Історія зарубіжної літератури XVII - XVIII століття - Давиденко Г. Й. - ЗАНЯТТЯ № 10. ПОШУКИ СЕНСУ ЖИТТЯ У ТРАГЕДІЇ Й. В. ГЕТЕ "ФАУСТ"
План
1. Творча історія "Фауста".
2. Жанр, особливості побудови, композиція трагедії.
3. Образи трагедії:
А) Фауст і Вагнер;
Б) Фауст і Мефістофель;
В) Маргарита, н трагедія.
4. Реальне і фантастичне у творі
5. Своєрідність і світове значення "Фауста".
Завдання для підготовчого періоду
1. Подумайте, в чому суть суперечки, показаної в "Пролозі на небі".
- Чому об'єктом суперечки між Богом і Мефістофелем став Фауст? (зверніться до характеристики Фауста Мефістофелем).
- З'ясуйте ставлення Бога до Фауста.
2. Простежте шлях Фауста до розуміння істини.
3. Випишіть афористичні вислови з трагедії "Фауст".
4. Подумайте, чому Бог називає Мефістофеля "справдешнею дитиною Божою".
5. Порівняйте образи Маргарити та Катерини (за однойменною драмою Т. Г. Шевченка).
6. Занотуйте вислів Тургенева про трагедію. Тургенев І. С. "Фауст". Трагедія, Твори Гете в кн.: Тургенев И. С. Собрание сочинений в 12 томах. - Т. 2, М., 1958.
Література
1. Аникст А. А. "Фауст" Гете. - М., 1980.
2. Басюк Ж. Боротьба добра і зла - рушійна сила розвитку світу. За трагедією Гете "Фауст", 9 кл. // Зарубіжна література. - 2004. - № 46 (398). - С. 9-11.
3. Бич В. Історія життєвих шукань Фауста // Зарубіжна література. - 2004. - № 46 (398). - С. 4-6.
4. Бругер С. П. "Уривки єдиної великої сповіді...". Конспект уроку з вивчення трагедії И. В. Гете "Фауст" // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. - 2004. - № 7. - С. 40-42.
5. Бутнікова О. Випробування коханням: Фауст і Маргарита (за Й. В. Гете "Фауст")// Зарубіжна література. - 2004. - № 15 (367). - С. 11-13.
6. Горбійчук Н. "Щоб поета зрозуміти, слід в його краю пожити". Спроба змалювати соціальний портрет митця // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України, - 2007.-№ П-12. - С.36-37.
7. Грабар Т. Эпоха Просвещения. Жизнь и творчество Гете, 9 кл. // Зарубіжна література. - 2005. - № 37 (437). - С. 3-4.
8. Лобач С. О. "Він промовля з погаслого сторіччя...". Всесвітнє значення трагедії Гете "Фауст". 9 кл. // Зарубіжна література в навчальних закладах. - 2004. - № 1. - С. 8-9.
9. Писаренко Ю. М., Мухін В. О., Вітченко А. О. Й. В. Гете "Фауст": матеріали до варіативного вивчення. // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України.- 1999. - №8.- С. 17-37.
10. Тураев В. С. Иоганн Вольфганг Гете. - М., 1957.
ІІ. Ясько А. Людина - творець своєї долі. // Зарубіжна література. - 2005. - № 37 (437). - С. 4-6.
Інструктивно-методичні матеріали
Є твори, які допомагають краще розуміти себе і оточуючий світ, тому що в них концентрується духовний світ людства. Ці твори мають таку силу узагальнення, що зберігають інтерес і для наступних поколінь, хоч і несуть на собі відбиток свого часу.
"Фауст" Гете - один із тих видатних художніх творів, які несуть високу естетичну насолоду і водночас відкривають багато важливого в житті. Гете завжди глибоко цікавився суспільними і природознавчими науками. Проникаючи в суть явищ, він переконався в тому, що рамки наук обмежені, до того ж розвитку наукової думки заважає церква. Багато разів у пошуках істини письменник зазнавав розчарувань. Ось чому його зацікавила постать середньовічного вченого, напівлегендарного Фауста, чорнокнижника, котрий, бажаючи пізнати таємниці Всесвіту, наук і буття, увійшов у контакт із дияволом і ціною своєї душі здобув те, чого не могла дати йому обмежена, затиснута в рамки наука.
Легенда про Фауста виникла у XVI столітті. На хрест і в полум'я йшли тоді сини науки, яких церква оголосила єретиками, спільниками диявола. Можливо, доля одного з них і стала початком легенди.
Минав час. Легенда поширювалась, з'являлися нові фантастичні подробиці, її представляли на сцені мандрівні актори. Церква ставилася до цього з терпінням, оскільки вистави закінчувалися повчальним для віруючих закінченням: диявол забирав боговідступника Фауста до пекла.
Прогресивні мислителі побачили в легенді інше: прагнення народу до знань, протест проти утисків особистості, мрію людей розгадати таємниці природи.
Саме прагнення людини пізнати світ привабило Гете. Праці над трагедією він віддав 60 з прожитих 83 років життя. Надаючи легенді про Фауста глибокого філософського змісту, втілив у ній просвітницьку віру в силу і необмежені можливості людського розуму. Життя й смерть, молодість й старість, історія й сучасність - усе це становило зміст трагедії.
