Логістика - Банько В. Г. - 10.5. Проблеми удосконалення логістичних процесів на товарних складах туристського комплексу

Розширення обсягу виробництва товарів народного споживання, що надходять у сферу послуг, вимагають постійного удосконалення логістичних процесів.

Щорічно в Україні реалізується більше 30 млн. тонн товарів, а якщо врахувати, що на шляху просування товар зазнає до 15-20 перевалок ця цифра перевищує 300 млн. тонн. В цілому асортимент товарів, що реалізується в сфері послуг досягає 400 тис. найменувань, а враховуючи види і різновиди - перевищує 1 млн. Ця величезна маса товарів до надходження у торговельну залу приймається, розвантажується, комплектується, підготовлюється до продажу, тощо. Виконання цих логістичних операцій, удосконалення всього логістичного процесу неможливо без наявності відповідної складської мережі. Складське господарство в такому стані, яке воно є на даний момент, не може залишатися, воно вичерпало резерви підвищення ефективності своєї праці. Необхідно вирішувати проблему подальшого розвитку складського господарства на якісно новому ступені організації та технічного оснащення.

В умовах ринкової економіки вільної торгівлі від складів вимагається:

- висока технологічна гнучкість;

- універсальність стосовно характеристик вантажів ;

- додаткова місткість та здатність переробки;

- прибутковість, що окупає їх існування.

До першочергових основних напрямків розвитку складського господарства в умовах ринкової економіки повинні належити:

1. Будівництво великих, висотних (не менше 6 м) одноповерхових складів за найбільш прогресивними проектами та організація на їх базі об'єднаних складських господарств з загальною територією, під'їзними шляхами, інженерними комунікаціями, технологічним обладнанням. На даний час у сфері послуг мають перевагу дрібні склади. Так, середній розмір складу в роздрібній торгівлі 480 кв. м., оптовій - 1200 кв. м. У той час площа складів згідно з діючою номенклатурою типів повинна бути не менше 2500 кв. м.

Потрібно визнати, що великі склади володіють вагомими перевагами:

- зменшуються витрати на експлуатацію;

- раціонально використовується площа складів (підвищення висоти складів, отже і висоти укладки товарів, наприклад, замість 6 м - 12 м, знижує потребу в площі у 3 - 4 рази);

- покращуються умови праці робітників;

- створюються передумови механізації та автоматизації логістичних процесів.

Прогресивним напрямком є утворення об'єднаних складських комплексів та утворення при таких комплексах автоматизованої і інформаційно-диспетчерської служби.

Покращення експлуатації цих складів багато в чому залежить від створення єдиних служб по експлуатації матеріально-технічної бази. Необхідно підвищити вимоги щодо упорядкування складів, щоб їх параметри та конфігурація відповідали вимогам раціональної технології. У проектах будівництва майбутніх складів повинно закладатися планування складських приміщень.

Форма приміщення складу може бути: Г, П, Ш, Т-образною. Великі склади можуть мати П-образне розташування. У цьому випадку між паралельно розташованими лініями приміщення влаштовують дебаркадер та укладають залізничні під'їзні шляхи.

Найбільш зручною конфігурацією складського приміщення е прямокутна. Вона дозволяє раціонально розташовувати навантажувально-розвантажувальні рампи та під'їзні шляхи, у значній мірі запобігти складських зустрічних потоків.

До головних напрямків розвитку складського господарства потрібно також віднести:

* перехід на півтора-двозмінний режим праці;

* підвищення ефективності використання капітальних вкладень;

* збільшення питомої ваги централізованої доставки товару;

* вивчення та розповсюдження передового досвіду організації складського господарства;

* збільшення контейнерних та пакетних перевезень.

Схожі статті




Логістика - Банько В. Г. - 10.5. Проблеми удосконалення логістичних процесів на товарних складах туристського комплексу

Предыдущая | Следующая