Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - 1. Поняття, ознаки та значення суб'єктивної сторони складу злочину
1. Поняття, ознаки та значення суб'єктивної сторони складу злочину
У ч. 2 ст. 2 КК України закріплено один із найважливіших принципів кримінального права - можливість відповідальності лише за наявності вини. "Особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду". Чітке законодавче формулювання цього принципу є важливою гарантією дотримання законності в діяльності правоохоронних органів.
Суб'єктивна сторона - це ознаки, які характеризують злочин з його внутрішнього боку.
До обов'язкових ознак Суб'єктивної сторони належать: вина у формі умислу чи необережності; до факультативних: мотив злочину, мета злочину, емоційний стан.
Вина - це психічне ставлення осудної особи до скоєного нею суспільно небезпечного діяння, а в злочинах із матеріальним складом - і до його наслідків у формі умислу чи необережності (ст. 23 КК).
Мотив злочину - усвідомлене спонукання особи, яке викликало у неї рішучість вчинення злочину; інтегральний психічний утвір, який спонукає особу до вчинення суспільно небезпечного діяння та є його підставою.
Мета злочину - уявлення про бажаний результат, досягнути якого прагне особа.
Умисел Поділяється на прямий і непрямий.
Прямим є умисел, Якщо особа усвідомлювала суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачала його суспільно небезпечні наслідки і бажала їх настання (ч. 1 ст. 24 КК).
Непрямим є умисел, Якщо особа усвідомлювала суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачала його суспільно небезпечні наслідки і хоча не бажала, але свідомо припускала їх настання (ч. 2 ст. 24 КК).
Умисел у формальному складі злочину, Якщо особа усвідомлювала суспільно небезпечний характер свого діяння і бажала вчинити його.
Необережність Поділяється на злочинну самовпевненість і злочинну недбалість.
Необережність є злочинною самовпевненістю, Якщо особа передбачала можливість настання суспільно небезпечних наслідків свого діяння, але легковажно розраховувала на їх відвернення (ч. 2 ст. 25 КК).
Необережність є злочинною недбалістю, Якщо особа не передбачала можливості настання суспільно небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити (ч. 3 ст. 25 КК).
Практичне значення суб'єктивної сторони злочину: Вона є елементом складу злочину і входить до підстави кримінальної відповідальності; ознаки суб'єктивної сторони визначають суспільну небезпечність злочину; від визначення її ознак залежить правильна кваліфікація злочину; вона допомагає розмежувати злочини, а також відмежувати злочинні діяння від незлочинних.
2. Ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) (ст. 212 КК)
Стаття складається з чотирьох частин (перші три є заборонювальними нормами, а четверта - заохочувальною) та примітки. Родовим об'єктом злочину є сфера господарської діяльності. Безпосередній об'єкт Злочину - встановлений законодавством порядок державного регулювання оподаткування юридичних і фізичних осіб та формування прибуткової частини державного бюджету. Предмет Цього злочину становлять: грошові кошти у формі податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять до системи оподаткування та введені в установленому законом порядку. Податки, збори (обов'язкові платежі), що належать до системи оподаткування та введені в установленому законом порядку - це обов'язкові внески до бюджету відповідного рівня чи державного цільового фонду, що здійснюються платниками в порядку та на умовах, визначених законами України про оподаткування (наприклад, податок на додану вартість, акцизний збір, державне мито, плата за землю тощо).
Об'єктивна сторона Злочину передбачає три обов'язкові ознаки: 1) діяння - ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять до системи оподаткування та введені в установленому законом порядку; 2) наслідки - фактичне ненадходження до бюджетів або державних цільових фондів коштів у значних розмірах (ч. 1 ст. 212 КК), у великих розмірах (ч. 2 ст. 212 КК) або в особливо великих розмірах (ч. 3 ст. 212 КК); 3) причиновий зв'язок між діянням і наслідками.
Способи ухилення можуть бути різними (наприклад, неподання документів, пов'язаних із обчисленням та сплатою податків, зборів, інших обов'язкових платежів до бюджетів чи державних цільових фондів (податкових декларацій, розрахунків, бухгалтерських звітів і балансів тощо); приховування об'єктів оподаткування; заниження цих об'єктів; заниження сум податків, зборів, інших обов'язкових платежів; приховування факту втрати підстав для одержання пільг з оподаткування; подання неправдивих відомостей чи документів, що засвідчують право фізичної особи на податковий кредит або на податкову соціальну пільгу, тощо).
