, які не розглядаються більше як необхідні у питаннях комерційної діяльності;
O модернізацію процедурних правил для спрощення розслідувань за підозрою у порушеннях та посилення повноважень Комісії у прийнятті рішень, але із забезпеченням правових гарантій щодо захисту залучених сторін.
Європейська Комісія робить спроби обмежити використання своєї влади тільки ситуаціями, коли повноцінне функціонування ринку ускладнюється неправомірною поведінкою підприємств або не аргументованими заходами державної влади. Експертами Європейського банку реконструкції і розвитку при оцінці реформ у країнах із перехідною економікою використовується так званий "Індекс впровадження конкурентної політики". Показник визначається як сума балів, які визначають такі напрямки: створення інституціональних засад конкурентної політики (антимонопольне законодавство, органи, що здійснюють захист економічної конкуренції), практика застосування конкурентного законодавства, формування про конкурентної громадської думки тощо.
Для економічно розвинених країн світу типовими є дуже жорсткі санкції за порушення конкурентного законодавства. Очевидно, що в проблемах конкурентної політики в країнах із трансформаційною економікою, зокрема в Україні, не повинно бути детальне копіювання досвіду розвинених країн. Не можна перенести модель конкурентно-ринкової системи однієї країни на іншу. Будь-які нововведення в конкурентній політиці мають застосовуватися лише після глибокого наукового вивчення існуючих питань, проведення грунтовного аналізу впливу тієї чи іншої норми та можливості її використання в українському конкурентному законодавстві. Ефективність національної конкурентної політики підтверджується насамперед прикладним досвідом.
Контрольні запитання та завдання
1. Проаналізуйте основні етапи історичного розвитку теорії монополії та конкуренції.
2. Чому конкуренція є рушійною силою ринкової економіки?
3. Проаналізуйте концептуальні засади політики держави щодо захисту та розвитку конкуренції у національній економіці.
4. Розкрийте основні цілі та інструменти конкурентної політики.
5. Визначте завдання та функції Антимонопольного комітету України.
6. У чому полягає специфіка державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій?
7. Якими є основні способи впливу держави на діяльність монопольних утворень?
8. Розкрийте взаємозв'язок конкурентної та промислової політики.
9. Якими є основні напрями вдосконалення конкурентної політики в Україні?
Схожі статті
-
Проблемою залишається вирішення питання щодо пошуку оптимального поєднання держави і ринку в контексті їх взаємодії в короткостроковому та...
-
Конкурентна політика - це складова частина економічної політики будь-якої сучасної держави. Конкурентна державна політика виникла наприкінці XIX ст. в...
-
Державне регулювання структури економіки здійснюється за допомогою методів прямого та непрямого впливу. До першої групи належать система державних...
-
До найважливіших адміністративних інструментів можна віднести: - регулювання величини процентних ставок за кредитами і депозитами; - регулювання...
-
Механізм економічної політики - Уманців Ю. М. - 1.4. Методи економічної політики
Під методами економічної політики слід розуміти способи впливу держави на сферу підприємництва, інфраструктуру ринку, некомерційний сектор економіки з...
-
Механізм економічної політики - Уманців Ю. М. - 9.1. Конкуренція як рушійна сила ринкової економіки
Мета вивчення теми Засвоїти зміст, особливості та інструментарій конкурентної політики держави. Основні питання 1. Конкуренція як рушійна сила ринкової...
-
Механізм економічної політики - Уманців Ю. М. - ТЕМА 9. Конкурентна політика держави
Мета вивчення теми Засвоїти зміст, особливості та інструментарій конкурентної політики держави. Основні питання 1. Конкуренція як рушійна сила ринкової...
-
Важливе значення для формування майбутньої моделі економіки України має активна та цілеспрямована структурна політика. Глибокі диспропорції...
-
Механізм економічної політики - Уманців Ю. М. - ТЕМА 6. Грошово-кредитне регулювання економіки
Мета вивчення теми Засвоїти зміст, особливості та інструментарій грошово-кредитного регулювання економікою. Основні питання 1. Соціально-економічна...
