Маркетинг - Корж М. В. - 7. ПОЛІТИКА ЖИТТЄВОГО ЦИКЛУ ТОВАРУ НА РИНКУ
7.1. Характеристика етапів життєвого циклу товару на ринку збуту
Поняття життєвого циклу товару (ЖЦТ) було розроблено в 1965 р. Теодором Ливіттом і знаходить велике практичне застосування в менеджменті і маркетингу. Концепція ЖЦТ виходить з того, що будь-який виріб рано чи пізно витісняється з ринку іншим, більш новим товаром.
Життєвий цикл товару - це концепція, за допомогою якої відображається процес розробки товару, його збуту, одержання прибутку, поведінка конкурентів, розвиток стратегічного маркетингу від моменту зародження ідеї про створення товару до моменту зняття його з ринку. Цей процес складається з таких етапів (рис. 7.1):
1. Етап розробки товару.
2. Виведення товару на ринок.
3. Етап росту.
4. Етап зрілості.
5. Етап спаду.
На першому етапі життєвого циклу товару на ринку розробляються зв'язки з витратами на розробку конструкторської діяльності, відпрацьовування технологій, підготовку виробничих потужностей і персоналу.
Підприємство не має прибутку, а навпаки, несе збитки.
Другий етап (виведення на ринок) починається з надходження в продаж перших зразків товару. На цій стадії торгівля збиткова, тому що обсяг продажів знижується, а маркетингові витрати (особливо на рекламу) великі.
Вплив елементів маркетингової політики на обсяг продажів (за рівнем витрат) і значущості такий:
1) якість товарів;
2) реклама;
3) зниження ціни;
4) поліпшення сервісу.
На цій стадії виробник може зіткнутися з проблемами, що негативно впливають на обсяг продажів:
O недостатня реклама;
O небажання покупців відійти від стереотипів і прийняти новий товар;
O виробничі труднощі в основі серійного випуску;
O недостатньо високий темп нарощування обсягу випуску;
O погане використання збутової мережі;
O неправильне встановлення ціни.
У маркетингу розглядаються чотири стратегії виходу на ринок з новим товаром у залежності від того, як відноситься до нього споживач, який рівень конкуренції, наскільки добре організована реклама:
1) стратегія інтенсивного маркетингу;
2) стратегія вибіркового проникнення;
3) стратегія широкого проникнення;
4) стратегія пасивного маркетингу.
Стратегія інтенсивного маркетингу - відрізняється тим, що встановлюється висока ціна і витрачається багато коштів на стимулювання збуту. Високою ціною забезпечується значний прибуток, а великі зусилля по стимулюванню збуту дозволяють швидко проникнути на ринок.
Згідно з Котлером, таку стратегію можна застосувати, якщо:
O більшість покупців не інформовані про товар;
O ті, хто знають про товар, не стоять за ціною.
Стратегія вибіркового проникнення пропонує призначення високої ціни при незначному стимулюванні збуту, тобто низьких витратах на маркетинг. Вона використовується тоді коли:
O ємність ринку невелика;
O товар більшості покупців відомий;
O покупці готові платити високу ціну за товар;
O конкуренція незначна.
Стратегія широкого проникнення - ціна низька, а витрати на маркетинг високі. Ця стратегія найбільш успішна для швидкого виходу на ринок і захоплення максимальної частки ринку.
Застосовується, якщо:
O велика ємність ринку;
O покупець погано обізнаний про товар;
O висока ціна не прийнятна для більшості покупців;
O сильна конкуренція;
O збільшення масштабу виробництва, зниження витрат на один виріб (ефект масштабу).
Стратегія пасивного маркетингу - низька ціна і незначні витрати на стимулювання збуту.
Ця стратегія виправдана, якщо рівень попиту регулюється ціною, оскільки в цьому випадку низькі витрати на маркетинг забезпечують достатню прибутковість продажів.
Умови проведення такої стратегії:
O велика ємність ринку;
O гарне поінформованість про товар;
O відмовлення покупців від придбання дорогих товарів;
O незначна небезпека конкуренції.
Третій етап (росту) характеризується визнанням покупцями товару і швидке збільшення попиту на нього. Росте обсяг продажів і прибутковості.