Під Значним розміром коштів слід розуміти суми податків, зборів і інших обов'язкових платежів, які в 1000 та більше разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян; під Великим розміром - суми, що в 3000 та більше разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян; під Особливо великим розміром - суми, які в 5000 та більше разів перевищують той же мінімум (примітка до ст. 212 КК).
Спеціальні питання кваліфікації та призначення покарання за цей злочин, тлумачення певних термінів і понять, відмежування його від інших злочинів розкрито в постанові Пленуму Верховного Суду України № 15 від 8 жовтня 2004 р. "Про деякі питання застосування законодавства про відповідальність за ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів".
Злочин є закінченим з моменту ненадходження зазначених сум до бюджету чи дежавних цільових фондів (матеріальний склад). Якщо закон пов'язує строк сплати з виконанням певної дії, то злочин вважається закінченим з моменту фактичного ухилення від сплати. Умисне ухилення від сплати чи сплата у неповному обсязі сум податкових зобов'язань утворює закінчений склад злочину з моменту закінчення граничного строку, в який мали бути сплачені нараховані (донараховані) такими органами суми зазначених зобов'язань.
Суб'єкт Злочину - спеціальний: 1) службова особа підприємства, установи, організації незалежно від форми власності; 2) особа, що провадить підприємницьку діяльність без створення юридичної особи; 3) будь-яка інша особа, котра зобов'язана утримувати та (чи) сплачувати податки, збори (обов'язкові платежі).
Суб'єктивна сторона Злочину характеризується прямим умислом. Про наявність умислу на вчинення цього злочину можуть свідчити, наприклад: відсутність податкового обліку чи ведення його з порушенням установленого порядку; перекручування в обліковій або звітній документації; неоприбуткування готівкових коштів, одержаних за виконання робіт чи надання послуг; ведення подвійного (офіційного та неофіційного) обліку; використання банківських рахунків, про які не повідомлено органи державної податкової служби; завищення фактичних затрат, що включаються до собівартості реалізованої продукції, тощо (абз. 3 п. 3 названої Постанови).
Кваліфікуючі ознаки Злочину (ч. 2 ст. 212 КК): 1) вчинення його за попередньою змовою групою осіб; 2) фактичне ненадходження коштів у великих розмірах.
Особливо кваліфікуючі ознаки Злочину (ч. 3 ст. 212 КК): 1) вчинення його особою, раніше судимою за ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів); 2) фактичне ненадходження до бюджетів або державних цільових фондів коштів у особливо великих розмірах.
Частина 4 ст. 212 КК передбачає заохочувальну норму, відповідно до якої Звільняється від кримінальної відповідальності Особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона до притягнення до кримінальної відповідальності сплатила податки, збори (обов'язкові платежі), а також відшкодувала шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).
Схожі статті
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - Білет № 33
1. Поняття, ознаки та значення суб'єктивної сторони складу злочину У ч. 2 ст. 2 КК України закріплено один із найважливіших принципів кримінального права...
-
1. Поняття, елементи, ознаки складу злочину. Види складу злочину та його значення для кримінально-правової кваліфікації Склад злочину - це сукупність...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - 1. Функції складу злочину
1. Функції складу злочину Застосування відповідних статей КК відбувається на основі з'ясовування ознак окремих складів злочинів. При цьому у разі...
-
1. Поняття та ознаки злочину. Малозначність діяння (ч. 2 ст. 11 КК). Відмінність злочинів від інших правопорушень "Злочин" - ключове поняття...
-
1. Осудність як обов'язкова ознака суб'єкта злочину. Поняття осудності та її значення Питання про осудність особи виникає тільки у зв'язку з вчиненням...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - 1. Класифікація складів злочину
1. Класифікація складів злочину Виділення окремих видів складів злочинів (їх класифікація) має важливе значення для пізнання окремих складів злочинів і...
-
1. Замах на злочин та його види. Добровільна відмова від вчинення злочину та її відмінність від діяльного каяття Замахом на злочин, Згідно з ч. 1 ст. 15...
