Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - Білет № 30
1. Поняття та ознаки суб'єкта складу злочину. Співвідношення понять "суб'єкт злочину" та "особа злочинця". Спеціальний суб'єкт складу злочину
Постанова Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 р. № 5 "Про практику застосування судами України законодавства у справах про злочини неповнолітніх"
Суб'єктом злочину, Згідно з ч. 1 ст. 18 КК, "є фізична осудна особа, яка вчинила злочин у віці, з якого відповідно до Кримінального кодексу може наставати кримінальна відповідальність".
Ознаками суб'єкта Злочину є: фізична особа, осудність і вік.
Фізична особа - це завжди людина, яка володіє не тільки всіма названими обов'язковими ознаками, а й іншими якостями, які можуть мати певне кримінально-правове значення. Тварини, неживі істоти, предмети, сили природи, юридичні особи не можуть бути суб'єктами злочинів, а заходи, які вживаються для відвернення завданої ними шкоди, не є покаранням.
Осудність - це психічний стан особи, який полягає в її здатності за станом психічного здоров'я, за рівнем соціально-психологічного розвитку і соціалізації, а також за віком усвідомлювати фактичний характер і суспільну небезпеку своїх дій, керувати ними під час скоєння злочину і нести у зв'язку з цим кримінальну відповідальність. Кримінально-правове визначення осудності дало можливість законодавчо в ст. 19 КК закріпити формулу осудності через поєднання двох критеріїв: юридичного (психологічного) і медичного (біологічного).
Вік особи - це такий календарний період психофізіологічного розвитку особи, з яким зв'язані біологічні, соціально-психологічні та правові наслідки для юридичного статусу особи.
У частині 1 ст. 22 КК прямо зазначено, що "кримінальній відповідальності підлягають особи, яким до вчинення злочину виповнилося шістнадцять років". Цей вік називають Загальним віком кримінальної відповідальності. У частині 2 цієї ж статті встановлюється знижений вік кримінальної відповідальності - 14 років - за деякі, прямо перелічені законом злочини. Серед цих злочинів зазначено, наприклад, такі: умисні вбивства (статті 115-117), умисне нанесення тяжких тілесних ушкоджень (ст. 121; частини 3 статей 345, 346, 350, 377, 398); диверсія (ст. 113), бандитизм (ст. 257), згвалтування (ст. 152), крадіжка, грабіж і розбій (статті 185, 186, 187) та деякі інші. Передбачений ч. 2 ст. 22 КК перелік злочинів, за які настає відповідальність із 14 років, є вичерпним.
Аналіз цих злочинів дає підставу для висновку, що законодавець знизив вік кримінальної відповідальності за дві групи злочинів: 1) насильницькі злочини; 2) майнові злочини. В основу зниження віку кримінальної відповідальності за ці злочини покладені такі критерії:
O рівень розумового розвитку, свідомості особи, що свідчить про можливість уже в 14 років усвідомити суспільну небезпечність і протиправність злочинів, перерахованих у ч. 2 ст. 21 КК;
O значну поширеність більшості з цих злочинів серед підлітків;
O значну суспільну небезпечність (тяжкість) більшості з цих злочинів. Особа віком від 14 до 16 років не відповідає за злочини, за які
Встановлюється відповідальність із 16 років, навіть якщо вона брала в них участь як співучасник. У таких випадках особа віком від 14 до 16 років може нести відповідальність тільки, якщо в конкретних діях містяться ознаки іншого злочину, за який законом встановлена відповідальність із 14 років. Наприклад, якщо неповнолітній віком до 16 років бере участь разом з іншими особами, що досягли 16 років, у такому злочині, як примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов'язань шляхом насильства, небезпечного для життя та здоров'я (ч. 3 ст. 355 КК), то він може відповідати тільки за вчинення, наприклад, тяжкого тілесного ушкодження за ст. 121 КК.
Згідно п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 р. № 5 "Про практику застосування судами України законодавства у справах про злочини неповнолітніх" вік неповнолітнього підсудного встановлюється за документами, в яких вказана дата його народження, - за паспортом чи свідоцтвом про народження. В разі їх відсутності відповідні дані можна отримати із книги реєстрації актів громадянського стану, довідок органів внутрішніх справ за місцем реєстрації громадян, журналів обліку новонароджених тощо.
За відсутності відповідних документів і неможливості їх одержання вік неповнолітнього встановлюється судово-медичною експертизою (п. 5 ст. 76 КПК). У цьому випадку днем народження вважається останній день того року, який названий експертом. При визначенні віку мінімальною і максимальною кількістю років суд приймає рішення виходячи із встановленого експертом мінімального віку.
