Менеджмент - Рульєв В. А. - Розділ 14. Стратегічний менеджмент
14.1. Стратегія та її види
Кожна організація для забезпечення стабільної роботи в майбутньому, повинна мати чітко визначені цілі. Це вимагає від керівників розуміння сутності стратегії, використання прийомів і методів стратегічного управління, розробки стратегічних планів. Звідси, стратегія повинна змінюватися і пристосовуватися до зміни умов, як зовнішнього, так і внутрішнього середовища.
Стратегія підприємства - це система заходів, яка розрахована на перспективу і забезпечує досягнення конкурентних цілей, шляхом координації й розподілу ресурсів підприємства.
Стратегія визначає, куди організація бажає йти, для досягнення своєї цілі та виконання своєї місії. Вона створює обмеження, які відображують особливості і напрямки діяльності організації. Вибір здійснюється за такими показниками, як: продукти і послуги, які виробляються і здійснюються організацією; їх об'єм і номенклатура; ринки збуту та ресурси; можливості росту; оборот капіталу, розміщення коштів.
Стратегія створює основу для стратегічного управління і формулює стратегічні плани. Система стратегічного управління включає:
Виділення ресурсів організації під стратегічні цілі;
Утворення центрів керівництва кожною стратегічною ціллю;
Оцінка і стимулювання виробничих підрозділів та їх керівників за ступенем досягнення цілі;
Опрацювання стратегії здійснюється на вищому рівні управління підприємством. В процесі розробки стратегії проводиться:
Оцінка потенціалу підприємства, його можливостей і ресурсів;
Аналіз внутрішніх факторів, які забезпечують укріплення позицій підприємства;
Аналіз зовнішніх факторів, які потребують прийняття заходів, направлених на корегування курсу;
Оцінка альтернативних напрямків діяльності підприємства;
Прийняття перспективних рішень.
Стратегія управління будується на стратегічних цілях підприємства, на майбутній структурі господарської діяльності, на науковому, виробничому, службовому потенціалі підприємства, але не на існуючій структурі та потенціалі.
Визначальними рисами стратегії є [11, с.179-181]:
Процес розробки стратегії не завершується негайною дією, а встановлюються лише загальні напрямки, рух по яким створює умови для росту і укріплення позицій організації;
Стратегія повинна бути використана для розробки стратегічних проектів методом пошуку, який складається у зосередженні уваги на окремих ділянках і можливостях;
Необхідність в стратегії відпадає, як тільки реальність виведе організацію на бажані результати;
При формуванні стратегії неможливо передбачити всіх можливих варіантів, які відкриваються в процесі проектування конкретних заходів, у зв'язку з неповною інформацією;
Успішне використання стратегії неможливе без зворотного зв'язку, тому що в процесі пошуку з'являються конкретні результати і більш обгрунтована інформація;
Стратегія є виправданою при визначеному наборі орієнтирів і змінюється при зміні орієнтирів;
Стратегія і орієнтири взаємопов'язані як в окремі моменти часу, так і на різних рівнях організації.
Елементи стратегії - це ключові фактори, які впливають на організацію або її підрозділи при розпорядженні своїми ресурсами. Вони слугують визначальним індикатором того, як організація використовує і розміщує свої ресурси для досягнення визначеної цілі.
Місія організації - це чітко сформульована причина її існування як основи формування цінностей, якими повинні користуватися всі працівники для забезпечення розвитку організації [15, с.262].
Конкурентні переваги - є одним із найважливіших елементів стратегії, який залежить від вірно обраних ринків збуту і товарного асортименту. Правильний вибір дозволяє з максимальним економічним ефектом використовувати ресурси організації (трудові, фінансові, матеріальні, сировинні та ін.).
Організація бізнесу - це формування такої структури, яка дозволяє реалізовувати конкурентні переваги.
Продукція. Відповідність випускаючої продукції запитам споживачів об'єктивно відображує ефективність використання ресурсів. Важливим є сервісне обслуговування, необхідне для реалізації продукції й наданні післяпродажних послуг.