-
1. Поняття, ознаки та значення об'єктивної сторони складу злочину. Вплив нездоланної сили фізичного та психічного примусу на кримінальну відповідальність...
-
1. Поняття та види стадій вчинення умисного злочину. Поняття закінченого злочину Стадіями вчинення злочину Є етапи розвитку злочину. Етапи розвитку...
-
1. Поняття та ознаки суб'єкта складу злочину. Співвідношення понять "суб'єкт злочину" та "особа злочинця". Спеціальний суб'єкт складу злочину Постанова...
-
1. Факультативні ознаки об'єктивної сторони складу злочину та їх кримінально-правове значення До факультативних ознак Об'єктивної сторони складу злочину...
-
1. Кримінальна відповідальність: поняття, види та ознаки Рішення Конституційного Суду України від 27 жовтня 1999 року (справа № 1-15/99) у справі за...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - 2. Захоплення заручників (ст. 147 КК)
1. Поняття та ознаки злочину. Малозначність діяння (ч. 2 ст. 11 КК). Відмінність злочинів від інших правопорушень "Злочин" - ключове поняття...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - 2. Грубе порушення законодавства про працю (ст. 172 КК)
1. Функції складу злочину Застосування відповідних статей КК відбувається на основі з'ясовування ознак окремих складів злочинів. При цьому у разі...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - Білет № 19
1. Поняття, елементи, ознаки складу злочину. Види складу злочину та його значення для кримінально-правової кваліфікації Склад злочину - це сукупність...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - Білет № 20
1. Функції складу злочину Застосування відповідних статей КК відбувається на основі з'ясовування ознак окремих складів злочинів. При цьому у разі...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - Білет № 12
1. Поняття та ознаки злочину. Малозначність діяння (ч. 2 ст. 11 КК). Відмінність злочинів від інших правопорушень "Злочин" - ключове поняття...
-
1. Предмет злочину. Відмінність предмету злочину від безпосереднього об'єкта, знарядь і засобів вчинення злочинів Предмет злочину - це вказана в правовій...
-
1. Готування до злочину. Відмінність готування до злочину від виявлення умислу Готуванням до злочину, згідно з ч. 1 ст. 14 КК, визнається підшукання або...
-
1. Поняття об'єкта складу злочину, його значення для визначення характеру суспільної небезпеки діяння. Класифікація об'єктів Об'єктом злочину Є суспільні...
-
1. Класифікація складів злочину Виділення окремих видів складів злочинів (їх класифікація) має важливе значення для пізнання окремих складів злочинів і...
-
1. Осудність як обов'язкова ознака суб'єкта злочину. Поняття осудності та її значення Питання про осудність особи виникає тільки у зв'язку з вчиненням...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - Білет № 28
1. Суспільно небезпечні наслідки та їх види Злочинні наслідки - це небезпечні пошкодження в суспільних відносинах. В. Кудрявцев зазначає, що Суспільно...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - Білет № 31
1. Осудність як обов'язкова ознака суб'єкта злочину. Поняття осудності та її значення Питання про осудність особи виникає тільки у зв'язку з вчиненням...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - Білет № 21
1. Класифікація складів злочину Виділення окремих видів складів злочинів (їх класифікація) має важливе значення для пізнання окремих складів злочинів і...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - 1. Суспільно небезпечні наслідки та їх види
1. Суспільно небезпечні наслідки та їх види Злочинні наслідки - це небезпечні пошкодження в суспільних відносинах. В. Кудрявцев зазначає, що Суспільно...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - Білет № 17
1. Замах на злочин та його види. Добровільна відмова від вчинення злочину та її відмінність від діяльного каяття Замахом на злочин, Згідно з ч. 1 ст. 15...
-
1. Поняття неосудності за кримінальним правом. Критерії неосудності Особа, яка перебуває в стані неосудності, не підлягає кримінальній відповідальності і...
-
Особлива частина кримінального права - це система норм, що встановлюють, які саме конкретні суспільно небезпечні діяння (дія чи бездіяльність) є...
-
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - 1. Поняття та практичне значення класифікації злочинів
1. Поняття та практичне значення класифікації злочинів Під класифікацією злочинів Розуміють поділ їх на групи залежно від того чи іншого критерію. Можна...
Кримінальне право України - Кузнецов В. В. - 1. Поняття, ознаки та значення суб'єктивної сторони складу злочину