Вік кримінальної відповідальності в різних країнах дуже різниться: у Греції та Франції - 13 років, у ФРН, Японії, Норвегії - 14 років, у Данії, Фінляндії, Швеції - 15 років, в Єгипті, Лівані, Ірані, Ірландії - 7 років, в Ізраїлі - 9 років.
Однак у законодавствах переважної більшості держав вік кримінальної відповідальності передбачений з 16 років.
Поряд з поняттям "суб'єкт злочину" в кримінальному праві та в кримінології існує поняття "особа злочинця", яке розкриває індивідуальні риси кожного суб'єкта злочину. Розмежовуючи ці поняття, слід підкреслити, що ознаки суб'єкта злочину впливають передовсім на вирішення питання про те, чи присутні у скоєному конкретному суспільно небезпечному діянні ознаки складу злочину, передбачені кримінальним законом. Дані ж, які характеризують особу злочинця, мають суттєве значення для індивідуалізації кримінальної відповідальності, зокрема і призначення покарання.
Суб'єкти злочинів поділяються на загальні та спеціальні. Поняття загального суб'єкта дається в ч. 1 ст. 18 КК.
Частина 2 ст. 18 КК визначає, що Спеціальним суб'єктом злочину Є "фізична осудна особа, що вчинила у віці, з якого може наставати кримінальна відповідальність, злочин, суб'єктом якого може бути лише певна особа".
Отож, спеціальний суб'єкт - це особа, що крім обов'язкових загальних ознак (фізична осудна особа, котра досягла певного віку) має додаткові спеціальні (особливі) ознаки, передбачені в статті Особливої частини КК для суб'єкта конкретного складу злочину. Ознаки спеціального суб'єкта доповнюють загальне поняття суб'єкта злочину, постаючи як додаткові. Ці спеціальні ознаки можуть бути різними, наприклад, службове становище, професія (лікар), певна діяльність (підприємець), родинні відносини (мати новонародженої дитини) та ін.
У більшості випадків ознаки спеціального суб'єкта прямо зазначено в законі. Так, у статтях КК про злочини, передбачені статтями 364370, йдеться про те, що вони можуть бути вчинені тільки службовими особами. Більше того, у примітці до ст. 364 КК дається законодавче поняття службової особи. А в статті 375 КК зазначається, що спеціальні суб'єкти цього злочину є судді, винні в постановленій завідомо неправосудного вироку, рішення, постанови.
В інших же випадках спеціальний суб'єкт у законі може бути прямо й не названо, але скоєний злочин припускає його наявність. Так, у ст. 371 КК прямо не сказано, хто є суб'єктом завідомо незаконного затримання, приводу чи арешту. Однак очевидно, що ці злочини можуть бути вчинені лише працівниками правоохоронних органів або суду, наділеними правом застосовувати затримання, привід або арешт.
Найчастіше ознаки спеціального суб'єкта законодавець вказує при описуванні основного складу злочину. Так, у ч. 1 ст. 114 КК передбачено, що суб'єктом шпигунства є тільки іноземець чи особа без громадянства, а в ст. 117 КК прямо вказується, що відповідальність за вбивство своєї новонародженої дитини під час пологів або відразу після пологів несе тільки мати цієї дитини.
Однак нерідко трапляється, що ознаки спеціального суб'єкта використовуються законодавцем і при описуванні кваліфікованих (особливо кваліфікованих) складів злочинів. Так, у ч. 2 ст. 368 КК кваліфікуючою ознакою одержання хабара є здійснення цього злочину службовою особою, що обіймає відповідальну посаду.
Отож, ознаки спеціального суб'єкта певною мірою є обмежувальними, бо вони визначають, що той чи той злочин може вчинити не будь-яка особа, а тільки та, яка має такі ознаки. Особи ж, які не мають таких ознак, не можуть нести відповідальність як виконавці за конкретним кримінальним законом, у якому зазначено спеціальний суб'єкт. Так, якщо в убивстві дитини разом з матір'ю новонародженої дитини брали участь й інші особи, вони несуть відповідальність не за ст. 117 КК, а за ст. 115 КК (за просте чи навіть кваліфіковане вбивство).
Схожі статті
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - Білет № 12
1. Поняття та ознаки злочину. Малозначність діяння (ч. 2 ст. 11 КК). Відмінність злочинів від інших правопорушень "Злочин" - ключове поняття...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - 1. Принципи кримінального права
1. Принципи кримінального права Принципами кримінального права Визнаються найбільш визначні, головні положення (засади) кримінального законодавства, які...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - 1. Класифікація складів злочину
1. Класифікація складів злочину Виділення окремих видів складів злочинів (їх класифікація) має важливе значення для пізнання окремих складів злочинів і...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - Білет № 21
1. Класифікація складів злочину Виділення окремих видів складів злочинів (їх класифікація) має важливе значення для пізнання окремих складів злочинів і...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - 2. Захоплення заручників (ст. 147 КК)
1. Поняття та ознаки злочину. Малозначність діяння (ч. 2 ст. 11 КК). Відмінність злочинів від інших правопорушень "Злочин" - ключове поняття...