Ринки. Характеризуються не тільки географічними межами, але і особливостями товару.
Ресурси. Це інвестиції і поточні витрати. Інвестиції, як правило, використовуються для фінансової підтримки стратегії, тому по їх направленню роблять висновки про орієнтири організації.
Структурні заміни - це купівля, продаж і реорганізація підприємства або його частин. Якщо ресурси підприємства використовуються неефективно, то необхідно розробляти план його реорганізації або продажу в цілях перерозподілу ресурсів.
Програма розвитку - передбачає визначення якісних характеристик товару, які найбільш повно задовольняють запити і потреби ринку. На основі цієї програми здійснюють управління ресурсами та їх розподіл.
Культура і компетентність управління характеризуються її відношенням до ряду основних цінностей: підприємницького ризику, рівня ведення справ, незалежності, якості продукції і задоволення потреб споживачів.
Умовно стратегії діляться на дві групи - функціонування і розвитку.
Стратегія функціонування відображує поведінку організації на ринку у зв'язку з реалізацією випускаємої (вирощуваної) нею продукції. Американський дослідник М. Портер виділив три основних варіанта таких стратегій: лідерство за низькими витратами, диференціації та фокусування [14].
Стратегія лідерства за низькими витратами - орієнтує організацію на здобуття додаткового прибутку за рахунок економії на постійних витратах. Економія створюється в результаті максимізації об'ємів продажу, відмови від надто дорогих програм і проектів. Переваги на рівні витрат дозволяють знижувати ціни, збільшувати об'єми продажу і захоплювати нові ринки. Це дає можливість збільшити прибутки.
Реалізація цієї стратегії на практиці стримується інфляцією, яка обезцінює прибуток; відсутність в сучасних умовах зв'язку між ростом масштабів виробництва і скороченням витрат; складністю швидкої переорієнтації масового виробництва внаслідок його інерційності, а також привабливістю стратегії для конкурентів.
Стратегія диференціації направлена на концентрацію виробництва товарів одного функціонального призначення, модифікація яких розширює коло потенційних споживачів. Це дозволяє досягти переваги над іншими товарами за рахунок їх унікальності.
Диференціація може відноситись до продуктів, технологій, умовам збуту і цінам. В останньому випадку вона може бути горизонтальною (у випадках коли ціна залишається майже однаковою для всіх видів випускаємої продукції) і вертикальною (коли ціна на одні й тіж товари розрізняється за якістю).Але стратегія диференціації не безмежна. Споживач може не оцінити новину, унікальність якої є вигаданою, привабливість товару в результаті зміни цінностей втратить значення, а подорожчання зменшить переваги, пов'язані з диференціацією. Ця стратегія пов'язана зі значимими витратами.
Стратегія фокусування Передбачає обслуговування відносно вузького кола споживачів з особливими потребами, а досягнення безумовних конкурентних переваг забезпечується шляхом реалізації однієї з двох вищезгаданих стратегій. Така стратегія доцільна у випадках наявності достатньо великої групи споживачів з особливими потребами, а ресурси підприємства не дозволяють широко розгорнутися.
Стратегії розвитку Пов'язані з діяльністю організації на ринку і направлені на розвиток потенціалу підприємства (включають стратегії росту, помірного росту, скорочення і комбінування).
Стратегія росту Притаманна молодим організаціям, незалежно від сфери діяльності, які бажають у найкоротші строки зайняти лідируючі позиції. Цим підприємствам притаманні постійні і високі темпи розширення масштабів діяльності.
Існують три основні альтернативи стратегії росту: прискорений (концентрований), інтегрований і диверсифікований ріст.
Прискорений (концентрований) ріст. Заснований на можливостях ефективного розвитку на базі концентрації й спеціалізації виробництва. Реалізується за допомогою стратегії поліпшень, розвитку ринку і продуктивних інновацій.
