Кредит і банківська справа - Вовчак О. Д. - 7.2. Функції та операції Національного банку України
Згідно з чинним законодавством, за Національним банком України закріплено виконання значної кількості функцій (зокрема, Закон України "Про Національний банк України" визначає 19 функцій). Ключовими серед них е такі функції НБУ (рис. 7.1):
Рис. 7.1. Функції НБУ
Розглянемо детальніше наведені функції НБУ.
Основним завданням НБУ як Центрального банку держави є забезпечення стабільності національної грошової одиниці - гривні. Національний банк веде Книгу реєстрації банків, валютних бірж та інших фінансово-кредитних установ, представляє інтереси України у відносинах з центральними банками інших країн, міжнародними банками та фінансово-кредитними організаціями.
Функція НБУ як емісійного центру полягає в тому, що йому належить монопольне право на емісію грошей в обіг, а також випуск національних грошових знаків (банкнот, монет). Для друкування банкнот та карбування монет створено власний Банкнотно-монетний двір. Тепер, із введенням у дію Малинської фабрики банкнотного паперу, Україна має замкнутий цикл виготовлення національних грошей.
Виконання функції валютного органу означає, що НБУ є головним державним органом, який визначає валютну політику.
У сфері валютного регулювання НБУ:
- складає разом із Кабінетом Міністрів платіжний баланс країни;
- контролює дотримання затвердженого Верховною Радою України ліміту зовнішнього державного боргу України;
- визначає ліміти заборгованості в іноземній валюті уповноважених банків нерезидентам;
- нагромаджує, зберігає і використовує резерви валютних цінностей для здійснення державної валютної політики;
- видає нормативні акти щодо ведення валютних операцій;
- видає ліцензії на здійснення валютних операцій та приймає рішення про їх скасування;
- визначає способи встановлення і використання курсів іноземних валют, виражених у валюті України, курсів валютних цінностей, виражених в іноземній валюті або розрахункових (клірингових) одиницях.
НБУ Визначає структуру валютного ринку України й організовує торгівлю валютними цінностями на ньому відповідно до законодавства України про валютне регулювання. НБУ проводить Дисконтну та Девізну Валютну політику та застосовує в необхідних випадках валютні обмеження. Дисконтна політика полягає у зміні облікової ставки НБУ для регулювання руху капіталу та балансування платіжних зобов'язань, а також коригування курсу грошової одиниці України до іноземних валют. Девізна валютна політика здійснюється на підставі регулювання курсу грошової одиниці України до іноземних валют шляхом купівлі-продажу іноземної валюти на фінансових ринках. Відповідно до наданих повноважень у сфері валютного регулювання НБУ встановлює умови та порядок конвертації (обміну) гривні на іноземну валюту.
На Національний банк України покладено Функцію банківського нагляду і контролю за виконанням банками законодавства з банківської справи, нормативних актів Національного банку та економічних нормативів. Головною метою банківського нагляду і контролю є безпека та фінансова стабільність банківської системи, захист інтересів вкладників і кредиторів.
Виконуючи Функцію банку банків. Національний банк України з метою підтримки стабільності банківської системи та розширення її кредитних можливостей надає банкам кредити, які використовують для задоволення тимчасових потреб банків і потреб, пов'язаних зі структурною перебудовою економіки України. Виступаючи кредитором останньої інстанції, НБУ надає банкам кредити під програми їх фінансового оздоровлення. Рефінансування банків з 1994 р. здійснюється через кредитні аукціони, що забезпечує створення рівноправних умов доступу банків до централізованих кредитних ресурсів. З 1996 р. запроваджено механізм ломбардного кредитування, а з 1997 р. почалось здійснення операцій РЕПО під заставу державних цінних паперів.
Як Банк держави Національний банк України організовує і здійснює через органи Державного казначейства та уповноважені банки обслуговування державного бюджету України. При функціонуванні механізму обігу цінних паперів на НБУ покладено виконання операцій з державними цінними паперами.
Відповідно до Функції організатора міжбанківських розрахунків НБУ створив і запровадив із січня 1994 р. автоматизовану систему міжбанківських розрахунків із використанням прогресивних технологій у банківській справі, до якої нині залучена банківська система України. Для функціонування цієї системи в Автономній Республіці Крим та кожній області створено регіональні розрахункові палати, що об'єднуються у загальнодержавну мережу розрахункових палат України, на верхньому рівні якої знаходиться Центральна розрахункова палата у Києві. Нині всі банківські установи працюють у системі електронних міжбанківських платежів (СЕП) НБУ, що дозволяє їм як здійснювати, так і отримувати платежі в режимі реального часу.