Вплив елементів маркетингової політики на ріст збуту:
O збільшення реклами;
O підвищення якості;
O зниження ціни;
O поліпшення сервісу.
На стадії росту посилюється конкуренція, тому що товар починає витісняти товари конкурентів. У цій ситуації фірми прагнуть залучити на свою сторону незалежні збутові організації й організувати власну збутову мережу.
Ціни не змінюються, фірма прагне підтримати швидкий ріст продажу, для чого поліпшують товар, модернізують його, виходять з поліпшеними товарами на нові сегменти ринку, посилюють рекламу, щоб сформувати в тих, хто придбав товар, почуття задоволення від покупки і бажання вторинних покупок.
До кінця цієї фази товар купують близько 50 % потенційних покупців і після цього переходить у стадію зрілості.
Четвертий етап (зрілості) - характеризується тим, що більшість покупців уже придбала товар (товаром володіють приблизно 80% потенційних покупців).
Темпи росту продажів знижуються, прибуток починає падати, збільшуються витрати на рекламу й інші маркетингові заходи.
Елементи маркетингової діяльності по-своєму впливають на обсяг продажів і розташовуються у такому порядку:
1) зниження ціни;
2) поліпшення реклами;
3) підвищення якості;
4) поліпшення сервісу.
На ринку з'являються покупці, які повільно приймають рішення, можливі вторинні покупці товарів з незначним життєвим циклом в експлуатації.
Для підтримки високого рівня продажів необхідно:
1) підвищення надійності і зручності товару;
2) використовувати в конкуренції нові сучасні матеріали;
3) поліпшувати упакування;
4) пропонувати набір моделей;
5) надавати і розширювати послуги споживачам;
6) знижувати ціни;
7) виходити на нові засоби масової інформації;
8) пропонувати нові товарні марки з огляду на зміни смаків і моди.
Однак вже на цьому етапі, незалежно від існуючого успіху, необхідно розробляти програму продовження життєвого циклу товару на ринку (див. рис. 7.2). Точка А являє собою точку насиченості ринку товаром, у якій наступає критичний період, у котрий необхідно використати цю програму. Зробити це можливо трьома головними шляхами:
1) пошуком нових ринків збуту: при насиченості існуючого ринку фірма може прийняти рішення про охоплення інших сегментів або ринків. Наприклад, якщо на початку появи товару підприємство орієнтувалось на споживачів з високим рівнем доходів, то у цей період є можливість переключитися на покупців з середніми, а потім вже і з низькими доходами. Така ситуація складалася на ринку мобільних телефонів;
2) пошуком нових сфер використання товару, коли вже усі існуючи ринки збуту охоплені та насичені товаром;
3) модернізацією товару - це останній засіб утримання його у економічному просторі.
П'ятий етап (спаду) - це період різкого зниження продажів і прибутку. За допомогою модернізації товару, зміни ціни і стимулювання збуту вдається не надовго запобігти повному спаду і навіть увести товар у стадію повторного насичення. Однак наприкінці настає ще більш глибокий спад і товар знімається з торгів і виробництва. Прибуток від торгівлі під час періоду відновлення падає через збільшення витрат на маркетинг. Стає активним питання чи залишати товар на ринку, продовжуючи його модернізувати, чи зняти з виробництва, організувати швидкий продаж за низькими цінами і замінити його новим товаром. Для того, щоб винести рішення про зняття товару з виробництва чи необхідність його подальшої модернізації, здійснюється маркетинговий і бухгалтерський контроль, що полягає у вивченні динаміки обсягу продажів кожного товару. Далі робиться прогноз товару, за яким можна очікувати швидкого виходу на стадію спаду. Якщо прийнято рішення про доцільність відходу з ринку, то розробляється план відходу, який являє собою графік поступового припинення виробництва і збуту, перебудова виробництва і перерозподіл ресурсів.
7.2. Класифікація кривих життєвого циклу товару на ринку
У попередньому розділі була розглянута стандартна схема поведінки товару на ринку збуту і його життєвий цикл, починаючи з розробки товару і закінчуючи його виходом з ринку. Однак на практиці обмежена кількість видів товарів, які "живуть" за нею, тому існують деякі різновиди життєвого циклу товару на ринку. Види життєвих циклів розрізняються як за тривалістю, так і за формою (див. рис. 7.3).