Інтегрований ріст. Направлений на посилення контролю над стратегічно важливими ланками процесу виробництва і реалізації продукції, обмеження рівня конкуренції, покращення якості продукції й зниження собівартості, посилення позиції організації в галузі.
Диверсифікований ріст. Ця стратегія передбачає проникнення організації в нові галузі, що обумовлена бажанням залишити стагнуючий ринок або скоротити виробництво, розподілити ризики між різними видами бізнесу, одержання додаткових конкурентних переваг за рахунок синергії в різних видах діяльності.
Стратегія помірного росту. Стратегія притаманна організаціям в галузях зі стабільною технологією, а цілі розвитку встановлюються від досягнутого рівня і корегуються у відповідності зі зміною умов (наприклад, інфляцією). Це самий простий і найменш ризикований шлях дій.
Стратегія скорочення масштабів діяльності застосовується перебудові організації, коли необхідно провести її "санацію", відмовитися від застарілого (технологій, неперспективних ринкових сегментів, непотрібних підрозділів і служб).
Комбінована стратегія - найбільш поширена на практиці. В рамках стратегії одні підрозділи розвиваються швидше, другі - помірно, треті - стабілізуються, четверті - скорочують масштаби діяльності. У підсумку в залежності від конкретного сполучення даних підходів будуть мати місце загальний ріст, стабілізація або скорочення потенціалу і масштабів діяльності. Ця стратегія в найбільшій мірі відповідає реальним умовам діяльності організації.
Перелічені базові стратегії слугують варіантами загальної стратегії організації. Існують також стратегії маркетингу, продуктово-ринкова, нововведень, капіталовкладень, поглинання, іноземного інвестування, розширення експортної діяльності та інші.
Вибір стратегії здійснюється на основі порівняння перспектив розвитку підприємства в різних видах діяльності та створення пріоритетів для забезпечення майбутнього розвитку. Вище керівництво підприємства формує загальну стратегію, розподіляє відповідальність між виконавцями, координує проведення заходів по реалізації стратегічних завдань.
Схожі статті
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 1.2. Цілі, задачі та види менеджменту
Головним в менеджменті є визначення цілей діяльності організації на найближчу та віддалену перспективу. Управління шляхом постановки цілей здійснюється з...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - Недоліки управління з позицій людських відносин
Недоліком обох шкіл стала їх нездатність бути противагою бюрократичному управлінню, яке по суті є вкрай раціоналістичним. Незважаючи на всебічну...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 10.4. Реалізація стратегічних планів організації
Дослідженнями доведено, що при зменшенні світових запасів ресурсів, посиленням конкуренції на ринках та зростанні витрат, навіть найбільш ефективна...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 1.1. Сутність менеджменту
1.1. Сутність менеджменту З переходом економіки України до ринкових відносин словосполучення "управління організацією" стало широко вживатися як...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - Розділ 1. Основні поняття, сутність та види менеджменту
1.1. Сутність менеджменту З переходом економіки України до ринкових відносин словосполучення "управління організацією" стало широко вживатися як...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 8.4. Організація виконання управлінських рішень
Технологія менеджменту має наступний механізм прийняття управлінських рішень [4, с. 128-129]: 1. Загальне керівництво прийняттям рішень. 2. Правила...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 8.3. Механізм і техніка прийняття управлінських рішень
Технологія менеджменту має наступний механізм прийняття управлінських рішень [4, с. 128-129]: 1. Загальне керівництво прийняттям рішень. 2. Правила...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 7.2. Поняття управлінського рішення
Управлінське рішення - це результат творчого цілеспрямованого аналізу проблемної ситуації, вибору шляхів, методів і засобів її вирішення у відповідності...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 3.1. Наукові підходи до менеджменту
3.1. Наукові підходи до менеджменту Ефективність і якість управління визначаються обгрунтованістю методології вирішення існуючих проблем, тобто підходів,...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 13.3. Головні системи контролю
До головних систем контролю, які функціонують в менеджменті, відносяться: фінансовий контроль, бюджетний контроль, контроль якості, контроль...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - Розділ 3. Методологічні основи менеджменту
3.1. Наукові підходи до менеджменту Ефективність і якість управління визначаються обгрунтованістю методології вирішення існуючих проблем, тобто підходів,...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 10.1. Види планів, стратегічне планування
10.1. Види планів, стратегічне планування Планування є основною функцією менеджменту, яка зв'язує разом всі управлінські функції. Без планування...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - Розділ 10. Планування в організації
10.1. Види планів, стратегічне планування Планування є основною функцією менеджменту, яка зв'язує разом всі управлінські функції. Без планування...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 2.3. Сучасні тенденції розвитку менеджменту
Сучасна система поглядів на управління сформувалася під дією об'єктивних зміну світовому суспільному розвитку. Відбувається визнання соціальної...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - Закон демократизації управління
Закон припускає, що управління буде ефективним у тому випадку, якщо воно відповідатиме інтересам людей. Для цього необхідно щоб управління було не тільки...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 7.3. Класифікація управлінських рішень
Вирішення проблем, які складають суть процесу управління, є вольовою дією менеджера на об'єкт управління для досягнення поставленої перед ним цілі....