"Фауст"- найвизначніший твір Гете, яким він збагатив скарбницю світової культури. Німецький філософ початку XX століття Освальд Шпенглер побачив у Фаусті символ європейської людини і назвав нову європейську культуру "фаустіанською", виділивши в ній такі характерні риси, як прагнення індивіда до самостійного вибору життєвої позиції, до активного осмислення життєвого шляху, до гото-
Історія написання "Фауста" ретельно досліджена гетезнавцями. У ній прийнято виділяти чотири періоди:
1. XVII 73-XVII 75 рр. Написаний у ці роки текст не призначався самим Гете для друку. Він зберігся випадково і був названий ученими "Прафауст".
2. XVII 88-XVII 90 рр. Підготовлений у ці роки текст сам Гете надрукував у XVII90 році під назвою "Фауст. Фрагмент".
3. XVII 97-XVIII 08 рр. Гете написав як окремий епізод "Фауста" твір "Гелена", проте залишив його ненадрукованим. У XVIII 08 році вийшов друком увесь "Фауст-1".
4. XVIII 25-XVIII 31 рр. У XVIII 28 р. Гете надрукував "Гелену". У XVIII 31 році закінчив другу частину (вона була надрукована XVIII 32 р. уже після смерті поета). Твір отримав назву "Фауст. Трагедія", тексту надано остаточного вигляду. Віднині до нього входять: "Присвята", "Пролог у театрі", "Пролог на небі", "Перша частина трагедії", "Друга частина трагедії в п'яти актах".
Загалом твір Гете відповідав прагненням тієї доби розробити на драматичній основі синтетичний жанр, що охоплював би
- яскраву театральну видовищність;
- музику;
- міфологізм;
- символічну глибину;
- значний інтелектуальний зміст;
- поєднання трагічного і комічного начал;
- риси загальної значущості відповідно до головних духовних орієнтирів національного життя.
Хоча твір написаний у драматичній формі, а його поетика орієнтована на різноманітні форми видовищності й звукопису, постановка "Фауста" в театрі досі залишається справою непростою, хоча б з огляду на значний обсяг цілого. Сам Гете протягом двох сезонів із XVIII 10 по XVIII 12 рр. ставив у Веймарському театрі 1-шу частину "Фауста".
У бароковому театрі XVII і XVIII століть існував звичай відкривати виставу на міфологічну чи біблійну тему прологом, в якому з'являлися найвищі божества, у владі яких долі людей персонажів вистави. Після цього учасники прологу в подіях здебільшого уже участі не брали.
Як відомо, Гете дав своєму твору підзаголовок "трагедія". Учені схильні співвідносити "Фауста" із жанром драматичної поеми. Проте ці визначення не дають певного ключа до розкриття особливостей жанрово-стильової природи цього твору. Особливо новаторським характером щодо жанру і стилю вирізняється друга частина.
Драматургічну форму і стиль "Фауста" можна осягнути, якщо співвіднести їх із законами театрального і музичного мистецтва. У добу Гете театр не мислили поза музикою, яка нерідко суттєво впливала на структури і форми драматичної дії.
Правильніше вважати, що цей твір написаний, насамперед, для читання, і що вся багатозначна просторово-часова стихія в ньому звернена до уяви читача. Цей елемент добре відчули композитори. Існує доволі багато вагомих музичних творів на сюжет "Фауста" Гете, серед них опери Ш. Гуно, А. Бойто, ораторія Г. Берліоза, увертюри й симфонії Р. Вагнера, Ф. Ліста і Г. Малера, фортепіанна соната С. Рахманінова.
Перша редакція опери Ш. Гуно "Фауст" мала назву "Фауст і Маргарита". Літературною основою опери є перша частина трагедії Гете. В центрі опери - доля Маргарити. На німецькій сцені опера називалася "Маргарита".
Таким чином, "Фауст" належить до творів з універсальним духовно-творчим за-
Схожі статті
-
50 років прослужив Гете у Веймарському герцогстві. Півтора місяця він розмірковував і врешті-решт вирішив залишитись у Веймарі: "Як би там не було, а...
-
1. Сторінками біографії та творчого шляху Й.-В. Гете. Лірика Гете. 2. Витоки творчості. Автобіографічний зміст роману "Страждання молодого Вертера". 3....
-
50 років прослужив Гете у Веймарському герцогстві. Півтора місяця він розмірковував і врешті-решт вирішив залишитись у Веймарі: "Як би там не було, а...
-
Історія зарубіжної літератури XVII - XVIII століття - Давиденко Г. Й. - Гете - учений
50 років прослужив Гете у Веймарському герцогстві. Півтора місяця він розмірковував і врешті-решт вирішив залишитись у Веймарі: "Як би там не було, а...
-
Історія зарубіжної літератури XVII - XVIII століття - Давиденко Г. Й. - Гете і театр
50 років прослужив Гете у Веймарському герцогстві. Півтора місяця він розмірковував і врешті-решт вирішив залишитись у Веймарі: "Як би там не було, а...