Традиційний життєвий цикл товару включає виразні етапи розробки, виведення, росту, зрілості й спаду, які настають послідовно один за одним.
Класичний життєвий цикл товару описує дуже популярні продукти зі стабільним збутом протягом довгого періоду часу. Взагалі така крива зустрічається у товарів першої необхідності.
Крива захоплення описує товар, що одержує швидкий зліт і падіння популярності.
Тривале захоплення - прояв також того, що збут продовжується у розмірах, які складають незначну частку від обсягу реалізації.
Сезонна крива - товар добре продається протягом періодів, рознесених у часі (сезони).
Крива поновлення - товар застарів, але потім знову став популярним.
Провал - продукт взагалі не мав успіху.
Рис. 7.3. Види життєвих циклів товарів (по Евансу і Берману)
Схожі статті
-
Маркетинг - Корж М. В. - 6.1. Класифікація товарів за призначенням
6.1. Класифікація товарів за призначенням Як уже зазначалося, головна мета маркетингу на сучасному підприємстві - це створення такого товару, який...
-
Маркетинг - Корж М. В. - 6.2. Класифікація товарів за довговічністю та новизною
6.1. Класифікація товарів за призначенням Як уже зазначалося, головна мета маркетингу на сучасному підприємстві - це створення такого товару, який...
-
Маркетинг - Корж М. В. - 6. КЛАСИФІКАЦІЙНА ХАРАКТЕРИСТИКА ТОВАРІВ
6.1. Класифікація товарів за призначенням Як уже зазначалося, головна мета маркетингу на сучасному підприємстві - це створення такого товару, який...
-
Маркетинг - Корж М. В. - 4.3. Сегментування ринку збуту: сутність, процедура та головні етапи
Сегментування у розробці маркетингового комплексу займає одне з головних місць, тому що воно дозволяє визначити підприємству цільову контактну групу...
-
Маркетинг - Корж М. В. - 1. ВСТУП ДО МАРКЕТИНГУ
Курс "Основи маркетингу" має прикладну практичну спрямованість. Головна мета курсу полягає у викладенні принципів, завдань та функцій маркетингу,...
-
Маркетинг - Корж М. В. - 1.1. Етапи становлення і визначення сутності маркетингу
Курс "Основи маркетингу" має прикладну практичну спрямованість. Головна мета курсу полягає у викладенні принципів, завдань та функцій маркетингу,...
-
Маркетинг - Корж М. В. - ВСТУП
Курс "Основи маркетингу" має прикладну практичну спрямованість. Головна мета курсу полягає у викладенні принципів, завдань та функцій маркетингу,...
-
Маркетинг - Корж М. В. - 4. СИСТЕМА ЗАСОБІВ МАРКЕТИНГУ
4.1. Система маркетингу "5Р" Маркетинг "5Р" являє собою систему маркетингових інструментів, комплексне використання яких направлене на підвищення...
-
Маркетинг - Корж М. В. - 3.3. Принципи класифікації маркетингу
У зв' язку з тим, що галузь маркетингового впливу дуже велика і не можливо обмежити її розповсюдження, існує дуже широка маркетингова класифікація, яка...
-
Маркетинг - Корж М. В. - 3.1. Головні принципи, функції та методи маркетингу
3.1. Головні принципи, функції та методи маркетингу Виходячи з головної суті, напрямку та спрямованості, маркетинг визначає концепцію керування фірмою,...
-
Маркетинг - Корж М. В. - 3. ЗМІСТ ТА ХАРАКТЕРИСТИКА МАРКЕТИНГУ
3.1. Головні принципи, функції та методи маркетингу Виходячи з головної суті, напрямку та спрямованості, маркетинг визначає концепцію керування фірмою,...
-
Перехід до ринкових умов господарювання, поряд з іншими ознаками, характеризується станом, при якому пропозиція товару перевищує попит на нього. У такій...
-
Маркетинг - Корж М. В. - 4.1. Система маркетингу "5Р"
4.1. Система маркетингу "5Р" Маркетинг "5Р" являє собою систему маркетингових інструментів, комплексне використання яких направлене на підвищення...