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - Недоліки наукового управління
Школа наукового управління не дала відповіді на питання про ефективність управління організацією в цілому. Основний наголос робився на індивідуальну...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 7.1. Теорія прийняття управлінського рішення
7.1. Теорія прийняття управлінського рішення Існування людства нерозривно пов'язано із розробкою, прийняттям і реалізацією управлінських рішень. Під...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - Розділ 7. Основи теорії прийняття управлінських рішень
7.1. Теорія прийняття управлінського рішення Існування людства нерозривно пов'язано із розробкою, прийняттям і реалізацією управлінських рішень. Під...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 5.1. Поняття та класифікація інформації
5.1. Поняття та класифікація інформації Управлінська інформація - Це дані, які є об'єктом зберігання, передачі, перетворення і використовуються для...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 11.1. Організаційні теорії і основні поняття організації
11.1. Організаційні теорії і основні поняття організації Виконання розроблених планів і прийняття відповідних управлінських рішень неможливо здійснити...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - Розділ 11. Організація як загальна функція менеджменту
11.1. Організаційні теорії і основні поняття організації Виконання розроблених планів і прийняття відповідних управлінських рішень неможливо здійснити...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - Розділ 5. Система інформаційного забезпечення менеджменту
5.1. Поняття та класифікація інформації Управлінська інформація - Це дані, які є об'єктом зберігання, передачі, перетворення і використовуються для...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 10.2. Місія організації і визначення її цілей
Самим істотним рішенням при плануванні є вибір цілей організації. Цілі організації будуються на основі її місії [5, с.101]. Місія Є основною, загальною...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 4.2. Особливості соціально-економічних систем
Сучасні підприємства, об'єднання, холдінги, концерни, асоціації, корпорації становлять собою складні і динамічні соціально-економічні системи....
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 3.3. Наукові принципи менеджменту
Принципи менеджменту - це правила, основні керівні ідеї, норми поведінки і орієнтири діяльності управлінського персоналу, якими вони керуються і в рамках...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 9.2. Класифікація функцій менеджменту
9.1. Поняття і значення функцій менеджменту Процес управління - це сукупність безперервних, послідовно виконуваних, взаємозв'язаних дій по формуванню і...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 9.1. Поняття і значення функцій менеджменту
9.1. Поняття і значення функцій менеджменту Процес управління - це сукупність безперервних, послідовно виконуваних, взаємозв'язаних дій по формуванню і...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - Розділ 9. Функції менеджменту
9.1. Поняття і значення функцій менеджменту Процес управління - це сукупність безперервних, послідовно виконуваних, взаємозв'язаних дій по формуванню і...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - Закон часу - закон управління часом
Закон припускає, що управління буде ефективним у тому випадку, якщо воно відповідатиме інтересам людей. Для цього необхідно щоб управління було не тільки...
Менеджмент - Рульєв В. А. - Розділ 14. Стратегічний менеджмент