Грошово-кредитне регулювання економіки є однією з найважливіших функцій НБУ, яка виконується відповідно до економічних інтересів та цілей держави.
В основу грошово-кредитної політики покладено здійснення комплексу заходів, спрямованих на розширення або звуження ліквідних коштів і обсягів кредитування банків та інших кредитних установ. Відтак метою грошово-кредитної політики є регулювання пропозиції та попиту на позиковий капітал через ефективне управління грошовою масою.
Основними економічними інструментами грошово-кредитної політики НБУ є такі (рис. 7.2):
Рис. 7.2. Основні інструменти грошово-кредитної політики НБУ
Обов'язкові резерви Встановлюють у вигляді певного процента від загальної суми залучених ресурсів, за винятком отриманих міжбанківських кредитів, які не підлягають резервуванню. Резервні кошти зберігають на рахунках банків у НБУ, вони не можуть бути використані ними на фінансування власних операцій. Таким чином, якщо НВУ необхідно зменшити пропозицію грошей в економіці, норму обов'язкового резервування буде підвищено. І навпаки, при недостатніх обсягах грошей в обігу НБУ може збільшити кредитні можливості банків шляхом зниження розміру обов'язкових резервів.
Облікова політика НБУ грунтується на переобліку та купівлі векселів й інших цінних паперів, дисконтованих раніше банками. При цьому центральний банк утримує з векселя обліковий процент (дисконт), від розміру якого залежить обсяг кредитування в економіці. Підвищення дисконту означає, що НБУ здійснює політику кредитної рестрикції - тобто політику дорогих грошей, зниження дисконту спричиняє "здешевлення" грошей, а, отже, проведення політики кредитної експансії.
Політика рефінансування комерційних банків грунтується на наданні НБУ кредитним установам позик під визначені види забезпечення за встановленою ставкою рефінансування.
Управління золотовалютними резервами Забезпечується шляхом здійснення НБУ валютних інтервенцій, тобто операцій з купівлі-продажу валютних цінностей на валютних ринках з метою впливу на курс національної валюти щодо інших валют і також на загальний попит та пропозицію грошей в економіці. Для задоволення попиту на національну валюту НВУ купуватиме іноземні валютні цінності, а для скорочення пропозиції національних грошей - продаватиме їх.
Купівля НБУ Цінних паперів на відкритому ринку буде означати збільшення грошової маси, а відтак і кредитних можливостей банків; операції з продажу призведуть до скорочення грошових ресурсів та відповідних кредитних обмежень.
Нині Національний банк України функціонує як повноцінний і самостійний орган державного управління в сфері монетарної та фінансово-кредитної діяльності.
Національний банк України для забезпечення виконання покладених на нього функцій здійснює такі операції:
1) надає кредити банкам для підтримки ліквідності за ставкою не нижче ставки рефінансування НБУ та в порядку, визначеному ним;
2) надає кредити Фонду гарантування вкладів фізичних осіб під заставу цінних паперів за ціною не нижче індексу інфляції строком на 5 років;
3) здійснює дисконтні операції з векселями та чеками;
4) купує та продає на вторинному ринку цінні папери в порядку, передбаченому законодавством України;
5) відкриває власні кореспондентські та металеві рахунки у закордонних банках і веде рахунки банків-кореспондентів;
6) купує та продає валютні цінності з метою монетарного регулювання;
7) зберігає банківські метали, а також купує та продає банківські метали, дорогоцінні метали та камені й інші коштовності, пам'ятні та інвестиційні монети з дорогоцінних металів на внутрішньому та зовнішньому ринках без квотування і ліцензування;
8) розміщує золотовалютні резерви самостійно або через банки, уповноважені ним на ведення валютних операцій, виконує операції з золотовалютними резервами України з банками, рейтинг яких за класифікацією міжнародних рейтингових агентств відповідає вимогам до першокласних банків не нижче категорії А;
9) приймає на зберігання та в управління державні цінні папери й інші цінності;
10) видає гарантії і поруки відповідно до положення, затвердженого Радою НБУ;
11) веде рахунок Державного казначейства України без оплати та нарахування процентів;
12) виконує операції щодо обслуговування державного боргу, пов'язані із розміщенням державних цінних паперів, їх погашенням і виплатою доходу за ними;
18) веде особові рахунки працівників Національного банку України;
14) веде рахунки міжнародних організацій;
15) здійснює безспірне стягнення коштів з рахунків своїх клієнтів відповідно до законодавства України, у тому числі за рішенням суду;
16) інші операції.