-
Механізм економічної політики - Уманців Ю. М. - 1.1. Економічна діяльність держави
Економічні функції держава виконує протягом багатьох століть. Вона законодавчо запроваджувала загальні правила, тобто систему нормативних актів, які...
-
Мета вивчення теми Засвоїти зміст та особливості еволюції ролі держави та її економічної політики. Основні питання 1. Основні теоретичні концепції...
-
Механізм економічної політики - Уманців Ю. М. - 3.3. Еволюція економічної ролі держави
Питання про економічну роль сучасної держави - одне з найважливіших у теорії і практиці державного будівництва і права. Економічна діяльність сучасної...
-
Мета вивчення теми Засвоїти зміст та особливості еволюції ролі держави та її економічної політики. Основні питання 1. Основні теоретичні концепції...
-
Механізм економічної політики - Уманців Ю. М. - 6.7. Операції на відкритому ринку цінних паперів
Іншим важливим інструментом реалізації грошово-кредитної політики є операції на відкритому ринку, зміст яких полягає у здійсненні центральним банком...
-
Мета вивчення теми Засвоїти методологічні засади та основні принципи формування і реалізації економічної політики держави. Основні питання 1. Принципи...
-
Ступінь розвитку фінансово-кредитної системи країни, її інфраструктурних елементів визначає інструментарій грошово-кредитної політики, від якого багато в...
-
Мета вивчення теми Засвоїти методологічні засади та основні принципи формування і реалізації економічної політики держави. Основні питання 1. Принципи...
-
За умов відсутності успадкованих традицій та наукових переконань державного управління державні менеджери, що постійно змінюються, на свій суб'єктивний...
-
Механізм економічної політики - Уманців Ю. М. - Держава як інститут макроекономічного регулювання
Починаючи з кінця XIX ст. під впливом змін, що сталися в матеріальному виробництві, відбувається розширення економічних функцій держави. Мова йде про...
-
Інвестиційна діяльність держави при певних умовах здатна забезпечувати розширене відтворення економічної системи. Проте в останні роки її рідко...
-
Інвестиційна складова фінансово-економічної діяльності держави являє собою фундаментальний фактор розширеного інноваційного відтворення, один із...
-
Механізм економічної політики - Уманців Ю. М. - 3.5. Роль держави в економіці
З перших днів існування держави її роль не зводилася до виконання виключно політичних функцій. Держава завжди займалася економічною діяльністю,...
-
У сучасних умовах національна економіка виступає як агрегований об'єкт економічної політики внаслідок цілого ряду причин. По-перше, як багаторівнева...
-
Механізм економічної політики - Уманців Ю. М. - 7.2. Типи та види структурної перебудови економіки
На практиці структурна політика виступає як сукупність усіх державних заходів, що цілеспрямовано стимулюють структурні зміни в економіці відповідно до...
-
Фінанси виникли як реакція на реальні потреби суб'єктів суспільного життя. Завдяки акумуляції грошових ресурсів, тобто зібранню та накопиченню їх у...
-
Механізм економічної політики - Уманців Ю. М. - 6.5. Облікова ставка
Облікова ставка є важливим інструментом грошово-кредитної політики, сутність якої полягає у зміні відсотків за кредитами, що їх центральний банк надає...
-
Фіскальна політика - це сукупність фінансових заходів держави для регулювання доходів і витрат бюджету з метою досягнення певних соціально-економічних...
-
Механізм економічної політики - Уманців Ю. М. - ТЕМА 4. Інституціональні засади економічної політики
Мета вивчення теми Засвоїти особливості інституціональних засад економічної політики держави. Основні питання 1. Державні інститути економічної влади. 2....
-
Грошово-кредитна політика покликана стимулювати ділову активність в умовах депресії та пригнічувати економічні процеси за "перегріву" кон'юнктури, хоча...
-
Мета вивчення теми Засвоїти зміст, особливості та інструментарій грошово-кредитного регулювання економікою. Основні питання 1. Соціально-економічна...
Механізм економічної політики - Уманців Ю. М. - 9.4. Світовий досвід щодо захисту конкуренції та антимонопольного регулювання