-
Маркетинг - Корж М. В. - 1.2. Основні визначення маркетингу та їх класифікація
Маркетинг являє собою складне, неординарне та динамічне поняття, що обгрунтовує неможливість дати повну та усесторонню його характеристику з урахуванням...
-
Маркетинг - Корж М. В. - 2.2. Еволюція концепції маркетингу
Саме поняття "концепція" - латинського походження й означає "розуміння чи система". Спостерігаючи за розвитком маркетингових концепцій, можна виявити...
-
Маркетинг - Корж М. В. - 5.2. Побудова профілю економічної ситуації
Для побудови профілю економічної ситуації використовується експрес-метод, при якому зазначаються визначені параметри, що є характеристиками ринку. Кожен...
-
Маркетинг - Корж М. В. - 3.2. Маркетингові цілі та еволюція їх становлення
Визначення цілей маркетингової діяльності - дуже відповідальний процес, тому що від цього залежить успіх усього підприємства та ступінь ризику його...
-
Маркетинг - Корж М. В. - 2.1. Основні поняття, що лежать в основі маркетингу
2.1. Основні поняття, що лежать в основі маркетингу Таким чином, маркетинг являє собою таку дисципліну, яка має метою забезпечення зростання...
-
Маркетинг - Корж М. В. - 2.СУЧАСНА КОНЦЕПЦІЯ МАРКЕТИНГУ
2.1. Основні поняття, що лежать в основі маркетингу Таким чином, маркетинг являє собою таку дисципліну, яка має метою забезпечення зростання...
-
Маркетингова товарна політика - Криковцева Н. О. - 3. Концепція життєвого циклу товару
Ознайомившись з матеріалом цього навчального елементу, ви зможете відповісти на такі питання: що таке життєвий цикл товарів та з яких стадій він...
-
Маркетинг - Корж М. В. - 5. ВИВЧЕННЯ Й АНАЛІЗ ЕКОНОМІЧНОГО ПРОСТОРУ ПІДПРИЄМСТВА
5.1. Поняття економічного простору підприємства, його основні параметри Стратегія і тактика в умовах ринкових відносин для підприємства формується в...
-
Маркетинг - Корж М. В. - 4.2. Організація роботи маркетингової служби на сучасному підприємстві
Організація маркетингу - це структурна будова для управління маркетинговими функціями. Вона встановлює і підпорядкованість, і відповідальність у...
-
Маркетинг - Корж М. В. - 5.1. Поняття економічного простору підприємства, його основні параметри
5.1. Поняття економічного простору підприємства, його основні параметри Стратегія і тактика в умовах ринкових відносин для підприємства формується в...
-
Маркетинг - Корж М. В. - 2.3. Головні маркетингові суб'єкти
Як було доведено раніше, маркетинг - це неординарна наука, що має багато відмінностей, однією з котрих є різноманітність його суб'єктів. Маркетингом як...
-
Маркетинг - Липчук В. В. - 2.4. Життєвий цикл товару
Для ефективної реалізації товарної стратегії організації маркетингової діяльності велике значення для кожного підприємства мають характер та тривалість...
-
Маркетинг підприємства - Балабанова Л. В. - Позиціонування товарів на ринку
Управління життєвим циклом передбачає його продовження або скорочення шляхом внесення змін у товарну, збутову, цінову, комунікаційну стратегії. Життєвий...
-
На відміну від підходів Д. Рікардо, який брав за вихідну умову побудови моделі кількість товарів, що виробляється, і розглядав розбіжність у затратах...
-
Маркетинг підприємства - Балабанова Л. В. - Аналіз життєвого циклу товару і управління ним
Управління життєвим циклом передбачає його продовження або скорочення шляхом внесення змін у товарну, збутову, цінову, комунікаційну стратегії. Життєвий...
-
Основні поняття: промисловий ринок, товари промислового призначення, товари кінцевого споживання, класифікація товарів промислового призначення,...
-
Маркетинг - Гаркавенко С. С. - Матриця розвитку товару/ринку
Теорія маркетингу накопичила, а на практиці використовуються моделі прийняття стратегічних рішень, основними з яких є (рис. 3.7): O матриця розвитку...
Маркетинг - Корж М. В. - 7. ПОЛІТИКА ЖИТТЄВОГО ЦИКЛУ ТОВАРУ НА РИНКУ