Схожі статті
-
7.1. Організаційно-правові основи функціонування Національного банку України 7.2. Функції та операції Національного банку України 7.3. Структура та форми...
-
7.1. Організаційно-правові основи функціонування Національного банку України 7.2. Функції та операції Національного банку України 7.3. Структура та форми...
-
Кредит і банківська справа - Вовчак О. Д. - 6.3. Ліцензування банків та банківської діяльності
На відміну від звичайних господарських товариств, більшість з яких можуть починати фінансово-господарську діяльність одразу після державної реєстрації,...
-
Кредит і банківська справа - Вовчак О. Д. - 6.2. Організаційна структура банку
Організаційна структура банку визначається: - структурою органів управління банком; - структурою функціонування підрозділів і служб банку. Організаційна...
-
Кредит і банківська справа - Вовчак О. Д. - 6.1 Створення та реєстрація банку
6.1. Створення та реєстрація банку 6.2. Організаційна структура банку 6.3. Ліцензування банків та банківської діяльності 6.4. Реорганізація і ліквідація...
-
Кредит і банківська справа - Вовчак О. Д. - Тема 6 БАНКИ ЯК СУБ'ЄКТИ ГОСПОДАРЮВАННЯ
6.1. Створення та реєстрація банку 6.2. Організаційна структура банку 6.3. Ліцензування банків та банківської діяльності 6.4. Реорганізація і ліквідація...
-
5.1. Походження та розвиток банків 5.2. Поняття, призначення та класифікація банків 5.3. Сучасні банківські системи та їх характеристики 5.4. Становлення...
-
Кредит і банківська справа - Вовчак О. Д. - 1.4. Теоретичні концепції кредиту та їх розвиток
Із розвитком кредитних відносин та підвищенням їх ролі в житті суспільства кредит усе більше привертав до себе увагу науковців. Спочатку економічна думка...
-
Кредит і банківська справа - Вовчак О. Д. - 5.3. Сучасні банківські системи та їх характеристики
Формування банківської системи визначається характером існуючих у країні кредитних відносин та відповідних форм кредиту. На різних етапах розвитку...
-
Кредит і банківська справа - Вовчак О. Д. - 5.2. Поняття, призначення та класифікація банків
У найбільш загальному значенні банком прийнято називати фінансову установу, що спеціалізується на акумулюванні ресурсів і управлінні ними шляхом...
-
Кредит і банківська справа - Вовчак О. Д. - 5.1. Походження та розвиток банків
5.1. Походження та розвиток банків 5.2. Поняття, призначення та класифікація банків 5.3. Сучасні банківські системи та їх характеристики 5.4. Становлення...
-
Кредит і банківська справа - Вовчак О. Д. - 5.4. Становлення та розвиток банківської системи України
Сукупність усіх банківських установ, що функціонують у країні, перебувають у тісному взаємозв'язку між собою, утворюють Банківську систему - специфічну...
-
Кредит і банківська справа - Вовчак О. Д. - ПЕРЕДМОВА
Головною метою стратегічного розвитку економіки України є створення надійної, ефективної та прибуткової банківської системи, яка б максимально...
-
Кредит і банківська справа - Вовчак О. Д. - 3.2. Види кредиту та їх класифікація
3.1. Форми прояву кредиту 3.2. Види кредиту та їх класифікація 3.3. Характеристика основних видів кредиту 3.1 Форми прояву кредиту У загальноприйнятому...
-
Кредит і банківська справа - Вовчак О. Д. - 6.5. Банківські об'єднання: порядок створення та їх типи
Банки мають право створювати Банківські об'єднання таких типів; 1) банківська корпорація; 2) банківська холдингова група; 3) фінансова холдингова група....