-
1. Поняття та ознаки злочину. Малозначність діяння (ч. 2 ст. 11 КК). Відмінність злочинів від інших правопорушень "Злочин" - ключове поняття...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - 2. Вимагання (ст. 189 КК)
1. Предмет злочину. Відмінність предмету злочину від безпосереднього об'єкта, знарядь і засобів вчинення злочинів Предмет злочину - це вказана в правовій...
-
1. Предмет злочину. Відмінність предмету злочину від безпосереднього об'єкта, знарядь і засобів вчинення злочинів Предмет злочину - це вказана в правовій...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - Білет № 24
1. Предмет злочину. Відмінність предмету злочину від безпосереднього об'єкта, знарядь і засобів вчинення злочинів Предмет злочину - це вказана в правовій...
-
1. Класифікація складів злочину Виділення окремих видів складів злочинів (їх класифікація) має важливе значення для пізнання окремих складів злочинів і...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - Білет № 3
1. Принципи кримінального права Принципами кримінального права Визнаються найбільш визначні, головні положення (засади) кримінального законодавства, які...
-
1. Кримінальна відповідальність: поняття, види та ознаки Рішення Конституційного Суду України від 27 жовтня 1999 року (справа № 1-15/99) у справі за...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - Білет № 19
1. Поняття, елементи, ознаки складу злочину. Види складу злочину та його значення для кримінально-правової кваліфікації Склад злочину - це сукупність...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - 2. Порушення недоторканності житла (ст. 162 КК)
1. Добровільна відмова при незакінченому злочині Добровільною відмовою Є остаточне припинення особою за своєю волею готування до злочину або замаху на...
-
Стаття складається з двох частин, що містить заборонювальні норми, та примітки. Родовим об'єктом Злочину є сфера господарської діяльності. Безпосередній...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - 1. Добровільна відмова при незакінченому злочині
1. Добровільна відмова при незакінченому злочині Добровільною відмовою Є остаточне припинення особою за своєю волею готування до злочину або замаху на...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - Білет № 18
1. Добровільна відмова при незакінченому злочині Добровільною відмовою Є остаточне припинення особою за своєю волею готування до злочину або замаху на...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - 1. Поняття та практичне значення класифікації злочинів
1. Поняття та практичне значення класифікації злочинів Під класифікацією злочинів Розуміють поділ їх на групи залежно від того чи іншого критерію. Можна...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - Білет № 13
1. Поняття та практичне значення класифікації злочинів Під класифікацією злочинів Розуміють поділ їх на групи залежно від того чи іншого критерію. Можна...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - Білет № 11
1. Кримінальна відповідальність: поняття, види та ознаки Рішення Конституційного Суду України від 27 жовтня 1999 року (справа № 1-15/99) у справі за...
-
Стаття складається з трьох частин, що містять заборонювальні норми. Родовим і безпосереднім об'єктом Злочину є здоров'я та життя особи. Потерпілий Від...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - 2. Грубе порушення законодавства про працю (ст. 172 КК)
1. Функції складу злочину Застосування відповідних статей КК відбувається на основі з'ясовування ознак окремих складів злочинів. При цьому у разі...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - 1. Функції складу злочину
1. Функції складу злочину Застосування відповідних статей КК відбувається на основі з'ясовування ознак окремих складів злочинів. При цьому у разі...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - Білет № 20
1. Функції складу злочину Застосування відповідних статей КК відбувається на основі з'ясовування ознак окремих складів злочинів. При цьому у разі...
-
1. Поняття, елементи, ознаки складу злочину. Види складу злочину та його значення для кримінально-правової кваліфікації Склад злочину - це сукупність...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - ВСТУП
Кримінальне право України є однією з найважливіших дисциплін кримінально-правового циклу, яка викладається у вищих юридичних закладах освіти. Досконале...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - Білет № 5
1. Структура Кримінального кодексу України. Співвідношення Загальної та Особливої частини кримінального права Закон про кримінальну відповідальність...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - Білет № 8
1. Чинність закону про кримінальну відповідальність у просторі. Конституційні положення щодо дії закону про кримінальну відповідальність у просторі...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - Білет № 14
1. Поняття та види стадій вчинення умисного злочину. Поняття закінченого злочину Стадіями вчинення злочину Є етапи розвитку злочину. Етапи розвитку...
-
Стаття складається з двох частин, що містять заборонювальні норми. Родовим та безпосереднім об'єктом Злочину є статева свобода статева та недоторканність...
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - Білет № 30