-
Історія зарубіжної літератури XVII - XVIII століття - Давиденко Г. Й. - Гете - мандрівник
50 років прослужив Гете у Веймарському герцогстві. Півтора місяця він розмірковував і врешті-решт вирішив залишитись у Веймарі: "Як би там не було, а...
-
План 1. Жанрова своєрідність твору. 2. Країни, які відвідав Гуллівер: звичаї, спосіб життя, ідеологія. 3. Образ Гул лівера. 4. Парадокси Свіфта. Завдання...
-
Серед створених Гете на межі 1770-1780-х років поезій найбільшої популярності набули балади - "Рибалка", "Вільшаний король", "Співець" та ін. Засновником...
-
1. Сторінками біографії та творчого шляху Й.-В. Гете. Лірика Гете. 2. Витоки творчості. Автобіографічний зміст роману "Страждання молодого Вертера". 3....
-
1. Життєвий і творчий шлях Ф. Шіллера. 2. Внесок письменника у розвиток жанру балади. 3. Драматургія німецького просвітника "Підступність і кохання",...
-
1. Життєвий і творчий шлях Ф. Шіллера. 2. Внесок письменника у розвиток жанру балади. 3. Драматургія німецького просвітника "Підступність і кохання",...
-
Серед створених Гете на межі 1770-1780-х років поезій найбільшої популярності набули балади - "Рибалка", "Вільшаний король", "Співець" та ін. Засновником...
-
Історія зарубіжної літератури XVII - XVIII століття - Давиденко Г. Й. - Перелік практичних робіт
№ п/п Теми та плани практичних занять Кількість годин 1 Ж.-Б. Мольер "Мішаний - шляхтич"- вершина жанру комедії - балету. 1. Історія написання. Ставлення...
-
Ім'я Лопе де Веги - "дива природи", як називали великого драматурга його сучасники, - по праву очолює блискучу плеяду діячів іспанського національного...
-
План 1. Причини звернення Бомарше до іспанських тем 2. Комедія "Севільський цирюльник". Назва, тема, композиція 3. Образ Фігаро - втілення французького...
-
План 1. Причини звернення Бомарше до іспанських тем 2. Комедія "Севільський цирюльник". Назва, тема, композиція 3. Образ Фігаро - втілення французького...
-
План 1. "Простодушний" - філософська повість Вольтера (історія створення, тема, ідея, побудова, назва твору). 2. Характеристика головного героя...
-
План 1. Філософська повість "Кандід". Тема, жанр, композиція твору. 2. Образ Кандіда, його характеристика. 3. Пан глос - філософ-оптиміст. 4. Інші...
-
Видатний письменник, критик, теоретик реалізму в літературі і мистецтві, безстрашний борець проти політичної і церковної реакції свого часу, Готхольд...
-
Найвизначніший драматург Італії, блискучий комедіограф, виступав одночасно і як носій кращих національних, народних традицій і як послідовник французьких...
-
Геніально обдарований письменник, просвітитель Франсуа Марі Аруе, відомий під псевдонімом Вольтер (1694-1778) поставив свою літературну творчість і...
-
1. Життєвий шлях Мольєра, витоки його творчості. 2. Шлях до високої комедії: "Тартюф, або Облудник", "Мізантроп", "ДонЖуан", "Скупий". 3....
-
Вертер, молода людина із незаможної родини, освічена, схильна до живопису та поезії, оселяється у невеличкому містечку, щоб побути на самоті. Він...
-
Слава Лопе де Веги промайнула незабаром після його смерті. Припинилося видання його творів, постановка його п'єс, ім'я його все рідше звучало з народних...
-
- динамізм характеру і дії; його він знаходив у Шекспіра. У збірці статей "Гамбурзька драматургія"" Лессінг піддавав критиці театр Корнеля і Вольтера за...
-
1.1. Навчальна програма курсу "Історія зарубіжної літератури XVII-XVIII століття" XVII століття - перехідна культурно-історична й літературна епоха....
-
Художні тексти, рекомендовані для обов'язкового читання 1. Лопе де Вега. Зірка Севільї. Собака на сіні. Фуенте Овехуна. 2. Тірсо де Моліна. Севільський...
-
1. Життєвий шлях Мольєра, витоки його творчості. 2. Шлях до високої комедії: "Тартюф, або Облудник", "Мізантроп", "ДонЖуан", "Скупий". 3....
-
Історія зарубіжної літератури XVII - XVIII століття - Давиденко Г. Й. - Література XVIII століття
1.1. Навчальна програма курсу "Історія зарубіжної літератури XVII-XVIII століття" XVII століття - перехідна культурно-історична й літературна епоха....
-
Жан Расін народився 21 грудня 1639 року у Ферте-Мілоні у родині провінційного чиновника працівника суду. Рано втративши батьків, він залишився під опікою...
Історія зарубіжної літератури XVII - XVIII століття - Давиденко Г. Й. - ЗАНЯТТЯ № 10. ПОШУКИ СЕНСУ ЖИТТЯ У ТРАГЕДІЇ Й. В. ГЕТЕ "ФАУСТ"