-
Кредит і банківська справа - Вовчак О. Д. - 6.4. Реорганізація і ліквідація банку
Одним із найважливіших заходів впливу на етапі вдосконалення та реформування банківської системи є реорганізація та реструктуризація банків. Законом...
-
Кредит і банківська справа - Вовчак О. Д. - 3.1 Форми прояву кредиту
3.1. Форми прояву кредиту 3.2. Види кредиту та їх класифікація 3.3. Характеристика основних видів кредиту 3.1 Форми прояву кредиту У загальноприйнятому...
-
Кредит і банківська справа - Вовчак О. Д. - Тема 3. ФОРМИ ТА ВИДИ КРЕДИТУ
3.1. Форми прояву кредиту 3.2. Види кредиту та їх класифікація 3.3. Характеристика основних видів кредиту 3.1 Форми прояву кредиту У загальноприйнятому...
-
Кредит і банківська справа - Вовчак О. Д. - 4.3. Способи нарахування процентів
При здійсненні фінансових розрахунків суми грошей незалежно від їх походження та призначення пов'язують з конкретними періодами або моментами часу. Тому...
-
Кредит і банківська справа - Вовчак О. Д. - 4.1 Сутність процента за кредит і його вимірники
4.1. Сутність процента за кредит і його вимірники 4.2. Функції та роль процента 4.3. Способи нарахування процентів 4.1 Сутність процента за кредит і його...
-
Кредит і банківська справа - Вовчак О. Д. - Тема 4 ПОЗИЧКОВИЙ ПРОЦЕНТ ТА ЙОГО ФУНКЦІЇ
4.1. Сутність процента за кредит і його вимірники 4.2. Функції та роль процента 4.3. Способи нарахування процентів 4.1 Сутність процента за кредит і його...
-
Кредит і банківська справа - Вовчак О. Д. - 2.3. Роль кредиту в соціально-економічному середовищі
Роль кредиту як економічної категорії характеризують конкретні прояви його функцій у певному соціально-економічному середовищі (табл. 2.1). У ринковій...
-
Кредит і банківська справа - Вовчак О. Д. - 2.1 Функції кредиту та їх характеристика
2.1. Функції кредиту та їх характеристика 2.2. Основні принципи кредитування 2.3. Роль кредиту в соціально-економічному середовищі 2.1 Функції кредиту та...
-
Кредит і банківська справа - Вовчак О. Д. - Тема 2 ФУНКЦІЇ ТА РОЛЬ КРЕДИТУ
2.1. Функції кредиту та їх характеристика 2.2. Основні принципи кредитування 2.3. Роль кредиту в соціально-економічному середовищі 2.1 Функції кредиту та...
-
Кредит і банківська справа - Вовчак О. Д. - 3.3. Характеристика основних видів кредиту
Кредит - категорія історична. Він розвивався водночас із поступом суспільного виробництва. Разом з ним розвивались і його інструменти - векселі, чеки,...
-
1.1. Необхідність, передумови та чинники виникнення кредиту 1.2. Сутність кредиту та його характерні ознаки 1.3. Зв'язок кредиту з іншими економічними...
-
Кредит і банківська справа - Вовчак О. Д. - 4.2. Функції та роль процента
Позичковий процент виконує функції розподілу прибутку" збереження позичкового капіталу та стимулювання (рис. 4.1): Рис. 4.1. Функції процента Сутність...
-
Кредит і банківська справа - Вовчак О. Д. - Тема 1 НЕОБХІДНІСТЬ І СУТНІСТЬ КРЕДИТУ
1.1. Необхідність, передумови та чинники виникнення кредиту 1.2. Сутність кредиту та його характерні ознаки 1.3. Зв'язок кредиту з іншими економічними...
-
Кредит і банківська справа - Вовчак О. Д. - 2.2. Основні принципи кредитування
Основними, найбільш визнаними є такі принципи кредитування (рис. 2.2): 1. Цільове призначення позички. 2. Строковість передачі коштів кредитором...
-
Кредит і банківська справа - Вовчак О. Д. - 1.3. Зв'язок кредиту з іншими економічними категоріями
Кредит як форма економічних відносин має багато спільного з іншими економічними категоріями - грошима, фінансами, торгівлею, капіталом тощо, а саме: -...
Кредит і банківська справа - Вовчак О. Д. - 7.2. Функції та операції Національного банку України